Baharda Kapadokya'yı görmek için 7 bahane

muratekinay

İsmi Pers dilinde ''Güzel Atlar Ülkesi'' anlamına gelen Kapadokya denince birçok kişinin aklına Göreme, Avanos ve Ürgüp gibi yerler gelse de burası aslında Kayseri, Niğde ve Aksaray'ı da kapsayan çok geniş bir bölge. Kendine has yer şekilleri, sabahın erken saatlerinde havalanan renkli balonları ve yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz çanak çömlek atölyeleriyle bambaşka bir dünyayı andıran Kapadokya'da tatil için geçerli bu bahanelere göz atarak hazırlıklara başlayabilirsiniz.

İçindekiler

1- Peri bacaları arasında geçmiş çağlara yolculuk

Yağmur sularının ve rüzgarın taşları aşındırarak şekillendirmesiyle meydana gelen peri bacalarının geçmişi günümüzden çok uzun yıllar öncesine uzanıyor. Doğa olaylarının bölgeye bir armağanı olan peri bacalarının dışında Kapadokya'da insan yapımı çok sayıda mağara ve kilise de bulunuyor. Bu yerleri dolaşırken tarihin derinliklerine doğru zamanda yolculuğa çıkabilir ve kendinizi bambaşka bir dünyada bulabilirsiniz. Bölgenin benzersiz coğrafyasını keşfetmek için ilk fırsatta Kapadokya'ya uçmak isterseniz, Nevşehir uçak biletlerini karşılaştırmaya başlayın!

Kapadokya

Uçak Bileti

2- Güneşin doğuşunu gökyüzünden izleme keyfi

Kapadokya'da güne başlamanın en iyi yollarından biri sabahın erken saatlerinde havalanan balonlardan birine binmek. Böylece günün ilk ışıklarından gökyüzünden izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Balon turu neredeyse bölgenin tamamını tek seferde görmek için de harika bir seçenek. İşte, balona bindiğinizde karşılaşacağınız manzara tam olarak böyle bir şey...

Kapadokya

3- Atölyelerde çömlek yapımı

Kapadokya'da neredeyse peri bacaları kadar meşhur olan bir şey varsa o da çanak ve çömlek yapımı. Özellikle Avanos ve çevresinde toplanan atölyelerden hediyelik eşyalar alabilir veya kendi çömleğinizi yaparak yanınızda getirebilirsiniz. Avanos'ta dolaşırken Chez Galip'in atölyesine yolunuz düşerse, saç koleksiyonunu da görebilirsiniz. Bu arada, çömlek yapımı sırasında ikram edilen şarapları tatmayı unutmayın. Sıra yemeğe geldiğinde ise Nevşehir ve çevresinde tadabileceğiniz meşhur lezzetler galerimizde.

Çömlek

4- Tarihin tanığı eski kiliseler

Rotanızı Keşişler Vadisi olarak adlandırılan bölgeye çevirdiğinizde her birinin tarihi yüzlerce yıl öncesine giden kiliseleri görebilirsiniz. Anadolu'nun en eski dini yapıları arasında yer alan kiliselerin yanında kayalara oyulan mağaraların ve yer altı şehirlerinin her biri zamanda yolculuğa çıkmak isteyen gezginleri burada buluşturuyor. Derinkuyu'nun da aralarında bulunduğu yer altı şehirlerinin şaşırtıcı dünyasını keşfetmek isterseniz tıklayın.

Kapadokya

5- Cave otellerde unutulmaz bir gece

Bölgede geceyi geçirmek için her bütçeye uygun bir otel var. Ancak sadece konaklamanın ötesinde Kapadokya'nın atmosferini daha yakından yaşamak isterseniz cave yani mağara otellerden birinde kalabilirsiniz. Kayalara oyularak yapılan mağara otellerin özelliği kış aylarında sıcak, yazınsa serin tutması. Bu sayede yazın kavurucu sıcaklarında bile çoğu zaman klimaya gerek duymadan buralarda rahatlıkla kalabilirsiniz. Kapadokya tatiliniz boyunca kalabileceğiniz uygun fiyatlı otel alternatiflerini karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak için acele edin!

Kapadokya

6- Ihlara Vadisi'nde doğanın kalbine yürüyüş

Yakın çevresinde bulunan dağların püskürttüğü lavlardan meydana gelen bir diğer doğa harikası ise Ihlara Vadisi. Tarihi 6. yüzyıla kadar uzanan ve Direkli, Sümbüllü, Yılanlı ve Karanlık Kale gibi isimlerle anılan kiliseler vadi boyunca görülebilecek tarihi yapılar arasında. O dönemlerde bölgede yaşayan keşiş ve rahipler tarafından birer saklanma ve ibadet yeri olarak kullanılan kiliselerin duvar resimleri ise gezginleri vadiye çeken başlıca nedenlerden.

Kapadokya

7- Baharı selamlayan festivaller

Birçok ziyaretçiye göre Kapadokya'nın en güzel zamanları havaların ısınmaya başladığı ama kavurucu sıcakların henüz tam olarak etkisini göstermediği bahar ayları. Bu dönemde hava sıcaklığı Kapadokya ve çevresini rahatça gezmek için son derece ideal. İster araç kiralayarak isterseniz de kısa mesafelerde bisikletle pek çok yeri dolaşabilirsiniz. Üstelik Kapadokya'da peri bacaları, çömlek atölyeleri ve balonların yanında katılabileceğiniz harika etkinlikler de düzenleniyor. Bu alanda son yılların en popüler organizasyonlarından biri olan ve tam da bahar aylarına denk gelen Capadox Festivali neredeyse tüm bölgeyi büyük bir eğlence merkezi haline getiriyor. Bu yıl 18-21 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan festivalde gün doğumu ve gün batımı konserlerinde eğlenmenin keyfini çıkarabilir veya yöresel peynirler ve şaraplar başta olmak üzere tadı damağınızda kalacak lezzetleri deneyebileceğiniz yeme içme etkinliklerine katılabilirsiniz.

Kapadokya


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN