İçindekiler

Yaz tatili için henüz plan yapmadınız mı? Eğer öyleyse, Ege ve Akdeniz kıyılarımızın en güzel beldeleri arasından seçim yapmadan önce önerilerimize göz gezdirin.

Ege kıyıları

İzmir-Bodrum hatta Ege ve Akdeniz'in buluşma noktası Marmaris. Öncelikle şunu belirtelim Ege kıyıları Akdeniz kıyılarına göre yazın biraz daha serin geçer, deniz suyu sıcaklığı da aynı şekilde daha serindir. Hatta Bodrum ve Datça gibi yerlerde genelde nem de olmaz. Yazın çok sıcak ve nemli havaya gelemeyenler için Ege doğru tercih. Hatta sıcaktan çok bunalanlar için Bodrum ve Datça'yı önerebiliriz. Bodrum uçak biletlerine göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Akçay kıyıları daha ekonomik

Çanakkale'den Marmaris'e kadar çok uzun bir sahil şeridi var Ege kıyılarının. Daha ekonomik bir tatil istiyorsanız Akçay, Altınoluk, Ayvalık, Dikili, Özdere, Kuşadası taraflarını tercih edebilirsiniz. Ancak yazın buralar çok kalabalık oluyor. Bu bölgeye gitmek için Edremit uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

Bekarlar ve eğlenceyi sevenler Çeşme

Çeşme ve Alaçatı, Temmuz ve Ağustos'ta çok popüler. Sokaklarında ünlü görmeden yürümeniz zor. Ancak fiyatlar yüksek. Yaz dönemi Çeşme otellerinde yer bulmak zor ve bir kaç otelin dışında diğer oteller genelde plajı olmayan yerler. Yine de Alaçatı uygun pansiyon araması yaparak fiyatları ucuz konaklama imkanlarını listeleyebilirsiniz. Gündüz Çeşme'nin ünlü plajlarına gitmek güzel ancak fiyatların pahalı olduğunu hatırlatalım. Çoluk çocuklu plaj plaj gezmek zor gelebilir. Ancak bekarsanız ya da eğlenceli bir tatil arıyorsanız Çeşme'yi tercih edin. Çeşme otellerine göz atmaya ne dersiniz?

Bodrum

Bodrum'da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulmak mümkün. Pahalı ve lüks otellerin yanı sıra uygun fiyatlı yerler de var. Uygun fiyatlı tatil yapmak isteyenler için Yahşi koyu tercih edilebilir. Buraya çocuklu da gidebilirsiniz. Gezmek isteyenler için de Bodrum'da seçenek çok. Ancak yazın yoğun trafiğini göz önüne alın. Bodrum'da yazın bir yerden bir yere gitmek trafik nedeniyle zorlaşıyor. Havası Akdeniz kadar bunaltmaz.

Datça

Biraz daha sakin bir tatil arzuluyorsanız son yılların favori yeri Datça'yı seçebilirsiniz. Palamutbükü, Selimiye, Bozburun gibi koylar Datça'nın en popüler yerleri. Sizi burada rüzgarlı ama bunaltmayan bir hava, şahane bir hava karşılayacak.

Akdeniz kıyıları

Gelelim Akdeniz'e... Akdeniz kıyısı deyince akla Antalya geliyor. Ama batıdan doğuya öyle uzun bir sahil şeridi var ki. Her yerin kendine göre farklılıkları var. Kaş küçük şirin bir yer. Daha salaş bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi. Kemer Antalya'nın en yeşil bölgelerinden. Denizden kıyıya doğru baktığınızda arkanızda yemyeşil çam ağaçlarıyla kaplı dağları göreceksiniz. Kemer ve çevresinde güzel oteller var. Antalya merkezde de de Lara taraflarında oteller var. Ancak en geniş ve lüks otellerin geneli Belek bölgesinde. Yazın havanın çok sıcak ve nemli olması en büyük handikap. Yoksa oteller gerçekten her türlü konforu barındırıyor. Yaz aylarında genelde misafirler yabancı turistler ve özellikle Ruslar oluyor. Side güneş batımının en güzel izlenebildiği tarih ile turizmin iç içe geçtiği bir bölge. Antalya Alanya otelleri arasında da her bütçeye göre seçenekler bulmak mümkün. Alanya'da da yazın genelde yabancı turistler oluyor. Belek'e göre Alanya'da nem biraz daha az. Alanya ve Side'ye kadar olan bölgeye gidecekseniz Gazipaşa Havalimanı'nı kullanabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar