Brighton Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2020 Google
Brighton Havalimanı Hakkında

İngiltere’nin güneydoğusunda kurulan Brighton şehrinde hizmet veren Brighton Havalimanı, uluslararası uçuşlara açık değil. Bu nedenle bölgeye ulaşımda genellikle başkent Londra’daki Gatwick Havalimanı tercih ediliyor. Üstelik Gatwick Havalimanı’nın İngiltere’nin tarihi şehrine uzaklığı yalnızca 30 dakika. Bu sayede dünyanın neresinde olduğunuz fark etmeksizin kolaylıkla Londra’ya uçabilir ve sonrasında Brighton trenlerine binerek şehre gelebilirsiniz.

Özellikle düşük maliyetli hava yolu şirketlerinin tercihi olan Gatwick Havalimanı’nın dışında yine Londra’daki Luton ve Heathrow havalimanlarından da bölgeye pek fazla zorlanmadan seyahat etmeniz mümkün. Ancak bu havalimanlarından şehre ulaşımın biraz daha uzun sürdüğünü anımsatmamız gerek. Örneğin Heathrow Havalimanı’ndan Brighton şehir merkezine seyahat yaklaşık 90 dakikada tamamlanıyor. Brighton Havalimanı ise günümüzde daha çok özel eğitim uçuşları ve dönemsel charter seferlerde kullanılıyor. Diğer bir seçenek olarak öne çıkan Southampton Havalimanı ile Brighton arasındaki yolculuk süresi yaklaşık 2 saat. Bu nedenle Southampton Havalimanı’nın özellikle Gatwick ile karşılaştırıldığında kuşkusuz çok daha uzak olduğunu anımsatmamız gerek.

Brighton Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Brighton’da bulunan Shoreham Havalimanı sadece özel uçuşlara izin verdiğinden şehre ulaşmanın en kolay yolu Londra Gatwick Havalimanı’nı kullanmak.

Londra Gatwick Havalimanı’ndan Brighton Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanından Brighton’a trenle kolayca ulaşmak mümkün. Araç kiralayarak da rahat bir seyahat yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanında bulunan sekiz araç kiralama firmasının tamamı dünya çapında hizmet veren markalar. Bütçenize uygun bir araç kiralayıp A23 yolu üzerinden güney yönünde ilerleyerek çok rahat bir şekilde Brighton’a ulaşabilirsiniz. Trafik yoğunluğu yaşanmadığı zamanlarda yolculuk süresi ortalama 35 dakika.

Tren

Havalimanı Tren İstasyonu, Güney Terminali’nin hemen yanında yer alıyor. Gatwick Express hattını kullanarak direkt Brighton’a ulaşmak mümkün. Yolculuk sadece yarım saat sürüyor. Seferler sabah 06:46 ile 22:02 arasında yapılıyor. Bilet fiyatı yaklaşık 20 sterlin. Dilerseniz dönüş biletinizi de birlikte alarak maliyeti düşürebilirsiniz.

13/03/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Brighton Havalimanı'na Ulaşım

Her ne kadar Brighton’da Shoreham Havalimanı bulunsa da, burası sadece özel uçuşlara hizmet verdiğinden dönüş uçuşu için en kolay ulaşılabilir havalimanı Londra Gatwick Havalimanı.

Brighton Şehir Merkezinden Londra Gatwick Havalimanı’na Ulaşım

Brighton’dan araç kiralayarak havalimanına rahatça gidebilirsiniz. Toplu taşıma aracını tercih ederseniz trene binebilirsiniz.

Araç Kiralama

Brighton’da bütçenize uygun bir araç kiraladıktan sonra A23 yolu üzerinden kuzey yönünde ilerleyerek çok rahat bir şekilde Gatwick Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Normal trafik şartlarında yolculuk yaklaşık 35 dakika sürüyor.

Tren

Brighton şehir merkezinde Gatwick Express hattına binerek direkt Gatwick Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Yolculuk ortalama 30 dakika sürüyor. Seferler sabah 06:30’da başlıyor ve akşam 22:55’e kadar devam ediyor. Havalimanında ineceğiniz istasyon Güney Terminali’nin yanında bulunuyor ve bu terminalden Kuzey Terminali’ne de yürüyen bantlarla geçme imkânı var. Bilet fiyatı ise 20 sterlinden az.

Havalimanı Bilgileri

Toplamda beş havalimanına sahip olan Londra’nın en işlek ikinci havalimanı olan Gatwick Havalimanı aynı zamanda tüm Avrupa’nın da en işlek dokuzuncu havalimanı. Havalimanında Güney Terminali ve Kuzey Terminali olmak üzere iki terminal bulunuyor ve bu ikisi birbirine 0,75 mil uzunluğunda otomatik yürüme bantlarıyla bağlanıyor.

Tüm havalimanı genelinde bulunan 10 tane kafe, 9 tane bar, 22 tane restoran ve daha fazlasında mutlaka damak zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Havalimanında geçirdiği zamanı alışveriş yaparak değerlendirmek isteyenler için ise kırka yakın mağaza var. Ayrıca duty free mağazasında vergisiz alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Havalimanında dört farklı lounge bulunuyor ve hangi havayolu şirketiyle uçuyor olursanız olun bu rahat ortamdan faydalanabiliyorsunuz. Aspire Lounge Kuzey Terminalinde, Business Lounge Güney Terminali’nde yer alıyor. Kuzey Terminali’nde bulunan My Lounge için giriş ücreti 20 sterlin. No. 1 Lounge ise hem Güney hem de Kuzey Terminali’nde hizmet veriyor ve giriş ücreti 35 sterlin. Her lounge için önceden rezervasyon yaptırırsanız 6 -7 sterlin indirimli ücret ödüyorsunuz. Havalimanında birçok ücretsiz şarj alanı bulunuyor. Ayrıca 90 dakika boyunca ücretsiz wi-fi ağını kullanabilirsiniz. Yine ücretsiz olarak gazete ve dergilerin bulunduğu standlar da mevcut.

13/03/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Brighton Seyahat Rehberi
Brighton Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
9ºC
10ºC
10ºC
10ºC
7ºC
17ºC
18ºC
18ºC
18ºC
13ºC
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
4 saat
Ankara
3 saat 30 dk
Antalya
3 saat 30 dk
Bodrum
3 saat 20 dk
Gaziantep
4 saat 10 dk
İstanbul
3 saat
İzmir
3 saat 10 dk
Trabzon
4 saat
Haritada Görüntüle
Para birimi
x