Buhara Uçak Bileti Ara

En Ucuz Buhara Uçak Biletleri

Sizin için Seçtiğimiz Buhara Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Buhara Hakkında

Orta Asya’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Buhara, günümüzde Özbekistan sınırları içinde yer almaktadır. Tarih boyunca bölgenin önemli kültür ve ticaret merkezlerinden biri olan Buhara’da gün ışığına çıkarılan arkeolojik bulgular, kentin tarihinin en az 2.500 yıl civarında olduğunu göstermiştir. Kent çevresindeki insan yerleşiminin ise en az 50 asır öncesine kadar uzandığı görülmektedir. Ark (Kale), Kalyan Minaresi, Khan Camii, Mir-i Arab Medrese ve İsmail Samani Türbesi kentin önemli gezi noktalarındandır. Buhara’da yapılan arkeolojik kesit çalışmalarında, yaklaşık 20 metre derinlikteki alt katmanda kamusal binalar, askeri tahkim yapıları, madeni paralar ve çanak-çömlek gibi türlü arkeolojik buluntulara rastlamıştır.

Günümüze değin birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan bu tarihi şehir, gezginler için etkileyici bir seyahat deneyimi sunmaktadır. Buhara meşhur Kızılkum Çölü’nde bir vaha kenarında ve İpek Yolu güney güzergahı üzerinde yer alması sebebiyle ayrı bir güzelliğe ve zenginliğe sahiptir. Karahanlılar döneminde kültürel açıdan altın çağını yaşayan Buhara, Büyük Minare ve Magak-i Attari Camii gibi güzel eserlere bu dönemde kavuşmuştur.

Cengiz Han’ın zulmünden nasibini alan şehir, 1200’lü yıllarda tamamen yakılmıştır. 1273’te bu kez Tatar Prensi Abaka tarafından yağmalanan ve neredeyse tüm nüfusu katledilen bu şehrin, ardından toparlanması zaman almıştır. Tarihinde birçok önemli olay yaşayan Orta Asya’nın bu güzel şehri, özellikle farklı doğası, kültürü ve harika bir mimariye sahip tarihi yapılarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Buhara hava ulaşımı Buhara Uluslararası Havalimanı ile sağlanabilmekte olup havalimanı şehir merkezine oldukça yakındır. İstanbul – Buhara arası uçuşlar ise 1 veya daha fazla aktarma ile en az yaklaşık 8 saat 25 dakika sürmektedir.

Havalimanından Buhara Şehir Merkezine Ulaşım

Özbekistan’ın güneyinde yer alan Buhara’da havalimanı ile şehrin merkezi arasında sadece birkaç kilometrelik bir mesafe var. Bu sayede havalimanından yola çıktığınızda fazla zaman geçmeden kent merkezinde olabilirsiniz. Özbekistan’ın başkenti Taşkent ile Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg şehirlerine karşılıklı seferler düzenlenen havalimanından şehrin merkezine gelebilmek içinse araç kiralama, özel servis, otobüs veya taksi gibi seçenekleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Otobüs

Buhara Havalimanı’ndan toplu taşıma aracı yardımıyla şehrin merkezine gelmek isterseniz terminal önünden otobüslere binebilirsiniz. Havalimanının şehir merkezine yakın olması nedeniyle kentte otobüs yolculuğu çok uzun sürmüyor ve bilet fiyatları da oldukça ekonomik. Otobüsle seyahatin süresi genellikle 20 dakika civarında. Otobüs biletinizi ülkenin para birimi olan Özbekistan Somu kullanarak almalısınız. Bu nedenle otobüse binmeden önce yanınızda yerel para biriminin bulunduğundan emin olun. Otobüsle merkeze kadar ulaştıktan sonra gideceğiniz yere yürümek istemezseniz taksilerle yolunuza devam edebilirsiniz.

Taksi

Havalimanında özellikle uçuşların yoğun olduğu dönemlerde zorlanmadan taksi bulabilirsiniz. Buhara taksilerinin fiyatları her ne kadar gidilen mesafeye göre farklılık gösterse de genel olarak düşük denebilir. Eğer şehrin yolları hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz yola çıkmadan sürücülerden tahmini rota ve ücret bilgilerini almanızda yarar var.

Araç Kiralama

Buhara’da araç kiralayarak şehir merkezine yolculuk yapmak da sıklıkla tercih edilen bir ulaşım yöntemi. Kent merkezinin havalimanına yakınlığı, kiralık araçlarla yapılacak yolculuğun da fazla uzun sürmemesini sağlıyor. Aracınızı kiralarken dikkat etmeniz gerekenlerin başında ise uluslararası geçerli sürücü belgesine sahip olmanızın beklenmesi ve bir miktar ödeme yapmanızın gerekmesi sayılabilir. Kiralık aracınızla şehir merkezi yönlendirmeleriyle çok kısa bir sürede yolculuğunuzu bitirebilirsiniz. Eğer başkent Taşkent ve çevresine seyahat etmek isterseniz çok daha uzun bir yolculuğa çıkmanız gerekiyor. Bu nedenle doğru yönü bulmak için navigasyon kullanmak önemli hale geliyor.

Özel Araç

Buhara Havalimanı önünde özel aracıyla gelen yolcuları karşılayan geniş ve uygun fiyatlı otopark alanları var. Bu sayede özel araçla merkeze yolculuk da zorlanmadan seçenekler arasına alınabilir.

Havalimanı Servisleri

Şehirde havalimanı servisleri genellikle yabancı ziyaretçiler tarafından havalimanından merkezde bulunan otellere kadar gelmek için kullanılıyor. Havalimanından doğrudan yolcularını taşıyan bu servislerin ücretleri ise seçilen rota ile yolcu sayısı gibi faktörlere göre de değişiyor. Havalimanı kapısından servisinize binerek gideceğiniz yere aktarma olmaksızın yolculuğunuzu sonlandırmak için otelinizden veya Buhara’da hizmet veren özel servis firmalarından destek alabilirsiniz.

02/07/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.
Buhara Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
22ºC
36ºC
Cmt
Paz
23ºC
36ºC
Paz
Pzt
24ºC
39ºC
Pzt
Sal
23ºC
40ºC
Sal
Çar
24ºC
39ºC
Çar
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Buhara Hakkında Daha Fazla
Para birimi
x