Kıbrıs'ta mutlaka yapmanız gereken 10 şey

muratekinay
İçindekiler

Akdeniz'in incisi Kıbrıs hem çok yakın hem de vize almadan, sadece nüfus cüzdanınızla yurt dışına çıkabileceğimiz harika bir alternatif. Hal böyle oluca gitmek için neden çok. Yapılacak şeyler de öyle... Ayrı bir ülke olsa da bir o kadar bizden bir yerdeymiş hissi veren bu baştan çıkarıcı yerde yapılacak en iyi 10 şeyi keşfetmeye hazır mısınız?

Dikkat! Direksiyon sağda

Kıbrıs'a uçakla gelip buradan araç kiralamayı düşünüyorsanız size bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haber: Burada direksiyonlar sağda ve trafik bizdekine göre ters yönden akıyor. İyi haberse, burada direksiyonlar sağda ve trafik bize göre ters yönden yani soldan işliyor. Yani bu durum alışık olmayanlar için önce biraz zorlayıcı olabilir. Ancak farklı bir açıdan bakarsanız kesinlikle yeni ve heyecan verici bir deneyim.

Hellimle başlayan sabahlar

Dünyanın geri kalanında olduğu gibi Kıbrıs'ta da günün en önemli öğünü kahvaltı. Adanın neredeyse her köşesinde harika kahvaltılar hazırlayan mekanlar var. Bu kahvaltıların onur konuğu ise kesinlikle hellim peyniri. Adı neredeyse Kıbrıs'la birlikte anılan bu peynirin en lezzetlileri de burada elbette. En güzel hellimleri ve diğer harika tatları deneyebileceğiniz mekanlar arasında ilk sırada ise aynı zamanda başkent Lefkoşa'nın en ünlü lezzet duraklarından biri olan ve Büyük Han'ın içinde yer alan Sedirhan geliyor. Buranın efsanevi hellimli böreğini denemeden şehirden ayrılmayın deriz. Girne'de olanlar içinse limanın çevresinde manzaralı birçok alternatif var. Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun memnun ayrılacağınızı söyleyebiliriz. Eğer Kıbrıs'ta bir otelde kalıyorsanız, yine otelden dışarı adımınızı atmadan deneyebileceğiniz harika lezzetler sizi bekliyor olacak.

Her şey ortadan ikiye

Şehrin tam ortasında, ülkeyi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden ayıran ve Lefkoşa'yı ikiye bölen bir sınır var. Bu arada, tam ortasında derken bunu gerçek anlamda söylüyoruz. Yani şehirde her ne varsa sanki tam ortasından ikiye bölünmüş ve bir tarafı Türk, diğer tarafı Rum kesiminde kalmış gibi. Bunun en açık örneğini yine başkent Lefkoşa'da bulunan ve bir yarısı Rum, diğer yarısı Türk sınırlarının içinde kalan stadyumda görebilirsiniz. 

Cennet gibi koylarda yüz

Kıbrıs yılın her dönemi ayrı güzel ama ilkbahar ve yaz aylarında bambaşka. Buraya kadar gelip de adanın cennet gibi koylarında yüzmeden ayrılmak olmaz. Bu yerler arasında, özellikle caretta caretta kaplumbağaları ile de bilinen Karpaz bölgesinin ayrı bir yeri var. Karpaz'ın muhteşem sularında bir kez yüzdükten sonra artık başka yerde denize girmekte zorlanabilirsiniz. Denizin keyfini sürerken aynı zamanda beach club'larda eğlenmek isteyenler içinse en doğru adres, Girne. Şehirde kıyı boyunca uzanan harika mekanlar var. Buralarda güneşlenip denize girmek biraz daha masraflı olsa da eğlence garanti!

Tarihin izini sür

Kıbrıs'ta sadece deniz, güneş ve doğa yok elbette. Adanın neredeyse tamamında, zengin tarihi ve kültürel kalıntılar da ziyaretçileri bekliyor. Tarihi Girne Kalesi, yine Girne yakınlarında bulunan güzel bir köy olan Beylerbeyi, adını ömrünün son yıllarında buraya yerleşen bir azizden alan St. Hilarion Kalesi de Girne'de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında geliyor. Başkent Lefkoşa'da ziyaretçilerini bekleyen yerler ise tarihi Bedesten, Barbarlık Müzesi, Selimiye ve Haydar Paşa camileri ile Büyük Han ve Büyük Hamam. Buralarda dolaşırken Kıbrıs'ın denizi ve güneşiyle olduğu kadar tarihi zenginliğiyle de dünyanın en özel yerlerinden biri olduğunun farkına varacaksınız.

Geceleri eğlencenin peşine düş

Kıbrıs'ta gündüzler ne kadar cezbediciyse geceler de bir o kadar eğlenceli ve heyecan verici. Adada gece hayatı genellikle akşamüzeri plaj partileriyle başlıyor. Sonrasında ise ister buralarda isterseniz de otellerin ve tatil köylerinin gece kulüplerinde devam ediyor. Tercihiniz hangisi olursa olsun eğlenmek garanti! Eğer şanslıysanız, genellikle yaz aylarında düzenlenen büyük partilerden birine denk gelebilir ve eğlencenin sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Salamis Antik Kenti'ni gör

Magosa yakınlarında bulunan bu antik şehir hem Kıbrıs'ın hem de Doğu Akdeniz'in en önemli tarihi kalıntılarından biri. Antik kent, aynı adlı plajın hemen yanında bulunuyor ve ziyaretçilerine tarihi kalıntıları keşfederken aynı zamanda denizin ve güneşin de keyfini çıkarma olanağı sunuyor. Kıbrıs'ın en büyük amfitiyatrosnunun da burada olduğunu hatırlatalım.

Dereboyu'nda gez

Kıbrıs'ta zamanının çoğunu başkent Lefkoşa'da geçirecekler için harika bir seçenek var: Dereboyu Caddesi. Burası dünyaca ünlü markalardan alışveriş yapabileceğiniz, çok lezzetli yeme içme alternatifleri sunan kafe-restoranlarla dolu, oldukça hareketli bir yer. Girne'nin plajları ve denizi daha cazip gelebilir ama başkentte geçireceğiniz birkaç saat bile olsa buraya mutlaka uğramalısınız.

Kıbrıs lezzetlerini dene

Kıbrıs'ın efsane lezzetleri sadece hellim peyniriyle sınırlı değil. Adanın neredeyse her köşesinde deneyebileceğiniz Kıbrıs kebabı, şeftali kebabı gibi benzersiz tatlar var. Bunların yanında ise Kıbrıs'ta zengin bir macun kültürü var. Karpuz, ceviz gibi farklı malzemelerle hazırlanan çeşit çeşit macunlar hem çok lezzetli bir atıştırmalık hem de harika bir hediyelik alternatifi.

Suyun altına dal

Kıbrıs'ta su altı da en az üstü kadar zengin ve şaşırtıcı. Başta Girne olmak üzere adanın neredeyse tüm kıyı şehirlerinde dalış yapabilir, su altının renkli dünyasını keşfedebilirsiniz. Eğer yaz aylarında gelirseniz çok sayıda dalış turundan birini seçerek mavi dünyaya doğru unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Diğer mevsimlerde seçenekler biraz daha kısıtlı ancak özellikle profesyonel dalgıçlar için her mevsim farklı alternatifler var. Planlar hazırsa, Kıbrıs'a en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak için acele et!

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar