Arapapıştı Kanyonu: Dünyanın 8. Harikası

seyhanahen

Son yılların turistik olarak popüler noktalarından biri olan Arapapıştı Kanyonu, Kemer Barajı’nın su toplama havzasında şahane bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Aydın gezilecek yerler içerisinde yer alan ve muhteşem bir doğa ile karşılaşacağın Arapapıştı Kanyonu aynı zamanda İnceğiz Kanyonu olarak da biliniyor. Sit alanı olarak ilan edilen bu kanyonu tanımaya ve pek bilinmeyen noktalarını benimle birlikte keşfe var mısın? Kanyon ile ilgili tüm merak ettiğin soruların cevaplarını yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsin.

Eğer böyle güzel doğal güzellikler ilgini çekiyorsa Türkiye'nin Milli Parkları (Tüm Parklar - 48 Milli Park) adlı içeriğimize de göz atabilirsin. 

Arapapıştı Kanyonu nerede?

Kanyon, Denizli, Muğla ve Aydın illeri sınırlarının tam kesişme noktasında bulunuyor. Aydın il merkezine yaklaşık 90 km mesafede bulunan Kanyon, Bozdoğan ilçe merkezine yaklaşık olarak 32 km mesafede yer alıyor.

Uçak Bileti

Arapapıştı Kanyonu tarihi

arapapıştı kanyonu tarihi

Tarihi oldukça eskilere dayanan kanyonun isminin çeşitli rivayetlere göre farklı hikayeleri mevcut. İlk ve en bilindik rivayet Bizanslılar dönemine dayanıyor. Araplarla Bizanslılar arasında yapılan bir savaşta Bizans Hükümdarı’nın savaştaki dirayeti, düşmana karşı bölgeyi koruması Arap ordusunu epey şaşırtmış ve Arapçada argo olarak kullanılan ‘’apıştı’’ kelimesinden dolayı Arapapıştı adı verilmiş. Apıştı’nın kelime anlamı ise ‘’şaşırmak’’.

Bir diğer rivayete göre ise Araplar kanyonun muhteşem güzelliği karşısında şaşırdıkları için kanyona bu isim verilmiş.

Arapapıştı Kanyonu hakkında önemli bilgiler

Arapapıştı Kanyonu’nda ne yapılır?

arapapıştı kanyonunda neler yapılır

Arapapıştı Kanyonu yüzmek için uygun mu?

Burası bir baraj gölü olduğu için suların gel-git durumu hiç belli olmuyor. Bu nedenle baraj gölünde yüzme tehlikeli olarak görülüyor.

Arapapıştı Kanyonu giriş ücreti ne kadar?

Arapapıştı Kanyonu giriş ücreti 2023 yılı için herhangi bir ücret talep edilmiyor fakat tekne turu ile kanyonu gezmek istediğinde tekneler ücretli.

Arapapıştı Kanyonu tekne turu ne kadar?

arapapıştı kanyonu tekne turu

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Arapapıştı tekne turu fiyatları 2023 için Yetişkin 120 TL, Öğrenci 80 TL şeklinde belirlenmiş. Tekne turu saatleri değişkenlik gösteriyor. Su debisinin yüksek olduğu ilkbahar mevsiminde gidersen yaklaşık 3 saat kadar süren tekne turlarına katılabilir, tur rehberinin verdiği bilgiler doğrultusunda bölgeyi gezebilirsin. Yaz mevsiminde gittiğinde sular çekilmiş olduğu için tekne turları bazen yapılmıyor, yapılan turlar ise sınırlı şekilde 1 saat kadar sürüyor. Tekne turları yeterli ziyaretçi sayısına ulaştığında yapılıyor. Arapapıştı Kanyonu tekne saatlerini gitmeden önce 0 542 305 95 85 numaralı telefondan öğrenebilirsin.

Arapapıştı Kanyonu’na nasıl gidilir?

kanyona nasıl gidilir

Arapapıştı Kanyonu’na ne zaman gidilir?

Kanyonun üzerinde bulunan Kemer Barajı yaz mevsiminde bölgenin su ihtiyacını karşıladığı için kanyondaki sular da çekiliyor. Yaz mevsiminde kanyonu ziyaret ettiğinde pek su göremeyeceğin için doğal güzelliği tamamlayan manzarayı da göremeyeceksin. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar aylarında su debisi yüksek olan Nisan-Mayıs-Haziran aylarında Arapapıştı Kanyonu’nu ziyaret etmeni öneriyorum. Arapapıştı kanyonu son halini merak ediyorsan mevsimine göre görüntülerin değiştiğini söyleyebilirim.

Arapapıştı Kanyonu konaklama seçenekleri

Arapapıştı Kanyonu çevresinde şu an faaliyette olan herhangi bir tesis bulunmuyor. Arapapıştı Kanyonu bungalov evler inşa edilmesi için planlanan ve kısmen hayata geçirilen bir proje var fakat henüz hukuki süreçler devam ettiği için bungalov tesisi hizmete açılmamış. Bu nedenle Aydın il merkezinde bulunan pek çok farklı kategoride hizmet veren tesislerde kalabilir ve Aydın Otelleri’ni Enuygun aracılığı ile keşfedebilirsin.

Arapapıştı Kanyonu yalnızca doğal güzelliği ile değil tarihi dokusu ile mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. 2500 yıllık tarihi geçmişi, antik dönemden taşıdığı izler yanında muhteşem manzaralara şahit olacağın, bölge halkı tarafından dünyanın 8. harikası olarak da görülen Arapapıştı Kanyonu için seyahat planlarını şimdiden yapmanı öneririm.


seyhanahen
Seyhan Ahen
11 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli kurumsal firmaların Dış Ticaret departmanlarında 15 yıl boyunca satış ve operasyon süreçlerinde yer aldı. Bu süreçte çok sevdiği seyahat yazarlığını hobi olarak yaptı ve çeşitli turizm oluşumlarına gönüllü olarak içerik üretti. Şu an seyahat üzerine çeşitli firmalara freelance yazar olarak tam zamanlı içerik üretiyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayı, el işi çanta ve dekor tasarlayıp üretmeyi, doğa yürüyüşlerini ve dünyanın dört bir yanına yolculuk yapmayı seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar