Kavala Otobüs Bileti Ara

Kavala Hakkında

Kuzey Yunanistan’ın en güzel yerlerinden biri olan Kavala, aynı zamanda Doğu Makedonya’nın başlıca liman kenti ve Kavala bölgesel biriminin de başkenti olma özelliğini taşıyor. Kavala Körfezi'nde, Thasos Adası’nın karşısında ve Egnatia otoyoluna yakın bir mesafede yer alan Kavala, Selanik’in 160 km batısında (1,5 saatlik sürüş mesafesi), Alexandroupoli’nin 150 km batısında ve Drama’nın 37 km kuzeyinde (40 dakikalık sürüş mesafesi) konumlanıyor. Tekirdağ, Edirne, İstanbul gibi şehirlerden otobüsle ulaşım sağlayabileceğiniz Kavala’ya hangi şehirden gideceğinize göre otobüs seferleri, aktarmalı veya aktarmasız olarak gerçekleşiyor. Tekirdağ’dan Kavala’ya otobüsle ulaşacaksanız eğer ulaşım süreniz yaklaşık 7 saat 15 dakika olacaktır. İstanbul Bayrampaşa’dan 8,5 saat ve Edirne Keşan’dan 6 saatte otobüsle Kavala’ya varmanız mümkün.

Antik Çağ’da kentin adı Neapolis (Yunancada Yeni Şehir anlamına geliyor) iken, Orta Çağ döneminde adı Christoupolis (Mesih'in Şehri) olarak değiştirildi. Milattan Önce 7. yüzyılın sonlarında ilk olarak Thassosluların yerleştiği Kavala, esasında zengin altın ve gümüş madenlerinden yararlanılmak için kurulmuş bir kent. Philippi Limanı’na 14 km mesafede bulunan Kavala, günümüzde özellikle deniz, kum, güneş tatilcilerinin uğrak noktalarından biri haline geldi. Yaklaşık 59 bin nüfuslu kentte yıllık ortalama yağış miktarı 460 mm olmakla birlikte genelinde yarı kurak iklimin etkileri görülüyor. Nem oranının yıl boyunca yüksek olduğu Kavala’da en sıcak aylarda (temmuz, ağustos) sıcaklıklar 30 santigrat derecede seyrediyor.

Çoğunlukla yaz aylarında gerçekleşen kültür, sanat, eğlence vb. konseptteki etkinliklerin ev sahibi olan Kavala’nın en çok katılım gösterilen festivalleri genellikle temmuz, ağustos ve eylül aylarında ziyaretçileri ağırlıyor. Tiyatro gösterileri, konserler vb. etkinliklerin olduğu ve 1957 senesinden beri düzenlenen Philippi Festivali’ne ek olarak, Kavala Eski Kent’inde gerçekleşen Cosmopolis adlı etkinlikte ise dans ve müzik gruplarının gösterileri, sinema gösterimleri, dünya mutfakları ve yöresel lezzetler, gelenlerin ilgisini çekiyor. Aynı şekilde Giannis Papaioannou Festivali'nde de konserler ve çeşitli etkinlikler oluyor. Seyahat tarihinizi denk getirebilirseniz şayet temmuz ayında düzenlenen Ilios ke Petra (Güneş ve Taş) etkinliğine katılmayı da düşünebilirsiniz. Açık hava etkinlik festivali olarak ilgi gören Wood Water Wild Festival ve haziran sonunda düzenlenen Kavala AirSea Show da kesinlikle görülmeye değer.

Hem Makedon hem de Yunan mutfağına özgü lezzetler tadabileceğiniz Kavala mutfağının genelini deniz mahsulleri oluşturuyor. Kavala’da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında ise gouna adını verdikleri güneşte kurutulmuş uskumru, midye dolma, şarap ve tsipouro ile Nea Karvali'den gelen kourabiedes (bademli bisküvi), hamsi, sardalya ve ringa saganaki geliyor. Şehir içi ulaşımda büyük rol oynayan halk otobüslerinin yanı sıra şehirlerarası otobüslerle de Selanik ve Atina başta olmak üzere Yunanistan’ın diğer turistik yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Doğu Makedonya'daki önemli bir arkeolojik sit olan antik Philippi şehri ve Bizanslılar tarafından birkaç kez yeniden inşa edildiği söylenen, Milattan Önce 5. yüzyıldan kalma Kavala Kalesi, kuşkusuz seyahatinizin unutulmaz duraklarından olacak. Buna ek olarak, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550 yılında inşa edilen, 280 metreye yayılan 60 kemerli Kamares Su Kemeri’ne giderseniz, buradaki tarihi evleri de görme şansı bulabilirsiniz. Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan Imaret ise 1817'de Muhammed Ali Paşa tarafından bir eğitim merkezi olarak hizmet vermek üzere inşa edilmiş. 1934 yılında açılan Kavala Arkeoloji Müzesi’ndeki eserleri inceleyerek, Kavala’nın tarihine yolculuk yapabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Kavala Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Kavala
180 TL28 sa
Kavala Ortalama Sıcaklık
 • Çarşamba
  27 /Hava Durumu
 • Perşembe
  30 /Hava Durumu
 • Cuma
  32 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  32 /Hava Durumu
 • Pazar
  32 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  9 saat schedule