Soma Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Soma Hakkında

Heybetli dağların çevrelediği, linyit kömürü ve termik santrali ile Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden biri haline gelen Manisa’nın Soma ilçesi, il merkezine yaklaşık 89 km mesafede bulunuyor. İzmir’den 1-1,5 saatlik otobüs yolculuğu ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz Soma’ya Türkiye’nin diğer illerinden de aktarmalı veya aktarmasız olarak ulaşmak mümkün. Yöreye özgü “Yüz karası değil, kömür karası; böyle kazanılır ekmek parası.” deyimi ve 13 Mayıs 2014 tarihinde kömür madeninde çıkan yangının sebep olduğu 301 madencinin ölümü ile herkesin hafızalarında yer eden Soma, İzmir-Bergama ve Manisa-Akhisar ilçelerine 42 km mesafede yer alıyor.

Tarihte buraya ilk yerleşenlerin “Sumak” adını verdiği, sonradan “Soma” adını alan ilçe, 1336 yılında ise Sancak Beyliği olarak gündeme gelmiş. 1919 yılında maruz kalınan Yunan işgalinin 1922 yılında sona erdirilmesi ile yeniden Türk topraklarına dahil edilen Soma’nın denize uzaklığı 40 km olmakla birlikte bölgeye en yakın tatil beldesi ise Dikili. Arazisinin büyük bir kısmının dağlık olduğu Manisa’da yazlar kurak geçerken, kış ayları yağışlı ve soğuk oluyor. Geneline Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilçeyi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Her sene haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Karaelmas Kültür ve Sanat Festivali’nin kutlanma amacı kömürün önemi ve Soma sevgisi ve kesinlikle görülmeye değer bir etkinlik. İlçe merkezinde Celal Bayar Üniversitesi’nin Soma Meslek Yüksekokulu bulunması, ilçedeki öğrenci nüfusunu da bir hayli etkilemiş durumda. Buraya özgü meşhur tahin helvası ve cevizli lokumu ve el emeği iğne oyalarının en ideal hediyelikler olacağını belirtelim. Butik otel, pansiyon ve öğretmenevlerinin olduğu ilçenin Cuma Mahallesi’ne bağlı Emin Hıdır Bey Camisi, Karamanlı Mahallesi’ndeki Damgacı Camii ve Soma merkezinin 3 km güneyindeki Darkale-Tarhal Köyü de ilçede mutlaka görülmesi gereken yerler.

Soma Otogarı Hakkında

Manisa merkezine 91 kilometre uzaklıktaki, şehrin en büyük ilçelerinden biri olan Soma’nın otobüs terminali, 2015 yılında yenilendi ve şehir merkezinin biraz dışına Soma çevre yolu kenarına alındı. Soma, oldukça küçük bir ilçe olduğu için pek çok yere yürüyerek de kolayca ulaşabileceğiniz otogardan isterseniz toplu taşıma araçlarını kullanarak da belirli saatlerde istediğiniz mahalleye, diğer ilçelere ve köylere rahatça gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Otogar çevresinde Atatürk Caddesi, Yavuz Sultan Selim Caddesi ve Gülbey Sokak üzerinde durakları bulunan belediye otobüsleriyle Soma Belediyesi, Soma Devlet Hastanesi, Mümtaz Baş Caddesi, Atatürk Caddesi ve Turgut Alp Havuzlu Park gibi pek çok merkezi noktaya 10-15 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşma şansınız var. Belediye otobüsleri, sabah saat 06.30’dan gece 21.30’a kadar çalışıyor ve çalışma saatleri mevsimlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Minibüsler

Otogar çevresinde durakları olan minibüslerle de gece saat 21.30’a kadar 14.000 nüfusu Turgut Alp Mahallesi başta olmak üzere Kurtuluş Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Zafer Mahallesi, İnönü Mahallesi ve Hürriyet Mahallesi gibi binlerce nüfuslu yoğun mahalleye kolay ulaşma şansınız var.

Manisa’nın diğer 16 ilçesine ve köylerine gitmek için ise ilçe merkezinde İstiklal Caddesi üzerinden hizmet veren Soma Köy Minibüsleri ve Otobüsleri Garajı’na otobüs veya taksi ile gidebilir ve her yarım saatte bir hareket eden minibüslerden faydalanabilirsiniz.

Taksi

Soma Otogarı çıkış kapısı önünde durağını göreceğiniz Garaj Taksi, 7 gün 24 saat yolculara hizmet veriyor. Mesafelerin kısa olduğu Soma merkezinde taksi ile ekonomik fiyatlar, kısa ve rahat yolculuklarla istediğiniz her yere ulaşmanız mümkün. Taksi durağına 0236 613 12 77 numaralı telefonla da ulaşabilirsiniz.

Soma Otogarı Hakkında

Soma çevre yolu üzerinde bulunan Soma Otogarı, ilçe merkezine biraz uzak bir konuma yer alıyor. Yolcuların otogara rahatça gidip gelebilmesi için ise belediye otobüsleri, minibüsler, taksi, ilçe ve köy minibüsleri düzenli olarak hizmet veriyor.

Minibüs

Soma kooperatif minibüsleri ve şehir içi hizmet veren minibüsler, hem Manisa’nın Kırkağaç, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu gibi 16 ilçelerinden hem de köylerinden yolcuların Soma Otogarı’na gidebilmesini sağlıyor. İlçe içi minibüsler ise ana caddeler, büyük sokak ve mahallelerde bulunan duraklarından 15 dakikada bir otogara hareket ediyor.

Belediye otobüsleri

İlçe merkezindeki hemen her büyük caddeden ve mahallesinden geçen belediye otobüslerinin geniş bir güzergâhı var. Sabah 06.30 ile gece 21.30’a kadar yolculara hizmet veren belediye otobüsleri kolay bulunabildiği için yolcular tarafından tercih ediliyor.

Taksi

Soma'da pek çok önemli nokta yürüyüş mesafesinde olduğundan taksiler çok sık kullanılmıyor ama 24 saat açık bazı taksi duraklarını ilçe merkezinde bulabilir ve istediğin saatte otogarda olabilirsiniz. Hüseyin Özkılıç Sokak üzerinde bulunan ve 24 saat açık Site Taksi durağına 0236 613 12 03 telefondan, Soma tren garının hemen yakınında Atatürk Caddesi üzerinde hizmet veren Kent Taksi’ye 0236 613 20 45 numaralı telefondan ulaşabilir ve bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Soma Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Soma otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Soma otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Soma otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Soma yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Soma 8 saat , İzmir - Soma 2 saat 30 dakika , Ankara - Soma 9 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Soma seferleri bulunuyor?
expand_more
Soma Seyahat, Isparta Petrol Turizm, Balıkesir Hakser Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Soma seferleri düzenliyor.
expand_less