Sumen Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Sumen Hakkında

Yüz ölçümü bakımından Bulgaristan’ın en büyük 10. şehri olma unvanına sahip Shumen, Şumnu ya da diğer bir adı ile Sumen, aynı zamanda Sumen eyaletinin idari ve ekonomik başkenti olma özelliğini taşıyor. Otobüsle kolaylıkla ulaşabileceğiniz Sumen için kalkış noktanız İstanbul ise yolculuğunuz yaklaşık 8-9 saat sürecektir. Günde ortalama 1-2 otobüs seferinin gerçekleştiği Sumen’e Çorlu’dan da 7 saatte ulaşmanız mümkün. İlk kez 1153 senesinde Arap gezgin Idrisi tarafından Šimeonis olarak adlandırılan ve sonradan Shumen (Sumen) adını alan bu kent, Kuzeydoğu Bulgaristan’daki Deliorman bölgesi sınırları içerisinde bulunuyor.

Bulgaristan'ın 1300'üncü yıldönümünde yapılan ve adeta şehrin simgesi haline gelen anıt ile Sumen seyahatinize hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Şehir merkezi ve anıtın, 1300 merdiven ve bir yolla birbirine bağlanmış olması bu yapıyı daha da ilginç kılıyor. Sumen’in yaklaşık 15 km doğusunda konumlanan Matara’ya giderseniz şayet devasa bir kaya kabartması olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdırmış Madara Rider’ı da kesinlikle görmenizi öneriyoruz. Bunun yanı sıra yine yakınlardaki Bulgar krallıklarının eski başkentlerinden Pliska ve Preslav’ı da rotanıza dahil edebilirsiniz. Sumen’in güneybatısındaki Kotel'in yakınında ise eski ahşap evlerin olduğu Medven adında bir köy bulunuyor. Köydeki küçük şelalenin hemen bitişiğinde bulunan restoranlarda Bulgar mutfağına özgü lezzetler tadabilirsiniz.

Osmanlı Çarşısı’na çok yakın bir mesafede yer alan ve inşa tarihi 1744 senesine kadar uzanan Tombul Camii, Balkanlar’daki en büyük cami olarak biliniyor. Bir ilköğretim okulu ve kütüphanenin de olduğu cami kompleksinin en çok ilgi gören bölümü ise klasik bir mimari tarza sahip olan ince kubbesi. Çar Liberator Caddesi’de de Dobri-P-Vojnikov'un Evi, Racev House, sergi salonları, konsept yeme içme mekanları, 115 yıl önce inşa edilmiş Lajos-Kossuth adındaki müze ev gibi yerleri görebilirsiniz. Şehrin geçmişine ışık tutan Sumen Historical Museum (Sumen Tarihi Müzesi), Trakya, Roma ve Orta Çap dönemlerinden kalma zengin koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Ovobozdenie Meydanı'ndaki bu büyük tuğla binada Madara, Pliska ve Veliki Preslav'dan çıkarılan arkeolojik materyallere denk gelmeniz muhtemel. Son olarak da Sumen Platosu Tabiat Parkı'nın tam merkezinde bir tepede bulunan Shumen Fortress’ın (Sumen Kalesi), şehri kuş bakışı seyretmek için harika bir nokta olduğunu belirtelim.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Sumen Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Sumen
400 TL49 sa 15 dk
roomBursa - Sumen
500 TL113 sa 30 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Sumen otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Sumen otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Sumen otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Sumen yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Sumen 8 saat 30 dakika , Bursa - Sumen 15 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Sumen seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, İstanbul Seyahat, Huntur Türkiye’nin birçok şehrinden Sumen seferleri düzenliyor.
expand_less