Kavala Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Kavala Hakkında

Kuzey Yunanistan’ın en güzel yerlerinden biri olan Kavala, aynı zamanda Doğu Makedonya’nın başlıca liman kenti ve Kavala bölgesel biriminin de başkenti olma özelliğini taşıyor. Kavala Körfezi'nde, Thasos Adası’nın karşısında ve Egnatia otoyoluna yakın bir mesafede yer alan Kavala, Selanik’in 160 km batısında (1,5 saatlik sürüş mesafesi), Alexandroupoli’nin 150 km batısında ve Drama’nın 37 km kuzeyinde (40 dakikalık sürüş mesafesi) konumlanıyor. Tekirdağ, Edirne, İstanbul gibi şehirlerden otobüsle ulaşım sağlayabileceğiniz Kavala’ya hangi şehirden gideceğinize göre otobüs seferleri, aktarmalı veya aktarmasız olarak gerçekleşiyor. Tekirdağ’dan Kavala’ya otobüsle ulaşacaksanız eğer ulaşım süreniz yaklaşık 7 saat 15 dakika olacaktır. İstanbul Bayrampaşa’dan 8,5 saat ve Edirne Keşan’dan 6 saatte otobüsle Kavala’ya varmanız mümkün.

Antik Çağ’da kentin adı Neapolis (Yunancada Yeni Şehir anlamına geliyor) iken, Orta Çağ döneminde adı Christoupolis (Mesih'in Şehri) olarak değiştirildi. Milattan Önce 7. yüzyılın sonlarında ilk olarak Thassosluların yerleştiği Kavala, esasında zengin altın ve gümüş madenlerinden yararlanılmak için kurulmuş bir kent. Philippi Limanı’na 14 km mesafede bulunan Kavala, günümüzde özellikle deniz, kum, güneş tatilcilerinin uğrak noktalarından biri haline geldi. Yaklaşık 59 bin nüfuslu kentte yıllık ortalama yağış miktarı 460 mm olmakla birlikte genelinde yarı kurak iklimin etkileri görülüyor. Nem oranının yıl boyunca yüksek olduğu Kavala’da en sıcak aylarda (temmuz, ağustos) sıcaklıklar 30 santigrat derecede seyrediyor.

Çoğunlukla yaz aylarında gerçekleşen kültür, sanat, eğlence vb. konseptteki etkinliklerin ev sahibi olan Kavala’nın en çok katılım gösterilen festivalleri genellikle temmuz, ağustos ve eylül aylarında ziyaretçileri ağırlıyor. Tiyatro gösterileri, konserler vb. etkinliklerin olduğu ve 1957 senesinden beri düzenlenen Philippi Festivali’ne ek olarak, Kavala Eski Kent’inde gerçekleşen Cosmopolis adlı etkinlikte ise dans ve müzik gruplarının gösterileri, sinema gösterimleri, dünya mutfakları ve yöresel lezzetler, gelenlerin ilgisini çekiyor. Aynı şekilde Giannis Papaioannou Festivali'nde de konserler ve çeşitli etkinlikler oluyor. Seyahat tarihinizi denk getirebilirseniz şayet temmuz ayında düzenlenen Ilios ke Petra (Güneş ve Taş) etkinliğine katılmayı da düşünebilirsiniz. Açık hava etkinlik festivali olarak ilgi gören Wood Water Wild Festival ve haziran sonunda düzenlenen Kavala AirSea Show da kesinlikle görülmeye değer.

Hem Makedon hem de Yunan mutfağına özgü lezzetler tadabileceğiniz Kavala mutfağının genelini deniz mahsulleri oluşturuyor. Kavala’da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında ise gouna adını verdikleri güneşte kurutulmuş uskumru, midye dolma, şarap ve tsipouro ile Nea Karvali'den gelen kourabiedes (bademli bisküvi), hamsi, sardalya ve ringa saganaki geliyor. Şehir içi ulaşımda büyük rol oynayan halk otobüslerinin yanı sıra şehirlerarası otobüslerle de Selanik ve Atina başta olmak üzere Yunanistan’ın diğer turistik yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Doğu Makedonya'daki önemli bir arkeolojik sit olan antik Philippi şehri ve Bizanslılar tarafından birkaç kez yeniden inşa edildiği söylenen, Milattan Önce 5. yüzyıldan kalma Kavala Kalesi, kuşkusuz seyahatinizin unutulmaz duraklarından olacak. Buna ek olarak, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550 yılında inşa edilen, 280 metreye yayılan 60 kemerli Kamares Su Kemeri’ne giderseniz, buradaki tarihi evleri de görme şansı bulabilirsiniz. Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan Imaret ise 1817'de Muhammed Ali Paşa tarafından bir eğitim merkezi olarak hizmet vermek üzere inşa edilmiş. 1934 yılında açılan Kavala Arkeoloji Müzesi’ndeki eserleri inceleyerek, Kavala’nın tarihine yolculuk yapabilirsiniz.

Kavala Otogarı Hakkında

Yunanistan’ın kuzey bölgesinde yer alan Kavala’dan farklı bir şehre ulaşım sağlamak isteyenler, “KTEL Kavalas” isimli otobüs terminaline yöneliyor. Terminalin doğrudan şehir merkezinde yer alması, ulaşım opsiyonları açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Yunanistan’da yer alan diğer şehirlerin haricinde, Bulgaristan veya Türkiye’ye yolculuk yapmak isteyen kişiler, şehir merkezindeki KTEL Kavalas otobüs terminalinden yararlanıyor. Kavala şehir merkezinden KTEL Kavalas’a ulaşmak için kullanabileceğiniz alternatif ulaşım seçenekleri şu şekilde sıralanıyor:

Otobüs

Kavala’nın genel olarak ufak bir şehir olmasından dolayı toplu taşıma, bölgede aktif bir şekilde kullanılmıyor. Yine de KTEL Kavalas’a gitmek adına otobüs seçeneğini değerlendirmek isteyenler, saat 09.25 ve 22.50 arasında çalışan hattan yararlanabiliyor. Otobüsle terminale giderken Old Town bölgesine de tanıklık edebilirsiniz.

Taksi

Kavala’da genel olarak taksi, oldukça sık tercih edilen bir ulaşım opsiyonu durumunda. Bu nedenle şehrin hemen hemen her bölgesinde 24 saat boyunca uygun bir taksi bulmanız olası. Şehir merkezinden terminale ulaşma noktasında, bilhassa ekonomik olmalarından dolayı turuncu ve beyaz renkli taksilere öncelik verebilirsiniz.

Bisiklet Kiralama

Şehrin en büyük terminali olan KTEL Kavalas ile şehir merkezi arasında sadece 7 dakikalık bir sürüş mesafesi bulunuyor. Bu mesafeyi katetmek için dilerseniz bisikleti tercih edebilirsiniz. Şehirde bisiklet kullanımının yaygın olmasından dolayı birçok noktada uygun bisiklet yolu ile karşılaşabilirsiniz. Şehir merkezinde “Easy Bike” adı verilen bisiklet kiralama hizmetinden 24 saat boyunca yararlanabilir ve bu sayede oldukça uygun bir ücret karşılığında terminale ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuzun sonunda bisikletinizi, KTEL Kavalas’ın dışında yer alan istasyona bırakmanız gerekiyor.

Kavala Otogarı Hakkında

Yunanistan'ın deniz kıyısında yer alan turistik bir şehri olan Kavala’ya Türkiye'den de düzenli olarak otobüs seferleri gerçekleştiriliyor. Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Kavala Otogarı’ndan otobüsler, minibüsler ve taksilerden faydalanarak istediğiniz noktaya kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Otobüsler

Kavala Otogarı içerisinde ve önünde durakları olan otobüslerle Kavala Kalesi, sahil kenarındaki oteller, plajlar ve turistik noktaların yanı sıra şehrin hemen her ana caddesine de otogardan kısa sürede gitmeniz mümkün.

Minibüsler

Kavala şehrinin turistik noktaları ve sahil kenarında sıralanan otellerin yanı sıra komşu tatil beldelerine Kavala Otogarı’ndan gitmek için düzenli olarak seferleri olan minibüsleri de kullanabilirsiniz.

Taksi

Kavala Otogarı’nda 7 gün 24 saat taksi hizmeti veren taksilerle turistik Kavala şehrinde hem turistik noktaları hem de şehrin ana caddeleri ve mahallelerine ulaşabilirsiniz. Otogara yakın konumdaki Eurotaxi Kavala durağına +30 251 023 2001 veya Taxi Kavala durağına +30 699 289 5694 numaralı telefonla ulaşabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Kavala Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Kavala otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Kavala otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Kavala otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Kavala yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Kavala 8 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Kavala seferleri bulunuyor?
expand_more
Özikizler Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Kavala seferleri düzenliyor.
Kavala Ortalama Sıcaklık
 • Pazar
  11 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  13 /Hava Durumu
 • Salı
  14 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  15 /Hava Durumu
 • Perşembe
  17 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  8 saat schedule
map placeholder
expand_less