Bağdat Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Bağdat Hakkında

Binlerce yıl boyunca Ortadoğu coğrafyasının önde gelen kültür merkezlerinden olan Bağdat günümüzde Irak’ın başkenti. Özellikle son yıllarda geçirdiği pek çok çatışmaya rağmen şehir halen turistik anlamda önemini büyük ölçüde koruyor. Dicle Nehri'nin kıyısında inşa edilen Abbasi Sarayı, Bağdat’a Abbasi hakimiyeti döneminden miras kalan tek eser olma özelliğini taşıyor. Son derece görkemli ve büyüleyici bir mimariye sahip saray günümüzde üniversite olarak hizmet veriyor. Su Sarayı olarak da hafızalara yerleşen Al-Faw ise İran’a karşı kazanılan zaferi kutlamak amacıyla Saddam Hüseyin tarafından inşa ettirilen bir yapı.

Bağdat’ta gezerken ayrıca ülkenin farklı noktalarından toplanan eserlerin sergilendiği Irak Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Mezopotamya'nın binlerce yıllık kadim geçmişini gözler önüne seren Irak Ulusal Müzesi, savaş yılları sırasında Amerikan askerleri tarafından büyük ölçüde yağmalandı. Ancak buradan kaçırılan eserler daha sonra müzeye iade edildi. Yaklaşık 200 bin kadar parçaya ev sahipliği yapan müzeye Bağdat şehir merkezindeki pek çok yerden rahatlıkla ulaşmak mümkün. Altın rengindeki kubbeleriyle göz kamaştıran Kazımeyn Camii, şehirde turistler tarafından en fazla ziyaret edilen tarihi ibadethanelerden. İran ile Irak arasında gerçekleşen savaş sırasında hayatını kaybeden askerlerin anısını yaşatmak için inşa edilen Şehitler Anıtı ise Bağdat’ta görülebilecek önemli noktalardan bir diğeri. Nehrin doğu kıyısında inşa edilen anıt; kütüphane, konferans salonu ve müze gibi bölümleri barındırıyor. Uzun süre devam eden savaşın izlerini halen tam olarak silemeyen Bağdat'ta alışveriş için kent merkezindeki çarşı ve pazarları tercih edebilirsiniz. Enteresan motifleriyle dikkat çeken kilimler ile çay ve kahve şehirden satın alınabilecek ürünlerin başında geliyor.  

Bağdat'ta özellikle yaz ayları kavurucu sayılabilecek denli sıcak geçebiliyor. Bu nedenle şehre yolculuk için kısmen ılıman sayılan bahar ayları çok daha ideal. Sene boyunca hayli az yağış alan Bağdat’ı ayrıca kış döneminde de ziyaret edebilirsiniz. Eğer Ortadoğu sinemasına ilginiz varsa, Eylül ayında gerçekleşen Bağdat Uluslararası Film Festivali sırasında şehre seyahat edebilirsiniz. Bağdat'a ulaşmak için kent merkezine yaklaşık 16 kilometre mesafedeki Bağdat Uluslararası Havalimanı’na uçabilirsiniz. Eğer Irak’ın farklı şehirlerinden Bağdat'a gelmeniz gerekiyorsa yine uçak veya otobüs yolculuğu gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Bağdat Otogarı Hakkında

Irak’ın büyük otobüs terminallerinden biri olan Bağdat Otogarı, şehrin yoğun noktalarından birinde her gün binlerce yolcuya hizmet veriyor. Bağdat'ın hemen her mahallesi ve sokağından hem de Bağdat'a bağlı ilçe ile köylerden otogara gitmek için otobüsler, minibüsler ve taksiler yolculara ulaşım hizmeti sağlıyor.

Otobüsler

Bağdat şehrinde yoğun olarak kullanılan otobüslerin duraklarını hem büyük caddelerde hem de mahallelerde bulmanız mümkün. Geniş bir güzergahı bulunan otobüslerle rahatça Bağdat Otogarı’na gidebilirsiniz.

Minibüsler

Şehirde minibüsler de yolcular tarafından çok sık kullanılıyor. Her zaman bulabileceğiniz minibüslerle Bağdat caddelerinin yanı sıra çevre ilçeler, köyler ve turistik noktalardan da otogara geçebilirsiniz.

Taksiler

Bağdat'ın hemen her köşesinde 7 gün 24 saat hizmet veren taksi durakları bulabilirsiniz. Taksilerle pazarlık ederek daha ekonomik fiyatlarla Bağdat Otogarı’na gitmeniz de mümkün.

Bağdat Otogarı Hakkında

Irak’ın en büyük şehri olan Bağdat’ın merkezinde her gün yüzlerce yolcuya hizmet veren Bağdat Otogarı’ndan ulaşım için yolculara farklı alternatifler sunuluyor. Şehir içi ulaşımda yoğun olarak kullanılan otobüsler, minibüsler ve taksileri kullanarak otogardan Bağdat’ın istediğiniz noktasına kolayca gitmeniz mümkün.

Otobüsler

Bağdat Otogarı’ndan ulaşım için en çok tercih edilen araçlardan olan otobüslerin hem otogar içinde hem de çevresindeki sokaklarda durakları bulunuyor. Otobüslerle otogardan Bağdat merkezinin yanı sıra turistik noktalara, Dicle Nehri kenarındaki tesislere, otellere ve şehrin hemen her mahallesine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Minibüsler

Bağdat Otogarı’ndan hareket eden minibüslerle hem Bağdat'ın ana caddesi hem de Bağdat'a bağlı ilçe ve köylere ulaşım sağlamanız mümkün.

 Taksiler

Bağdat'ın karışık trafiğinde istediğiniz yere direkt ve hızlı bir şekilde gidebilmek için turistler tarafından çok tercih edilen taksileri de kullanabilirsiniz. Taksi şoförleri ile pazarlık yaparak istediğiniz yere ekonomik fiyatlarla Bağdat Otogarı’ndan geçmeniz mümkün.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Bağdat otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Bağdat otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Bağdat otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
expand_less