Arapapıştı Kanyonu: Dünyanın 8. Harikası

seyhanahen
Seyhan Ahen
23 Eylül 2022
I
5 dk
I
0
I
Güncellenme: 23 Eylül 2022

Son yılların turistik olarak popüler noktalarından biri olan Arapapıştı Kanyonu, Kemer Barajı’nın su toplama havzasında şahane bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Aydın gezilecek yerler içerisinde yer alan ve muhteşem bir doğa ile karşılaşacağın Arapapıştı Kanyonu aynı zamanda İnceğiz Kanyonu olarak da biliniyor. Sit alanı olarak ilan edilen bu kanyonu tanımaya ve pek bilinmeyen noktalarını benimle birlikte keşfe var mısın? Kanyon ile ilgili tüm merak ettiğin soruların cevaplarını yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsin.

Eğer böyle güzel doğal güzellikler ilgini çekiyorsa Türkiye'nin Milli Parkları (Tüm Parklar - 48 Milli Park) adlı içeriğimize de göz atabilirsin. 

Arapapıştı Kanyonu nerede?

Kanyon, Denizli, Muğla ve Aydın illeri sınırlarının tam kesişme noktasında bulunuyor. Aydın il merkezine yaklaşık 90 km mesafede bulunan Kanyon, Bozdoğan ilçe merkezine yaklaşık olarak 32 km mesafede yer alıyor.

Arapapıştı Kanyonu tarihi

arapapıştı kanyonu tarihi

Tarihi oldukça eskilere dayanan kanyonun isminin çeşitli rivayetlere göre farklı hikayeleri mevcut. İlk ve en bilindik rivayet Bizanslılar dönemine dayanıyor. Araplarla Bizanslılar arasında yapılan bir savaşta Bizans Hükümdarı’nın savaştaki dirayeti, düşmana karşı bölgeyi koruması Arap ordusunu epey şaşırtmış ve Arapçada argo olarak kullanılan ‘’apıştı’’ kelimesinden dolayı Arapapıştı adı verilmiş. Apıştı’nın kelime anlamı ise ‘’şaşırmak’’.

Bir diğer rivayete göre ise Araplar kanyonun muhteşem güzelliği karşısında şaşırdıkları için kanyona bu isim verilmiş.

Arapapıştı Kanyonu hakkında önemli bilgiler

 1. Arapapıştı Kanyonu Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin projesi ile 2017 yılında turizm faaliyetlerine açıldı.
 2. Arapapıştı Kanyonu 380 metre yüksekliğinde ve 6 km uzunluğunda, derinliği ise 50 metre civarında. Yer yer 10-12 metreye kadar daralan kıvrımlı kaya oluşumlarını görebileceğin ve panoramik manzaraları yakalayabileceğin bir yer.
 3. Bölge SİT alanı olarak ilan edildiği için koruma altında bulunuyor.
 4. Baraj gölü havzasında olması nedeniyle yaz mevsiminde suların çekildiği, ilkbahar aylarında ise suların yükseldiği bir alanda yer alıyor.
 5. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Arapapıştı Kanyonu içerisinde göreceğin tarihi kalıntılar o dönemki imparatorlukların geçitlere, ulaşım ağlarına, inançlarına verdikleri önemi gösteriyor.

Arapapıştı Kanyonu’nda ne yapılır?

arapapıştı kanyonunda neler yapılır

 1. Görkemli bir doğal güzelliğe sahip olan Arap Apıştı Kanyonu’nu gezmek istiyorsan Kanyonun iki farklı girişi olduğunu öncelikle bilmen gerekiyor. Önerim Aydın yolu üzerinden gelerek Kanyon’a giriş yapman ve tekne turu satın alman olacaktır. Norveç fiyordlarını andıran kıvrımlı görüntüsü ile kanyon içerisinde tekne ile gezmek Arapapıştı Kanyonu’nda yapabileceğin en güzel aktivitelerden birisi. Tekne turu ilkbahar mevsiminde suyun debisi epey yüksek iken yaklaşık olarak 3 saat sürüyor.
 2. Tekne turu sırasında Karia Krallığı zamanından kalan Körteke Kalesi, Pers İmparatorluğundan kalan ve 2500 yıllık olduğu düşünülen Kaya Mezarları, Büyük İskender döneminde inşa edilen Kemer Köprüsü ve kayaların içerisinde oyularak inşa edilen Gizli Tünel göreceğin tarihi güzellikler arasında. Rehberli Arapapıştı tekne turları sayesinde bölgenin geçmişi hakkında da bilgi alabilirsin. Su debisinin çok yükseldiği dönem bu yerler sular altında kaldığı için göremeyebilirsin. Eğer bu yerleri de tekne turunda görmek istiyorsan en ideal dönem yaz başlangıcı olacaktır.
 3. Tekne turu sonrası mutlaka kanyonun seyir terasına uğramalı, gün batımı manzaralarını bu seyir terasından yakalamalısın. Nefes kesen manzaralar için fotoğraf makinanı sakın unutma!
 4. Nisan ve Mayıs aylarında geliyorsan kano turu yapabilir, 18 km’lik bir parkurda kano ile gezerek, kanyonun doğal güzelliklerine yakından tanık olabilirsin.
 5. Arapapıştı Kanyonu kamp yapmak için ideal bir yer. Boş bulduğun alanda çadır kurabilir, gün doğumunun Kanyon’un muhteşem manzaralarına eşlik edişini izleyebilirsin. Arapapıştı Kanyonu’nda kamp için tuvalet, duş, yemek ve su gibi ihtiyaçlarını giderebileceğin bir tesis bulunmuyor.
 6. Gün içerisinde özellikle seyir terası çevresinde bulunan çardaklarda piknik yapabilirsin. Öncesinde malzemeler açısından tedarikli gelmende fayda var. Bölgede belediyenin işlettiği bir tesis mevcut fakat sınırlı imkanlara sahip.
 7. Arapapıştı Kanyonu doğal güzellikleri yanında yaban hayata da ev sahipliği yapıyor. Kanyon çevresinde dönem dönem dağ keçilerini, atmacaları, karabatakları gözlemleyebilirsin.
 8. Kanyon içerisinde bulunan birkaç restoranda bu bölgede avlanan tatlı su balığı olan yayın balığını tadabilirsin. Sabah saatlerinde geliyorsan bu restoranlarda kahvaltı yapabilir, Aydın bölgesinin yöresel lezzetlerini de yine bu restoranlarda deneyimleyebilirsin.
 9. Kanyon turu sonrası bölgede kurulan yöresel pazardan Aydın bölgesine ait organik ve ev yapımı ürünlerden kendine ve sevdiklerine satın alabilirsin.

Arapapıştı Kanyonu yüzmek için uygun mu?

Burası bir baraj gölü olduğu için suların gel-git durumu hiç belli olmuyor. Bu nedenle baraj gölünde yüzme tehlikeli olarak görülüyor.

Arapapıştı Kanyonu giriş ücreti ne kadar?

Arapapıştı Kanyonu giriş ücreti 2022 yılı için herhangi bir ücret talep edilmiyor fakat tekne turu ile kanyonu gezmek istediğinde tekneler ücretli.

Arapapıştı Kanyonu tekne turu ne kadar?

arapapıştı kanyonu tekne turu

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Arapapıştı tekne turu fiyatları 2022 için Yetişkin 70 TL, Öğrenci 60 TL şeklinde belirlenmiş. Tekne turu saatleri değişkenlik gösteriyor. Su debisinin yüksek olduğu ilkbahar mevsiminde gidersen yaklaşık 3 saat kadar süren tekne turlarına katılabilir, tur rehberinin verdiği bilgiler doğrultusunda bölgeyi gezebilirsin. Yaz mevsiminde gittiğinde sular çekilmiş olduğu için tekne turları bazen yapılmıyor, yapılan turlar ise sınırlı şekilde 1 saat kadar sürüyor. Tekne turları yeterli ziyaretçi sayısına ulaştığında yapılıyor. Arapapıştı Kanyonu tekne saatlerini gitmeden önce 0 542 305 95 85 numaralı telefondan öğrenebilirsin.

Arapapıştı Kanyonu’na nasıl gidilir?

kanyona nasıl gidilir

 1. Arapapıştı Kanyonu yol tarifi vermem gerekirse bir çok farklı rotadan ulaşım sağlayabilirsin. Kanyonun iki farklı girişi mevcut. Tekne turu yapacaksan, tekne turunun başladığı yere özel aracınla geliyorsan en ideal yol Aydın yolu üzerinden sırasıyla Yenipazar ve Çine yönünü takip ederek, yol üzerindeki tabelalar sayesinde Bozdoğan üzerinden kanyona sorunsuzca ulaşabilirsin. Yol biraz engebeli ve virajlı fakat her türlü araç ile yol alabileceğin bir güzergah.
 2. Sadece seyir terasını görmeye gidiyorsan rota biraz daha farklı. Yine Aydın ve Muğla üzerinden gelirken Sırma Köyü yoluna saparak, manzara seyir tepesine ulaşabilirsin. Buradan tekne turu yapılamıyor.
 3. Eğer özel aracın yoksa ilkbahar aylarında Bozdoğan ilçe merkezinden kalkan minibüslerle Arapapıştı Kanyonu’na gelebilirsin fakat minibüslerin her zaman seferi olmadığını da belirtelim. Bir başka yöntem ise sadece hafta sonları Aydın merkezden kalkan otobüsler sayesinde bu kanyona ulaşabilirsin. Gitmeden önce otobüs firmalarının seferlerini kontrol etmende fayda var.

Arapapıştı Kanyonu’na ne zaman gidilir?

Kanyonun üzerinde bulunan Kemer Barajı yaz mevsiminde bölgenin su ihtiyacını karşıladığı için kanyondaki sular da çekiliyor. Yaz mevsiminde kanyonu ziyaret ettiğinde pek su göremeyeceğin için doğal güzelliği tamamlayan manzarayı da göremeyeceksin. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar aylarında su debisi yüksek olan Nisan-Mayıs-Haziran aylarında Arapapıştı Kanyonu’nu ziyaret etmeni öneriyorum. Arapapıştı kanyonu son halini merak ediyorsan mevsimine göre görüntülerin değiştiğini söyleyebilirim.

Arapapıştı Kanyonu konaklama seçenekleri

Arapapıştı Kanyonu çevresinde şu an faaliyette olan herhangi bir tesis bulunmuyor. Arapapıştı Kanyonu bungalov evler inşa edilmesi için planlanan ve kısmen hayata geçirilen bir proje var fakat henüz hukuki süreçler devam ettiği için bungalov tesisi hizmete açılmamış. Bu nedenle Aydın il merkezinde bulunan pek çok farklı kategoride hizmet veren tesislerde kalabilir ve Aydın Otelleri’ni Enuygun aracılığı ile keşfedebilirsin.

Arapapıştı Kanyonu yalnızca doğal güzelliği ile değil tarihi dokusu ile mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. 2500 yıllık tarihi geçmişi, antik dönemden taşıdığı izler yanında muhteşem manzaralara şahit olacağın, bölge halkı tarafından dünyanın 8. harikası olarak da görülen Arapapıştı Kanyonu için seyahat planlarını şimdiden yapmanı öneririm.


seyhanahen
Seyhan Ahen
5 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli kurumsal firmaların Dış Ticaret departmanlarında 15 yıl boyunca satış ve operasyon süreçlerinde yer aldı. Bu süreçte çok sevdiği seyahat yazarlığını hobi olarak yaptı ve çeşitli turizm oluşumlarına gönüllü olarak içerik üretti. Şu an seyahat üzerine çeşitli firmalara freelance yazar olarak tam zamanlı içerik üretiyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayı, el işi çanta ve dekor tasarlayıp üretmeyi, doğa yürüyüşlerini ve dünyanın dört bir yanına yolculuk yapmayı seviyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar