Uygun fiyatlı Avrupa ülkelerinden sokak yemekleri

busraguzeller

Yeni bir ülkeye gidildiğinde o ülkeye dair fikir sahibi olmanın en iyi yöntemlerinden biri de bulunulan şehirdeki sokak lezzetlerini deneyimlemektir. Çünkü sokak lezzetleri şehirlerin ruhunu yansıtır. Bugün hazırladığım içerikte Euro kullanmadan gezebileceğin daha uygun fiyatlı Avrupa başkentlerinden en lezzetli sokak lezzetlerini senin için derledim.

Yolun listemdeki başkentlerden birine düşerse şehir hakkındaki ilk izlenimini oluşturmak için bu lezzetli yiyeceklerden birini tadarak seyahatine başlayabilirsin. Hazırsan başlayalım.

İçindekiler

Prag sokak lezzetleri

Çekya’nın başkenti Prag, gezilecek yerleriyle olduğu kadar sokak lezzetleriyle de öne çıkan bir başkent. Şehrin ruhunu, ülkenin gastronomiye bakış açısını hızlı bir şekilde anlamak için tatmanı önerdiğim öncelikli lezzetler şöyle:

Trdelnik tatlısı

Trdelnik

Prag sokak lezzetleri denince akla gelen ilk yiyeceklerden Trdelnik tatlısı aslında ülkemize de çok uzak olmayan bir tatlı. Çünkü bu tatlı makara tatlısı ismiyle ülkemizde de satılan bir lezzet. Tarçın ve şekerle birlikte servis edilen rulo şeklindeki hamurlu bu lezzetli tatlının farklı servis şekilleri de var. Dondurmalı, meyveli ve çikolatalı Trdelnik tatlısı Prag’da kesinlikle denemen gerekenlerden.

Langose

Langos

Pişi hamuruyla hazırlanmış bir pizza olarak tanımlanabilecek Langose de Prag’ın ünlü sokak lezzetlerinden bir diğeri. Pişi hamuru kıvamındaki bir hamurun kızgın yağda kızartılmasıyla hazırlanan tabanın üzerine kaşar peyniri ve domates sosun eklenmesiyle Langose hazır hale geliyor. 30-40 cm çapındaki bu yemek, son derece doyurucu bir sokak lezzeti.

Çubuk patates

Çubuk patates

Ülkemizdeki turistik yerlerde denk gelebileceğin çubukta patatesler de aslında ünlü bir Prag atıştırmalığı. Özel bir aparat aracılığıyla incecik kesilen patateslerin çubuğa geçirilip kızartılmasıyla hazır hale gelen bu lezzet çeşitli soslarla servis ediliyor. Lezzetli patatesler ve keyifli soslar bu sokak lezzetinde güzel bir lezzet sunuyor.

Uçak Bileti

Budapeşte sokak lezzetleri

Öncelikle belirtmem gerek ki, Prag ve Budapeşte sokak lezzetleri birbiriyle çok benziyor. Langose aynı isimle, Trdelnik tatlısı ise Kürtőskalács adıyla Budapeşte sokakları arasında da yer alıyor. Tabii, başkentin sokak lezzetleri bu iki yemekle de sınırlı değil. Popüler Budapeşte sokak lezzetleri şöyle:

Palaçinka

Palaçinka

İsteğe göre tatlı ya da tuzlu malzemelerle servis edilen kreplerle hazırlanmış Palaçinka, Budapeşte’nin ünlü sokak lezzetlerinin başında geliyor. Tatlı tüketmek isteyenler için meyveler, bal, çikolata gibi malzemelerle hazırlanan Palaçinka’nın tuzlu versiyonu ise pastırma ya da peynirle servis ediliyor. Çok açsan tuzlu olanını ana yemek yerine yemeni öneririm. Fakat toksan tatlı versiyonunu bir bardak eşliğinde keyifle tüketebilirsin.

Rantott Sajt

Rantott Sajt

Farklı ülkelerde de popüler bir yemek olan Rantott Sajt, aslında panelenerek kızartılmış kaşar peynirine deniyor. Lezzetli soslarla servis edilen bu lezzetli atıştırmalık özellikle yeni kızarmış haliyle çok lezzetli. Çünkü kaşar peyniri sıcakken son derece akışkan ve lezzetli oluyor.

Bu lezzetli yemekleri tatmak istersen Budapeşte uçak bileti alarak yola çıkabilirsin.

Bükreş sokak lezzetleri

Euro kullanılmadan gezilebildiği için uygun fiyatlı bir seyahat gerçekleştirebileceğin bir diğer güzel şehir de Romanya’nın başkenti Bükreş. Şehirde Gulaş, Sarmali ya da Polenta gibi ana yemeklerin yanı sıra sokak lezzetleri de öne çıkıyor. Bükreş’i tanımak ve anlamak için tadabileceğin sokak lezzetleri şöyle:

Papanaşi

Papanaşi

Kızarmış hamurla hazırlanan lezzetli atıştırmalık Papanaşi, tatlı ve tuzlu tatların bir arada sunulduğu son derece lezzetli yiyeceklerden. Papanaşi hazırlanırken kızartılmış hamurların üzerine krem peynir sürülüyor ve bu eşsiz birliktelik yaban mersini reçeliyle birlikte servis ediliyor.

Muraturi

Muraturi

Muraturi en basit tanımıyla Rumen turşusuna verilen isim. Turşu nasıl bizde popüler bir sokak lezzetiyse Romanya’nın başkentinde de o denli popüler. Kavanozlardan alınarak servis edilen lezzetli turşular, özellikle ana yemeklerin en güzel yancılarından.

Placinta cu branza dulce

Placinta cu branza dulce

Tatlı börek olarak tanımlanabilecek Placinta cu branza dulce, Romanya’da ana yemek olarak da tüketilen bir yiyecek. İçine kuru üzüm de eklenen bu yiyeceğe aromatik yapısını ve kendine has dokusunu veren şey ise rendelenmiş limon kabuğu. Sen de Bükreş’e yolun düştüğünde bu lezzeti mutlaka tatmalısın.

Varşova sokak lezzetleri

Özellikle proteinin başrolde olduğu sokak yemeklerindense hamurla hazırlanmış sokak lezzetlerinden hoşlananlar için eşsiz alternatifler sunan Varşova, hem gezilecek yerleriyle hem de uygun fiyatlı bir başkent olmasıyla öne çıkan yerlerden. Polonya’nın hamurlu meşhur sokak lezzetleri şöyle:

Zapiekanki

Zapiekanki

Ekmekle yapılan pizza çeşidi Zapiekanki, turistlerin Varşova’da en sevdiği sokak yemeklerinden. Ekmeğin ortadan ikiye bölünmesiyle tabanı hazır hale gelen Zapiekanki, peynir, sucuk, zeytin ve salam gibi malzemelerin eklenmesiyle fırınlanarak sıcacık şekilde servis edilen bir yemek. Eğer pizza yemeyi çok seven biriysen Zapiekanki ilk fırsatta denemen gereken bir lezzet.

Paczki

Paczki

Tatlı atıştırmalıklardan hoşlanan kişiler için en ideal seçeneklerden Paczki, içi farklı marmelatlarla dolu bir donut çeşidi. Gül marmelatlı, çikolatalı, orman meyveli çeşitleri bulunan Paczki, pudra şekeri serpilerek tüketildiğinde daha da lezzetli olan bir atıştırmalık.

Polonya’da sokak lezzetleri arasında yer almasa da meşhur Karpatka tatlısı da mutlaka denemen gereken lezzetler arasında. Aklında olsun.

Belgrad sokak lezzetleri

Yolun vizesiz ziyaret edilebilen Belgrad’a düşerse mutlaka yemen gereken sokak lezzetleri var ve bu lezzetlerin birçoğu sana çok da yabancı gelmeyecek. Çünkü Belgrad mutfağındaki bazı lezzetli yemekler ülkemizdeki bazı yemeklerin neredeyse aynısı.  Belgrad sokaklarında gezinirken acıkırsan tatman gereken lezzetlerin listesi:

Burek

Burek

İsminden de anlayacağın gibi Burek, bizdeki böreğin aynısı. Farklı içlerle hazırlanan lezzetli börekler Belgrad’da çok popüler. Peynirli, kıymalı ve sebzeli gibi klasik tuzlu çeşitlerin yanı sıra şehrin tatlı içli börekleri de bir hayli ünlü. Kızartılarak hazır hale gelen böreklerin kalorisi yüksek olsa da çıtır çıtır oluşu sayesinde çok lezzetli.

Pljeskavica

Pljeskavica

Restoranlarda da satılan popüler yiyecek Pljeskavica, aslında pratik oluşu ve hamburgere benzer bir yiyecek oluşuyla tam anlamıyla bir sokak lezzeti. Kıyılmış kuzu eti ya da domuz etiyle yapılan versiyonları bulunan bu yemeğin lezzetini arşa çıkaran unsurların başında servis edilirken kullanılan ajvar sos geliyor. Soğan ve Bulgaristan’da popüler lezzetlerden kajmak ile servis edilen Pljeskavica, hamburger yemeyi seven biriysen senin de favorin olacak!

Krofne

Krofne

Listemde yer verdiğim sıradaki yiyecek de Donut’a benziyor. İçinde çeşitli meyvelerle hazırlanmış marmelatlar bulunan Krofne, özellikle kahve satan dükkanlarda ünlü bir lezzet. Sen de acıktığın an şehirdeki kahvecilerden birinden Krofne alarak bu lezzetli tatlıyı ayaküstü şekilde tüketerek sokakları keşfetmeye devam edebilirsin. Tatlı kategorisinde yer alsa da Krofne son derece doyurucu bir lezzet.

Lezzet dolu bir yolculuğa hazırsan Belgrad otelleri arasından bütçene uygun bir tanesinde rezervasyonunu yaptırabilirsin.

Saraybosna sokak lezzetleri

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna da sokaklarında yürürken lezzetli yiyeceklere rastlayabileceğin uygun fiyatlı şehirlerden. Yolun Saraybosna’ya düşerse tatman gereken sokak lezzetleri:

Bureg

Bureg

Yine isminden anlayacağın gibi Bureg de bir börek çeşidi. Hatta ünü dünyaya yayılmış Boşnak böreğinin orijinal adı. Tüm börek çeşitleri arasında yapımı en zor börek türlerinden olan Bureg, kıymalı, peynirli, ıspanaklı ve patatesli çeşitleriyle öne çıkan bir lezzet. Bu böreğin ince hamuru dışında farklı olan bir diğer yönü de yoğurtla servis edilmesi. Özellikle kıymalı Bureg, mantıya benzerliğiyle öne çıkıyor.

Ustipci

Ustipci

Mayalanmış hamurun kızartılmasıyla hazırlanan Ustipci bizim mutfağımızdaki pişiye benzeyen bir atıştırmalık. Tuzlu ya da tatlı olarak tüketilebilen Ustipci, peynir ve reçel gibi kahvaltılıklarla da çok yakışan bir lezzet.

Kestane

Kestane

Kış mevsiminde yolun Saraybosna’ya düşerse kendini Sirkeci’de hissetmeni sağlayacak bir lezzetle yani kestaneyle karşılaşabilirsin. Özellikle Başçarşı’da kestane satan çok sayıda kişiye denk gelebilirsin.

Dünyanın en lezzetli böreklerinden birini yemek için tek ihtiyacın bir Saraybosna uçak bileti.

Tiran sokak lezzetleri

Geldik listemizdeki son rotaya. Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın mutfağında Elbasan tava, Arnavut ciğeri gibi ana yemekler kadar sokak lezzetleri de öne çıkıyor. Tiran’ın en popüler sokak lezzetlerinin başında boza geliyor.

Boza

Boza

Boza yalnızca bizim ülkemizde popüler olan bir lezzet değil. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da da sıklıkla tüketilen bir lezzet. Havanın soğuk olduğu dönemlerde Tiran sokaklarında gezerken sık sık bozaya rastlayabilirsin.

Pırasalı börek

pırasalı börek

İçeriğimin başından beri börek çeşitlerinden bahsettiğimin farkındayım fakat bu seferki börek başka bir börek. En lezzetli halini Arnavutların yaptığı pırasalı börek, Tiran sokaklarının en lezzetli yemeklerinden biri. Bu lezzetli yiyeceği üzeri açık ya da üzeri de hamurla hazırlanmış şekilleriyle görmen mümkün. Hangi türüne denk gelirsen gel pırasalı börek mutlaka tatman gereken lezzetlerden biri.


busraguzeller
Büşra Güzeller
166 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar