Bukhara Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2020 Google
Bukhara Havalimanı Hakkında

Özbekistan’ın Bukhara Bölgesi’nin başkenti olan Bukhara’ya  hizmet eden havalimanı, deniz seviyesinden ortalama 250 metre yükseklikte yer alıyor. Aeroflot, S7 Airlines, Somon Air, Ural Airlines, Utair, Uzbekistan Airways’in hizmet verdiği havalimanı, 2017 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu üye ülkeleri arasında, "En İyi Sivil Havalimanı" seçildi. 

Yılda 100-500 bin yolcu kapasiteli havalimanı; uluslararası ve yurt içi uçuşlar ile mal, posta ve bagaj taşımacılığı da yapıyor. Havalimanında CIP ve VIP olmak üzere iki adet lounge salon bulunuyor. 

Bukhara Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Özbekistan’ın güneyinde yer alan Buhara’da havalimanı ile şehrin merkezi arasında sadece birkaç kilometrelik bir mesafe var. Bu sayede havalimanından yola çıktığınızda fazla zaman geçmeden kent merkezinde olabilirsiniz. Özbekistan’ın başkenti Taşkent ile Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg şehirlerine karşılıklı seferler düzenlenen havalimanından şehrin merkezine gelebilmek içinse araç kiralama, özel servis, otobüs veya taksi gibi seçenekleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Otobüs

Buhara Havalimanı’ndan toplu taşıma aracı yardımıyla şehrin merkezine gelmek isterseniz terminal önünden otobüslere binebilirsiniz. Havalimanının şehir merkezine yakın olması nedeniyle kentte otobüs yolculuğu çok uzun sürmüyor ve bilet fiyatları da oldukça ekonomik. Otobüsle seyahatin süresi genellikle 20 dakika civarında. Otobüs biletinizi ülkenin para birimi olan Özbekistan Somu kullanarak almalısınız. Bu nedenle otobüse binmeden önce yanınızda yerel para biriminin bulunduğundan emin olun. Otobüsle merkeze kadar ulaştıktan sonra gideceğiniz yere yürümek istemezseniz taksilerle yolunuza devam edebilirsiniz.

Taksi

Havalimanında özellikle uçuşların yoğun olduğu dönemlerde zorlanmadan taksi bulabilirsiniz. Buhara taksilerinin fiyatları her ne kadar gidilen mesafeye göre farklılık gösterse de genel olarak düşük denebilir. Eğer şehrin yolları hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz yola çıkmadan sürücülerden tahmini rota ve ücret bilgilerini almanızda yarar var.

Araç Kiralama

Buhara’da araç kiralayarak şehir merkezine yolculuk yapmak da sıklıkla tercih edilen bir ulaşım yöntemi. Kent merkezinin havalimanına yakınlığı, kiralık araçlarla yapılacak yolculuğun da fazla uzun sürmemesini sağlıyor. Aracınızı kiralarken dikkat etmeniz gerekenlerin başında ise uluslararası geçerli sürücü belgesine sahip olmanızın beklenmesi ve bir miktar ödeme yapmanızın gerekmesi sayılabilir. Kiralık aracınızla şehir merkezi yönlendirmeleriyle çok kısa bir sürede yolculuğunuzu bitirebilirsiniz. Eğer başkent Taşkent ve çevresine seyahat etmek isterseniz çok daha uzun bir yolculuğa çıkmanız gerekiyor. Bu nedenle doğru yönü bulmak için navigasyon kullanmak önemli hale geliyor.

Özel Araç

Buhara Havalimanı önünde özel aracıyla gelen yolcuları karşılayan geniş ve uygun fiyatlı otopark alanları var. Bu sayede özel araçla merkeze yolculuk da zorlanmadan seçenekler arasına alınabilir.

Havalimanı Servisleri

Şehirde havalimanı servisleri genellikle yabancı ziyaretçiler tarafından havalimanından merkezde bulunan otellere kadar gelmek için kullanılıyor. Havalimanından doğrudan yolcularını taşıyan bu servislerin ücretleri ise seçilen rota ile yolcu sayısı gibi faktörlere göre de değişiyor. Havalimanı kapısından servisinize binerek gideceğiniz yere aktarma olmaksızın yolculuğunuzu sonlandırmak için otelinizden veya Buhara’da hizmet veren özel servis firmalarından destek alabilirsiniz.

23/07/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Bukhara Havalimanı'na Ulaşım

Özbekistan’ın en önemli sanat ve kültür merkezlerinden biri olarak bilinen Buhara’da merkezden havalimanına gelmek için ekonomik olduğu kadar rahat seçenekler mevcut. Kent merkezinden sadece birkaç kilometre mesafede yer alan Buhara Havalimanı’na yolculuğunuzda taksilere kapınızdan binebilir ve kentin bu anlamda en rahat araçlarından birini değerlendirebilirsiniz. Otobüslerin ise ücretleri daha uygun ancak rahatlık ve konfor konusunda taksiler kadar iddialı değiller. Kentte araç kiralamanın dışında özel şirketler veya otelinizle görüşerek binebileceğiniz servis alternatifleri de havalimanına taşıma konusunda hazır bekliyor.

Otobüs

Buhara’nın merkezinde yer alan birçok noktadan geçerek yolcularını havalimanına taşıyan otobüsler kentin bu rotada en ekonomik ulaşım aracı seçeneği olarak biliniyor. Otobüse binmek için hareket saatinden önce durakta olmanız ve biletinizi almanız yeterli. Ancak otobüsün günün sadece belirli saatlerinde seferlerinin bulunduğunu ve bu saatlerin yılın bazı dönemlerinde değişebileceğini unutmayın. Buhara’da otobüsle havalimanı yönünde yolculuk neredeyse 20 dakika sürüyor ve trafik yoğunsa bu süre daha fazla uzayabiliyor. Otobüse binmeden önce biletinizi almayı ve yanınızda Özbekistan’ın yerel para birimini bulundurmayı da unutmayın.

Taksi

İster ev isterseniz otelinizin önünden günün tamamında binebileceğiniz taksilerle yolculuk da fazla maliyetli değil. Buhara’da havalimanının merkezin çok yakınlarında yer alması şehirde taksi yolculuğunu hem hızlı hem de ekonomik bir alternatif haline getirmeye yetiyor. Ancak bu konuda yine de şüpheniz varsa henüz araca binmeden sürücü ile ödemeniz beklenen ortalama tutarı görüşebilirsiniz.

Araç Kiralama

Merkezde bulunan yerel kiralama firmalarından araç kiralayarak havalimanına gelmek de Buhara’da merkezden havalimanına yapacağınız yolculukta bir diğer seçenek olacak. Aracınızı kiralarken Buhara Havalimanı’nda da ofisi bulunan bir firmayı tercih ederseniz aracı burada bırakmanız çok daha kolay olacaktır.

Özel Araç

Özel aracınız varsa Buhara Havalimanı yön levhalarının da yardımıyla sadece birkaç dakikada havalimanı giriş kapısına ulaşabilirsiniz. Havalimanında bulunan uygun fiyatlı ve geniş otopark seçeneği de bu yöntemi tercih edenlerin havalimanında işini kolaylaştıran detaylar arasında.

Havalimanı Servisleri

Buhara’da otelde konaklayan ziyaretçilerin havalimanına ulaşım konusunda tercihlerinden bir diğeri havalimanı servis araçları. Genellikle ücretsiz veya düşük bir ücret karşılığında hizmet veren bu araçlara alternatif olarak özel servis firmalarının da havalimanı servis seçenekleri bulunabiliyor. Eğer şehirde iş amacıyla bulunuyorsanız daha kalabalık gruplara hizmet veren bir özel servis aracından da faydalanabilirsiniz. Servislere binerek Buhara Havalimanı’na kadar gelmeden önce herhangi bir olumsuzluğa karşı rezervasyonunuzu haftalar öncesinde tamamlamalısınız.

Havalimanı Bilgileri

Buhara şehir merkezine yakınlığı ile ulaşım konusunda da yolculara kolaylık sağlayan Buhara Havalimanı’ndan genellikle ülkenin başkentine ve çevre ülkelerin önemli merkezlerine karşılıklı uçuşlar düzenleniyor. Havalimanında check-in bankolarının yanında bekleme ve dinlenme salonları, yeme içme seçenekleri ve küçük hediyelik eşyalar bulabileceğiniz mağaza ve büfe de bulunuyor. Havalimanında bulunan yerel araç kiralama firmalarından aracınızı kiralayabilir ve ülke ile ilgili turistik rehberler satın alarak vakit geçirebilirsiniz.

23/07/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.
Buhara Seyahat Rehberi
Buhara Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
26ºC
25ºC
24ºC
25ºC
25ºC
41ºC
43ºC
41ºC
41ºC
42ºC
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
3 saat 10 dk
Ankara
3 saat 20 dk
Antalya
3 saat 40 dk
Bodrum
4 saat
Gaziantep
2 saat 50 dk
İstanbul
3 saat 40 dk
İzmir
4 saat
Trabzon
2 saat 30 dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x