Cizre Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Cizre Hakkında

Cizre Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki en tarihi ilçelerden biri olan Cizre, din tarihinde büyük öneme sahip yapılarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Şırnak iline bağlı olan Cizre, şehir merkezine 50 km uzaklıkta ve bölgenin en büyük ilçelerinden biri. Mezopotamya dönemine kadar uzanan tarihi ile dikkat çeken Cizre’nin en önemli yeri ise Hz. Nuh Türbesi. Efsanelere göre Hz. Nuh, büyük tufandan sonra Şırnak’ın ilçesi Cizre’ye yerleşmiş ve burada ölmüştür. Hz. Nuh’un gemisinin de yakındaki Cudi Dağı’nda olduğu düşünülüyor.

Cizre’yi gezerken mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Dicle Kenarı kıyısında harika bir konumda yer alan görkemli Cizre Kalesi. M.Ö. 4000 yılında Hz. Nuh’un gemisi örnek alınarak yapılan bu büyüleyici kale, zaman içinde pek çok kez değişikliğe uğramış, ayrıca Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının mimari tarzlarından etkilenmiş. Günümüzde Cizre Kalesi bir tarih müzesi olarak hizmet veriyor ve kale gezinizde bu zengin koleksiyonlara sahip müzenin dışında kalenin menderesini, mahkemesini ve zindanlarını da görerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Cizre ilçesinde görülmesi gereken yerlerden biri olan Cizre Ulu Camii ise ilk önce kilise olarak inşa edilmiş ama 1156 yılında cami olarak yeniden yapılmış. Cizre Camii’nin en ilgi çeken özelliği ise ejder tasarımlı kapı tokmakları. Bu kapı tokmakları 13. yüzyılda yapılmış ve günümüze kadar kalmaya başarmış.

Sarayburnu Kapısı da Cizre gezinizde size harika bir manzara sunacak tarihi bir yapı.  Sasani İmparatorluğu döneminde M.Ö. 246 tarihinde yaptırılan bu görkemli kapı, Cizre Kalesi içinde yer alıyor. 3 tane yekpare siyah taştan yapılan ve kubbesi olan Sarayburnu Kapısı, bir adet kitabeye ve iki etkileyici aslan tasarımına sahip. 15. yüzyılda inşa edilen Kırmızı Medrese ise Osmanlı mimari tarzının en güzel örneğini size sunuyor. Kızıl Medrese özenle restore edilmiş ve sizi tarihte unutulmaz bir yolculuğa çıkarak bir yapı. Medresenin çeşitli odalarını ve ahşap kabarmalarla süslü avlusunu gezebilir, medresede bulunan Osmanlı dönemi şair ve yazarlarının türbelerini ziyaret edebilirsiniz. Cizre’de gezebileceğiniz diğer önemli yerler arasında ise özenle korunmuş ve duvarları kurşun eritilerek yapılmış olan Mem-u Zin Zindanı ve ünlü İslam alimi Ebu'l İz El-Cezeri’nin Nuh Peygamber Camii avlusundaki türbesi yer alıyor.

Cizre’nin tarihi sokakları da sizi etkileyecek mistik bir atmosfere sahip ve dar sokaklarda gezerken pek çok tarihi ev görebilir, yerel ürünler satın alabileceğiniz çarşıları gezebilir ve yerel restoranlarda Güneydoğu Anadolu bölgesinin zengin mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.

Cizre Otogarı Hakkında

Şırnak merkezine 46 kilometre uzaklıkta yer alan ve 121.000 nüfusuyla şehrin en büyük ilçelerinden biri olan Cizre'nin otogarı, ilçenin pek çok noktasına yürüyüş mesafesindeki Mardin-Şırnak Yolu üzerinde yolculara hizmet veriyor. Otogardan 5 dakikalık yürüyüşle Şırnak Devlet Hastanesi, tıp merkezleri ve Cizre nevruz alanına gitmeniz mümkün. Dilerseniz ücretsiz yolcu servisleri, belediye otobüsleri, minibüsler ve taksilerle de hem Cizre merkezine hem de Şırnak merkezi ve ilçelere kolaylıkla gidebilirsiniz.

Ücretsiz Yolcu Servisleri                                         

Seyahat edeceğiniz firmanın size sunacağı ücretsiz yolcu servisi ile Cizre'nin bütün mahallelerine olmasa bile birçok ana caddesine otogardan kısa sürede ulaşabilirsiniz. Varış peronu önünden her yarım saatte bir hareket eden ücretsiz yolcu servisleriyle Dere Caddesi, Sanayi Caddesi, Meydanbaşı Caddesi ve Özkan Caddesi gibi pek çok büyük caddeye Cizre Otogarı’ndan kısa sürede geçebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Otogar önündeki Mardin-Şırnak Yolu ve Nusaybin Caddesi’nde duraklarını bulabileceğiniz belediye otobüsleri ile Cizre Meslek Yüksekokulu, Cizre Kalesi, Cizre Park AVM, Dicle Nehri kıyısındaki oteller ve turistik tesisler, Cizre Kültür Merkezi, Cizre Camii ve Cizre Belediyesi gibi birçok önemli noktaya 10-15 dakika içerisinde ulaşmanız mümkün.

Minibüsler

İlçe içinde hizmet veren Cizre minibüslerinin de belediye otobüsleri gibi geniş bir güzergâhı var. Cizre Otogarı çevresindeki duraklarından her yarım saatte bir hareket eden minibüslerle hem tarihi ve turistik noktalara hem de Cudi Mahallesi, Nur Mahallesi ve Şah Mahallesi gibi Cizre'nin 10 mahallesine kolayca gidebilirsiniz.

Cizre Otogarı içerisinde hizmet veren kooperatif minibüsleri ile ise başta Şırnak olmak üzere Silopi, Uludere, Beytüşşebap, Güçlükonak ilçelerine ve Şırnak köylerine her saat ulaşabilirsiniz.

Taksi

Cizre'de pek çok taksi durağı 7 gün 24 saat yolculara hizmet veriyor. Otogarın hemen yanında Nusaybin Caddesi üzerinde durağı bulunan Cizre Otogar Taksi’ye 0545 244 32 78, yine Nusaybin Caddesi üzerinde göreceğiniz İkram Taksi’ye 0544 569 98 80 ve Cizre Nehir Taksi’ye 0539 375 29 93 numaralı telefondan ulaşarak taksilerden faydalanabilirsiniz.

Cizre Otogarı Hakkında

Şırnak şehir merkezinden Cizre Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ulaşmak isteyen yolcular, gün içerisinde farklı ulaşım opsiyonlarından yararlanabiliyor. Halk otobüslerinden ücretsiz yolcu servislerine, taksilerden minibüslere kadar tüm ulaşım seçeneklerini sizler için derlemeye çalıştık.

Belediye Otobüsleri

Cizre, Şırnak’ın bir ilçesi olmasına rağmen merkeze kıyasla çok daha işlek ve popüler bir bölge olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Şırnak şehir merkezinden Cizre’ye ulaşmak isteyenler için birçok seçenek sunuluyor. Bu seçeneklerden biri olan halk otobüsleri ile Cizre Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Halk otobüslerinde geçerli olan Jin Kartı sayesinde kadınlar, şehir içi yolculuklarında indirim şansı yakalıyor.  Çalışan otobüs sayısının diğer bölgelere kıyasla sınırlı düzeyde olmasından dolayı güncel durak saatlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde otobüs durağında uzunca bir süre beklemeniz olağan.

Minibüs

Cizre Terminali ile Şırnak şehir merkezi arasında yaklaşık 38 km civarında bir mesafe söz konusu. Bu mesafeyi minibüsler aracılığı ile aşmak isterseniz, Şırnak şehir merkezinde aktif olarak çalışan birçok hat ile karşılaşabilirsiniz. Minibüslerin, merkezden ilçe terminaline ulaşma noktasında en popüler seçenek olduğu görülüyor. Bölge halkı, özellikle ortalama 15 dakikada bir hareket etmesinden kaynaklı olarak bu minibüslere büyük ilgi gösteriyor.

Taksi

Lise Caddesi üzerinde yer alan Bahçelievler Taksi (0486 216 15 85) ile Siteler Caddesi’nde bulunan Tekser Taksi (0486 216 40 06) 24 saat boyunca aktif şekilde çalışan duraklar arasında ön plana çıkıyor. Pozitif kullanıcı yorumlarına sahip bu duraklar üzerinden Cizre Otogarı’na yaklaşık olarak 20-25 dakikada ulaşabilirsiniz. Şırnak ve Cizre arasında yapılan yeni karayolunun kullanılması, bu süreleri daha da kısaltabiliyor.

Yolcu Servisleri

Farklı bölgelerde yer alan terminallerde olduğu gibi Cizre Terminali özelinde de yolculara ücretsiz ulaşım seçeneği sunuluyor. Şırnak şehir merkezinde saat başı hareket eden yolcu servisleri; Cizre Caddesi, Esin Caddesi, Siirt Caddesi ve Hoca Ahmet Yesevi Caddesi üzerinden yolcularını topluyor. Geç kalmamak adına; bilet saatinizin en az 1 saat öncesinde yolcu servislerin geçtiği duraklarda hazır bulunmanız gerekir.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Cizre Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Cizre
500 TL823 sa 29 dk
roomİzmir - Cizre
550 TL123 sa
roomAnkara - Cizre
330 TL1316 sa 46 dk
roomAdana - Cizre
290 TL129 sa 58 dk
roomBursa - Cizre
470 TL422 sa 52 dk
roomAntalya - Cizre
400 TL620 sa 10 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Cizre otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Cizre otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Cizre otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Cizre yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Cizre 22 saat , İzmir - Cizre 23 saat , Ankara - Cizre 17 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Cizre seferleri bulunuyor?
expand_more
Can Diyarbakır Turizm, Mardin Seyahat, Cizre Nuh İtimat Türkiye’nin birçok şehrinden Cizre seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  21 saat schedule
 • İzmir
  23 saat schedule
 • Ankara
  17 saat schedule
 • Adana
  10 saat schedule
 • Bursa
  22 saat schedule
 • Antalya
  20 saat schedule
 • Trabzon
  14 saat schedule
map placeholder
expand_less