Samara Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Samara Hakkında

Rusya’nın Avrupa topraklarında yer alan kenti Samara, Volga ve Samara nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuştur. Samara Oblastı’nın başkenti olan şehir, ülkenin en büyük; ekonomi, sanayi, ticaret ve kültür merkezi kentlerinden birisidir. Samara’yı farkedilir kılan olgu; Rusya’nın uzay keşifleri programına verdiği destektir. Çünkü Rusya’nın bu konudaki en önemli kuruluşu Samara Devlet Havacılık ve Uzay Üniversitesi bu şehirdedir. Volga Nehri’nin doğu kıyısında bulunan Samara, tarihte ilk kez 14. yüzyılda İtalyan tüccarların haritalarında bir liman kenti olarak işaretlenmiştir. 1586 yılında, şehirdeki ticaretin güvenliği için bir kale inşa edilmiş ve Samara ticari açıdan yıldan yıla gelişme göstermiştir.

Kent 1935-1991 yılları arasında ‘Kuybyşev’ adını taşımıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Rusya’nın batı bölgelerindeki önemli fabrikaları Samara’ya taşınmış, o dönemde kent; siyasi, ekonomik ve ticari merkez olarak büyük bir önem kazanmıştır. Hatta Stalin’in, Nazi işgali sırasında Moskova’yı işgalcilere bırakıp, Samara’yı geçici başkent ilan etme fikirleri tarihe not düşülmüştür. Resmi olarak ilan edilmese de şehir, savaş döneminde ülkenin yedek başkenti olarak kullanılmıştır. Samara; Stalin’in, Kremlin’deki çalışma ofisine benzer nitelikte inşa edilen ve yerin 37 m. altında bulunan gizli karargahına da ev sahipliği yapmaktadır.

Savaş yıllarından sonra ticari önemi artmaya devam eden ve hızla büyüyen şehir; petrol, gaz, otomotiv, uzay teknolojileri, inşaat ve gıda sektörleri öncelikli olarak, bugün Rusya’nın 10 gelişmiş şehri arasında yer almaktadır. Samara; festivalleri, müzeleri; tiyatro, bale ve opera etkinlikleri ile ülkenin en canlı kültür ve sanat kentidir. Klodt Malikanesi, Jigulyovskoe Bira Fabrikası, Samarskaya Luka Milli Parkı ve Volga Nehri şehrin başlıca turistik gezi duraklarıdır. Samara’da karasal iklim hüküm sürmektedir. Şehirde bulunan Kurumoch Uluslararası Havaalanı kentin 35 km. kuzeyindedir.

Havalimanından Samara Şehir Merkezine Ulaşım

Samara, nüfusunun büyük çoğunluğunu Tatarların oluşturduğu, Volga ve Samara nehirlerinin kesiştiği bir alanda kurulu. Ekonomik olarak son dönemde büyük atılımlar yapan kent, hızla Rusya’nın sanayi merkezlerinden biri haline gelirken, tüm dünyayı kendine hayran bırakacak coğrafi güzelliklere sahip. Kışın aşırı soğuklara maruz kalan Samara’nın, göllerin donması ve etrafını çevreleyen dağların karla kaplanmasıyla kartpostalları andıran bir doğa harikasına dönüştüğü biliniyor.

Tolstoy’a ev sahipliği yapma onuruna sahip olan şehirde, Tolstoy adına açılmış müzenin yanı sıra opera ve balo salonlarının bulunması da kültürel olarak bir artı katıyor. Rusya açısından çok önemli bir ulaşım merkezi olan Samara'da, uluslararası ulaşıma açık Kurumoch Havalimanı bulunuyor. Ülkenin diğer önemli şehirlerine trenle ve otobanlar üzerinden ulaşmak mümkün. Samara, şehir içi ulaşım konusunda farklı alternatiflere sahip. Şehri saran otobüs, metro hatları, troleybüsler ve yerel trenler ile tüm kentin ulaşım yükü karşılanıyor. Kurumoch Havalimanı’ndan Samara’ya dört farklı alternatifle gidilebiliyor. Minibüs ve otobüsler yolcuların en çok tercih ettiği seçenekler. Taksiler ve araç kiralama seçeneği ise özel durumlarda ve diğer alternatiflerin çalışmadığı zamanlarda kullanılıyor.

Taksi

Havalimanında 24 saat bulunan taksiler, yalnızca nakit ödeme kabul ediyor. Trafiğin durumuna göre 45 dakika ile bir saat arasında süren bir yolculuk ile şehir merkezine taksiyle gidilebiliyor.

Minibüs

Daha az yolcu alan ama daha hızlı yol kat eden minibüsler, Samara’da popüler. 392 numaralı minibüsler, 06:15 ile 21:00 arasında çalışıyor ve yaklaşık 10 dakikada bir kalkıyor. Minibüslerde ücret nakit olarak ödeniyor.

Otobüs

Kurumoch Havalimanı’nda iki farklı otobüs hattı mevcut. Terminal binası içerisinde durağı bulunan özel otobüsleri kullanabilmek için terminaldeki gişelerden bilet almak gerekiyor. 07:15’te hizmete başlayan otobüsler, kısa aralıklarla ve çok sayıda sefer düzenliyor. 21:45’e kadar bu otobüslerle şehir merkezine gidilebiliyor. Belediyeye ait 78 numaralı otobüslerin durağı ise terminal binasından 200 metre uzaklıkta. Günün erken saatleri ve akşam saatlerinde saat başı sefer yapan otobüsler, öğle saatlerinde ise iki saatte bir hareket ediyor.

Araç Kiralama

Kurumoch Havalimanı’nda dünyaca ünlü dört araç kiralama firması yolcuların taleplerini karşılıyor. Bizzat terminal binası içerisinde bulunan firmalarla iletişime geçerek ya da internet sitelerinden rezervasyon yaparak daha indirimli fiyatlarla araç kiralayabilirsiniz.

26 Haz 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Samara uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Samara varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Samara uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Samara uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Samara uçuşları Kurumoch Intl. Havalimanı'na düzenleniyor.

Samara yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Samara 2 saat 40 dakika, Ankara-Samara 2 saat 20 dakika, Antalya-Samara 2 saat 50 dakika, Bodrum-Samara 3 saat, Gaziantep-Samara 2 saat 30 dakika, İstanbul-Samara 2 saat 30 dakika, İzmir-Samara 3 saat, Trabzon-Samara 1 saat 50 dakika sürüyor.

Samara Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
8ºC
17ºC
Cum
Cmt
9ºC
18ºC
Cmt
Paz
9ºC
17ºC
Paz
Pzt
7ºC
15ºC
Pzt
Sal
11ºC
15ºC
Sal
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Samara Alternatif Ulaşım
Para birimi