Marmara Denizi kıyısında uzanan Bandırma, İstanbul’dan her gün feribot seferlerinin de düzenlendiği hem ideal bir yaz tatili hem de popüler bir günübirlik gezi alanı. El değmemiş güzellikleriyle ünlü Kapıdağ Yarımadası’nın hemen karşısında uzanan ilçe; tertemiz plajları, akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz uzun sahil yolları, kaliteli balık restoranları ve her bütçeye uygun otelleriyle özellikle yaz aylarında çok ilgi görüyor.

Bandırma Limanı’nda her sabah bulabileceğiniz gezi tekneleriyle Avşa Adası, Marmara Adası ve Paşalimanı Adası gibi huzurlu atmosferlerini günümüze kadar korumayı başarmış tatil cennetlerimizi gezebileceğiniz Bandırma’da Kapıdağ Yarımadası doğa yürüyüşlerine katılarak da gizli koyları, Kirazlı Manastırı gibi tarihi hazineleri ve Ormanlı Şelalesi gibi tabiat harikalarını keşfe çıkabilirsiniz. Manyas Gölü, Ulubat Gölü ve Kuş Cenneti Milli Parkı’nın büyülü güzelliğinde ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Bandırma’da yılın her mevsimi benzersiz doğa manzaralarına şahit olacaksınız.

Bandırma’da mutlaka görmeniz gereken 60 yeri yazarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Hem masmavi denizin ve güneşin hem de doğal güzelliklerinin tadını çıkarabileceğiniz çok özel bir adres olan Bandırma’yı keşfetmeye yazımızı okuyarak hemen başlayabilirsiniz. Ayrıca içeriğimize eklediğimiz konum linkleri sayesinde de Bandırma tatilinizi kolayca planlayabilir, Edremit Havalimanı'na ulaşım için Edremit uçak bileti seçeneklerini değerlendirerek ilçeye hem konforlu hem de hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Uçak Bileti

1- Erdek

erdek

Bandırma'ya komşu Erdek ilçesi, hem Marmara Denizi hem de Kapıdağ Yarımadası’nın en sevilen günübirlik gezi ve tatil destinasyonlarından biri. İlçe merkezine sadece 22 kilometre uzaklıkta deniz kıyısında uzanan Erdek; mavi bayraklı Erdek Plajı, yemyeşil doğa güzellikleri, kaliteli butik ve apart otellerinin yanı sıra sahil kenarında sıralanan balık restoranlarıyla da yılın her mevsimi huzur arayan insanları kendine çekiyor.

Erdek Açık Hava Müzesi'nde 5000 yıldan uzun tarihe sahip bölgenin paha biçilmez hazinelerini yakından görebilir, Erdek’in küçük limanından hareket eden teknelerle hem Kapıdağ Yarımadası'nın yeşil ve mavinin buluştuğu gizli koylarını keşfedebilir hem de büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşamlar yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

2- Gönen

Marmara Bölgesi'nin sağlık turizmi merkezlerinden biri olan ve antik çağlardan biri insanlara şifa dağıtan kaliteli kaplıcalarıyla üne kavuşan Gönen, günümüzde de her yıl şifa arayan binlerce yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzanana zengin bir tarihe sahip olan ve çevresi el değmemiş doğal güzelliklerle sarılan Gönen, Bandırma gezinizde günübirlik yapmak için en güzel adreslerden biri.

PH değeri 7,26 olan ve 81 derece sıcaklığı bulan mineral bakımından zengin şifalı sularının kas ve eklem rahatsızlıklarından sindirim ve dolaşım sistemi sorunlarına kadar onlarca rahatsızlığa iyi geldiği bilinen Gönen’de binlerce yıllık antik kaplıcaları da yakından görme şansı bulacaksınız. Modern termal otellerden kaliteli sağlık tesislerine kadar pek çok imkan bulabileceğiniz Gönen’de hem rahatsızlıklarınız için şifa bulabilir hem de yılın bütün yorgunluğunu atarak sıcak sularda dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

3- Yenice

Bandırma'nın bir diğer sevilen küçük turistik beldesi olan Yenice, Dutliman’ın hemen ilerisinde Marmara Denizi kıyısında uzanıyor. Arkası gür çam ormanları, önü ise masmavi deniz ile çevrili olan Yenice, kalabalıklardan uzakta tatil yapmak istiyorsanız gidebileceğiniz en güzel adresler arasında. Uzun yıllar küçük bir balıkçı köyü olarak yaşamını sürdüren, günümüzde şirin otelleri ve ev konforunda dinlendirici tatiller sunan pansiyonlarıyla yaz aylarında hareketlenen Yenice, ballık bolluğuna sahip sularından dolayı yıl boyu balık avlama turlarına da ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizin ceviz fidanı ihtiyacının %90’ını karşılayan Yenice'de onlarca çeşit ceviz ve zeytinyağı ürünü satın alarak güzel bir alışverişi de yapabilirsiniz. 1924 yılında mübadele sonunda Selanik'ten göç eden insanlar tarafından kurulan Yenice’de gezerken Yunan ve Selanik mutfaklarından en sevilen lezzetleri tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

4- Manyas Gölü

Manyas Gölü

Çevresi binlerce yıllık antik kentler ve bakir doğal güzelliklerle sarılı olan Manyas Gölü, sadece Balıkesir'in değil Türkiye'nin de görülmeye değer tabiatı cennetlerinden biri. 200'den fazla tür su kuşunun yanı sıra binlerce göçmen kuşa da ev sahipliği yaptığı için milli park olarak koruma altına alınan göl, 162 kilometrekareye yakın bir geniş alanı kapsıyor.

İyi düzenlenmiş trekking parkurları, bisiklet yolları, kuş gözlem kuleleri, büyüleyici göl manzaralı mesire alanları ve kamp alanları gibi olanaklar bulabileceğiniz Manyas Gölü, yıl boyunca düzenlenen kuş gözlem turları ve doğa gezilerinin ülkemizdeki en önemli merkezlerinden biri. Bahar aylarında doğanın bütün tonlarını bir arada görebileceğiniz ve küçük sandallarla fotoğraf safarilerine çıkabileceğiniz Manyas Gölü, ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız gidebileceğiniz en özel yerlerden.

Konum Linki

5- Avşa Adası

Avşa Adası

Marmara Denizi'nin en turistik ve çok ziyaret edilen tatil cennetlerinden biri olan Avşa Adası, Bandırma'da düzenlenen tekne gezilerinin de vazgeçilmez adreslerinden biri. Her köşesi birbirinden güzel plajların yanı sıra deniz manzaralı butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarıyla da çevrili olan ada, sadece yaz aylarında değil ilkbahar ve sonbahar aylarında da huzurlu bir tatil yapmak için ideal bir adres.

Marmara Denizi'nin 3. büyük adası olarak 7 kilometreye 4 kilometre boyutlara sahip Avşa Adası, Osmanlı dönemlerinden beri sevilen bir sayfiye yeri olarak ilgi görüyor. Deniz kıyısında sıralanan doğal atmosferleri bozulmamış köyleri ile unutulmaz bir günübirlik gezi deneyimi yaşatan adada Altınkum Plajı, Çınar Koyu, Avşa Plajı, Beyaz Saray Plajı, Manastır Koyu, Tavşanlı Plajı ve Kadınlar Plajı gibi çok sevilen yerlerde tüm gün doyasıya yüzebilirsiniz. Sahil yolunda dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz, küçük çarşısında ise kaliteli ada üzümleriyle yapılmış şaraplar ve onlarca çeşit zeytinyağı ürünü satın alabileceğiniz Avşa Adası’nda yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

6- Marmara Adası

Bandırma'da yaz aylarında her sabah düzenlenen tekne turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz başka bir turistik cennet olan Marmara Adası’na feribotlarla da kolaylıkla ulaşarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili yemyeşil bir tatil cenneti olan ada; huzurlu atmosferde dinlendirici tatiller yapabileceğiniz köyleri, şifalı suların karıştığı plajları ve sahil kenarında sıralanan kaliteli balıkçı restoranlarıyla özellikle yaz aylarında çok ilgi görüyor.

Her bütçeye uygun butik oteller ve apart oteller bulabileceğiniz Marmara Adası'nda doğa yürüyüşlerine çıkarak seyir alanlarından büyüleyici Marmara Denizi manzaraları izleyebilir veya köyleri keşfe çıkarak organik zeytinyağı ürünleri satın alabilirsiniz. Uzmanlarla tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak zengin balık çeşitliliği ile ünlü sularda büyüleyici su altı fotoğrafları çekebileceğiniz Marmara Adası, kaliteli otellerinin yanı sıra su sporu tesisleri, restoranları, kafeleri, eğlence merkezleri ve onlarca çeşit ürün alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanlarıyla da yaz günlerinde oldukça hareketli.

Konum Linki

7- Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ

Türkiye'nin hem tarihi hem de doğal güzelliklerini korumayı başarmış çok özel yerlerinden biri olan Kapıdağ Yarımadası’nı Bandırma gezinizde mutlaka keşfe çıkmalısınız. İlçeye yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta yer alan ve Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası, yeşil ile mavinin birleştiği gizli koyları ve tertemiz plajlarıyla denizin tadını çıkarmak isteyen binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Erdek gibi turistik ilçelerinin yanı sıra huzurlu ve sessiz atmosferlerini günümüzde de korumayan köyleriyle de unutulmaz bir gezi deneyimi sunan Kapıdağ Yarımadası, yaklaşık 300 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.

Bandırma'da yaz aylarında her saat bulabileceğimiz tekne turlarıyla koylarını gezerek kristal berraklığındaki masmavi sulara kendinizi bulabileceğiniz Kapıdağ Yarımadası’nda yıl boyunca düzenlenen doğa yürüyüşlerine katılarak deniz seviyesinden 1000 metre yükseklikteki seyir alanlarından panoramik fotoğraflar çekebilir, antik dönemlere uzanan tarihi hazineler ve kiliseleri gezebilirsiniz.

Turizm olanakları bakımından da oldukça gelişmiş olan Kapıdağ Yarımadası’nda çam ormanları arasında gizlenmiş donanımlı kamp alanlarından deniz manzaralı butik otellere ve ev konforunda tatil yapabileceğiniz aile pansiyonlarında kadar pek çok konaklama alternatifi sağlanıyor.

Konum Linki

8- Edincik

Edincik

Fotoğraf çekmekten ve otantik atmosferde yürüyüşler yapmaktan hoşlanıyorsanız, Bandırma'ya sadece 14 kilometre uzaklıktaki küçük Edincik beldesine de kesinlikle gitmelisiniz. Arnavut kaldırımlı labirent sokakları Osmanlı döneminden günümüze kalmış 2 veya 3 katlı cumbalı ahşap konaklarla dolu olan Edincik, sizi Osmanlı dönemine etkileyici bir yolculuğa çıkaracak. Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa'nın atını bağladığı günümüzde de yaşamaya devam eden 650 yıllık çınar ağacını yakından görebileceğiniz; bazıları müze ve sanat galerisine çevrilmiş tarihi evleri gezebileceğiniz Edincik, küçük restoranlarda geleneksel Osmanlı lezzetleri tadarak modern dünyanın karmaşasından uzaklaşmak için de ideal bir adres.

Kaliteli zeytinleri, zeytinyağları ve üzümleriyle de büyük bir üne kavuşan Edincik’te gezerken onlarca çeşit zeytinyağı ürünü ve el yapımı yöresel hediyelik eşyalar bulabileceğiniz çarşılara uğrayarak güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Tarihi ve otantik atmosferiyle dikkat çeken Edincik; tarih, kültür ve mimari meraklılarının ülkemizde keşfetmesi gereken saklı cennetlerden biri.

Konum Linki

Dilerseniz Edincik'e ulaşım için araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

9- Kuş Cenneti Milli Parkı

Kuş Cenneti Milli Parkı

Türkiye'nin en bilinen ve çok ziyaret edilen tabiat cennetlerinden biri olan Kuş Cenneti Milli Parkı, Bandırma'ya sadece 18 kilometre uzaklıkta unutulmaz bir doğa gezisi sunuyor. Hem kendi başınıza hem de yıl boyu bulabileceğiniz rehberli trekking, kuş gözlem ve fotoğrafçılık turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz 24 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan milli parkı, 300'e yakın farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Asya ve Afrika gibi kıtalardan göç eden binlerce kuş arasında inanılmaz manzaralara şahit olacağınız Kuş Cenneti Milli Parkı, Manyas Gölü’nün el değmemiş doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor.

Endemik bitki türleri, onlarca balık çeşidi ve vahşi yaşam zenginliğiyle tüm dünyadan doğa tutkunlarını kendine çeken Kuş Cenneti Milli Parkı’nda her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurları, mesire alanları, kuş gözlem kuleleri ve seyir terasları gibi olanaklar bulabilirsiniz. Sınırlarında kır bahçeleri, kamp alanları ve bir doğa müzesinin de hizmet verdiği Kuş Cenneti Milli Parkı, yılın her mevsimi farklı bir tabiat manzarasıyla karşılaşabileceğiniz ülkemizin çok özel noktaları arasında.

Konum Linki

10- Liman AVM

Hem alışveriş yapmak hem de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için Bandırma’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Liman AVM’ye de hem kısa bir yürüyüşle toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Gönen Yolu Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan alışveriş merkezi; onlarca mağazası, kafeleri, restoranları, sinema salonları ve çocuk oyun alanlarıyla günün her saati oldukça hareketli. Liman AVM, yaz aylarında düzenlenen eğlenceli etkinlikleri ve organizasyonlarıyla da çok ilgi görüyor.

Konum Linki

11- Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi

Tarih, kültür ve arkeoloji meraklılarının Bandırma gezilerinde en çok ziyaret ettiği yerlerden biri de ilçeden sadece 30 dakikalık bir minibüs yolculuğu ile kolayca ulaşabileceğiniz Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi. 5000 yıllık zengin bir tarihe sahip Gönen'in çevresindeki kazı alanlarında bulunan arkeolojik eserlerin yanı sıra bir paha biçilmez taban mozaiklerinin de sergilendiği müzenin alanı ise 1. derece sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda.

Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan pek çok etkileyici taş eseri yakından görme fırsatı bulabileceğiniz açık hava müzesinde rehberlerden bu ilginç eserlerle ilgili çarpıcı bilgiler de alabilirsiniz. Gönen’in ünlü kaplıcalarına kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Gönen Mozaik Müzesi'ni gezdikten sonra açık hava müzesinin devasa taş eserleri arasında harika fotoğraflar çekerek de güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Konum Linki

12- Turanköy Plajı

Turanköy Plajı

Bandırma gezinizde masmavi denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en özel noktalardan biri de Kapıdağ Yarımadası'nın kuzey bölümünde uzanan Turanköy Plajı. İlçeye yaklaşık 36 kilometre uzaklıkta yer alan plaj, çam ormanlarının sardığı beyaz kumlu sahili ile görülmeye değer bir manzaraya sahip. Tertemiz sularıyla unutulmaz bir yüzme deneyimi sunan ve Erdek gibi turistik yerlerden gelen turistlerin de çok sevdiği Turanköy Plajı, büyüleyici güzelliğiyle doğa gezileri ve tekne turlarının da popüler mola noktalarından biri haline gelmiş durumda.

Şirin butik otelleri ve aile pansiyonlarıyla turizm olanakları açısından gelişen Turanköy’e kısa bir yürüyüş mesafesindeki plajın çevresinde mevsimlik balıklar tadabileceğiniz restoranlar, kafeler ve su sporu tesisleri gibi olanakların yanı sıra donanımlı kamp alanları da bularak büyük şehirlerin kalabalığından uzakta dinlendirici birkaç gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

13- Ormanlı Plajı ve Ormanlı Plajı

Kapıdağ Yarımadası'nın kuzey ucunda Bandırma merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan Ormanlı Köyü, bölgenin en büyüleyici tabiat harikası olan Ormanlı Şelalesi ve çok sevilen Ormanlı Plajı’na ev sahipliği yaptığı için çok ziyaret ediliyor. Her saat bulabileceğiniz minibüslerin yanı sıra rehberli doğa yürüyüşleri ve tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz Ormanlı Plajı, çam ve zeytin ağaçlarının gizlediği ince kumlu sahili ile kalabalıklardan uzakta doyasıya yüzmek için ideal bir adres.

Ormanlı Şelalesi'nin çarpıcı güzelliklerini yakından görebileceğiniz Ormanlı Köyü’nde tarihi köy evleri ve aile pansiyonlarında tatil yaparken denizin tadını çıkarmak için Ormanlı Plajı’na uğrayabilir, sahilde sıralanan salaş balık restoranlarında ise büyüleyici deniz manzaraları eşliğinde romantik akşamlar geçirebilirsiniz.

Konum Linki

14- Gizli Koy

Kapıdağ Yarımadası'nın kuzey ucunda yemyeşil Kılıç Koyu’nun hemen yanında ismi gibi gizlenen küçük Gizli Koy, günümüzde çam ormanları arasında hizmet veren otelleri ve kamp alanlarıyla turizm olanakları bakımından gelişmeye başlayan yerler arasında. Masmavi denizi ve büyüleyici doğal güzelliğiyle dikkat çeken Gizli Koy, Kapıdağ Yarımadası’nda düzenlenen trekking turları ve tekne gezilerinin de ana merkezlerinden biri konumunda. Uzmanlarla tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak büyüleyici su altı manzaraları izleyebileceğiniz küçük koy, Bandırma gezilerinde modern dünyadan uzakta dinlendirici zaman geçirebileceğiniz özel noktalardan biri.

Konum Linki

15- Paşalimanı Adası

Paşalimanı Adası

Kapıdağ Yarımadası’nın hemen batı bölümünde uzanan ve Bandırma'ya en yakın turistik adalardan biri olan Paşalimanı Adası'na hem feribotlar hem de gezi tekneleriyle kolayca ulaşarak keyifli bir gün yaşayabilirsiniz. Yüzlerce yıldır balıkçılığın yaygın olarak yapıldığı ada, sahil kenarında sıralanan balık restoranlarından dolayı gastronomi meraklılarının da çok ilgisini çekiyor.

Doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferiyle Osmanlı dönemlerinde ruhsal sorunları olanların tedavi amacıyla gönderildiği Paşalimanı Adası'nın her köşesinde bulunan küçük koylar ve plajlar, gözlerden uzakta denizin tadını çıkarmak için çok tercih ediliyor. Kaliteli üzümleri ve şaraplarıyla ünlü olan adanın küçük çarşısında keyifli geziler yaparak birbirinden güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Balıklı Köyü, Tuzla, Poyrazlı, Harmanlı gibi küçük köylerinde modern dünyanın kalabalığı ve gürültüsünden uzakta günübirlik geziler yapabileceğiniz Paşalimanı Adası'nın deniz manzaralı küçük butik otelleri ve pansiyonlarında da dinlendirici bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

16- Ulubat Gölü

Ulubat Gölü

Bandırma'da Manyas Gölü ile birlikte en çok ziyaret edilen tabiat cennetlerinden biri de ilçeye sadece 1,5 saat uzaklıktaki büyüleyici Ulubat Gölü. Yıl boyu düzenlenen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen göl, 136 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. 10 metre derinliğe kadar ulaşan ve onlarca farklı kuş türüyle kuş gözlem turlarının ana merkezlerinden olan Ulubat Gölü, zengin balık bolluğundan dolayı da yıl boyunca balık avlama turlarına ev sahipliği yapıyor.

Seyir alanları ve kuş gözlem kulelerinden muhteşem doğa fotoğrafları çekebileceğiniz; yaz günlerinde kano ve sandallarla safarilere çıkarak yeşil ile mavinin her tonunu görebileceğiniz Ulubat Gölü’nün çevresinde kamp alanları, kır bahçeleri ve temiz havada spor yapabileceğiniz yürüyüş parkurları da bulabilirsiniz.

Konaklama için ise her bütçe ve zevke uygun Bandırma otelleri içerisinden seçiminizi yapabilirsiniz.

Konum Linki

17- Narlı Plajı ve Narlı Köyü

Narlı Plajı

Her saat bulabileceğiniz minibüslerle veya rehberli doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz Narlı Köyü, turistik Paşalimanı Adası'na büyüleyici manzaraları eşliğinde keyifli bir günübirlik gezi deneyimi yaşatıyor. Mübadele döneminden önce Rumlar ve Türklerin birlikte yaşadığı köy, günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış etkileyici konakları, zeytin ve çam ağaçlarıyla süslü güzelliğiyle ruhunuzu dinlendirebileceğiniz çok güzel köşelerden biri.

Masmavi plajında eğlenceli bir deniz günü yaşayabileceğiniz Narlı Köyü, organik ürünlerle hazırlanan yöresel lezzetler tatmak isteyen gastronomi merakları tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Otantik dekorasyonlu küçük butik oteller ve aile pansiyonlarında dinlendirici bir yaz tatili yapabileceğiniz Narlı Köyü’nün seyir alanlarında ise Kapıdağ Yarımadası’nın yemyeşil çam ormanları ve panoramik Marmara Denizi manzaralarına şahit olabilir, özellikle gün batımlarında tablo güzelliğinle manzaraların muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

18- Erdek Sahili

Erdek Sahili

Kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkmak için gidebileceğiniz başka bir sevilen adres de turistik Erdek ilçesinin uzun sahili. Bandırma’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle yarım saat içinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz sahilde Marmara Denizi manzaralı balık restoranları, kafeler, eğlence mekanları, mağazalar ve yöresel ürünler satılan tezgahlar gibi birçok olanak bulabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde yerli ve yabancı turistlerle çok hareketli olan Erdek sahilinin çevresinde hizmet veren her bütçeye uygun butik oteller ve apart otellerde de yılın her mevsimi dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

Konum Linki

19- Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos Antik Kenti

Bandırma ile Balıkesir, binlerce yıllık tarihlerinde pek çok önemli antik yerleşime ev sahipliği yaptı ve bu kentlerden en önemli olanlarından biri de ilçeye yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta, Kapıdağ Yarımadası’nın hemen girişinde bulunan Kyzikos Antik Kenti. İlk olarak M.Ö. 6000 yılında kurulduğu tahmin edilen antik kent, günümüze kadar ulaşmayı başarmış el yapımı taş kabartmalarla süslü sütunları, görkemli anıtsal kapıları, taş merdivenleri, agorası ve antik tiyatrosu ile tarih meraklıları için adeta bir cennet.

Roma döneminden kalan pek çok antik mezar, su kanalı ve sağlam sur duvarlarını da yakından görme şansı bulabileceğiniz Kyzikos Antik Kenti’nde etkileyici Hadrian Tapınağı’na da mutlaka uğramanızı öneririz. Tarihi kayıtlarda Belkıs Sarayı olarak geçen antik kentte onlarca yıldır yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen büyüleyici mozaikler, sikkeler, heykeller ve taş eserleri ise Bandırma Arkeoloji Müzesi'nde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

20- Kirazlı Manastırı

Bandırma’nın çok sevilen günübirlik gezi alanlarından Kapıdağ Yarımadası’nın tam ortasında çarpıcı bir manzara sunan Kirazlı Manastırı, her tarih ve kültür meraklısının görmesi gereken tarihi hazinelerimizden. Mübadeleden önce bölgede yaşayan Rumlar tarafından yüksek bir tepelik alanda inşa edilen manastır, çarpıcı taş mimarisi ile ziyaretçilerini büyülüyor. Bandırma merkezine yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta yer alan, yemyeşil sarmaşıkların sardığı kalın duvarlarıyla tablo güzelliğinde manzaralara şahit olacağınız Kirazlı Manastırı’nda yaşam alanları ve mabet gibi pek çok farklı bölümü keşfe çıkarak doğanın içinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

21- Dutliman

Bandırma ilçesine bağlı küçük Dutliman beldesi; metrelerce uzanan ince kumlu sahili, rengarenk balıkçı teknelerinin bağlandığı limanı ve huzurlu atmosferiyle hem Bandırma tatillerinde konaklamak hem de günübirlik geziler yapmak için tercih edilen yerler arasında. İlçe merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta, Kapıdağ Yarımadası’nın hemen karşısında yer alan Dutliman’da uygun fiyatlı oteller, balık restoranları ve sahil bahçelerinde büyüleyici deniz manzaraları eşliğinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Çarpıcı doğal güzellikleriyle her mevsim keyifli bir tatil yapmak için tercih edebileceğiniz Dutliman’a Bandırma’da her saat bulabileceğiniz toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

22- Gönen kaplıcaları

Gönen Kaplıcaları

Bandırma'da masmavi Marmara Denizi’nin ve el değmemiş bakir doğal güzelliklerin tadını çıkardıktan sonra rahatsızlıklarınıza şifa bulmak veya yorgunluk atmak için Gönen kaplıcalarına da mutlaka uğramalısınız. PH değeri 7,26 olan mineral bakımından zengin sularıyla antik çağlardan beri çok ilgi gören kaplıcalar, ülkemizin gelişmiş sağlık turizmi merkezlerinden biri haline gelmiş durumda.

Restore edilmiş antika kaplıcalardan her bütçeye uygun modern termal otellere ve ortopedik masajlar yaptırabileceğiniz sağlık merkezlerine kadar pek çok imkan sağlanan Gönen kaplıcalarının sıcak sularda rahatladıktan sonra Gönen Mozaik Müzesi’ne uğrayarak binlerce yıllık tarihi hazineleri yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

23- Fener Adası

Kapıdağ Yarımadası'nın hemen doğu bölümünde uzanan sadece 1,5 kilometre uzunluğundaki küçük Fener Adası’na hem dalış yapmak hem de kalabalıklardan uzakta denizin tadını çıkarmak için uğrayabilirsiniz. Kapıdağ kıyılarından kayık, sandal, kano veya gezi tekneleriyle kolayca ulaşabileceğiniz Fener Adası, doğa ile iç içe dinlenmek ve masmavi denizin tadını çıkarmak için gidilecek en özel adreslerden biri. El değmemiş doğal güzellikler içinde küçük yürüyüşler yapabileceğiniz; tüplü ve tüpsüz dalışlarla muhteşem su altı fotoğrafları çekebileceğiniz Fener Adası, bölgenin keşfedilmeye değer yerleri arasında.

Konum Linki

24- Çuğra Plajı

Çuğra Plajı

Bandırma çevresindeki en sevilen plajlardan biri olan Çuğra Plajı, Erdek Plajı’nın hemen yanı başında çam ormanları önünde uzanıyor. Sert rüzgarlar ve dalgalardan korunan plaj, sığ sularıyla çocuklu aileler için de bölgedeki en güvenli plajlar arasında. Turizm olanakları bakımından gelişmiş olan Çuğra Plajı’nda güneş şemsiyesi, şezlong, tuvalet, giyinme kabini, kafe ve restoran gibi olanaklar sağlanıyor.

Temiz ve sakin sularıyla tüm gün şnorkelli dalışlar yaparak balık sürüleri arasında yüzmek için de tercih edebileceğiniz Çuğra Plajı’nın hemen arkasındaki çam ormanlarında dinlendirici piknikler yapabilir veya çadırınızı kurarak sessiz atmosferde birkaç gün dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

25- Ocaklar Köyü

Bandırma'dan sadece 30 dakikalık bir minibüs yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz, Kapıdağ Yarımadası'nın batı ucundaki Ocaklar Köyü, bölgenin diğer turistik beldelerine göre daha sakin kalan atmosferiyle öne çıkıyor. Zeytincilik ve balıkçılığın yaygın olarak yapıldığı köy, sahilinde sıralanan salaş balık restoranlarından dolayı gastronomi meraklıları tarafından da çok seviliyor.

Sakin plajında tüm gün masmavi Marmara Denizi'nin tertemiz sularının tadını çıkarabileceğiniz Ocaklar Köyü, ev konforunda tatil yapabileceğiniz aile pansiyonları ve zeytin ağaçları arasında gizlenmiş küçük butik otelleriyle de dinlendirici tatillerin sevilen adreslerinden biri konumunda. Balık geçiş noktasında bulunan berrak denizinde rengarenk balık sürüleriyle birlikte dalışlar yapabileceğiniz veya balık avlama turlarına katılabileceğiniz Ocaklar Köyü, hem günübirlik geziler hem de dinlendirici tatiller yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel adreslerden biri.

Konum Linki

26- Balıklı Köyü

Kapıdağ Yarımadası’nın hemen batı ucunda yer alan Paşalimanı Adası’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Balıklı Köyü, sessiz ve huzurlu atmosferi günümüze kadar bozulmamış bir köy arıyorsanız kesinlikle keşfetmeniz gereken yerlerden. Bandırma'da yaz aylarında her sabah bulabileceğiniz tekne gezileriyle de kolayca ulaşabileceğiniz Balıklı Köyü, son yıllarda kalabalıklardan uzak doğayla ve denizle iç içe tatil yapmak isteyenlerin de tercih ettiği saklı cennetlerden biri haline geldi.

Erdek'ten yaz aylarında feribot seferlerinin düzenlendiği köy, yüzlerce yıldır balıkçılıkla geçiniyor ve gezinizde sahil kenarındaki balık restoranlarında taze mevsimlik balıklar ve yöresel mezeler tadarak keyifli zamanlar geçirebilir; tarihi köy evleriyle süslü dar sokaklarda ise yürüyüşler yaparak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

27- Zeytinli Ada

Zeytinli ada

Erdek sahilinin sadece 200 metre açığında yer alan küçük Zeytinli Ada, ismini aldığı her köşesini süsleyen zeytin ağaçlarıyla görülmeye değer bir doğa cenneti. Kano ve sandalların yanı sıra Bandırma'da düzenlenen tekne gezilerinin de sevilen mola noktalarından biri olan 8 dönüm büyüklüğündeki Zeytinli Ada’da Bizans dönemlerinden günümüze kalan kilise, manastır, hamam ve seramik fırınlarını da yakından görebileceğiniz küçük yürüyüşlere çıkabilir, sessiz adanın koylarında masmavi sulara kendinizi bırakarak gözlerden uzakta doyasıya yüzebilirsiniz.

Konum Linki

28- Erdekland Hayvanat Bahçesi ve Aquapark

Çocuklu ailelerin ve eğlence sevenlerin Bandırma gezilerinde ilk uğradığı yerlerden biri de her saat hareket eden minibüslerle yaklaşık 25 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Erdekland Hayvanat Bahçesi ve Aquapark. Geniş yaşam alanlarında onlarca kuş türünü ve vahşi hayvanı yakından görme fırsatı bulabileceğiniz hayvanat bahçesini gezdikten sonra 4 tane su kaydırağı, eğlence havuzları, yetişkin ve çocuk havuzlarıyla ilgi gören su parkına uğrayabilirsiniz.

Sıcak yaz günlerinde gidilebilecek en popüler yerlerden olan Erdekland, gün boyu düzenlenen animasyonlar ve yarışmalarla da çok ilgi görüyor. Hem nadir görülen hayvanların fotoğraflarını çekerek hem de su parkında çocuklarınızla eğlenerek Erdekland Hayvanat Bahçesi ve Aquapark’ta güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

29- Bandırma Cumhuriyet Meydanı

Bandırma’yı keşfetmeye başlamak için en ideal nokta olan Cumhuriyet Meydanı, büyüleyici Marmara Denizi ve liman manzaraları eşliğinde keyifli akşam yürüyüşlerine çıkmak için de en çok tercih edilen yerler arasında. Etkileyici Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’nı yakından görme fırsatı bulacağınız Bandırma Cumhuriyet Meydanı; yol üstü kafeleri, yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, kaliteli oteller, alışveriş merkezleri ve mağazalarıyla günün her saati oldukça hareketli. Yıl boyunca kültürel ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapan Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nı gezdikten sonra bir kafede çayınızı yudumlayarak eşsiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

30- Çakılköy

Elvancık Koyu’na kısa bir yürüyüş mesafesinde Kapıdağ Yarımadası'nın doğu ucundaki çam ormanları arasında gizlenen Çakılköy, günübirlik gezi yapmak ve taze mevsimlik balıklar tatmak için gitmenizi önerdiğimiz yerler arasında. Rengarenk sandallarla süslü küçük limanı, sahil bahçeleri, sessiz atmosferi ve birbirinden güzel balık restoranlarıyla yılın yorgunluğunu atmak için güzel bir adres olan Çakılköy’e Bandırma’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 40 dakika içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Küçük limanında yılın her mevsimi balık avlama turlarının düzenlendiği köyde butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonları da hizmet veriyor.

Konum Linki

31- Küçükova Koyu

Doğanlar Plajı’nın hemen batısında Kapıdağ Yarımadası'nın kuzey ucunda yer alan Küçükova Koyu, Kapıdağ Yarımadası ve Bandırma’nın kalabalık plajlarına göre oldukça sakin olmasıyla dikkat çekiyor. Çevresindeki sarp kayalardan dolayı sert rüzgarlardan korunan ve adeta bir havuzu andıran deniziyle ilgi gören koy, acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin de keyifli bir denize günü yaşatıyor.

Hem tekne gezileri ve doğa yürüyüşleri hem de Doğanlar Köyü minibüsleriyle rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Küçükova Koyu’nda donanımlı kamp alanları ve mesire alanları bulabilirsiniz. Sahilinde hiçbir tesisin hizmet vermediği ve sessiz atmosferini yıl boyu korumayı başaran Küçükova Koyu, sunduğu büyüleyici gün batımı manzaraları ve kalabalıklardan uzak atmosferiyle keyifli bir deniz günü yaşamak için girebileceğiniz en özel noktalardan biri.

Konum Linki

32- Doğanlar Köyü

Doğanlar Köyü

Bandırma'da düzenlenen tekne gezileri ve doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz başka bir güzel Kapıdağ Yarımadası yerleşimi olan Doğanlar Köyü, tertemiz Doğanlar Plajı ve kısa bir yürüyüş mesafesindeki Büyükova Koyu’nun yemyeşil doğal güzellikleriyle insanları kendine çekiyor.

Turizm olanakları bakımından gelişmiş olan köyde her bütçeye uygun butik ve apart otellerin yanında yelkenden deniz paraşütü, kano ve rüzgar sörfüne kadar onlarca su sporu yapabileceğini tesisler de hizmet veriyor. Çevresinde sıralanan sessiz koylar ve bakir tabiat güzellikleriyle Bandırma’nın sevilen trekking rotalarından biri de olan Doğanlar Köyü, balıkçılık ve zeytincilikle geçildiği için balık restoranlarında mevsimlik balıklar tatmak veya organik zeytinyağı ürünleri için de sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

33- Bandırma Sahili

Bandırma sahili

İlçenin en sevilen akşam yürüyüşü alanlarından biri olan Bandırma sahili, masmavi Marmara Denizi manzaraları eşliğinde keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Çevresi onlarca kaliteli restoran, yol üstü kafesi, butik otel ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz mağazalarla çevrili olan sahilin seyir alanlarından Bandırma Limanı’nda sıralanan balıkçı sandalları ve teknelerin de muhteşem manzaralarına şahit olacaksınız.

Kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde romantik fotoğraflar çekmek isteyen turistlerin de ilk uğradığı yerlerden olan Bandırma sahilinde taze deniz ürünleri, yöresel mezeler ve yemekler tadarak da güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Sahil çevresi her bütçeye uygun otel seçenekleriyle konaklamak için de en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Konum Linki

34- Tatlısu Plajı ve Tatlısu Köyü

Bandırma sahilinin hemen karşısında Kapıdağ Yarımadası’nın güney bölümünde uzanan Tatlısu Köyü, ilçeye sadece 19 kilometreyle en yakın ve güzel plajlardan biri olan Tatlısu Plajı için çok ilgi görüyor. 1000 nüfuslu küçük köye kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve kıyısında bağlanan rengarenk balıkçı sandallarıyla fotoğrafçıların da mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Tatlısu Plajı, cam berraklığındaki denizi ve ince kumlu sahiliyle güzel bir deniz günü yaşamak için ideal bir adres.

Deniz ürünleri tadabileceğiniz balık restoranları ve manzaralı sahil bahçeleriyle çevrili olan Tatlısu Plajı’nda tüm gün doyasıya yüzdükten sonra, 1700'lü yıllarda Osmanlı döneminden beri dinlendirici tatiller yapmak için tercih edilen bir sayfiye yeri olan Tatlısu Köyü'ne uğrayabilir; yüzlerce yıllık tarihi konakları arasında da keyifli bir yürüyüş yapabilir ve köyün küçük çarşısında organik ürünler satın alabilirsiniz.

Konum Linki

35- Daskyleion Antik Kenti

Daskyleion Antik Kenti

Bandırma gezinizde hem doğa yürüyüşleri hem de tarih turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz başka bir önemli antik yerleşim yeri de son yıllarda turistler tarafından çok ilgi gören Daskyleion Antik Kenti. Uzun tarihi efsanevi Truva Antik Kenti dönemlerine M.Ö. 6000’lü yıllara kadar uzanan antik kenti gezerken binlerce yıldan günümüze kalan etkileyici tarihi hazineleri yakından görme fırsatı bulacaksınız.

Antik kentin her köşesi Helenistik ile Roma dönemi mozaikleri, tapınaklar, mabetler, surlar ve yaşam alanlarıyla çevrili. Yüksek tepelerinden Manyas Gölü’nün büyüleyici manzaralarını da izleyerek muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Daskyleion Antik Kenti’nde arkeolojik kazılar yapılmaya hala devam ediliyor.

Konum Linki

36- Avşa Altınkum Plajı

Avşa altınkum

Bandırma'da berrak suların tadını çıkarabileceğiniz noktalardan biri de turistik Avşa Adası’nın en sevilen plajı olan Altınkum Plajı. Hem feribotlar hem de tekne gezileriyle kolayca ulaşabileceğiniz plaj, ismini de altın renkli tertemiz kumlarından alıyor. Arkası yemyeşil çam ormanları, önü ise masmavi Marmara Denizi’yle çevrili olan Avşa Altınkum Plajı’nda deniz paraşütü, kano ve yelken gibi onlarca su sporu yapabileceğiniz tesislerden sahil bahçeleri ve butik otellere kadar pek çok olanak bulabilirsiniz.

Akdeniz ve Ege’yi aratmayan ince kumlu sahilinde havuzunu sererek tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz Altınkum Plajı’nda akşamları da serin deniz esintiler eşliğinde yürüyüşler yapabilir veya büyüleyici gün batımı manzaralarına karşı taze balıklar tadarak romantik bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

37- Ballıpınar Köyü

Kapıdağ Yarımadası'nda düzenlenen doğa yürüyüşlerinin değişmez mola noktalarından bir diğeri de yarımadanın kuzey ucunda Ormanlı Köyü'nün hemen yanı başında uzanan küçük Ballıpınar Köyü. Organik tarım çiftlikleri ve balık restoranlarıyla ünlü olan köy, sessiz atmosferde dinlendirici bir tatil yapmak isteyenler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor.  

Kapıdağ Yarımadası'nda yılın her mevsimi düzenlenen doğa gezilerinin sevilen uğrak noktalarından biri haline gelen ve mevsimlik balıklar tatmak için bölgedeki en ideal yerlerden olan Ballıpınar Köyü’nde tarihi köy evlerinde birkaç gün konaklayabilir veya asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kahvelerde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Köy pazarında ise keyifli bir gezi yaparak onlarca çeşit organik sebze ve zeytinyağı ürünleri arasında güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

38- Büyükova Koyu

Bandırma Limanı'ndan yaz aylarında her sabah hareket eden gezi tekneleriyle keşfe çıkacağınız Kapıdağ Yarımadası’nın en güzel koylarının biri olan Büyükova Koyu’nu da kesinlikle yakından görmenizi öneririz. Yarımadanın kuzey ucunda sıralanan şirin butik otelleri ve pansiyonlarıyla turizm olanaklarının da geliştiği koy; 800 metre uzunluğunda altın renkli kumlarla süslü sahili, sert rüzgarlardan korunan sakin sularıyla acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin de tercih edebileceği koylardan biri.

Tekne gezilerinin yanı sıra şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak da Marmara Denizi'nin zengin balık çeşitliliğini yakından görme fırsatı bulacağınız Büyükova Koyu; çam ormanları arasında kamp yapmak, doğa gezilerine çıkmak ve fotoğraf çekmek için de Bandırma’da gidebileceğiniz en güzel noktalar arasında.

Konum Linki

39- Ormanlı Şelalesi

Ormanlı şelalesi

Doğa tutkunları ve fotoğrafçılık meraklılarının Bandırma gezilerinde ilk uğraması gereken yerlerden biri olan büyüleyici Ormanlı Şelalesi, Kapıdağ Yarımadası’ndan kuzey ucunda çam ormanları arasında gizleniyor. Tertemiz plajı ile ünlü Ormanlı Köyü ve bölgenin önemli tarihi hazinelerinden olan Kirazlı Manastırı'na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan yemyeşil şelale, doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda.

30 metrelik kayalar arasında dökülen bembeyaz suları, yaz aylarında serinleyebileceğiniz buz gibi kaya göleti, huzurlu mesire alanları ve yürüyüş parkurları ile doğada zaman geçirmek için gidebileceğiniz en güzel noktalardan biri olan Ormanlı Şelalesi, yılın her mevsimi sarıdan yeşile doğanın her tonunu size sunacak.

Konum Linki

40- Son Kurşun Anıtı

Milli Mücadele döneminde son kurşunun atıldığı noktaya 1974 yılında yerleştirilen Son Kurşun Anıtı, Bandırma'nın en çok fotoğraflanan simgelerinden biri. İki yılı aşkın zaman düşman işgali altında kalan ve kurtuluş için verdiği mücadeleyle örnek gösterilen Bandırma’nın merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde, 25 metre yüksekliğiyle çarpıcı bir manzara sunan anıtta çatışmalarda şehit olan 80 askerin isimleri de yer alıyor. Çatılmış sekiz tane silah şeklinde yerleştirilmiş bembeyaz sütunlarıyla ve bulunduğu konumdan sunduğu panoramik manzaralarla dikkat çeken Son Kurşun Anıtı’na toplu taşıma araçlarıyla da kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

41- Kılıç Koyu

Kapıdağ Yarımadası'nın kuzey ucunda Ormanlı Plajı ile Gizli Koy arasında yer alan küçük Kılıç Koyu, yeni yerler keşfetmekten hoşlanıyorsanız hem tekne turları hem de doğa yürüyüşleriyle uğrayabileceğiniz gizli koylardan biri. Yaz aylarından turist kalabalığından uzakta çam ormanları önünde masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz Gizli Koy, sert rüzgarlardan korunan doğal liman yapısı ve akvaryumu andıran rengarenk balıklarla süslü sularıyla Bandırma ve Kapıdağ Yarımadası’nın gizli cennetlerinden biri. Tüplü ve tüpsüz dalış turları için de sıkça ziyaret edilen Kılıç Koyu’nu çevresindeki diğer küçük koylarla birlikte keşfederek denizin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

42- Çınar Koyu

Bandırma gezinizde denizin tadını çıkarabileceğiniz başka bir özel nokta da Avşa Adası'nın çok sevilen tatil cennetlerinden biri olan Çınar Koyu. Çevresini saran bakir doğal güzelliklerle hem doğa yürüyüşleri hem de piknik yapmak için de sıkça ziyaret edilen koy, balık sürülerini bile görebileceğiz cam berraklığındaki deniziyle tüplü ve tüpsüz dalış yapmak için de tercih ediliyor.

Doğayla iç içe tasarlanmış butik otellerden aile pansiyonlarına kadar çeşitli konaklama alternatifleri sağlanan Çınar Koyu’nda sahip bahçelerden salaş balık restoranlarına kadar pek çok turistik işletme de hizmet veriyor.

Konum Linki

43- Elvancık Koyu

Bandırma'da kamp yapmak için gidebileceğiniz en güzel tabiat cennetlerinden biri olan Elvancık Koyu, Kapıdağ Yarımadası'nın doğu ucunda çevresini saran kayalar arasında havuzu andıran bir manzara sunuyor. Yıl boyu şahit olabileceğiniz büyüleyici manzarasıyla fotoğrafçıları ve doğa tutkunlarını da kendine çeken Elvancık Koyu’nun yüksek tepelerden tablo güzelliğinde deniz manzaralarının muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hiçbir yapılaşma ve tesisin olmadığı, bakir güzelliğini günümüze kadar korumayı başaran Elvancık Koyu’nu Bandırma'da Kapıdağ Yarımadası rotasında düzenlenen trekking turları sırasında da ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

44- Ormanlı Manastır Plajı

ormanlı plajı

Bandırma gezinizde masmavi denizin tadını çıkarmak için Turanköy Plajı ile Ormanlı Plajı arasında gizlenen küçük Manastır Plajı’na da uğramalısınız. 300 metrelik ince kumlu sahili yemyeşil çam ormanları arasında gizlenen küçük plaj, balık sürülerini bile görebileceğiniz kristal berraklığındaki deniziyle şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için en çok tercih edilen yerler arasında.

Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayarak atıştırmalıklar alabileceğiniz küçük tesislerin de hizmet verdiği Ormanlı Manastır Plajı’nda tüm gün masmavi sularda doyasıya yüzdükten sonra akşamları da çam ormanları arasında doğa yürüyüşlerine çıkabilir, seyir alanlarından ise panoramik Marmara Denizi ve gün batımı manzaraları izleyebilirsiniz.

Konum Linki

45- Paflima Koyu

Bandırma ve Kapıdağ Yarımadası’nın saklı cennetlerinden biri olan Paflima Koyu, yarımadanın hemen kuzey ucunda yeşil ve mavinin birleştiği çok özel bir nokta. Doğaya uyumlu tasarlanmış bungalov otelleri ve donanımlı kamp alanlarıyla ilgi gören küçük koy, her iki tarafını saran kayalardan dolayı sert rüzgarlardan korunduğu için akvaryum gibi bir denize sahip.

Havuzu andıran sularında şnorkelli dalışlar yaparak büyüleyici su altı fotoğrafları çekebileceğiniz Paflima Koyu, çarpıcı doğal güzelliğiyle tekne gezilerinin de popüler mola noktalarından biri haline gelmiş durumda. 1 kilometre uzunluğu bulan ince kumlu sahilinde çocuklarınızla eğlenceli bir deniz günü yaşayabileceğiniz, sessiz ortamında yürüyüşlere çıkabileceğiniz Paflima Koyu, doğa ve denizle iç içe tatil yapmak isteyenlerin keşfetmesi gereken yerler arasında.

Konum Linki

46- Bandırma Arkeoloji Müzesi

arkeoloji müzesi

İlçeyi gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biri olan Bandırma Arkeoloji Müzesi, binlerce yıllık zengin bir tarihi sahip bölgenin paha biçilmez hazinelerini görmek için ilk gitmeniz gereken yerlerden biri. 2003 yılından beri hizmet veren müzede Antandros, Kyzikos ve Daskyleion gibi büyük antik kentlerde onlarca yıldır yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen sikkeler, heykeller, lahitler, el yapımı sanat eserleri ve günlük eşyalar sergileniyor.

Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde paha biçilmez antik hazinelerin yanı sıra binlerce yılık birbirinden ilginç silahları da yakından görme fırsatı bulacaksınız. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Bandırma Arkeoloji Müzesi, kültür ve arkeoloji meraklılarının güzel bir gün geçirebileceği en güzel yerler arasında.

Konum Linki

47- Haydar Çavuş Camii

Bandırma gezinizde yakından görebileceğiniz başka bir önemli tarihi yapı da İsmet İnönü Caddesi üzerinde hemen dikkatinizi çekecek olan Haydar Çavuş Camii. 1873 yılında inşa edilen, Neo Klasik ve klasik Osmanlı mimari özelliklerini bir arada sunan tarihi cami, kubbeli ve kemerli mimarisiyle ilgi görüyor. Dönemin ünlü ustalarından Mimar Kemaleddin tarafından inşa edilen etkileyici Haydar Çavuş Camii, asırlardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle dini bayramlar ve kutsal günlerde tamamen dolan caminin asırlık çınar ağaçları ile süslü avlusunda da küçük bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

48- Turanköy Kadınlar Plajı

Sessiz atmosferiyle son yıllarda çok ilgi gören Turanköy Kadınlar Plajı, Bandırma'ya sadece 5 kilometre uzaklıkta Kapıdağ Yarımadası'nın kuzey bölümünde uzanıyor. Hiçbir işletmenin bulunmadığı plaj, doğal liman olmasından dolayı sert rüzgarlardan korunduğu için akvaryumu andıran sakin bir deniz sahip. Yiyecek ve içeceklerinizi kendiniz getirmeniz gereken Turanköy Kadınlar Plajı’nın dalgasız denizinde çocuklarınızla unutulmaz bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Kapıdağ Yarımadası’nın doğal güzelliklerini kaybetmemiş en özel noktalarından biri olan Turanköy Kadınlar Plajı, cumartesi ve pazar günleri 10:00 ile 23:30 arası, haftanın diğer günleri ise 24 saat boyunca kullanılabiliyor.

Konum Linki

49- Balyos Feneri

Fotoğraf çekmekten hoşlananların Bandırma gezilerinde ilk uğradığı yer olan Balyoz Feneri, Kapıdağ Yarımadası'nın en batı ucunda Paşalimanı Adası’nın hemen karşısında yer alıyor. 1861 yılında bölgeden geçen gemilere yön göstermek için inşa edilen 12 metre yüksekliğindeki bembeyaz deniz feneri, özellikle gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu kartpostal güzelliğindeki manzarasıyla ünlü. Sessiz koyunda berrak denizin tadını çıkarabileceğiniz ve seyir alanlarından Paşalimanı Adası'na kadar kilometrelerce uzanan panoramik manzaraları izleyebileceğiniz Balyoz Feneri, trekking turları ve tekne gezilerinin de çok popüler mola noktalarından biri.

Konum Linki

50- Bandırma Atatürk Parkı

Bandırma gezinizde büyüleyici plajları ve tarihi hazineleri keşfettikten sonra kalabalıklardan uzakta keyifli zaman geçirmek yapmak için Atatürk Parkı'na da uğrayabilirsiniz. Bandırma Limanı’nın hemen yanı başında yer alan ve ilk olarak mesire yeri olarak açıldıktan sonra yeniden düzenlenerek gezi alanı haline getirilen Bandırma Atatürk Parkı, günümüzde hem piknik ve yürüyüş hem de spor yapmak için en çok tercih edilen yerler arasında. Sonbahar aylarında her yeri saran sapsarı yapraklarla, ilkbaharda ise rengarenk çiçeklerle harika manzaralar sunan Bandırma Atatürk Parkı’nda çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

51- Bandırma Halk Plajı

bandırma halk plajı

Bandırma'da berrak denizin ve güneşin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en yakın plajlardan biri olan Bandırma Halk Plajı, ilçe merkezine sadece 1 kilometre uzaklıkta. Çevresini sarp kayaların süslediği ince kumlu bir sahile sahip olan küçük plaj; yelkenden deniz paraşütüne onlarca su sporu yapabileceğiniz tesisler, şezlong ile güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz işletmeler, kafeler ve restoranlar ile yaz aylarında oldukça hareketli.

Temiz ve sığ deniziyle çocuklu aileler için de ideal olan, çevresi her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve pansiyonlarla çevrili Bandırma Halk Plajı’nda isterseniz akşamları serin deniz esintileri ve büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine de çıkarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

52- Yolsuz Koy

Bandırma gezinizde el değmemiş güzelliklerini kaybetmemiş büyüleyici bir koy keşfetmek istiyorsanız, küçük Yolsuz Koyu’na da uğramalısınız. Kapıdağ Yarımadası'nda Manastır Koyu’nun yanı başında gizlenen koy, her iki tarafını saran yemyeşil kayalık alanlarla adeta açık bir doğal havuzu andırıyor. İnce kumlarla süslü 100 metrelik küçük sahilinde hiçbir yapılaşma, tesis ve işletmenin bulunmadığı Yolsuz Koy, yeşil ve mavinin buluştuğu görülmeye değer yerler gizli cennetlerimizden biri. Tekne ve dalış turlarına katılarak berrak denizinin tadını çıkarabileceğiniz Yolsuz Koy, doğa yürüyüşleri sırasında mola vermek veya gözlerden uzakta keyifli bir deniz günü yaşamak için de ideal bir adres.

Konum Linki

53- Ocaklar Plajı

Bölgenin en güzel ve sevilen plajlarından biri olan Ocaklar Plajı, Bandırma'ya sadece 30 dakikalık bir minibüs yolculuğu uzaklıkta. Kapıdağ Yarımadası'nın batı bölümünde çam ormanları arasında gizlenen büyüleyici plaj, cam berraklığındaki denizi ile ünlü. Balık geçiş noktasında bulunduğu için tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak rengarenk balıklarla yüzebileceğiniz, çevresini saran çam ormanlarında piknik veya kamp yapabileceğiniz Ocaklar Plajı’nın 3 kilometreyi bulan altın kumlu sahilinde de güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Temiz deniziyle mavi bayrak ödülü de kazanan, sıcak suları ve sığ denizi ile çocuk ailelerin de en sevdiği plajlardan biri olan Ocaklar Plajı’nda deniz bisikleti, kano, yelken ve uçurtma sörfü gibi onlarca su spor yapma imkanı bulacaksınız. Tüm gün masmavi suların tadını çıkardıktan plaja sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki çam ve zeytin ağaçlarıyla süslü Ocaklar Köyü'ne uğrayarak yöresel yemekler tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

54- Bandırma Kapalı Çarşısı

bandırma kapalı çarşı

Keyifli bir akşam yürüyüşü veya tatil alışveriş yapmak için Bandırma'da ilk uğramanız gereken yerlerden biri de günün her saati hareketli olan Bandırma Kapalı Çarşısı. Cumhuriyet Meydanı ve feribot iskelesi gibi turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde güzel bir konumda bulunan çarşıda el yapımı yöresel hediyelik eşyalardan tekstil ürünleri ve takılara kadar onlarca ürünü bir arada bulabilirsiniz. Çevresi oteller, restoranlar ve kafelerle çevrili olan Bandırma Kapalı Çarşısı’nda alışveriş yaparken rengarenk tezgahların harika fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

55- Bandırma Seyir Tepesi

Gezinizde panoramik Marmara Denizi, Kapıdağ Yarımadası ve gün batımı fotoğrafları çekmek için ilçe merkezine sadece 10 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Bandırma Seyir Tepesi’ne gidebilirsiniz. Bandırma Limanı ve Kapıdağ Yarımadası'na hakim yüksek bir tepe üzerinde yer alan seyir terası, özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde manzarayı izlemek isteyen yüzlerce insanı kendine çekiyor. Serin havasıyla akşam yürüyüşlerine çıkmak için de tercih edilen rotalardan biri olan Bandırma Seyir Tepesi’nden Bandırma Limanı’ndan hareket eden gezi teknelerinden yemyeşil çam ormanlarına kadar kilometrelerce uzanan büyüleyici manzaralara şahit olacaksınız.

Konum Linki

56- Kerp Baba Türbesi

Özellikle dini bayramlar ve kutsal günlerde yüzlerce kişinin ziyaret ettiği, Bandırma’nın önemli kutsal mekanlarından biri olan Kerp Baba Türbesi, Büyük Levent Caddesi üstünde büyüleyici Marmara Denizi manzaralarına hakim yüksek bir tepe üzerinde yer alıyor. Bandırma Seyir Tepesi’ne de kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan türbe, güzel konumundan dolayı doğa gezileri sırasında da sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

57- Mustafa Kemal Atatürk Anıtı

Bandırma'nın en çok fotoğraflanan simgelerinden biri olan ve Atatürk'ün Bandırma ziyareti anısına inşa edilen görkemli Mustafa Kemal Atatürk Anıtı, ilçenin en hareketli noktalarından biri olan Cumhuriyet Meydanı’nda hemen dikkatinizi çekecek. Çevresi süs havuzları, parklar, dinlenme alanları, mağazalar, kafeler ve restoranlarla sarılı olan Mustafa Kemal Atatürk Anıtı, yıl boyunca önemli resmi kutlamalar ve etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

58- Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi

Yıl boyu düzenlenen tiyatro oyunları, çeşitli sahne performansları, geçici ve kalıcı sanat sergileriyle çok hareketli olan Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, sanat meraklılarının ilçeyi gezerken keyifle uğrayabileceği yerler arasında. Pek çok farklı sanat alanında atölye ve eğitim çalışmalarının da düzenlendi sanat merkezinde müzik dinletileri, söyleşiler, paneller, kitap günleri ve film gösterileri gibi ilginizi çeken birçok etkinliğe katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, Bandırma sahiline kısa yürüyüş mesafesinde güzel bir konumda hizmet veriyor.

Konum Linki

59- Tanaşa

Bandırma sahilinin hemen karşısındaki küçük Tatlısu Köyü'nün devamında uzanan Tanaşa beldesi, masmavi deniziyle günübirlik geziler için en çok tercih edilen adreslerden biri. Zeytin, meşe ve çam ağaçlarının sardığı altın kumlu sahiliyle de insanları kendine çeken Tanaşa, sessiz ve huzurlu atmosferini en kalabalık yaz günlerinde bile korumayı başarıyor. Yaz aylarında huzurlu tatil arayanlar ve yazlıkçılar tarafından tercih edilen Tanaşa, akşam yürüyüşlerine çıkmak ve kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tatmak için de ideal yer.

Konum Linki

60- Bandırma Eski İskele Binası

bandırma eski iskele binası

İlçenin en ilgi çeken tarihi yapılarından biri olan Bandırma Eski İskele Binası, çarpıcı mimarisi ile fotoğrafçılık ve mimari meraklılarının mutlaka yakından görmesi gereken şaheser yapılardan biri. Ülkemizin en önemli ticaret limanlarından biri olan Bandırma Limanı karşısında 1926 yılında inşa edilen bina, Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en güzel eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Günümüze kadar farklı bölümlerin de eklendiği Bandırma Eski İskele Binası; önündeki güzel süs havuzları, asırlık ağaçları ve deniz manzaralarıyla görülmeye değer güzellikte.

İçeriğimize eklediğimiz konum linkleri sayesinde planınızı kolayca yapabilir, Bandırma otobüs bileti alarak ilçeye ülkemizin pek çok şehrinden direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bandırma gezilecek yerler içeriğimiz sona erdi. Dilerseniz şehrin tamamını keşfetmek için Balıkesir'de gezilecek yerler içeriğimizi de okuyabilirsiniz. 


elifcokan
Elif Çokan Palaz
17 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN