İkaria Uçak Bileti Ara

İkaria Hakkında

Adını Yunan mitolojisinde geçen İkarus’tan alan İkarya, Yunanistan’ın Ege Denizi üzerinde bulunan adalarından biri. Ege’nin mavi koylarına açılan plajlarıyla ve el değmemiş doğasıyla göz kamaştıran İkarya’da Yunan adası tatilinden bekleyebileceğiniz her şeyi fazlasıyla bulabilirsiniz.  

Sıcakkanlı halkıyla ziyaretçilerini kucaklayan ada pek çok kez ‘’Doğaseverler için en iyi Yunan adası’’ ödülünü kazandı. Samos Adası’nın yaklaşık 20 kilometre güneybatısında bulunan İkarya’da yıl boyunca Akdeniz ikliminin etkisini hissetmek mümkün. Bahar aylarında havaların ısınmasıyla birlikte canlanan ada, sonbahardan itibaren daha sakin bir atmosfere kavuşuyor.  

İkarya’nın yerleşik nüfusu sadece 9 bin civarında. Buna karşılık yaz aylarında buraya gelen turistlerle birlikte nüfus neredeyse iki katı kadar artıyor. İkarya halkının bir bölümü bugün Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerde yaşamını sürdürüyor.

Tarihi milattan önce 7000’lere kadar giden adada halk eskiden beri balıkçılık ve tarımla yaşamını sürdürüyor. Özellikle son yıllarda artan turist sayısı ile birlikte turizm de ada ekonomisine yön veren sektörlerden biri haline gelmiş durumda.

Antik Yunan, Rodos Şövalyeleri, Osmanlı Devleti ve Yunanistan gibi pek çok farklı dönemden geçen adada gezerken burada süregelen köklü tarihi hissettiren eserlerle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda adadaki en eski yapılardan Aya İrini Kilisesi’ni ziyaret ederek İkarya tarihinde yolculuğa çıkabilirsiniz. Kampos Arkeoloji Müzesi’nde ise bölgede bulunan arkeolojik eserlere daha yakından bakma şansı bulabilirsiniz. Antik çağlardan bu yana adanın geçmişine dair ilginç bilgileri müzeyi gezerken ses kayıtlarından dinleyebilirsiniz. Agios Kirikos Kültür ve Tarih Müzesi ise İkarya’nın kültürel zenginliğini ziyaretçiler için gözler önüne seriyor. Geleneksel giysiler, enstrümanlar ve eşyalar müzede sergilenenler arasında.  

İkarya Adası’nı dünyaca ünlü sakinleri arasında Akademi ödüllü film yönetmeni Yorgos Lanthimos, Avustralyalı müzisyen ve aktris Elena Carapetis, futbol oyuncusu Konstantinos Mendrinos, şarkıcı Eleftheria Arvanitaki, Amerikalı yazar Nick Mamatas ve maraton koşucusu Dean Karnazes ilk akla gelenler.

Seyşeller Plajı’na gelerek kendinizi tropik bir rüyanın tam ortasında bulabilirsiniz. Messakti Plajı ve Faros plajı ise serin Ege sularında kulaç atabileceğiniz diğer harika yerlerden. Adanın turkuaz mavisi koyları arasında ATV tipi araçlarla veya bisikletle gezebilir, sahilde rüzgar sörfü yapabilir, kanoyla denize açılabilirsiniz. Üstelik şnorkelle veya tüple dalmayı sevenler için İkarya en ideal Yunan adalarından. Tekneyle açılarak tüplü dalış turlarına katıldığınızda kendinizi dakikalar içinde mavi dünyanın büyüsüne kaptırabilirsiniz. 

Uzun ömürlü insanların adasında halkın 90 hatta 100 yaşına kadar yaşayabilmesinin sırrı ise hiç kuşkusuz sağlıklı yiyecek ve içecekler. Ege Denizi’nden tutulan ıstakoz, midye, kalamar, karides ve balıklar İkarya masalarını donatan lezzetlerden bazıları. Sağlık kaynağı zeytinyağıyla tatlandırılan meze ve salataları, keçi sütünü, peyniri ve taze otları da adayı ziyaret ettiğinizde mutlaka denemelisiniz.

Havalimanından İkaria Şehir Merkezine Ulaşım

Haritada Görüntüle
İkaria Hakkında Daha Fazla
Para birimi
x