Musul Uçak Bileti Ara

Musul Hakkında

Irak’ın kuzey kısmında yer alan Musul, yaklaşık 2.5 milyon nüfusa sahiptir. Başkent Bağdat ile arasında yaklaşık 400 km mesafe bulunan şehir Dicle Nehri kıyısında yer alıyor. Yarı kurak bir iklime sahip olan Musul’da özellikle yaz aylarında sıcaklık oldukça fazladır. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sıcaklık 40 dereceyi zaman zaman aşıyor. En soğuk ay ise Ocak ayı, bu ayda sıcaklık ortalama 2 derece civarlarında olsa da akşamları sıfırın altında eksilerdedir ve oldukça soğuktur.

Musul, tarihi binalar açısından oldukça zengin bir yerdir. Tarihi camiler, kaleler, kiliseler ve okullar açısından birçok farklı yapıya sahip; Umeyye Camii, Al-Habda isimli tuğla minare bunlardan bazıları. Ninova antik şehrine ait birçok tarihi eser ve eşyanın yer aldığı ulusal müze de yine önemli yapılardan birisidir. Şehir dini açıdan birçok hikayenin geçtiği ve türbelere ev sahipliği yapan bir konumda. 2014 yılından beri Orta Doğu’da güvenlik açısından bir takım tehlikeler olduğundan dolayı bir süre buraya seyahat edilmemesi konusunda Dış İşleri Bakanlığı’nın tavsiyesi var. Arap, Kürt ve Türk mutfağının en güzel lezzetlerini tadabileceğiniz bu şehirde et ve un yapımı yemekler öne çıkıyor. Bunlara ek olarak şehir pilavıyla da meşhurdur. Musul kumaşı ve Musul mermeri de Musul’un dünyaya ihraç ettiği ürünlerin başında geliyor.

Havalimanından Musul Şehir Merkezine Ulaşım

Musul, Irak’ın en büyük şehirlerinden biri olarak biliniyor. Şehrin içinde yer alan Musul Uluslararası Havalimanı artık hizmet vermiyor. Bu sebeple şehre ulaşım için en pratik seçenek, Erbil Havalimanı’na seyahat etmek.

Erbil Havalimanı’ndan Musul’a Ulaşım

Erbil Havalimanı ile Musul arasında, yaklaşık bir buçuk saatlik mesafe var. Musul içerisine hizmet veren bir toplu taşıma olanağı bulunmadığı gibi araç kiralama seçenekleri de mevcut değil. Şehir içine erişim için taksi tutabilir veya konaklayacağınız otelin özel servis imkanları konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Taksi

Musul’a ulaşımınız için en güvenilir ve pratik seyahat imkanı taksi. Mesafeden dolayı taksi ücreti uygun olmayacaktır. Ancak alternatif olarak paylaşımlı taksiye binebilir, daha uygun fiyata güvenli bir seyahat geçirebilirsiniz.

14/02/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Musul Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
9ºC
14ºC
Cmt
Paz
7ºC
19ºC
Paz
Pzt
11ºC
19ºC
Pzt
Sal
8ºC
16ºC
Sal
Çar
6ºC
16ºC
Çar
Uçuş Süreleri
1s 20dk
1s 50dk
1s 20dk
1s 40dk
1s 40dk
1s 40dk
1s 10dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x