Yerin altında inşa edilen 5 benzersiz yer

muratekinay

Yaşadığımız gezegen keşfedilmeyi bekleyen mucizelerle dolu! Ancak bunların hepsi yerin üzerinde değil... Bundan çok uzun yıllar önce ticaret, savunma, yerleşim ve benzeri nedenlerle yerin altında inşa edilen şehirleri ve tünelleri keşfetmeye hazır olun.

İçindekiler

1- Dixia Cheng

Çin’in başkenti Pekin de çok uzun yıllar gizemini koruyan eserleri ile anılıyor. Başta Yasak Şehir ve Çin Seddi olmak üzere şehirde keşfedilmeyi bekleyen sayısız yapı ve yer var. Bunlar arasında fazla bilinmese de Pekin aslıda yerin altında da bambaşka bir dünyayı barındırıyor. Dixia Cheng adlı yeraltı tünelleri şehirde yaşayanları 1970’li yıllarda düzenlenen saldırılardan korumak amacıyla inşa edilmiş. ‘’Yerin altında bulunan Çin Seddi’’ olarak da anılan tünellerin onlarca farklı çıkışı bulunuyor. İçinde dinlenme alanları ve hastane gibi bölümlerin de yer aldığı tünellerin bir kısmı artık düzenlenen turlarla gezilebiliyor. Pekin’de mutlaka görülmesi gereken diğer yerlerle ilgili ipuçları için Pekin şehir rehberimize göz atabilirsiniz.

pekin

Uçak Bileti

2- Sanghay Tünelleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin Portland şehri yerin altında inşa edilen uzun tünelleri ile bilinen yerlerden biri. Geçmiş yıllarda şehrin neredeyse tamamını saran tünellerden günümüze sadece birkaç tanesi ulaşmış olsa da halen şehre gelenlerin ilgisini çekiyor. Tüneller yağan şiddetli yağmurlar sırasında yeraltından limana yük taşımak için de kullanılıyormuş. Tünellerinin adı ise şehir merkezine bağlanan Çin Mahallesi’nden geliyor.

shangai tunnels | wiredforlego

3- Edinburg Mahzenleri

İskoçya’nın başkenti Edinburg şehrinin altını saran mahzenler, ‘’South Bridge Mahzenleri’’ adı ile de anılıyor. Mahzenler bir dönem ayakkabıcılar ve diğer zanaatkarlar tarafından kullanılmış ve sonrasında sadece konuya meraklı gezginlerin ilgisini çeken bir haline gelmiş. Bugün de dünyanın en ürkütücü yerlerinden biri olarak cesur gezginlere kucak açıyor.

edinburgh mahzenleri

4- Pilsen Tünelleri

Toplam uzunluğu 20 kilometreyi bulunan dev bir labirentin içinde yürüdüğünüzü hayal edin. Çek Cumhuriyeti’nin Pilsen şehrinin altını saran tünellerin tarihi 14. yüzyıla kadar gidiyor. Yiyecek ve içecekleri saklamak için inşa edilen tüneller şehre düzenşenen saldırlar sırasında koruma amacıyla da kullanılmış. Yerin altında yürüdükten sonra ülkenin en ünlü biralarından olan Pilsner Urquell’i tatma fırsatını da kaçırmayın. Pilsen’e ulaşmak için başkent Prag’a uçarak buradan otobüslere aktarma yapabilirsiniz. Prag’da yapılacak şeyler ve görülecek önemli yerler yazımızda. Şehre doğrudan uçuşları karşılaştırmak isterseniz de tıklayın yeter.

pilsen tünelleri

5- Derinkuyu

Yeraltında inşa edilen benzersiz yerlerden birini görmek için çok uzağa gitmenize gerek yok. Kapadokya olarak bilnen ve Ürgüp, Uçhisar ve Göreme gibi yerleri içinde barındıran bölgede bulunan 50’ye yakın yeraltı şehrinden en bilineni olan Derinkuyu’ya gelebilirsiniz. İçinde o dönemde yaşayanlar tarafından kullanılan odaların yanında kilise ve depo gibi yerler de bulunan Derinkuyu’nun bugün çok küçük bir bölümü ziyaret edilebiliyor. Derinkuyu’ya gelmek için Nevşehir’e uçarak havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Bölgede kalabileceğiniz otellere göz gezdirmek isterseniz de tıklayın.

derinkuyu


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar