Doğal ve tarihi güzellikleriyle keşfedilmeye değer pek çok hazineye sahip Anamur, Mersin’in en güzel ilçeleri arasında yer alıyor. Anamur’un tarihi çok eski uygarlıklara dayanıyor. Geçmişi antik çağlara uzanan ve sırasıyla Kizuvatlalılar, Hititler, Asurlular ve Perslerin egemenliği altına giren Anamur, M.Ö. 333'te Büyük İskender’in doğu seferi sırasında Makedonya Krallığına bağlanıyor.

Doğası ve tarihi ile adını duyduğumuz Anamur görmen gereken yerler arasında. Yola çıkmadan önce çok sorulan birkaç soruyu senin için yanıtlıyoruz.

Anamur’dan ne alınır?

Yöresel el sanatları ile adını sık sık duyuran Anamur’dan ahşap, seramik ve gümüş eşya satın alabilirsin. Bunun yanında muz lifinden yapılmış çeşitli hediyelikler, halılar ve kilimlere de göz atmanı öneriyoruz.

Anamur’da ne yenir?

Anamur seyahatin sırasında bölgeye özgü olan kapama (börek), keşkek, gölevez, heleş, samsıra, bakla ve batırık gibi lezzetli yiyeceklerin tadına bakmanı öneriyoruz.

Anamur’un neyi ünlü?

Bereketli toprakları ile bilinen Anamur muz, çilek ve yer fıstığı ile ünlü.

1. Mamure Kalesi

Sahil şeridi boyunca uzanan tarihi mamure kalesi

Sahil şeridi boyunca uzanan tarihi bir kaleyi keşfetmeye ne dersin? Anamur’da bulunan Mamure kalesinin 3. yüzyılda Romalılar tarafından yapıldığı biliniyor. Akdeniz ve Kilikya ticaret yollarını denetlemek ve gözetlemek amacı bulunan kale ticaret gemilerini korsanlardan korumak için inşa ediliyor.

12. yüzyılda Kilikya Ermeni krallığı tarafından restore edilen kale, 16. Ve 18. tekrar restore ediliyor. Geniş bir alana yayılan kalede 39 kule, su sarnıçları, cami ve hamam bulunurken kalenin çevresi 10 metre genişliğinde savunma amaçlı hendeklerle çevrili. Akdeniz kıyı şeridinde bulunan kale günümüze ulaşmış Türk kalelerinden biri.

Tarihe yolculuk yapacağın Mamure Kalesi aynı zamanda Türk sinemasına ve dizilerine de ev sahipliği yapmış. Cüneyt Arkın’ın rol aldığı Malkoçoğlu Krallara Karşı filmi ve Cihan Ünal’ın oynadığı Kuruluş Osmancık dizisinin bu kalede çekildiği biliniyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart geçerli

 • 60 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-17.00

Yazar Notu: Araçla gideceksen yer bulmak için erken gitmeni öneriyoruz. Surlara çıkmak istiyorsan ayağına kayamayan ve rahat ayakkabılar giymelisin.

2. Köşekbükü Mağarası

köşekbükü mağarası iç görünümü

Anamur, binlerce yıllık birbirinden ilginç pek çok mağaraya ev sahipliği yapıyor. Bu mağaralar arasında en ilgi görenler Anamur'un 9 km kuzeybatısında, Ovabaşı Mahallesinde bulunan Köşekbükü Mağarası.

2000 yıllık bir geçmişe sahip olan mağara 500 m2.lik gibi geniş bir alana yayılıyor. Astım hastalığına iyi geldiğine inanılan mağarada nem %80 iken sıcaklık 18 derece. Mağara 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümün adı huzur, ikinci bölümünün adı şifa, üçüncü bölümünün adı ise dilek. Çevrende veya sende astım varsa Anamur seyahatin sırasında mağaraya uğramanı öneriyoruz.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 7-12 yaş 15 TL

 • Yetişkin 35 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-18.00

Yazar Notu: Çok sayıda merdiven inip çıkılması gerektiği için yaşlılar ve çocuklar için zor olabilir. Yaz aylarında bile serin olan mağaraya gitmeyi düşünüyorsan yanına hırkanı almanı öneriyoruz.

3. Şavkı Efendi Konağı

Şavkı Efendi Konağı dış görünümü

Anamur'da bulunan Şavkı Efendi Konağı, 19. yüzyılın sonlarında inşa edildiği tahmin ediliyor. Konak adını ilk sahibi olan tüccar Şavkı Efendi’den alıyor. 2021 yılında restorasyon geçiren konak "Şavkı Efendi Konağı Kültür Evi" olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlıyor.

Konakta kullanılan ahşap malzemenin büyük bir kısmının Lübnan'dan getirildiği biliniyor. Konak tarihi ve mimarisi ile dikkat çekerken, Anamur'da bulunan Arasta Çarşısına yakın bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 7-12 yaş 15 TL

 • Yetişkin 35 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-17.00

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Anamur otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Otel

4. Pullu Tabiat Parkı

Pullu tabiat parkından Anamur Kasabası ve Mamure Kalesi manzarası

1980 yılında piknik alanı, 2011 yılında tabiat parkı ilan edilen Pullu Tabiat Parkı, Anamur ilçesine 8 km uzaklıkta olup yaklaşık 10,3 hektarlık bir alana yayılıyor. Çadır ve karavan kampı yapanların ilk tercihleri arasında olan Pullu Tabiat Parkını günübirlik ziyaret edenlerin sayısı oldukça fazla.

Günübirlik ziyaretçi olarak 1500 kişiye hizmet veren tabiat parkında 180 kişilik konaklama tesisi ve 30 karavan park yeri bulunuyor. Çam ağaçları ile çevrili olan bu tabiat parkını mutlaka ziyaret etmeni öneriyoruz.

Konum Linki

Yazar Notu:Sezonda doluluktan kaynaklı tuvaletlerde peçete ve sabun bulunamayabilir. Yanına hijyen ürünlerini almanı öneriyoruz.

5. Titiopolis Antik Kenti

Titiopolis Antik Kenti havadan görünümü

Anamur’un batısında Kalınören köyüne 5 kilometre uzaklıkta olan Titiopolis Antik Kenti geniş bir alana yayılıyor. 1964-1968 yılları arasında George Evart Bean ve Terence Bruce Mitford Kilikya’da yaptıkları incelemeleri sonucunda bugünkü Kalınören köyünü Titiopolis Antik Kenti olarak işaretledikleri biliniyor. Tarihe ışık tutan ören yeri içerisinde Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerini içine alan kalıntılar bulunuyor. Tarihe yolculuk yapabileceğin Titiopolis Antik Kentini Anamur seyahatin sırasında uğramanı öneriyoruz.

Konum Linki

Yazar Notu:Araç ile belli bir yere kadar gidebiliyorsun. Yolun geri kalanını yürümen gerekiyor.

6. Softa Kalesi

Softa Kalesi görünümü

Orijinal ismi Syca olan kalenin Roma imparatorluğu kalelerinden biri olduğu biliniyor. Bizans İmparatorluğu’nun da kullandığı kale 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu devleti tarafından alınıyor. Birçok imparatorluğun hüküm sürdüğü kaleyi en son Karamanoğlu Beyliği kullanıyor. Söylentiye göre Mamura Kalesi ile Sofa Kalesi arasında bir yer altı bağlantısının bulunuyor. Bağlantının olup olmadığını anlamanın en iyi yolu ise kaleyi ziyaret etmek.

Konum Linki

İpucu: Bu rota için araç kiralamak iyi bir fikir! Ekonomik, lüks, aile boyu araçları günlük, haftalık, aylık veya uzun dönem kiralayabilirsin. ENUYGUN’un avantajlı araç kiralama seçenekleri için tıkla!

7. Anamur Müzesi

Anamur Müzesi dış görünümü

1995 yılında ziyarete açılan müzenin üst katında konferans salonu, fotoğraf bölümü, kütüphane bulunurken alt katında etnografik ve arkeolojik bölümler, laboratuvar ve eski eser depoları yer alıyor. Etnografik ve arkeolojik eserlerin bulunduğu bölümde sikke ve mozaikler de sergileniyor. Yaklaşık 20 bin sikkelik zengin bir birikime sahip olan Anamur Müzesinde 4.146 arkeolojik eser, 898 etnografik eser, 19.361 sikke, bir tablet, 124 mühür ve mühür baskısı, üç el yazması bulunuyor. Tarihe ışık tutan müzeye Anamur seyahatin sırasında uğramanı öneriyoruz.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı

 • Diğer günler 08.00-17.00

Yazar Notu: Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

Anamur seyahatine Mersin’in güzellikleri ile devam etmek için Mersin’de gezilecek yerler listen linkte!


ipekincir
İpek İncir
355 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN