Acilen tatile çıkmanız gerektiğini gösteren 7 işaret

muratekinay
İçindekiler

Genellikle fark etmesek de hepimiz belirli aralıklarla tatile ihtiyaç duyuyoruz. Peki, yıllık izin veya bayram gibi belirli dönemlere bağlı kalmadan tatile ihtiyaç duyduğumuzu nasıl anlarız? Eğer bu belirtilerden bazıları sizde de mevcutsa, bavulları toplamanın zamanı çoktan gelmiş demektir.

1- Evden bile çıkmak istemiyorsanız

Hiçbir şey yapmak istemiyor hatta evden dışarı çıkmak için bile yeterli enerjiyi bulamıyorsanız artık iş, okul ve diğer günlük işlere biraz ara vermenin zamanı gelmiş demektir. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız ve biraz sakinliğe ihtiyacınız varsa Ege ve Akdeniz kıyılarının huzurlu rotalarından birinde mola verebilirsiniz. Yurt dışına çıkmadan kısa bir kaçamak yapmak isterseniz bu konuda ülkemizin en iyi adreslerine göz atmak için tıklayın.

2- Dikkatinizi toplamak her geçen gün daha zor hale geliyorsa

Dikkat ve konsantrasyon eksikliği aynı zamanda vücudumuzun ve zihnimizin bize önemli bir işareti. Ofiste çalışırken veya araç kullanırken dikkatinizi toplamakta zorlanıyorsanız bulunduğunuzu yerden en azından bir süre için uzaklaşmak kesinlikle iyi gelecek. O zaman dilediğiniz yere en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak ve satın almak için acele edin.

3- Daha az veya fazla yiyor hatta hiç doymuyorsanız

Her zamanki yeme içme alışkanlıklarınızın değişmesi çeşitli dönemlere ve mevsimlere bağlı geçici bir durum olabileceği gibi bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi de olabilir. Gün içinde daha fazla yemeye başladıysanız veya bir anda iştahınız kesildiyse kısa bir tatile çıkmayı düşünebilirsiniz. Bu arada, yeni bir yer görürken lezzetli yemekleri ve baklavaları denemek isterseniz Gaziantep'e ne dersiniz? Şehirde tadılması gerekenlerle ilgili tüm detaylar yazımızda. Buraya hafta sonu tatili için gelmeyi düşünüyorsanız plan yapmadan önce 48 saatte Gaziantep yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın!

4- Sabrınız giderek azalıyorsa

Trafikte uzun uzun kornaya basmak o anda çok normal gibi görünse de aslında sabrınızın sınırlarına geldiğinizin bir belirtisi. Öyleyse toplayın bavulu ve atın kendinizi yollara. Örneğin Kıbrıs'ın sakin ve sessiz atmosferi bir süre her şeyi geride bırakmak için en iyi alternatiflerden biri olabilir. Üstelik adada sakinlikten sıkılıp eğlenmek istediğinizde de seçenek çok! Bellapais Manastırı gibi tarihi yerleri ve yapıları da barındıran Kıbrıs'ta yapılabilecekler yazımızda. Adaya doğrudan seferleri karşılaştırmak isterseniz de en uygun Kıbrıs uçak bileti için tıklayın.

5- Daha fazla yalnız kalmak istiyorsanız

Hepimiz zaman zaman biraz yalız kalmak ve kendimizle vakit geçirmek istiyoruz. Ancak bu durum sürekli devam ediyor ve bir alışkanlık haline geliyorsa küçük bir kaçış planı yapmak hiç fena olmayacaktır. Hem tatil yapmak hem de bu duruma bir son verip arkadaşlarınızla eğlenmek isterseniz dünyanın en eğlenceli şehirlerinden birine gelebilirsiniz. Buna karşılık istediğiniz bir süre daha yalnız kalmaksa tek başına tatil için bu rotalardan biri tam size göre.

6- Sürekli eski tatil fotoğraflarına bakıyorsanız

Bir önceki tatiliniz sırasında çektiğiniz fotoğraflara ara ara bakarak anılarınızı canlandırmak istemeniz son derece normal. Ama bunu giderek daha sık hale getirdiyseniz artık bunlara yeni fotoğraflar eklemenin zamanı geldi de geçiyor demektir. Alın sırt çantanızı, hafta sonunu şehrin bunaltıcı atmosferi yerine Olimpos, Kaş veya Fethiye gibi Akdeniz'in en güzel tatil merkezlerinden birinde geçirin. Seyahat ederken daha iyi fotoğraflar çekmek isteyenler için ipuçları da yazımızda.

7- Sosyal medyada çok fazla zaman geçiriyorsanız

Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlar artık yaşamımızın vazgeçilmez birer parçası. Arkadaşlarımızı ve sevdiklerinizi buralardan takip etmekse önemli bir ihtiyaç. Ancak bunun dozunu gitgide arttırdığınızı fark ediyorsanız hatta bu ağlarda gezinmek dışında neredeyse hiçbir şey yapmaz hale geldiyseniz biraz durup ara vermeli hatta yeni yerler görerek takipçilerinizle paylaşmak için kendi hikayelerinizi yaratmalısınız. Bu arada, Instagram'da harika fotoğraflar çekerken işinize yarayacak ipuçları yazımızda.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar