Bazıları için tatil dolu dizgin eğlence anlamına gelse de kimileri için sakin bir tatil gibisi yok. Kalabalıklardan uzakta, sessiz sakin, doğayla baş başa kalabilecekleri yerlerde tatilini geçirmek isteyen çok kişi var. İşte onlar için tatil planlarını yapabilecekleri öneriler hazırladım.

İçindekiler

Kalem Adası - Dikili

İzmir'in şirin ilçesi Dikili özellikle sakin tatil yapmak isteyenler için ideal bir yer. Aslında oldukça eski bir tarihi var. Hatta ünlü filozof Aristo'nun pek çok eserini burada yazdığı rivayet edilir. Yazlık evler, pansiyonlar bir kaç otel seçeneği var. Eğlence anlamında çok bir şey bulamazsınız. Kışın bile denize girebileceğiniz ılıcalar var.

kalem adası

Uçak Bileti

Kadırga Koyu - Behramkale - Küçükkuyu

Kadırga Koyu Türkiye'nin en güzel ve temiz denize sahip bölgelerinden birisi. Yapılaşma yok sit alanı ilan edildiği için boş sakin plajları var. Konaklama için Assos'taki otellerde ya da Behramkale Küçükkuyu arasında yer alan bölgedeki otellerde kalabilirsiniz.

kadırga boyu

Seferihisar

İzmir'in 'Sakin Şehir' olarak da ünlenen Seferihisar ilçesi ve Sığacık gerçekten de gürültünün olmadığı, doğal ürünlerle beslenebileceğiniz temiz bir denize girebileceğiniz bir yer. Seferihisar'ın en güzel yeri de Sığacık Limanı. Şahane bir deniz kışın bile ılıman bir hava, organik tarım tarih ne ararsanız var. Sığacık'ta fast food zinciri yok. Organik ürünler satan pazar kuruluyor. El yapımı hediyelik eşyalar var. Denizi biraz soğuk gelebilir.

sefer hisar

Kalkan - Kaş

Kaş yazın kalabalık olsa da Antalya'nın diğer turistik merkezleri Kemer, Alanya, Side gibi yerlere göre daha sakin bir bölge. Kalkan'ı genelde yabancılar tercih ediyor. Oturanların da çoğu yabancı. Küçük bir limanı var. Kaş, Kalkan'a göre daha turistik bir yer. Özellikle dalış yapmak istiyorsanız ya da yeni öğrenmeye meraklıysanız doğru bir adres.

kalkan kaş

Kurucaşile – Cide  

Batı Karadeniz'in şirin beldesi Amasra'yı pek çok kişi bilir. Ama Amasra bile yazın oldukça kalabalık olabiliyor. Daha sakin bakir koyların bulunduğu gürültünün olmadığı sakin bir yer arıyorsanız Amasra Cide arasında yer alan Kurucaşile'yi tavsiye edebilirim. İsterseniz Amasra'dan başlayıp Kurucaşile, Cide ve oradan İnebolu'ya kadar olan koyları da gezin. Ancak yol oldukça virajlı ve tehlikeli.

kurucasile - cide

Ayder Yaylası

Tatilde yeşil ve doğa tutkunları Karadeniz yaylaları baştan başa çok güzel. Yüzlerce yayla var. Ancak ben konaklama sorunu olmadığı için Ayder Yaylası'nı seçtim. Kaplıca sularıyla, doğasıyla yeşiliyle havasıyla cennetten bir köşeyi andıran Ayder Yaylası Rize'de. Ama siz isterseniz Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin gibi şehirlerimizin yaylalarına da çıkabilirsiniz.

Ayder Yaylası


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar