Bordo Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Bordo Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Bordo Hakkında

Fransa’nın güneybatısında Atlas okyanusu kıyısında tarihi bir şehirdir. Şaraplarıyla, üzüm bağlarıyla ve tarihi limanıyla ünlüdür. Hatta limanı UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Bordo ve çevresine genelde şarap tadım turları düzenlenir. Fransa’da Akitanya bölgesinde yer alır, nüfusu yaklaşık 250 bin kişi civarındadır. Şehirde şarapçılığın yanı sıra önemli bir geçim kaynağı da gemi üretiminden gelmektedir. Gemi yapımı önemli bir sanayi koludur. Yine liman şehri olduğu için de Fransa’nın önemli bir alım satım görevi üstlenen kentlerinden birisidir. Düz bir şehirdir, bu yüzden kenti bisikletle çok rahat gezebilirsiniz. Çok sayıda bisiklet yolu bulunur. Kafeler ve restoranlar konusunda zengin bir çeşitlilik sunar. Ünlü Fransız yemeklerini lezzetli yapan yerler vardır. Genel olarak gezmesi ve yaşaması rahat bir şehirdir.

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Deniz kenarı bir şehir olmasına rağmen yazlar sıcak ve zaman zaman yağışlı, kışlar ise soğuk geçer. Bahar aylarında da havalar çok sıcak olmaz. O yüzden gezmek için en uygun zamanların yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Yaz aylarında sıcaklık 20-25 dereceleri geçmez, kış aylarında ise 0 derecenin altına çok da inmez. Bahar aylarında da keyifli geziler yapabilirsiniz. Gezmek için en güzel zamanların Nisan ayı ortasından Ekim ayına kadar olan süre olduğunu söyleyebiliriz. Haziran sonu düzenlenen şarap festivali de şehri gezmek için iyi bir zamanlama olacaktır.

Nasıl Gidilir? 

THY’nin her gün karşılıklı İstanbul-Bordo seferleri bulunuyor. Uçuş süresi yaklaşık 4 saat sürüyor. Yine pek çok Avrupa ve Fransa şehrinden de Bordo’ya sefer var. Paris-Bordo arası trenle 3 saat uçakla da yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. İspanya’nın Bilbao kentinden de Bordo’ya tren seferleri yapılıyor. Yemek

Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Yeme içme konusunda çok fazla seçenek sunan Bordeaux, pahalı bir şehirdir. Ortalama yemek fiyatları 20 Euro, içecek fiyatları da 5 Euro civarındadır. Happy Hour saatlerinde biraz daha indirimli yiyip içebilirsiniz. Şehirde Michelin yıldızlı restoranlar da var, tabi bunlar oldukça pahalı. Saint Catherine ve Gironne nehri arasında kalan bölgede çok sayıda restoran ve kafe var. Triangle D’or semtinde ise daha lüks restoranlar bulunuyor. Daha uygun fiyatlı bir şeyler yemek isterseniz St. Michel bölgesindeki restoranları tercih edin. Genel olarak et balık ve Fransız yemekleri ağırlıklı bir mutfağı var. Şarap konusunda da ise dünyanın en iyi şaraplarını bulabilirsiniz. Bar a Vin ya da Le Verre o Vin gibi şarap ve meze satan yerleri tercih edebilirsiniz.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Triangle D’or (Altın Üçgen): Bordo’nun zenginleri 18.yüzyılda ahşap binaları yıkarak yerine görkemli taş binalar yapmışlar ve şehri yeniden inşa etmişler. Bu binalar bu Altın Üçgen olarak adlandırılan semtlerde bulunuyor. Binaların birçoğu otel, ofis ya da butiklere dönüşmüş ama şehrin bir zamanlar ne kadar zengin bir kent olduğunu adeta sizlere haykırıyor.

Monument aux Girondins: Çok etkileyici ve görkemli bir çeşme. Çeşmede bir çok heykel bulunuyor. Fransız Devrimi’ne ithafen yapılmış. Büyük Tiyatro: UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış, tavan süslemeleri, işlemeleri oldukça görkemli bir binadır. Fransız devriminden önce yapılmış o dönemin en büyük tiyatro binasıdır.

Eski Şehir: Eski binaların bulunduğu bu yerler günümüzde kafe bar ve eğlence merkezlerinin bulunduğu yerlere dönüşmüş. Alışveriş caddesi Rue Sainte Catherine’de burada yer alıyor.

Porte Cailhou: Çok görkemli gri renkli sivri kubbeleriyle ve tam ortasındaki çan kulesiyle dikkat çeken bir kapı.

Rue de Sainte Catherine: Şehrin ana caddesi ve genelde mağazaların ve restoranların çoğu da bu cadde üzerinde bulunuyor.

Place de la Bourse ve Miroir d’eau (Saray): Krala hediye olarak 18. Yüzyılda Bordo’nun zenginleri tarafından yaptırılmış. Paris’teki Versay Sarayı’nın bir benzeri. Gece ışıklandırması çok güzel. Sarayın önünde büyük bir havuz bulunuyor.

St. Andre Katedrali: UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan St Andre Katedrali şehrin simge yapılarından birisi. Gotik mimarisi eseri bu kilise ilk olarak 1096 yılında inşa edilse de, ilerleyen yüzyıllarda onarılmış. Kilisenin kulesine çıkarak şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

Grosse Cloche: Ağırlığı 8 tonu bulan dev bir çan kulesi. Kule ve çevresinde keyifli geziler yapabilirsiniz. St. James Caddesi’nden çana ulaşabilirsiniz.

Victorie Meydanı: Şehrin en işlek ve hareketli meydanıdır. Çünkü Bordo Üniversitesi’nin hemen yanındadır. Günün her saati burada oturan gençleri görebilirsiniz.

Pont de Pierre Köprüsü: Kentin simge yapılarından biri de Garonne Nehri üzerine kurulmuş tarihi Pont de Pierre köprüsüdür. Sahilde yürüyüş yapıp hatta bisiklet kiralayarak bu köprünün güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

Ne Yapılır?

Bordeaux çok tarihi bir şehir, bu yüzden kentte gezecek çok yer var. Yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak her tarihi mekanının keyfini süre süre gezmenizi tavsiye ederiz. Yukarıda yazılanlar dışında daha gezerken pek çok yer keşfedebilirsiniz. Tabi bir de Bordo’ya kadar gidip üzüm bağlarını şarap mahzenlerini gezmeden olmaz. Genelde şarap tadım kursları adı altında ayrı turlar da düzenleniyor.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Bordo hem üniversite şehri hem de turistik bir şehir olması sebebiyle çok renkli bir eğlence ve gece hayatına sahiptir. Şehirde çok sayıda kafe, bar ve pub bulunur. Yine ünlü restoranlar da vardır. Les Quais ve La Victoire kentin önemli eğlence mekanlarıdır. St. Michel Bölgesinde lüks restoranlar vardır. Şehirde çok sayıda Michelin yıldızlı restoran bulunur. Bunların bazılarında yemek yemek iyi bir deneyim olabilir. Şehirde salsa barları da çok ünlü. Happy hour saatleri arasında daha uygun fiyatlarla bir şeyler içebilirsiniz. Bir de limanda bir gemi de eğlence mekanı olarak hizmet veriyor.

Alışveriş / Ne Alınır?

Bordo’da çok sayıda ünlü markanın mağazası bulunur. Gambetta Meydanı ve çevresinde alışveriş yapacak dükkanlar bulabilirsiniz. Galerilerden özel yapım ürünler de satın alabilirsiniz. Bir de şarabı meşhur bir şehir olduğu için özel şaraplardan alabilirsiniz. Şehirde ünlü şarap markalarının satıldığı dükkanlar vardır.

Festival / Fuar

Bordo Şarap Festivali (Haziran)

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs)

2. Dünya Savaşı’nın bitişi (8 Mayıs)

Ascension Whit Monday Ulusal Bayram (14 Temmuz)

Assumption (15 Ağustos)

Hristiyan Festivali (1 Kasım)

Anma Günü (11 Kasım) Noel (25 Aralık)

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler 

Bordo oldukça güvenli bir şehirdir. Kent içinde dolaşması gezmesi kolaydır sadece yankesicilere karşı dikkatli olmanızda fayda var. 

Ulaşım:

Şehri yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda tramvay ya da otobüs de kullanılabilir. Kentin her yerinde bisiklet parkları bulunuyor. Dilediğiniz yerde kolayca bisiklet kiralayabilirsiniz. Ayrıca şehirde kaykay kullanımı da çok yaygın. Şık giyimli insanların bile kaykay kullandığını görünce şaşırmayın. Bordo havalimanından otobüsle ya da experss shuttle kullanarak kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Havalimanından Bordo Şehir Merkezine Ulaşım

Bordeaux Saint Jean Railway Station Havalimanı

Bordo küçük şehir merkezinin etrafına dağılmış sayısız üzüm bağlarıyla ve bu bağların kaliteli üzümlerinden elde edilen dünyaca ünlü şaraplarıyla meşhur bir liman kenti. Fransa’nın güneybatısında yer alan şehir ülkenin gemi ticaretinin en yoğun yürütüldüğü bölgesi.

Çok büyük kampüsü ile 70 binin üzerinde öğrenciye eğitim veren Bordo Üniversitesi ise sadece Fransa’nın değil tüm Avrupa’nın en büyük üniversitelerinden. Şarapları, limanı, eğitim hayatı ve klasik bir Fransız kenti görünümündeki tarihi şehir merkezi ile Bordo ilgi çekici bir yer haline geliyor. Bu güzel liman kentinde şehir merkezini keşfetmenin en güzel ve pratik yolu adım adım gezmek. Oldukça küçük ve düz bir coğrafyası olan Bordo’yu yürüyerek çok rahat dolaşabilirsiniz.

Şehir merkezi her ne kadar küçük olsa da etrafına yayılan kilometrelerce genişlikteki alanlarda bulunan bağları görmek, misafir olmak ve lezzetli şaraplarının tadına bakmak isteyenler genel olarak araba kiralamaya yöneliyor. Ancak şehir merkezinde görebileceğiniz ya da otelinizin size önerebileceği çok sayıda tur şirketi de bağlara geziler düzenliyor. Bisiklet gezileri bu şehri keşfe çıkmanın bir diğer keyifli yolu. Şehirde son derece gelişmiş bir bisiklet kiralama sistemi ve özel bisiklet yolları mevcut.

Özel bir şirket tarafından kentin 50 ayrı noktasında kurulmuş self servis bisiklet istasyonları sayesinde dilediğiniz noktadan bisikletinizi kiralayabilirsiniz. İstasyonlarda bir kioks makinesi bulunuyor ve ödemeler kredi kartıyla yapılıyor. Üstelik oldukça makul fiyatlarla çalışan sistemde bisikletinizi sadece birkaç saatliğine olduğu gibi birkaç gün için de kiralayabilirsiniz. Sonrasına bu 50 istasyonun herhangi birine bisikleti teslim ederek kiralama süresini sonlandırabilirsiniz.

Oldukça düz bir arazisi olan kentte bisikletler için ayrılmış yollar sayesinde bu ulaşım yöntemi hayli popüler ve kullanışlı. Engebesiz arazisinin sağladığı kolaylıkla Bordo’yu kaykaylarla da gezebilirsiniz. Genç yaşlı demeden yerel halktan çok sayıda kişi günlük hayatlarında kaykay kullanıyor. Siz de kaykayınızı yanınıza alabilir ya da hatıra eşyası olarak Bordo’dan bir tane kaykay alabilir ve şehri eğlenceli bir yöntemle keşfedebilirsiniz.

Bordo’da toplu taşıma sistemini BTC isimli şirket yürütüyor. Tramvay ve otobüs hatları şehir içindeki ulaşımınızı sağlayabileceğiniz toplu taşıma ağları.

Biletinizi otobüs ve tramvay duraklarında bulunan makinelerden nakit veya kredi kartı ile alabileceğiniz gibi otobüse bindiğinizde şoförden de alabilirsiniz. Biletinizi otobüs ve tramvayın içinde yer alan makinelere mutlaka okutmanız gerekiyor. Tramvaylar 05:00 – 00:30 saatleri arasında hizmet veriyor ve toplam 3 hat bulunuyor. Bordo genel olarak oldukça gelişmiş bir ulaşım sistemine sahip. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için de çok sayıda ve oldukça rahat ulaşım alternatifleri bulunuyor.

Havalimanı şehir merkezine 30 ila 50 dakika uzaklıkta bulunuyor ve 12 km. kadar uzağında yer alıyor.

Otobüs

Havalimanında B holünde bulunan bilet gişesinden nakit veya kredi kartı ile biletinizi alabilirsiniz. Havalimanı çıkışının hemen önünden kalkan 1 numaralı otobüs hattına binerek ortalama 50 dakika içerisinde şehir merkezine rahatça ulaşabilirsiniz. Bu otobüs aynı zamanda şehir merkezinde bulunan tren istasyonuna da uğruyor.

Jet’Bus

Ekspress shuttle hizmeti veren Jet’Bus ile otobüs biletinden biraz daha fazla ücret ödeyerek 20 dakika kadar zaman tasarrufu yapabilirsiniz.

Jet’Bus ile yolculuk 30 dakika sürüyor ve yolcularını şehir merkezindeki tren garında bırakıyor. Yetişkinler için bilet fiyatı 7,20 euro iken indirimli bilet fiyatı 6,20 euro. Eğer dönüşünüzde de bu ulaşım aracını kullanmak isterseniz biletinizi çift yönlü alabilirsiniz. Bu durumda yetişkinler için 12,30 euro, indirimli bilet için 10,30 euro ödemeniz gerekiyor. Jet’Bus havalimanında 11 no’lu çıkışın önünden kalkıyor ve sabah 08:00 ile akşam 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Özel Transfer Servisleri

Havalimanında bulunan 14 ayrı özel firmanın sunduğu şehir merkezi transfer hizmeti ile farklı büyüklüklerdeki araçlarla oldukça konforlu bir ulaşım yaşayabilirsiniz.

Taksi

Havalimanında 9 farklı taksi şirketi hizmet veriyor. Şehir merkezine ulaşım ortalama 16 euro tutuyor. Bagaj başına ekstra ücret alınabiliyor.

Araç Kiralama

Havalimanında bulunan çok sayıda araç kiralama firmasından biriyle anlaşarak hem şehir merkezine ulaşımınızı hem de gezinizi kendinize özel ve konforlu bir hâle getirebilirsiniz. Bordo kent merkezi her ne kadar küçük ve yürümeye ya da bisikletle keşfetmeye uygun olsa da etrafındaki geniş arazilere yayılmış üzüm bağlarını ve şarap evlerini ziyaret etmek isteyenler için araç kiralama oldukça popüler bir alternatif.

Otel Servisi

Eğer bagaj alım kapısının hemen önünde karşılanmak ve otelinizin kapısına kadar sorunsuzca ulaşmak istiyorsanız otelinizden havalimanı servisi göndermesini isteyebilirsiniz. Bu konforlu ulaşım seçeneği için otelinizden önceden bilgi almalı, fiyatı konusunda görüşmeli ve rezervasyon yaptırmalısınız.

Hello Shuttle

Otellerin sunduğu havalimanı servisinin kolaylığı ve konforunu yaşamak istiyorsanız ancak oteliniz bu hizmeti vermiyorsa havalimanında bulunan Hello Shuttle servisleri ile kapıdan kapıya servis hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu shuttle servisleri kişiye özel yapılır ve yararlanmak istediğinizde araç sadece size tahsis edilir.

Motosiklet Taksi

Henüz dünya genelinde çok yaygınlaşmamış olan bu ulaşım hizmeti Bordo Havalimanı’nın bir ayrıcalığı. Motosiklet tutkunları ya da bu deneyimi yaşamak isteyen meraklıları eğer büyük bir bagajları yoksa oldukça etkileyecek olan bu ulaşım alternatifinde fiyatlar 29 eurodan başlıyor.

Oldukça etkileyici bir görünüme sahip ve son derece konforlu olan Touring tarzı motosikletlerle şehir merkezine kolayca ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ekipmanlar motosiklet taksi firması tarafından sağlanıyor.

19/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Merignac Havalimanı

Merignac Havalimanı’na gelen yolcuların şehir merkezine gidebilmeleri için çok zengin ulaşım imkânları sunuluyor. Bordeaux kent merkezine toplu taşıma araçları ile gitmek isteyen yolcular otobüsleri kullanırken taksiler ve shuttle otobüsleri de birçok yolcu tarafından tercih ediliyor. Araç kiralama firmalarından, normal otomobiller ile birlikte engelliler için özel araçlar da kiralanabiliyor. Bordeaux şehir kültüründe özel bir yeri olan motosikletler de şehir merkezine ulaşım alternatifleri arasında yer alıyor.

Taksi 

Merignac Havalimanı’nda Aero, Alliance, Allo Bordeaux, Aquitaine, Girondins ve Tele firmalarına ait taksiler 7/24 yolcu bekliyor. Bordeaux’da taksilere binen yolculardan, köprü veya otoban ücretlerini ödemeleri talep ediliyor. Ayrıca taksimetreler ışıklarda ve trafiğin sıkıştığı durumlarda ekstra ücret yazdığı için sabah ve akşam saatlerinde daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Otobüs

Terminal binası önünde bulunan otobüs duraklarından binebileceğiniz Line 1 hattında hizmet veren otobüsler, sabah 04:55’ten gece 01:25’e kadar şehir merkezine yolcu taşıyor. Terminal içerisindeki gişe ve otomatlardan bilet alarak binebileceğiniz otobüsler ile şehir merkezinde inmek için Palais de Justice durağını takip etmelisiniz. Sabah ve gece saatlerinde yarım saatte bir seferi bulunan otobüsler, geriye kalan zaman diliminde 15 dakikada bir sefer yapıyor. Ayrıca otobüsün son durağı olan Victoire’da inen yolcular, trenle de şehrin farklı bölgelerine gidebilirler.

Shuttle Otobüsü

Belediye otobüsüne göre daha hızlı bir ulaşım sunan shuttle otobüsleri de terminal binası önünden kalkıyor. Navette Shuttle’a ait otobüsleri ile şehir merkezindeki tren istasyonuna kadar süren yolculuk yarım saati aşmıyor. Tüm hafta hizmet veren shuttle otobüsleri, hafta içi her gün 08:45’ten 20:40’a kadar yarım saatte bir hareket ediyor. Hafta sonları daha az sayıda seferi bulunan shuttle otobüsleri, cumartesi ilk seferini 08:45’te, pazar ise 09:45’te yapıyor. Hafta sonları saat 18:55’ten sonra shuttle otobüsleri çalışmıyor. Shuttle otobüslerine ücreti sadece nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Motosiklet

Taşınacak büyük valizleri olmayan ve kalabalık Bordeaux trafiği içinde kaybolmak istemeyen yolcular, alternatif bir ulaşım aracı olan şoförlü motosikletleri tercih edebiliyorlar. Tramoto, Trans’moto Cub ve Moto Transport Arcachon firmalarına internetten veya telefonla 24 saat önceden başvurarak taşıma lisansı olan ve ehliyetli bir şoförü bulunan motosiklet kiralayabilir ve şehrin tüm bölgelerine çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Taksi duraklarının hemen sağ tarafında bulunan motosiklet parkından kiralanan motosikletlere binebilirsiniz.

Özel Servis

Ulaşım imkânları kısıtlı olan engelliler için özel tasarlanmış araçlar, onların havalimanından kent merkezine ulaşabilmeleri için büyük kolaylık sağlıyor. Age D’or, Alipes, Mobibus, Munier, Transadapt, Transmobils ve Chti firmaları, internetten veya telefonla rezervasyon kabul ediyor. Engelliler, bu firmalardan şoförlü özel araç kiralayabilir ve kısa sürede şehir merkezine gidebilirler.

Araç Kiralama

Terminal binasının alt katındaki ofislerinde 24 saat çalışan Avis, Budget, Enterprise, Europcar, Firefly, Goldcar, Interrent, Sixt ve Hertz, kiralık araç isteyen yolcuların taleplerini karşılıyor.

28/04/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Bordo Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
15ºC
28ºC
Pzt
Sal
17ºC
30ºC
Sal
Çar
14ºC
26ºC
Çar
Per
12ºC
21ºC
Per
Cum
13ºC
21ºC
Cum
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Para birimi
x