Musul Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Musul Hakkında

Irak’ın kuzeyinde bulunan tarihi şehir Musul, ülkenin Dicle Nehri kıyısında yer alan önemli yerleşimlerinden biri. 2 milyonu aşan nüfusunun büyük bölümü Araplardan meydana gelen Musul’da ayrıca Türk ve Kürt kökenli yerleşimcilerin sayısı da hayli fazla. Irak’ın en kalabalık şehirleri arasında bulunan Musul'un çevresinde zengin petrol yataklarının olması ise ekonomik anlamda şehrin önemini artıran etkenlerin başında geliyor.  

İnsanlık tarihinin bilinen ilk yazılı kaynaklarının bulunduğu yer olarak dikkat çeken Musul'da görülebilecek eski yapıların çoğu savaş sırasında büyük hasar gördü. Buna karşılık günümüzde Musul’a geldiğinizde Mezopotamya’nın önde gelen bazı mimari eserlerini halen ziyaret edebilirsiniz. Sınırlarında yer alan Musul Üniversitesi ile Orta Doğu’nun eğitim üslerinden olan şehirde Umeyye Camii ve Nureddin Camii ile Kara Saray gibi eski yapılar muhakkak görülmesi gerekenlerden. Ayrıca 12. yüzyıldan bugüne dek gelebilen Mücahid Camii ve Cercis Peygamber Camii de Musul’da gezerken ziyaret edebileceğiniz önemli turistik yerler arasında. Bir dönem bölgede Hristiyanlığın yasaklanması nedeniyle halen kiliselerin pek çoğu kalın duvarların arkasında bulunuyor. Mar Toma ve Aziz Peter Kilisesi gibi yapıları gezerek şehrin çok fazla öne çıkmayan taraflarını görme şansı bulabilirsiniz. Aziz Peter Kilisesi ayrıca zeminin altında bulunan geçitleriyle hayli mistik bir atmosfere sahip.  

Musul'da yeme içme alışkanlıkları genel olarak Türkiye ve Anadolu coğrafyası ile benzerlik taşıyor. Orta Doğu’nun tarihi şehrinde kurulan kahvaltı sofralarında peynir, zeytin, bal ve reçel gibi lezzetleri bulabilirsiniz. Akşam yemeklerinde ise kırmızı et ve tavukla yapılan Musul yemeklerinden tatma şansınız var. Eğer daha bilindik bir şeyler isterseniz de kebap ve pirinç pilavı gibi yemeklerden sipariş verebilirsiniz. Musul'da alışveriş için bazı günlerde kurulan yerel pazarları tercih edebilir veya sayısı gitgide artan modern alışveriş merkezlerini ve mağazaları dolaşabilirsiniz. Şehirde hava sıcaklığı özellikle yaz aylarında dışarıda gezmeyi neredeyse olanaksız hale getirecek kadar yüksek. Bu nedenle Musul gezisi için ilkbahar ayları ile Ekim ve Kasım gibi sonbahar dönemleri çok daha ideal sayılabilir. Şehre Türkiye'den aktarmasız uçuşlar ile yaklaşık 3 saat içinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Mardin'den hareket eden otobüsler de Musul'a gelmek için yolculara farklı bir seçenek sağlıyor. Şehre ulaşır ulaşmaz kendinize bölgeyi bilen bir rehber bulabilir ve bu sayede Musul’u daha rahat dolaşabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Musul otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Musul otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Musul otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Musul Ortalama Sıcaklık
 • Salı
  37 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  38 /Hava Durumu
 • Perşembe
  38 /Hava Durumu
 • Cuma
  38 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  35 /Hava Durumu
map placeholder
expand_less