Azerbaycan’ın hem başkenti hem de en büyük ve turistik şehri olan Bakü, tarihi hazinelerinin yanı sıra son yıllarda yapılan dünyaca ünlü gökdelenleriyle de bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Hazar Denizi’nin büyüleyici manzaraları eşliğinde unutulmaz bir gezi deneyimi sunan Bakü’de binlerce yıllık mimari şaheserler ile modern binaların ilginç uyumunu göreceksiniz. Şehrin tarihi kalbi olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İçeri Şehir’de Şirvanşahlar Sarayı, Multan Kervansarayı ve Muhammad Camii gibi şaheserleri inceleyebileceğiniz gezinizde Alev Kuleleri, Socar Kulesi ve Bakü Kristal Salon gibi ışıl ışıl modern yapıların da harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bakü Bulvarı ve dünyanın en pahalı alışveriş caddelerinden Nizami Caddesi’nde keşfe başlayabileceğiniz Bakü’de Kız Kalesi, Bakü Ateşgahı, Ebedi Alev Anıtı, Azerbaycan Halı Müzesi ve Ramana Kalesi gibi birçok simgesel yapıyı da gezerek güzel zaman geçirebilirsiniz. Hazar Denizi kıyısında uzanan yürüyüş yolları, rengarenk çiçeklerle süslü parkları, kaliteli restoranları ve kafeleriyle herkes için farklı bir güzellik sunan Bakü; Minyatür Kitap Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, Azerbaycan Bağımsızlık Müzesi ve Bakü Modern Sanat Müzesi gibi onlarca etkileyici müzesiyle de tam bir kültür başkenti konumunda.

Bakü’de mutlaka görmeniz gereken 75 yeri yazarken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama hazırladık. Hem tarih ve kültür hem de doğa gezileri için her köşesinde farklı bir güzellik gizleyen Bakü’yü keşfetmeye yazımızı okuyarak hemen başlayabilirsiniz. Hem tarih ve kültür hem de sanat meraklıları için adeta bir cennet olan Bakü'yü keşfetmek için Bakü uçak bileti alabilir, geziniz esnasında ise eklediğimiz konum linklerinden yararlanabilirsiniz.

Uçak Bileti

1- Bakü Kız Kalesi

kız kalesi

Bakü'nün en etkileyici simgesel yapılarından biri olan 27 metre yüksekliğindeki Kız Kalesi, şehri gezen her turistin mutlaka yakından görmek için uğradığı yerler arasında. 13. yüzyıldan günümüze kalan bir mimari şaheser olan Kız Kalesi, dönemin en ünlü mimarlarından Masud ibn Davud tarafından tasarlanmış. Uzun tarihinde pek çok etkileyici efsaneye konu olan ve 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilen görkemli kaleyi hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla keşfe çıkabilirsiniz.

Kız Kalesi’nin etkileyici taş oymalarla süslü iç odalarını da inceleyebileceğiniz gezinizde kale çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserleri de yakından görme şansı bulacaksınız. Bakü merkezinden kısa bir yürüyüşle kolaylıkla ulaşabileceğiniz, asırlık çam ağaçları arasında tablo güzelliğinde bir manzara sunan Kız Kalesi’ni haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

2- Alev Kuleleri

alev kuleleri

Yer altı kaynakları bakımından son derece zengin olan Azerbaycan’da bu zenginliği yansıtması için 2007 yılında açılan Alev Kuleleri, Bakü’nün dünya çapında en bilinen simgelerinden biri. 28.000 metrekarelik geniş bir alana yayılan ve alev şeklinde tasarlanmış üç tane devasa kuleden oluşan Alev Kuleleri, benzersiz ve modern mimarisiyle de ülke tanıtımında önemli bir yer tutuyor.

Sonsuz alevi sembolize eden ve geceleri kırmızı ışıklandırmalarıyla yanan alevleri andıran kuleler, milyonlarca dolar harcanarak inşa edildi. Bazı bölümleri otel ve panoramik Bakü manzaraları sunan restoranlar olarak hizmet veren, 181 metre yükseklikleriyle şehrin hemen her noktasından rahatça görebilen Alev Kuleleri’nin en güzel fotoğraflarını ise Hazar Nehri kıyısındaki seyir terasları ve yürüyüş yollarından çekebilirsiniz.

Konum Linki

3- Ebedi Alev Anıtı

ebedi alev anıtı

Bakü'nün en çok fotoğraflanan anıtlarından biri de sekiz köşeli yıldız şeklinde tasarlanmış bir kubbe altında 24 saat boyunca yanan ateşten ismini alan ünlü Ebedi Alev Anıtı. Azerbaycan'ın zengin yer altı kaynaklarına gönderme yapan ve 1998 yılında açıldıktan sonra 2007 yılında restore edilen etkileyici anıt, yıl boyunca pek çok önemli resmi törene de ev sahipliği yapıyor. Alev toprakları olarak bilinen Azerbaycan'ın simgelerinden olan alevleri en iyi yansıtan eserlerden biri olarak kabul edilen ve her yıl binlerce insanı kendine çeken Ebedi Alev Anıtı’nı siz de Bakü gezinizde ziyaret etmeyi unutmayın.

Konum Linki

4- İçeri Şehir (İçərişəhər)

Bakü'nün tarihi kalbinin attığı en önemli yer olan ve yüzlerce yıllık devasa surlarla korunan İçeri Şehir, 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmuş keşfedilmeye değer çok özel bir yer. Arnavut kaldırımlı sokaklarında tarihi evler, kervansaraylar ve dükkanlar arasında zamanda unutulmaz bir yolculuğa çıkacağınız İçeri Şehir, hem tarih ve kültür hem de mimari meraklıları için adeta bir cennet.

Azerbaycan'ın kültürel yapısında en iyi görebileceğiniz yerlerden biri olan İçeri Şehir, labirent sokaklarında gezerken küçük dükkanlarda hizmet veren halıcılar, kilimciler ve yöresel el sanatı ürünleri satan küçük dükkanlarında da harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Şirvanşahlar Sarayı, Multan Kervansarayı ve Buhara Kervansarayı gibi taş mimarili şaheserleri gezebileceğiniz; günümüzde bazıları otel, müze ve sanat galerisi olarak hizmet veren tarihi konakların dönen mobilyalarıyla süslü odalarında keşfe çıkabileceğiniz İçeri Şehir’de tarihi camiler, çeşmeler ve konaklar arasında muhteşem fotoğraflar çekeceksiniz.

Konum Linki

5- Kobustan Milli Parkı

kobustan milli parkı

Bakü merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta Hazar Denizi kıyısında uzanan Kobustan Milli Parkı, milyonlarca yıllık etkileyici jeolojik oluşumları ve tarihi hazineleri ile 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilmiş keşfedilmeye değer yerlerden. 1900'lü yılların başından beri arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı ve 3500’den fazla tarihi eserin bulunduğu milli park, 537 hektarlık geniş bir alana yayılıyor.

1000'e yakın kayanın üstüne nesiller boyunca işlenmiş hayvan ile insan kabartmalarından dolayı tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklılarına kendine çeken Kobustan Milli Parkı, aynı zamanda Azerbaycan'ın ilk merkezi olarak da biliniyor. Yıl boyunca düzenlenen rehberli turlarla veya kendi başınıza keşfe çıkabileceğiniz ve M.Ö. 10.000 yıllarına kadar uzanan kaya kabartmalarını yakından görme şansı bulabileceğiniz milli parkın devasa çamur volkanlarını da mutlaka yakından görmenizi öneririz.

Konum Linki

6- Göygöl Gölü

göygöl gölü

Bakü'nün turist kalabalığı ve gürültüsünden uzakta doğayla iç içe zaman geçirmek için gidebileceğiniz en özel noktalardan biri, şehir merkezine yaklaşık 5 saat uzaklıkta yer alan büyüleyici Göygöl Gölü. Azerbaycan'ın en bilinen tabiat harikalarından biri olan ve Kafkas Dağları’nın büyüleyici manzaralarıyla çevrilen masmavi göl, tablo güzelliğinde manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

Deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklikte yer aldığı için serin havasıyla en sıcak yaz aylarında bile çok sevilen bir gezi alanı olan ve 12.8 kilometre boyunca ilerleyen Göygöl Gölü’nün çevresinde doğa yürüyüşlerine çıkabilir veya el değmemiş güzellikleri kadar lezzetli alabalıklarıyla da ünlü olan gölde balık avlama turlarına katılarak Bakü gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz. Endemik bitki türler, büyüleyici kuş ve vahşi yaşam zenginliğiyle milli park ilan edilerek koruma altına da alınan Göygöl Gölü’nde mesire alanları ve iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

7- Bakü Megafun Aile Eğlence Merkezi

Çocuklu aileler ve eğlence tutkunlarının Bakü’yü gezerken ilk ziyaret ettiği yerlerden biri olan Megafun Aile Eğlence Merkezi, 2012 yılından beri birbirinden eğlenceli bölümleriyle hizmet veriyor. Her yaşa uygun macera parklarının yanı sıra Türk, Asya, Avrupa mutfaklarından lezzetler sunan 35 restoranın ve onlarca markanın ürününü bulabileceğiniz mağazanın bulunduğu Megafun, Bakü’nün sevilen rekreasyon alanlarından biri.

Sadece Azerbaycan’ın değil Avrupa'nın da en büyük kapalı eğlence merkezi olmasıyla ünlü olan Megafun Aile Eğlence Merkezi’nin geniş alanında buz pateni pisti, dinopark, korku tüneli, bowling salonları, sihirli lamba ve orman labirentleri gibi pek çok bölümde çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Eğlence merkezi, hafta içi saat 14:00 ile 23:00, hafta sonları ise saat 11:00 ile 23:00 arasında açık.

Konum Linki

8- Nizami Caddesi

Bakü'yü keşfetmeye başlamak için en ideal noktalardan biri olan Nizami Caddesi, aynı zamanda alışveriş yapmak için de turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Targovi Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan 3,5 kilometre uzunluğundaki rengarenk cadde, ismini de ünlü Azeri Şair Nizami Gencevi’den alıyor.

Her iki tarafını saran onlarca kaliteli mağaza, dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlar, şık kafeler ve bir alışveriş merkeziyle günün her saati çok hareketli olan trafiğe kapalı Nizami Caddesi, geceleri ışıl ışıl parlayan devasa avizeleriyle de benzersiz fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz, 1864 yılında açıldığından beri popülerliğini koruyan Nizami Caddesi, özellikle kaliteli moda mağazalarıyla dünyanın en pahalı caddelerinden biri olarak da biliniyor.

Konum Linki

9- Abşeron Yarımadası (Absheron Peninsula)

abreşon yarımadası

Bakü'nün de üzerinde yer aldığı, Hazar Denizi'ne doğru 60 kilometre boyunca uzanan Abşeron Yarımadası, çok sevilen gezi alanlarına ev sahipliği yapıyor. Yer altı kaynakları bakımından da oldukça zengin olan yarımadada modern gökdelenlerin yanı sıra binlerce yıllık tarihi hazinleri de keşfe çıkarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Sahil kenarında kilometrelerce uzanan yürüyüş yolları, lüks restoranları, kafeleri ve eğlence merkezleriyle çok popüler bir turistik yer haline gelen Abşeron Yarımadası’nın büyüleyici güzelliklerini Hazar Denizi’nde düzenlenen tekne turlarına katılarak da görebilir ve Bakü'nün devasa gökdelenlerinin en güzel fotoğraflarını deniz üzerinden çekebilirsiniz.

Konum Linki

10- Bakü Bulvarı

Hazar Denizi'ne paralel olarak uzanan ve 1909 yılından beri şehrin en sevilen gezi alanlarından biri olan Bakü Bulvarı, hem akşam yürüyüşleri yapmak hem de şehrin devasa gökdelenlerin sürüklediği büyülü manzaralarının fotoğraflarını çekmek için ideal bir adres. Denizin doldurulmasıyla oluşturulan ve yeşil alanları, geniş yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, dinlenme alanları, etkileyici anıtları, kafeleri, restoranlarıyla Bakü’nün en popüler rekreasyon alanlarından biri olan Bakü Bulvarı, aynı zamanda Deniz Kenarı Milli Parkı olarak da koruma altına alınmış durumda. Gün boyu hem yerel halk hem de turistlerle hareketlenen bulvarda en güzel fotoğrafları ise devasa gökdelenler ve simgesel yapılar ışıklandırıldığında akşam saatlerinde çekebilirsiniz.

Konum Linki

11- Bakü Atatürk Parkı

2019 yılında açılan şehrin en yeni parklarından biri olan Bakü Atatürk Parkı, rengarenk çiçekler ve bitkilerle süslü geniş bahçeler içinde yükselen etkileyici Mustafa Kemal Atatürk Anıtı ile çok ilgi görüyor. Ünlü Azeri heykeltraş Ömer Eldarov’un tasarladığı, Azerilerin en çok sevdiği liderlerden olan Mustafa Kemal Atatürk’e adanan anıtın çevresinde resmi tören ve kutlamalar da düzenleniyor. Çay bahçeleri ve yürüyüş yollarıyla gürültüden uzakta keyifli bir yürüyüş yapmak veya yorgunluk atmak için tercih edebileceğiniz, Bakü merkezinden kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz Bakü Atatürk Parkı’nda kendinizi Türkiye’de gibi hissedeceksiniz.

Konum Linki

12- Çamur Volkanları

çamur volkanları

Dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz büyüleyici tabiat manzaralarına şahit olmak için Bakü’de yıl boyunca bulabileceğiniz rehberli turlara katılarak devasa çamur volkanlarını da ziyaret edebilirsiniz. Birçok çamur yanardağına ev sahipliği yapan Azerbaycan’da özellikle Kobustan Milli Parkı'nın sınırlarında yer alan aktif çamur volkanları, her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. 25 milyon yıl önce faaliyetlerine başlayan volkanların çamurları, sinir sisteminden deri ve romatizmal rahatsızlıklara kadar pek çok hastalığın tedavisi amacıyla kullanılıyor. Bakü gezinizin en ilginç fotoğraflarını çekebileceğiniz bölgede aktif volkanlar arasında unutulmaz bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Konum Linki

13- Yanar Dağ

Bakü’de düzenlenen rehberli doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarının değişmez adreslerinden biri haline gelen Yanar Dağ, şehir merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. 24 saat boyunca yanan gaz ateşinin 3 metre yüksekliğe fırladığı dağ etekleri, sunduğu benzersiz manzarasıyla her yıl binlerce insanın akınına uğruyor. Ateş toprakları olarak da bilinen Azerbaycan’ın simgelerinden biri haline gelen ve 1950 yılında bir çoban tarafından kazara yakılarak günümüzde de yanmaya devam eden dağ, 2019 yılında koruma altına da alındı. Bir bölümü açık hava müzesi haline getirilen Yanar Dağ’ı kendi başınıza veya rehberli turlarla gezebilir, dağ eteklerinde kurulan açık hava tiyatrosunda yıl boyu düzenlenen etkinliklere katılabilir veya tabiat koruma alanı ve volkanik taş sergilerini gezebilirsiniz.

Konum Linki

14- Highland Park (Dağüstü Parkı)

dağüstü parkı

Bakü’nün kuş bakışı panoramik manzaralarını izlemek ve kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekmek için hem füniküler sistem hem de merdivenlerle kolayca Highland Park’a (Dağüstü Parkı) ulaşabilirsiniz. Şehrin en yüksek noktasında yer alan ve büyüleyici gökdelenlerden Hazar Denizi'ne kadar kilometrelerce uzanan benzersiz manzaralara şahit olacağınız Dağüstü Parkı, Bakü’nün tarihi yapılarıyla modern binalarının buluştuğu çarpıcı silüetini gözlerinizin önüne serecek. Özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde fotoğraf çekmek isteyen yüzlerce insanı kendine çeken parktan Kız Kalesi ve Alev Kuleleri gibi simgesel yapıların da en güzel en güzel fotoğraflarını çekebilir; geceleri ışıl ışıl parlayan Bakü’yü izleyerek gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Şehir ziyaretiniz esnasında konaklama için ise Bakü otelleri içerisinden seçiminizi yapabilirsiniz. Özellikle merkez otellerinden birini seçmeniz durumunda şehirde görmek istediğiniz çok sayıda turistik durağa yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

15- Jeyranbatan Rezervuarı

Bakü ile Sumgayıt şehirleri arasında uzanan ve şehir merkezine sadece 30 dakika uzaklıktaki bir doğa cenneti olan Jeyranbatan Rezervuarı, Jeyranbatan Baraj Gölü çevresinde 13,9 km2 gibi büyük bir yeşil alanı kapsıyor. El değmemiş doğa güzellikleri ve baraj gölünden çarpıcı manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşleri yapmak için sıkça ziyaret edilen rezervuar alanı, ev sahipliği yaptığı onlarca kuş ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle de çok ilgi görüyor. Muhteşem doğa fotoğrafları çekmek veya Bakü'nün kalabalığından uzakta sessiz bir atmosferde zaman geçirmek için de gidebileceğiniz Jeyranbatan Rezervuarı, tabiat tutkunlarının Bakü gezilerinde ilk uğraması gereken yerler arasında.

Konum Linki

16- Bakü Çeşmeler Meydanı

çeşmeler meydani

1868 yılında inşa edilen ve Bakü'nün en eski meydanlarından biri olan Çeşmeler Meydanı, hem etkileyici peyzajlı bahçeleri hem de birbirinden güzel süs havuzlarıyla keyifli bir gezi yapmak ve harika fotoğraflar çekmek için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Her köşesi 19. yüzyıldan kalma tarihi binalar, ilginç palmiye ağaçları, geceleri özel olarak aydınlatılan çeşmeler, yürüyüş yolları ve çiçek bahçeleriyle süslü dinlenme alanlarıyla çevrili olan meydan, günün her saati turistlerle doluyor.

Bakü Bulvar ve Nizami Caddesi gibi turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan, sanat eseri çeşmeleri kadar yol üstü kafeleri ve şık restoranlarıyla da ünlü olan Çeşmeler Meydanı’ndan ismini alan lezzetli salataları da mutlaka denemenizi öneririz. 5 yıldızlı otelleri, antikacı dükkanları, mağazaları ve alışveriş pasajlarıyla da çok ilgi gören Çeşmeler Meydanı, Bakü’nün görülmeye değer yerleri arasında.

Konum Linki

17- Haydar Aliyev Kültür Merkezi

haydar aliyev kültür merkezi

Bakü’nün ultra modern mimarili etkileyici binalarından biri de yıl boyunca pek çok önemli ulusal ve uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapan Haydar Aliyev Kültür Merkezi. Ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan ve 2013 yılında halka açılan etkileyici kültür merkezi; müzik dinletileri, konserler, tiyatro gösterileri, konferanslar, toplantılar ve eğitimler gibi birçok etkinlikle binlerce insanı kendine çekiyor. İçerisinde interaktif bölümlerden kalıcı ve geçici sergilere kadar farklı alanları keşfetme fırsatı bulabileceğiniz Haydar Aliyev Kültür Merkezi, uluslararası mimarlık ödülleri kazanmış benzersiz binasıyla da mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

18- Bakü Hayvanat Bahçesi

Bakü’yü gezen çocuklu ailelerin ve hayvan sevenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri de 1928 yılından beri hizmet veren ve şehir merkezinde toplu taşıma araçlarıyla veya kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz Bakü Hayvanat Bahçesi. 2000’e yakın hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinin geniş yaşam alanlarında nadir leoparlardan devasa timsahlara, sevimli maymunlardan lemurlara kadar pek çok vahşi hayvan türünü yakından görme şansı bulacaksınız.

Haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık olan, Azerbaycan'ın en büyük hayvanat bahçesi konumundaki Bakü Hayvanat Bahçesi, aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanları koruma çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. 4,5 hektara yakın geniş bir alanı kapsayan hayvanat bahçesinde kafeler, restoranlar, çocuk oyun parkları ve dinlenme alanları da bulabilirsiniz.

Konum Linki

19- Shikh Plajı

shikh plajı

Hazar Denizi'nin masmavi sularında keyifle yüzmek ve sıcak yaz aylarında güneşin tadını çıkarmak için Bakü’de en çok gidilen yerlerden biri olan Shikh Plajı’nda çocuklarınızla güzel bir gün yaşayabilirsiniz. Şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz plaj; ince uzun kumlu sahili, tertemiz suları ve turistik tesisleriyle çok ilgi görüyor. Çevresinde oteller, kafeler ve restoranların da hizmet verdiği Shikh Plajı, akşamları büyüleyici gün batımı ve Bakü manzaraları eşliğinde yürüyüşlere çıkmak için de ideal bir gezi alanı.

Konum Linki

20- Bakü Dönme Dolap (Bakü Eye)

Şehri gezen turistlerin hem keyifli zaman geçirmek hem de harika fotoğraflar çekmek için mutlaka uğradığı yerlerden biri olan Bakü Dönme Dolap, 2014 yılından beri binlerce kişiye hizmet veriyor. Halk arasında Bakü Gözü olarak da bilinen ve her biri 8 kişilik 30 tane kabine sahip olan devasa dönme dolap, Hazar Nehri kıyısında sunduğu büyüleyici manzarasıyla da dikkat çekiyor. Geceleri aydınlatıldığında mutlaka yakından görmenizi önerdiğimiz Bakü Dönme Dolap, size hem Bakü hem de Hazar Denizi'nin en güzel manzaralarını sunacak.

Konum Linki

21- Teze Bazaar

Rengarenk tezgahlar arasında harika fotoğraflar çekmek ve organik veya yöresel yiyecekler satın almak için Bakü'nün en büyük açık hava pazarlarından biri olan Teze Bazaar’a gidebilirsiniz. Hareketli pazar, şehri gezen turistlerin de alışveriş yapmak için en çok tercih ettiği yerler arasında. Onlarca çeşit organik sebze ve meyveden yöresel baharatlara, el yapımı hediyelik eşyalardan tekstil çeşitlerine kadar pek çok ürünü bir arada bularak keyifli bir tatil alışverişi yapabileceğiniz Teze Bazaar, Azeri kültürünü anlamak için de ideal bir gezi alanı.

Konum Linki

22- Bakü Mini Venice

bakü mini venice

Şehrin hemen güneyinde Hazar Denizi kıyısında uzanan Küçük Venedik, 1960 yılında inşa edildiğinden beri turistlerin akınına uğruyor. Venedik su kanallarının ve klasik mimarili evlerinin benzeriyle çok ilgi gören Bakü Mini Venice; gondollarla kanallarda düzenlenen geziler, Avrupa mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz kaliteli restoranlar, yürüyüş parkurları, seyir alanları, kafeleri ve oyun parkları ile çocuklarınızla keyifli bir gün geçirmek için de ideal bir adres. Dünyaca ünlü markalardan ürünler bulabileceğiniz onlarca mağazanın da hizmet verdiği Bakü Mini Venice, gondol safarilerine çıkarak Bakü’de farklı bir gün yaşamak için uğrayabileceğiniz popüler turistik merkezlerden biri.   

Konum Linki

23- Azerbaycan Bağımsızlık Müzesi

7 Aralık 1919'da ziyarete açılan Azerbaycan Bağımsızlık Müzesi, ülkenin özgürlük mücadelesini yansıtan çarpıcı koleksiyonlarının yanı sıra ülkenin pek çok yerindeki arkeolojik kazı alanlarında bulunan 20.000’den fazla arkeolojik ve etnografik eserlere de ev sahipliği yapıyor.

İlk çağlardan 19. yüzyıla uzanan Azerbaycan tarihini yanından inceleme şansı bulabileceğiniz müzede Azerbaycan'ın özgürlük mücadelesinde yansıtan sergilerde de ülkenin kültürü ve milli değerlerini daha iyi anlayacaksınız. Yıl boyunca pek çok önemli etkinlik ve kutlamanın gerçekleştirildiği, hem kültür hem de arkeoloji ve tarih meraklılarının ilgisini çekecek çok özel yerlerden biri olan Azerbaycan Bağımsızlık Müzesi’nin klasik mimarili binası da görülmeye değer güzellikte.

Bakü otobüs bileti alarak bu güzel şehre ülkemizin pek çok şehrinden direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

24- Dede Korkut Parkı

2013 yılında açılan ve şehrin en yeni parklarından biri olan Dede Korkut Parkı, Türk kültüründe olduğu gibi Azeri kültüründe de önemli bir yeri olan Dede Korkut hikayelerine adanmış görülmeye değer bir park. Yıl boyunca Azerbaycan'ın kültürel yapısını yansıtan kalıcı ve geçici sergilere ev sahipliği yapan parkın çevirisi süs havuzları, çiçek bahçeleri ve dinlenme alanlarıyla çevrili. Geceleri özel olarak aydınlatılan Dede Korkut Parkı’nın yapay göleti, çocuk oyun parkları, kafeleri ve restoranları da çok ilgi görüyor. Dede Korkut hikayelerinin tasvir edildiği etkileyici anıtı da yakından inceleme şansı bulabileceğiniz park, yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de eğlenceli bir gezi deneyimi sunuyor.

Konum Linki

25- Azerbaycan Halı Müzesi

azerbaycan halı müzesi

Devasa bir halı şeklinde tasarlanmış ultra modern binasıyla Bakü’nün en ilgi çekici simgesel yapılarından biri haline gelen Azerbaycan Halı Müzesi, şehri gezerken ilk uğramanızı önerdiğimiz yerler arasında. Etkileyici mimarisi kadar zengin koleksiyonlarıyla da dikkat çeken müzede Azerbaycan'ın dünyaca ünlü el dokuması halı ve kilimlerini inceleyebilir, tarihi halı yapım süreçlerine göz atabilir veya mağazalardan birbirinden güzel halılar satın alabilirsiniz.

Orta Çağ’dan günümüze uzanan pek çok etnografik objeyi de yakından görme şansı bulacağınız Azerbaycan Halı Müzesi’nde altın ve gümüş gibi değerli madenlerle süslü paha biçilmez halıları da mutlaka yakından görmelisiniz. 1972 yılında açıldığından beri her yıl binlerce turisti kendine çeken ve Azerbaycan'ın en önemli kültürel değerlerinden biri olan halılara adanan müze koleksiyonlarını gezdikten sonra akşamları özel olarak ışıklandırılan etkileyici binanın da harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kültür meraklılarının olduğu kadar sanat tutkunlarının da ilgisini çekecek olan Azerbaycan Halı Müzesi’ni pazartesi günleri hariç hafta içi her günü 10:00 ile 18:00, hafta sonları ise 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

26- Bakü Kristal Salon

Her tarafı birbirinden güzel ultra modern yapılarla süslü olan Bakü'de 2012 yılında Eurovizyon Şarkı Yarışması’na da ev sahipliği yapan Bakü Kristal Salon’a da kesinlikle uğramalısınız. Yıl boyunca pek çok uluslararası konser, sanat gösterisi ve sahne performansının gerçekleştirildiği etkileyici yapı, Hazar Denizi kıyısında sunduğu benzersiz manzarayla da dikkat çekiyor.

2012 yılında faaliyete başlayan ve 25.000 kişi kapasiteli etkinlik alanına sahip olan Bakü Kristal Salon, geceleri aydınlatılan ışıl ışıl manzarasıyla adeta paha biçilmez mücevherleri andırıyor. Tekne gezileri sırasında da harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Bakü Kristal Salon’un etkinlik takvimini inceleyerek siz de bu büyüleyici atmosferde unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz.

Konum Linki

27- Şirvanşahlar Sarayı

şirvanşahlar sarayı

Bakü'de en çok ziyaret edilen mimari eserlerden biri de İçeri Şehir’in tarihi surları içerisinden korunan ve kartpostallara konu olan muhteşem bir tasarıma sahip olan Şirvanşahlar Sarayı. 15. yüzyıl Şirvanşahlar hanedanlığı döneminde inşa edilen ve klasik Azerbaycan mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Şirvanşahlar Sarayı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilerek koruma altına da alındı.

Temelleri 1411 yılında atılan saray; iki katlı, taş merdivenli, geniş avlulu ve sivri kubbeli tasarımıyla klasik Osmanlı mimarisinden ögeler de içeriyor. Uzun tarihinde cami, medrese, hastane ve kışla gibi pek çok farklı amaçla kullanıldıktan sonra günümüzde paha biçilmez tarihi eserlerin sergilendiği bir müze olarak hizmet veren Şirvanşahlar Sarayı’nı çevresindeki diğer tarihi hazinelerle birlikte hem kendi başınıza hem de yıl boyu düzenlenen rehberli turlarla gezebilirsiniz.

Konum Linki

28- Devlet Bayrağı Meydanı

Nehri kıyısında uzanan geniş yeşil alanlarının yanı sıra 162 metre uzunluğundaki devasa bayrak direği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren Devlet Bayrağı Meydanı'na Bakü gezinizde kesinlikle uğramalısınız. Kristal Salon’un büyüleyici manzaralar eşliğinde keyifli akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz meydan, aynı zamanda çevresinde sıralanan eğlence mekanları, her zevke uygun barlar, kafeler ve restoranlar ile Bakü’de sosyal hayatın kalbinin attığı yerlerden biri konumunda.

Konum Linki

29- Bakü Ulu Camii (Cuma Camii)

bakü ulu camii

Bakü Cuma Camii olarak da bilinen ve şehrin en büyük camilerinden biri olan Bakü Ulu Camii'yi hem kendi başınıza hem de rehberli tarih, kültür ve inanç turlarıyla ziyaret edebilirsiniz. 12. yüzyıldan kalma bir Zerdüşt tapınağının bulunduğu alana inşa edilen etkileyici yapı, 1300 yılında restore edilmiş ve 1437 yılında günümüzde göreceğiniz etkileyici minareleri eklenmiş.

Bakü'nün tarihi kalbi olan İçeri Şehir’i gezerken hemen dikkatinizi çekecek olan etkileyici yapı, en son 1899 yılında tekrar restore edilerek günümüzdeki halini almış. Yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam eden tarihi Bakü Ulu Camii’nin taş oymalarıyla süslü anıtsal kapısı, kesme taşlarla inşa edilmiş kalın duvarları, geniş avlusu ve büyüleyici motiflerle süslü geniş salonları görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

30- Bakü Kukla Tiyatrosu

Bakü Bulvarı'ndan ilk mimari yapılarından biri olan ve 1910 yılında ünlü Polonyalı mimarlar tarafından Fransız Rönesans tarzıyla inşa edilen Bakü Kukla Tiyatrosu, hem tiyatro tutkunları hem de çocuklu aileler için eğlenceli zaman geçirme fırsatı sunuyor. Özel olarak ışıklandırılan etkileyici binasıyla şehri gezerken hemen dikkatinizi çekecek olan 210 koltuklu tarihi tiyatro, 1975 yılından beri yetişkinlere yönelik tiyatro gösterileri ve sahne performanslarıyla sanat tutkunlarını kendine çekiyor. Dönem mobilyalarıyla süslü salonları, balkonları ve çarpıcı atmosferleriyle dikkat çeken Bakü Kukla Tiyatrosu’nun etkinlik takvimini inceleyerek güzel bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

31- Abşeron Ulusal Parkı

Yeşil ile mavinin buluştuğu bir tabiat cenneti olan ve her doğa tutkununun keşfetmesi gereken Abşeron Ulusal Parkı, Bakü'de düzenlenen doğa gezileri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri. Bakü merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta Abşeron Yarımadası’nın ucunda Hazar Denizi kıyısında yer alan yemyeşil park, 8 km2 gibi devasa bir alanı kapsıyor.

Sazlıkları ve göletlerinde onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan, ayrıca vahşi yaşam zenginliğiyle de dikkat çeken ulusal parkın her köşesinde gizli koylar, kuş gözlem kuleleri, seyir terasları, mesire alanları ve iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları bulabilirsiniz. Yılın her mevsimi farklı bir doğa manzarasına şahit olabileceğiniz ulusal parkta Hazar Denizi üzerinde büyüleyici gün batımı manzaraları izleyerek tablo güzelliğinde muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. 2005 yılından beri açık olan Abşeron Ulusal Parkı, Bakü hafta sonu gezileri ve pikniklerinin de değişmez adreslerinden biri konumunda.

Konum Linki

32- Socar Kulesi

Bakü’nün dünyaca ünlü ultra modern binalarından biri olan Socar Kulesi, 196 metre yüksekliği ile şehrin pek çok noktasından rahatça görülebiliyor. 2010 yılında yapımına başlandıktan sonra 2016 yılında tamamlanan devasa kule, 40 katlı olarak tasarlanmış. En yüksek teknolojilerin kullanıldığı bölümleriyle hem mimari hem de teknoloji meraklılarının çok ilgisini çeken Socar Kulesi, 59.000 m² gibi büyük bir alanı kapsıyor ve yaklaşık 300 milyon dolara inşa edildi. Rehberli turlarla bazı bölümlerini gezebileceğiniz, binada kullanılan teknolojik özellikler hakkında bilgiler alabileceğiniz ve Bakü’nün muhteşem panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz kule, geceleri aydınlatıldığında da benzersiz fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor.

Konum Linki

33- Ramana Kalesi

ramana kalesi

Bakü'ye sadece 14 kilometre uzaklıkta yer alan görkemli Ramana Kalesi, şehri gezen her turistin yakından görmek için uğradığı tarihi hazinelerden biri. 4. yüzyıl ortalarında sağlam kesme taşlarla ve dört katlı olarak tasarlanan devasa kale, 1,5 metre yüksekliği bulan surlarla dikdörtgen biçiminde tasarlanmış. Kuleleri ve iç bölümlerini gezebileceğiniz Ramana Kalesi’nin 1323 yılında inşa edilen tarihi camisi de tarih meraklılarını büyülüyor. Bölgeye hakim yüksek bir konuma inşa edilen ve sağlam mimarisiyle günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Ramana Kalesi, aynı zamanda Azerbaycan'daki en önemli Selçuklu dönemi eserlerinden biri olarak da keşfedilmeye değer.

Konum Linki

34- Bakü Haydar Camii

Haydar Mescidi olarak da bilinen ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in babası için inşa ettirdiği etkileyici Haydar Camii, Bakü’nün en güzel kutsal mekanlarından biri. İnanç ve kültür turlarıyla her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen cami, 2015 yılında halka açıldı. 55 metre yükseklikteki dört tane minaresi ve büyüleyici taş işçiliğiyle klasik İslam mimarisi özelliklerini yansıtan Haydar Camii, büyüleyici dekorasyonlarla süslü geniş iç mekanlarıyla da çok ilgi görüyor. Özellikle geceleri aydınlatıldığında kartpostalları süsleyen bir manzara sunan caminin Kur'an-ı Kerim’den yazıtların işlendiği kubbesini de incelemenizi öneririz.

Konum Linki

35- Bakü Gençlik Parkı

Hazar Denizi kıyısında uzanan ve 2021 yılında halka açılan Bakü Gençlik Parkı, hem spor yapmak hem de çarpıcı deniz manzaraları eşliğinde yürüyüşler yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel şehir parklarından biri. Onlarca spor alanı, çocuk oyun parkları, kilometrelerce uzanan yürüyüş yolları ve kano gezilerine çıkabileceğiniz gölüyle yaklaşık 43 hektarlık geniş bir yeşil alanı kapsayan Gençlik Parkı, şehir merkezine yakın konumuyla da Bakü halkı ve turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. 300.000 kadar ağaçla yeşillendirilen park, spor ve eğlence alanlarıyla da ilgi gören popüler Bakü rekreasyon alanlarından biri.

Konum Linki

36- Özgürlük Meydanı (Azadlık Meydanı)

özgürlük meydanı

Yıl boyu pek çok önemli etkinliğin düzenlendiği ve Bakü’nün en büyük meydanı olarak kabul edilen Özgürlük Meydanı da şehri keşfe çıkmak için en güzel başlangıç noktalar arasında. Etkileyici Bakü Hükümet Evi'nin yanı sıra şık otelleri, dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranları, özel dekorasyonlu kafeleri ve mağazalarıyla da önemli bir turistik merkez olan Özgürlük Meydanı’nda yaz aylarında kültürel ve sanatsal etkinliklere katılabilir; tarihi binalar ve anıtlar arasında güzel bir yürüyüş yaparak fotoğraflar çekebilirsiniz. Özgürlük Meydanı, merkezi konumuyla tatil konaklamaları için de tercih edebileceğiniz popüler noktalar arasında.

Konum Linki

37- Upland Parkı (Şehitler Hiyabanı)

Bakü’nün büyüleyici panoramik manzaralarını izlemek için gidebileceğiniz başka bir popüler seyir alanı da Hazar Denizi kıyısında, bölgeye hakim yüksek bir alanda yer alan Upland Parkı. Türk Şehitler Anıtı'na da ev sahipliği yapan park; şehrin etkileyici gökdelenleri, simgesel kuleleri ve tarihi hazinelerinin yanı sıra Hazar Denizi'nin de büyüleyici manzaralarını izleme şansı sunuyor. Birbirinden güzel anıtları, süs çeşmeleri ve yürüyüş alanlarıyla şehri gezen turistlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri olan Upland Parkı, 1918 yılında hayatını kaybeden Türk askerleri için inşa edilen Şehitler Hiyabanı için de binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

38- Bakü Ateşgahı (Ateş Tapınağı)

bakü ateşgahı

Azerbaycan'da Zerdüştlük inancı hala büyük bir öneme sahip ve dünyanın en etkileyici Zerdüşt tapınağından biri olan Bakü Ateşgahı, büyüleyici mimarisiyle her yıl binlerce insanın kendine çekiyor. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan yapı, şehrin etkileyici mimari şaheserleri arasında. 24 saat boyunca yanan ateşleriyle ünlü olan ve ismini de buradan alan Bakü Ateşgahı; kesme taşlarla inşa edilmiş büyüleyici mimarisi, 20'den fazla taş hücresi ve ilginç misafir odalarıyla bir kervansaray tasarımına sahip.

Günümüzde bazı bölümleri Zerdüştlük inancını anlatan eserlerin sergilendiği bir müze olarak hizmet veren tapınak, binlerce kişinin katıldığı Nevruz kutlamalarına da ev sahipliği yapıyor. Bakü merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan, şehirde düzenlenen tarih, kültür ve inanç turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Bakü Ateşgahı’nın ilginç mimarisini gördükten ve müzedeki eserleri inceledikten sonra sönmeyen ateşlerin de muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

39- Muhtarov Sarayı (Saadet Sarayı)

muhtarov sarayi

Saadet Sarayı olarak da bilinen görkemli Muhtarov Sarayı, 1900'lü yılların başlarına ünlü milyoner Murtuza Muhtarov tarafından inşa ettirilen ve restore edilerek turizme kazandırılan bir mimari şaheser. Neo Gotik mimari tarzının dünya çapındaki en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen ve Bakü’nün modern mimarili binaları arasında hemen dikkat çeken Muhtarov Sarayı; devasa vitray pencereleri, anıtsal kapıları, el yapımı taş ve ahşap oymalarıyla süslü birbirinden güzel kuleleriyle adeta bir sanat eserini andırıyor. Dönem mobilyaları ve paha biçilmez antikalarla süslü iç bölümlerini de gezmeyi şansı bulabileceğiniz; devasa salonları, odaları ve avlularında harika fotoğraflar çekebileceğiniz Muhtarov Sarayı, mimari ve sanat meraklılarının keyifle gezebileceği yerler arasında.

Konum Linki

40- Ağ Şəhər Bulvarı

Bakü’nün Hazar Denizi kıyısında uzanan başka bir sevilen yürüyüş ve gezi alanı olan Ağ Şəhər Bulvarı, şehrin en yeni rekreasyon alanlarından biri. Bir tarafı masmavi deniz, diğer tarafı ise gösterişli modern binalarla çevrili 16 kilometre uzunluğundaki bulvar, hafta sonu yürüyüşleri yapmak veya kalabalıklardan uzakta Hazar Denizi’nin manzaralarını izleyerek yorgunluk atmak için en güzel yerlerden biri. Çevresinde yöresel lezzetler tadabileceğiniz kaliteli restoranlar, kahvenizi yudumlayarak denizi izleyebileceğiniz kafeler ve otellerin de bulunduğu Ağ Şəhər Bulvarı, Bakü’nün en uzun bulvarı olmasıyla da ünlü.

Konum Linki

41- Bibiheybet Camii (Bibi-Heybat Camii)

bibiheybet camii

Yıl boyunca düzenlenen tarih, kültür ve inanç turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Bibiheybet Camii, 13. yüzyıl Şirvanşah hanedanlığı döneminde inşa edilmiş görülmeye değer bir mimari şaheser. Şirvanşah Sultanı 2. Ferruhzad tarafından inşa ettirilen ve 1930'lu yıllarda yıkıldıktan sonra 1990 yılında aslına uygun olarak tekrar inşa edilen Bibiheybet Camii; çarpıcı taş mimarisi, iki güzel minaresi ve kubbeli tasarımıyla klasik Azeri ile Osmanlı mimari özelliklerini bir arada yansıtıyor. Hazar Denizi kıyısında bulunduğu güzel konumuyla da dikkat çeken ve kutsal günlerde yüzlerce kişiyle dolan cami, Bakü’nün en etkileyici kutsal mekanlarından olan biri olarak ziyaret edilmeye değer.

Konum Linki

42- Park Bulvar

Şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Park Bulvar, hem ultra modern mimarisi hem de onlarca mağazasıyla insanları kendine çekiyor. Alışveriş yapmak için turistlerin Bakü’de ilk ziyaret ettiği yerlerden biri olan ve 2010 yılından beri hizmet veren Park Bulvar, 17.000 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor. Uluslararası markalardan ürünler bulabileceğiniz 100'e yakın mağazaya sahip alışveriş merkezinde sinema salonları, devasa süpermarketi, bowling salonları, planetaryumu ve çocuk oyun alanları da bulabilirsiniz. Türk, Çin, Rus, İtalyan ve Meksika mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz şık restoranlarıyla da çok ilgi gören Park Bulvar'da hem çocuklarınız eğlenceli bir gün geçirebilir hem de güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

43- Bakü Uluslararası Mugam Merkezi

Hazar Nehri kıyısında 7500 metrekarelik geniş bir alanı kapsayan Bakü Uluslararası Mugam Merkezi, yıl boyu düzenlenen uluslararası etkinliklerle şehrin en büyük kültür ve sanat merkezlerinden biri. İlginç kubbeleri ve modern mimarisi ile dikkat çeken ve 2008 yılında açıldığından beri binlerce insanı misafir eden Mugam Merkezi, etkileyici koleksiyonlarıyla UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne de dahil edildi.

Yıl boyunca pek çok önemli konser, festival, resital ve müzik dinletisinin gerçekleştirildiği sanat merkezinde hem Azeri ustaları hem de dünyanın pek çok yerinden gelen sanatçıyı izleme şansı bulabilirsiniz. Üç kata yayılan özel dekorasyonlu salonları, çarpıcı mimarisi ve zengin etkinlik takvimiyle yıl boyu insanları kendine çeken Bakü Uluslararası Mugam Merkezi, sanat tutkunlarının da Bakü’de en sevdiği buluşma noktalarından biri.

Konum Linki

44- Bakü Televizyon Kulesi

1976 yılında inşa edilmeye başlayan ve 1996 yılında ancak tamamlanabilen Bakü Televizyon Kulesi, şehrin en bilinen simgesel yapılarından biri. Yüksekliği 310 metreyi bulan ve 65. katında yer alan döner restoranıyla da turistleri kendine çeken Bakü Televizyon Kulesi’nde hem dünya mutfaklarından lezzetler tadarak romantik bir akşam yaşayabilir hem de seyir alanlarından Bakü ve Hazar Denizi’nin en güzel panoramik fotoğraflarını çekerek gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

45- Boyukshor Gölü

boyukshor gölü

Azerbaycan'ın ikinci büyük gölü olan Boyukshor Gölü, şehir merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta keyifli bir doğa gezisi sunuyor. Deniz manzaralı restoranlar, kır bahçeleri, kafeler, kilometrelerce uzanan yürüyüş yolları ve panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz seyir alanları ile süslü olan masmavi göl, aynı zamanda tarihi Abşeron Yarımadası'nın da en büyük gölü konumunda. 10 kilometre boyunca büyüleyici güzellikler eşliğinde uzanan ve yaklaşık 162 kilometrekarelik geniş bir alanı kapsayan Boyukshor Gölü, zengin kuş ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle doğa fotoğrafları çekmek için de Bakü’de gidebileceğiniz en özel noktalar arasında.

Konum Linki

46- Bakü Hükümet Evi

Görkemli mimarisiyle Azerbaycan kartpostallarını süsleyen Bakü Hükümet Evi, şehri gezerken yakından görmenizi önerdiğimiz mimari eserlerden biri. Bakü’nün merkezi noktalarından Neftçiler Bulvarı üzerinde hemen dikkatini çekecek olan 5500 kişilik devasa yapı, Barok ve klasik Rus mimari özelliklerini gösteren yansıtan etkileyici mimarisiyle ünlü. Yapımına 1936 yılında başlanmasına rağmen ancak 1952 yılında tamamlanabilen Bakü Hükümet Evi’nin paha biçilmez antikalarla süslü iç bölümlerini rehberli turlarla gezebilir, geceleri özel olarak aydınlatılan etkileyici binanın muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

47- Muhammad Camii (Siniggala Camii)

siniggala camii

Hemen her caddesinde yüzlerce yıllık etkileyici bir cami ile karşılaşabileceğiniz Bakü'de yakından görmeniz gereken önemli eserlerden biri de 11. yüzyıldan günümüze kalan bir tarihi hazine olan Muhammed Camii. Şehrin pek çok tarihi yapısına ev sahipliği yapan İçeri Şehir’in surları içinde gizlenen ve sağlam kesme taş duvarları ile günümüze kadar sağlam kalmayı başaran Muhammad Camii’nin başka bir önemli özelliği de Azerbaycan'da İslam dini ile alakalı olarak inşa edilen ilk yapı olması.

Etkileyici el yapımı taş kabartmalarla süslü minaresiyle hemen dikkatinizi çekecek olan caminin duvarları da Kur'an-ı Kerim yazıtları ve dini motiflerle süslü. İçeri Şehir’de düzenlenen tarih, kültür ve inanç turlarının önemli mola noktalarından biri olan Muhammad Camii, İslam mimarisinin güzel bir örneği olarak asırlardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Konum Linki

48- Bakü Modern Sanat Müzesi

Hem Bakü'nün hem de Azerbaycan'ın ilk modern sanat müzesi olarak 2009 yılında ziyarete açılan Bakü Modern Sanat Müzesi, her sanat tutkununun şehri gezerken kesinlikle uğraması gereken yerler arasında. Modern ve çağdaş sanat dallarına adanmış 1000’den fazla eserin sergilendiği zengin koleksiyonu ile dikkat çeken müzede Azerbaycan'ın önemli sanatçıların yanı sıra tüm dünyadan birçok ünlü sanatçının resim, heykel, fotoğraf ve video türünde eserlerini yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. Bakü merkezindeki güzel konumuyla da dikkat çeken Bakü Modern Sanat Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

49- Khojahasan Gölü

Bakü’nün çevresinde sıralanan en büyük ve güzel göllerden biri olan Khojahasan Gölü, yıl boyu düzenlenen trekking turları ve fotoğraf safarileriyle sıkça ziyaret edilen yerler arasında. Şehir merkezine yaklaşık olarak 13 kilometre uzaklıkta kolay ulaşılabilir bir konumda yer alan göl; çevresini boydan boya saran yürüyüş yolları, seyir terasları, çocuk oyun parkları, dinlenme ve mesire alanlarıyla hem sıcak yaz günleri hem de hafta sonları doğanın içinde dinlenmek için tercih ediliyor. Çevresinde kalabalıklardan uzakta konaklayabileceğiniz otellerin de hizmet verdiği Khojahasan Gölü, Bakü’nün keşfedilmeye değer güzelliklerinden biri.

Konum Linki

50- Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Bakü’nün turistik noktalarına kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve sadece Bakü'nün değil Azerbaycan'ın da en büyük sanat müzesi olan Azerbaycan Ulusal (Devlet) Sanat Müzesi, geniş koleksiyonları ile sanat meraklılarını büyülüyor. 1936 yılında şehrin etkileyici binalarından birinde hizmete açılan ve şehrin hareketli noktalarından Niyazi Caddesi üzerinde hemen dikkatinizi çekecek olan müzenin geniş salonlarında 15.000’den fazla paha biçilmez eser sergileniyor.

Resimler, çizimler, heykeller ve gravürlere ayrılan bölümlerde ünlü Avrupalı ressamlardan Türk, İranlı ve Çinli sanatçıların eserlerine kadar pek çok farklı ülkeden gelen birbirinden güzel eseri inceleme şansı bulabileceğiniz sanat müzesi, hem klasik hem de modern sanat sevenler için adeta bir cennet.

Konum Linki

51- Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu

İlk olarak 1901 yılında sinagog olarak tasarlanan ve klasik Roma dönemi mimari tarzıyla Bakü’nün diğer tarihi yapılarından ayrılan Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu, yıl boyunca sanat ve tiyatro meraklılarının ilgisini çekecek pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 1968 yılından beri devlet tiyatrosu olarak hizmet veren ve pek çok uluslararası gösterinin düzenlendiği tarihi tiyatro; devasa sütunlarla süslü görkemli binası, dönem dekorasyonlarıyla süslü salonları ve büyüleyici atmosferiyle eğlenceli bir akşam geçirmek için Bakü’de gidebileceğiniz en güzel yerler arasında.

Konum Linki

52- Azerbaycan Edebiyat Müzesi

azerbaycan edebiyat müzesi

Hem büyüleyici mimarisi hem de zengin koleksiyonlarından dolayı her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği yerlerden biri olan Azerbaycan Edebiyat Müzesi, 1939 yılından beri hizmet veriyor. Azerbaycan'ın en büyük kültürel zenginliklerinden biri olan yazın dünyasına adanan ve 12. yüzyılın ünlü şairi Nizami Gencevi’ye adanan müzenin 30 odası ve 10 salonunda 3000’den fazla el yazması nadir eseri inceleme fırsatı bulacaksınız. Avlulu bir kervansaray mimarisiyle inşa edilmiş güzel binası ve etkileyici heykelleriyle de dikkat çeken Azerbaycan Edebiyat Müzesi’ni pazar günleri hariç haftanın her günü 11:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilirsiniz.

Konum Linki

53- Bakü Füniküler

bakü füniküler

Azerbaycan'ın ilk ve tek füniküler sistemi olmasıyla ünlü olan bu Bakü Füniküler, şehrin güzelliklerini keşfetmek için ideal bir yol. Turistlerin çok ilgisini çeken ve şehir merkezinden Şehitler Hiyabanı’na kadar ulaşan füniküler, çevresini yemyeşil doğal güzelliklerin sardığı modern mimari istasyonlarıyla da görülmeye değer bir manzara sunuyor. 1960 yılından beri binlerce kişiye hizmet veren Bakü Füniküler ile Bakü’nün farklı manzaralarına şahit olacaksınız.

Konum Linki

54- Nargin Adası (Büyük Zire Adası)

Günümüzde değişen ismiyle Büyük Zire Adası olarak bilinen Nargin Adası, Hazar Denizi üzerinde yer alıyor ve ıssız atmosferiyle harika manzaralar sunuyor. Bakü’de düzenlenen tekne gezilerinin önemli mola nokralarından biri haline gelen ve tarihi kayıtlarda Cehennem Adası olarak geçen Nargin Adası, 1. Dünya Savaşı sırasında Ruslar tarafından esir kamplarında tutulan Türk askerlerinden dolayı hüzünlü bir hikayeye sahip.

Bakü sahiline yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1,4 km2 alana sahip olan Nargin Adası, bembeyaz deniz feneriyle özellikle gün batımlarında tablo güzelliğinde fotoğraflar sunuyor. Uzun ve etkileyici tarihinden dolayı belgesel ve filmlere konu olan küçük adada kısa yürüyüşlere de çıkabilirsiniz.

Konum Linki

55- Taza Pir Camii

taza pir camii

Bakü gezinizde ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli kutsal mekan olan Taza Pir Camii, 1905 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık 9 yıl sonra tamamlanabilen bir mimari eser. Ünlü Azeri mimarlar tarafından tasarlanan ve 1400 metrekarelik alana sahip olan cami; altın süslemeli kubbeleri, dini motiflerle süslü iç mekanları, çarpıcı kubbeleri ve minareleri ile klasik İslam mimarisinin güzel bir örneği. Yıl boyunca düzenlenen kültür ve inanç turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Taza Pir Camii’nin altın renkli benzersiz dış mimarisini inceledikten sonra huzur dolu iç bölümleri gezerek huzurlu atmosferde dinlendirici bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

56- Fuzuli Parkı (Qış Parkı)

Her tarafı birbirinden güzel anıtlar ve parklarla çevrili olan Bakü'de mutlaka gezmenizi önerdiğimiz yerlerden biri de ünlü Azeri şair Fuzuli’den ismini alan yemyeşil Fuzuli Parkı. Şehrin en güzel yapılarından biri olan Ulusal Tiyatro Binası’nın hemen önünde uzanan park, yürüyüş yolları ve dinlenme alanlarının yanı sıra çevresini sıralanan büyük alışveriş merkezleri, kafeleri ve restoranlarıyla da güzel bir akşam geçirmek için gidebileceğiniz güzel yerler arasında. Kar yağdığında sunduğu büyüleyici kış manzaralarından dolayı halk arasında Kış Parkı olarak da bilinen ve özellikle hafta sonu spor yapmak için sıkça ziyaret edilen Fuzuli Park’a günün her saati yorgunluk atmak için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

57- Bakü Minyatür Kitap Müzesi

bakü minyatür

Dünya standartlarında pek çok etkileyici müzeye ev sahipliği yapan Bakü'nün en ilginç müzelerinden biri de tarihi İçeri Şehir’in restore edilmiş taş konaklarından birinde hizmet veren ve dünyanın tek minyatür kitap müzesi olarak çok ilgi gören Bakü Minyatür Kitap Müzesi. 2002 yılında faaliyete geçen etkileyici müze, minyatür kitaplarıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi de başardı. Toplam 66 ülkeden en ünlü kitapların maksimum 7 cm büyüklüğünde minyatür örneklerini inceleyebileceğiniz müzede 17 milimetrelik dünyanın en küçük el yazması Kur'an'ı Kerim'ini de yakından görme şansı bulacaksınız.

Türkiye'den Nutuk, Dede Korkut ve Köroğlu gibi kitapların minyatür örneklerinin de sergilendiği müze, edebiyat ve sanat tutkunlarının yanı sıra çocuklu ailelerin de ilk uğraması gereken Bakü müzelerinden biri. Pazartesi ve perşembe günleri hariç haftanın her günü 11:00 ile 17:00 saatleri arasında Bakü Minyatür Kitap Müzesi’ni ziyaret ederek birbirinden ilginç minyatür kitapları inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

58- Masazır Gölü

Bakü’nün görülmeye değer doğa harikalarından biri olan Masazır Gölü, dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz çarpıcı manzarasıyla sizi büyüleyecek. 10 kilometrekarelik bir alanı kapsayan ve Azerbaycan'ın tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan göl, yemyeşil ormanlar arasında gizlenen pembe renkli sularıyla muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Masazır Gölü'ne şehir merkezinden yaklaşık 30 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla rahatlıkla kendiniz de ulaşabilir, pembe gölün büyülü manzarasını seyir alanlarından izleyebilirsiniz.

Konum Linki

59- Multan Kervansarayı

Bakü'nün en sevilen tarihi gezi alanı olan İçeri Şehir’de yakından görebileceğiniz başka bir etkileyici yapı olan Multan Kervansarayı, Buhara Kervansarayı’nın hemen karşısında yer alan bir şaheser. Çevresindeki diğer tarihi hazinelerle birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen devasa kervansaray, Orta Çağ’da önemli bir ticaret rotası olan Bakü’de hem ticaret hem de konaklama amacıyla 14. yüzyılda tasarlanmış.

1970'li yıllarda aslına uygun olarak restore edilen Multan Kervansarayı, 35 metrelik kesme taşlarla inşa edilmiş kalın duvarları ve sekizgen geniş avlusuyla sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak. Azerbaycan'ın pek çok yapısında görebileceğiniz Şirvan-Abşeron mimari tarzının güzel örneklerinden biri olan ve günümüzde mimari anıt olarak koruma altına alınan Multan Kervansarayı’na Bakü’nün hazinelerini keşfederken uğramayı unutmayın.

Konum Linki

60- Buhara Kervansarayı

buhara kervansarayı

Bakü’nün tarihi kalbi İçeri Şehir’de hemen karşısındaki Multan Kervansarayı ile birlikte gezebileceğiniz başka bir tarihi yapı da Buhara Kervansarayı. Asırlık çınar ağaçlarının süslediği taş avlusu ve sağlam duvarlarıyla 14. yüzyıldan günümüze kalmayı başaran kervansaray, Pakistan ve Hindistanlı tüccarların konaklaması amacıyla inşa edilmiş. Bakü gezinizde otantik atmosferiyle dikkat çeken avlusunda küçük bir mola vererek çayınızı yudumlayabileceğiniz Buhara Kervansarayı’nın oda ve hücrelerini de gezerek fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

61- Boyukshor Bulvarı

Boyukshor Gölü’nün yanı başında büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde uzanan Boyukshor Bulvarı, açıldığı 2015 yılından beri Bakü’nün en sevilen rekreasyon alanlarından biri haline gelmiş durumda. Küçük limanından hareket sandallarla gölde dinlendirici gezilere çıkabileceğiniz, seyir alanlarından gün doğumu ve gün batımlarında harika fotoğraflar çekebileceğiniz bulvarın çevresi de oteller, restoranlar ve kafelerle turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş durumda. Geniş çocuk oyun alanları, iskeleler, spor sahaları, yürüyüş yolları ve dinlenme alanlarıyla sıcak yaz aylarının popüler gezi alanlarından biri olan Boyukshor Bulvarı’nda şehrin kalabalığından uzakta güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

62- Nizami Gencevi Anıtı

Ahmed Cevad Caddesi ve İslam Seferli Caddesi’nin kesiştiği noktada görkemli tasarımıyla hemen dikkatinizi çekecek olan Nizami Gencevi Anıtı, şehrin en çok fotoğraflanan anıtlarından biri. Leyla ile Mecnun mesnevisinin de yazarı olan ve ülkede çok sevilen ünlü Azeri şair Nizami Gencevi adına 1979 yılında yapılan anıt, 6 metre yüksekliğe sahip. Çevresini saran çiçek bahçeleri arasında harika fotoğraflar çekme fırsatı bulabileceğiniz Nizami Gencevi Anıtı’nın çevresi de yöresel hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar, yol üstü kafeleri, restoranlar ve otellerle çevrili sevilen bir akşam yürüyüş rotası.

Konum Linki

63- Azerbaycan Devlet Filarmonisi

azerbaycan devlet filarmonisi

Rokoko mimari tarzıyla şehrin diğer tarihi ve modern binaları arasından sıyrılan Azerbaycan Devlet Filarmonisi, 1900’lü yılların başında ünlü mimarlar tarafından inşa edilmiş bir şaheser. Uzun tarihinde pek çok önemli konser ve etkinliğe ev sahipliği yapan, 1 yıl boyu 8 tane senfoni orkestrasının konserleriyle çok hareketli bir etkinlik takvimine sahip olan Azerbaycan Devlet Filarmonisi’nin Rönesans dönemi dekorasyonlarıyla süslü salonlarını da gezebilirsiniz. İlgi çekici etkinlikleriyle sanat tutkunlarını, çarpıcı tasarımıyla ise mimarlık meraklılarını kendine çeken Azerbaycan Devlet Filarmonisi’nde güzel bir gece geçirebilirsiniz.

Konum Linki

64- Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi

1920 yılında kurulan ve Bakü'nün en büyük müzesi olan Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi, paha biçilmez koleksiyonlarıyla Azeri kültürünü ve tarihini anlamak için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Şehrin hareketli turistik noktalarından Taghiyev Sokak üzerindeki klasik binası ile hemen dikkatinizi çekecek olan tarih müzesinde 300.0000’den fazla paha biçilmez eser sergileniyor.

Modern tarih, etnografya ve antik çağ gibi pek çok farklı bölüme ayrılan Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi’nin binlerce kitaplık kütüphanesinden de faydalanabilirsiniz. Binlerce yıllık paha biçilmez tarihi eserlerin yanı sıra Azeri kültürünü yansıtan birbirinden güzel etnografik eserleri de inceleme fırsatı bulabileceğiniz müze, pazar günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

65- Bakü Fuzuli Heykeli

Azerbaycan Devlet Akademik Drama Tiyatrosu’nun hemen karşısında yükselen Fuzuli Heykeli de Bakü gezinizde yakından görmenizi önerdiğimiz çarpıcı sanat eserlerinden biri. Ünlü heykeltraşlar Ömer Eldarov ve Tokay Memmedov'un 1962 yılında tasarladığı heykel, Divan edebiyatının en önemli şairlerinden Fuzuli anısına tasarlanmış. Pek çok uluslararası ödül de kazanan 12 metre yüksekliğe sahip Fuzuli Heykeli, şairin ölümünün 400. yılında alana yerleştirildi. Hem arkasındaki etkileyici tiyatro binasının çarpıcı manzarası hem de çevresini saran çiçek bahçeleriyle ilgi gören Fuzuli Heykeli, şehri gezerken fotoğraf çekmek için uğrayabileceğiniz yerler arasında.

Konum Linki

66- Bakü Botanik Bahçesi

Hem doğa hem de fotoğrafçılık tutkunlarının keyifle gezebileceği yerlerden biri de Hazar Denizi sahiline kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Bakü Botanik Bahçesi. Onlarca çeşit ağaç arasında uzanan huzurlu yürüyüş yolları ve dinlenme alanlarıyla şehrin tarihi yerlerini gezdikten sonra ideal bir mola alanı olan botanik bahçelerinde Azerbaycan’ın ve dünyanın pek çok farklı yerinden gelmiş farklı bitki türlerini inceleme şansı bulacaksınız. Yılın her mevsimi yeşilin her tonuna şahit olarak tablo güzelliğinde fotoğraflar çekeceğiniz Bakü Botanik Bahçesi’ne sahil yürüyüşleri sırasında da uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

67- Bakü Filarmoni Bahçesi

bakü filarmoni bahçesi

Halk arasında Vali Bahçesi olarak da bilinen ve şehrin tarihi kalbi olan İçeri Şehir’in mimari şaheserleri arasında adeta bir vahayı andıran Bakü Filarmoni Bahçesi, her doğa ve çiçek meraklısının mutlaka keşfetmesi gereken yerler arasında. 1830 yılında kurulan ve Bakü'nün en eski parklarından olan Filarmoni Bahçesi, özellikle Arabistan Yarımadası ile İran gibi farklı bölgelerden getirilen palmiyeler ve hurma ağaçlarıyla unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor.

Geceleri ışıklandırılan büyüleyici süs havuzlarıyla da çok ilgi gören Bakü Filarmoni Bahçesi’nde 10 000’den fazla ağaç ve 13.000’den fazla çalının arasında harika fotoğraflar çekebilir; şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta rengarenk çiçek bahçelerinde gezilere çıkarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

68- Azerbaycan Ulusal Kıyafet Müzesi

Pek çok kültürel müzeye ev sahipliği yapan Azerbaycan'da keyifle gezebileceğiniz rengarenk sergileriyle dikkat çeken Azerbaycan Ulusal Kıyafet Müzesi'ne de mutlaka uğramalısınız. Azeri kültürünü yansıtan yöresel kıyafetler giymiş balmumu heykeller arasında tarihte bir yolculuğa çıkacağınız, pek çok farklı döneme ait kadın ve erkek giysilerini incelemeye şansı bulabileceğiniz müze, kültür ve sanat meraklılarının yanı sıra çocuklu ailelerin de çok ilgisini çekiyor.

Konum Linki

69- Azerbaycan Devlet Akademik Müzik Tiyatrosu

Sanat tutkunları için adeta bir cennet olan Bakü’de keyifli zaman geçirebileceğiniz başka bir popüler yer de 1911 yılında inşa edilen büyüleyici binasıyla dikkat çeken Azerbaycan Devlet Akademik Müzik Tiyatrosu. Uzun tarihinde pek çok önemli ulusal ve uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapan, 1985 yılında yandıktan sonra aslına uygun olarak tekrar inşa edilen tiyatro, yıl boyu gerçekleştirilen opera ve tiyatro etkinlikleriyle Bakü’de sanat hayatının kalbinin attığı yerler arasında. İlginizi çekecek workshop, atölye, söyleşi ve seminerlere de katılabileceğiniz Azerbaycan Devlet Akademik Müzik Tiyatrosu’nun otantik atmosferinde güzel bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

70- Azerbaycan Jeoloji Müzesi

Coğrafi açıdan büyük bir zenginliğe sahip olan Azerbaycan’da bu zenginliği görmek için en güzel yerlerden biri de 1982 yılında halka açılan Azerbaycan Jeoloji Müzesi. Ülkenin pek çok farklı bölgesinden getirilen 25 milyon yıllık 6000’den fazla taş örneğinin sergilendiği ilginç müzede Azerbaycan'ın yanı sıra Afrika ve Güney Amerika volkanlarından getirilen birbirinden ilginç kaya oluşumlarını da yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. Cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet veren Azerbaycan Jeoloji Müzesi, bilim meraklılarının olduğu kadar arkeoloji sevenlerin de keyifle gezebileceği Bakü müzelerinden biri.

Konum Linki

71- Bakü Panoramic View

Bakü’nün en güzel panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz sevilen seyir alanlarından biri de hem Hazar Nehri hem de Alev Kuleleri’nin en güzel fotoğraflarını sunan Bakü Panoramic View. Şehir merkezine sadece 10 kilometre uzaklıktaki Dağüstü Parkı sınırı içinde yer alan gözlem noktasına toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede kolayca gidebilirsiniz. Özellikle gün batımında sunduğu benzersiz manzaralardan dolayı fotoğrafçıları kendine çeken Bakü Panoramic View, sıcak yaz aylarında serin havada kahvenizi yudumlayarak kuş bakışı Bakü manzaraları izlemek veya yürüyüşlere çıkmak için de ideal bir adres.

Konum Linki

72- Bakü Taş Tarihi Müzesi

Arkeoloji ve tarih meraklılarının Bakü'de ilk uğradığı yerlerden biri olan Bakü Taş Tarihi Müzesi, aynı zamanda şehrin en ilginç müzelerinden biri olarak da çok ilgi görüyor. Zengin bir jeolojik çeşitliliğe sahip olan Azerbaycan’da ülkenin pek çok farklı noktasından getirilen geçirilen milyonlarca yıllık volkanik taş ve kaya örneklerini yakından görebileceğiniz müzede Azerbaycan’ın ilginç coğrafi yapısıyla ilgili de birçok bilgi alabilirsiniz. Orta Çağ'dan günümüze kalan etkileyici mezar taşları, heykeller ve taş oyması sandukalar gibi pek çok objeyi de Bakü Taş Tarihi Müzesi koleksiyonlarında inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

73- Ajdarbey Camii

Bakü'nün en etkileyici camilerinden biri olarak gösterilen ve Şirvan-Abşeron mimari tarzının en etkileyici örneklerinden biri olan Ajdarbey Camii, hem tarihi önemi hem de çarpıcı güzellikleriyle şehirde düzenlenen inanç turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri. Ünlü bir hayırsever olan Ajdar Bey tarafından 1912 yılında inşa ettirilen cami, her köşesi Müslüman Birliği'nin sembolleriyle süslü olmasından dolayı halk arasında İttifak Camii olarak da biliniyor.

Bakü’nün en büyük camilerden biri olarak da dikkat çeken ve son yıllarda 2000 kişilik olarak genişletilen Ajdarbey Camii, toplam 4000 metrekarelik geniş bir alana sahip. Asırlık çınar ağaçlarıyla süslü avlusu, İslami motiflerle dolu iç mekanları ve huzurla atmosferiyle çok ilgi gören Ajdarbey Camii’nde ilginç mimariyi inceleyerek dinlendirici bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

74- Askeri Ganimetler Parkı

Bakü’nün en popüler yürüyüş alanı Bakü Bulvarı'na gezerken uğrayabileceğiniz Askeri Ganimetler Parkı, teknoloji ve tarih meraklılarının yanı sıra çocuklu aileler için de güzel bir gün geçirme fırsatı sunuyor. 2020 yılında yaşanan Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin Ermenistan güçlerinden ele geçirdiği savaş ganimetlerinin sergilendiği ve ismini de buradan alan parkta tanklar, uçaksavarlar, toplar, füze sistemleri, çeşitli silahlar gibi pek çok savaş ekipmanı sergileniyor. Sığınaklarda teslim olmuş Ermeni askerlerinin balmumu heykellerini de yakından görebileceğiniz Askeri Ganimetler Parkı, ilginç fotoğraflar çekmek için ideal bir adres.

Konum Linki

75- Khagani Bahçesi (Molokan Bahçesi)

molokan bahçesi

Orta Çağ’ın ünlü İranlı şairi Khagani Şirvani'den ismini alan Khagani Bahçesi, Bakü'nün en eski ve en huzurlu parklarından biri olarak dikkat çekiyor. 1 hektar gibi oldukça küçük bir alanı kapsayan yemyeşil park, ortasında yer alan etkileyici göleti ve göleti süsleyen Üç Güzeller heykeliyle de ilgi görüyor. Onlarca bitki ve çiçek çeşidi arasında uzanan yürüyüş yollarında güzel bir yürüyüş yapabileceğiniz ve Bakü’nün tarihi hazinelerini gördükten sonra dinlenme alanlarında mola verebileceğiniz Khagani Bahçesi, Nizami Caddesi gibi turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde olmasından dolayı da çok ziyaret ediliyor.

Konum Linki


elifcokan
Elif Çokan Palaz
17 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN