Aydıncık Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Aydıncık Hakkında

Akdeniz kıyısında yer alan tarihi yerleşimlerden Aydıncık, Mersin’e bağlı turistik bir ilçe. Geçmiş yüzyıllar süresince ‘’Kelenderis’’ olarak isimlendirilen ilçede eski çağlarda Hitit, Bizans, Asur, Roma, Karamanoğlu ve Osmanlı Devleti güçleri etkili oldu. Özellikle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde hayli gelişmiş bir liman yerleşimi olarak dikkat çeken Aydıncık’a o zamanlarda pek çok gemi ve ticaret kafilesi geliyordu. Günümüzde ise ilçe bu özelliğini kısmen Mersin kent merkezi ile diğer ilçelerde bulunan limanlara bırakmış durumda. 1987 yılından bu yana ilçe statüsünü koruyan Aydıncık, Mersin şehir merkezine yaklaşık 180 kilometre mesafede. Silifke, Bozyazı ve Gülnar gibi diğer yerleşimlerle çevrelenen ilçenin komşu kent Antalya’ya uzaklığı ise 300 kilometreden biraz daha fazla. 

Torosların Akdeniz’e doğru açılan eteklerinde kurulan ilçede genellikle Akdeniz iklimi hakim. Bu sayede sıcaklıklar özellikle yaz döneminde hayli yüksek değerlere ulaşabiliyor. Buna karşılık kış geldiğinde Aydıncık ve civarında ılıman hava etkisini gösteriyor. Eğer yaz aylarında dahi serinliği yaşamak isterseniz, ilçenin kuzeyinde bulunan yüksek yaylalara çıkabilirsiniz. Aydıncık turizmde olduğu kadar tarımda da hayli gelişmiş bir ilçe. Özellikle salatalık, domates, elma, patlıcan, zeytin ve üzüm gibi tarım ürünleri bölgede bulunan bahçe ve tarlalarda sıklıkla yetiştiriliyor. Bu sayede Aydıncık’ta her daim dalından taze kopan meyve ve sebzeleri ilçede kurulan pazarlardan satın alabilir ve tadabilirsiniz. 

Yüzyıllardır sayısız medeniyete ev sahipliği yapan ilçede gezerken pek çok muazzam tarihi eseri görme fırsatı bulabilirsiniz. İsmini dört taş ayağın üzerinde inşa edilmesinden alan Dörtayak Anıtmezarı, geçtiğimiz yıllarda tesadüfen bulunan ve damlataş türü sarkıt ve dikitleriyle dikkat çeken Gilindire Mağarası ile tarihte bölgede yaşanan bazı savaşlara da şahitlik eden Gilindire Kalesi Aydıncık’ta görülebilecek başlıca eserler. Yaz mevsiminde dahi hayli serin olan suyuyla bilinen Büyükalan Plajı ise ilçede denize girmek için tercih edebileceğiniz muhteşem adreslerden. Üstelik bölgede bulunan tarihi eserlerin hemen yakınında yer alması sayesinde plajda yüzdükten sonra dilerseniz kısa bir kültür gezisine çıkabilirsiniz. Aydıncık’a Mersin kent merkezinden ve çevresinde yer alan diğer ilçelerden uygun fiyatlı otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. İlçeye uçakla seyahat etmek istediğinizde ise Antalya veya Adana Havalimanı’na uçtuktan sonra otobüslere aktarma yapabileceğinizi anımsatalım.

Aydıncık Otogarı Hakkında

Mersin’in sahil şeridinde konumlanan ilçelerinden biri olan Aydıncık’ta herhangi bir otobüs terminali bulunmuyor. Bu nedenle Aydıncık ilçesinde ikamet eden kişiler, genel olarak komşu ilçe olan Silifke’nin otogarından yararlanmayı tercih ediyor. Mersin şehir merkezi ile Silifke Otogarı arasında yaklaşık olarak 70 km’lik bir sürüş mesafesi bulunuyor. Bu mesafeyi katetmek adına, farklı şehir iç ulaşım seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Özel Halk Otobüsleri

Mersin şehir merkezinden Silifke Otogarı’na özel halk otobüsüyle ulaşmak isteyenler için tek seçenek, 170 numaralı hat. Meşot Akbelen GMK Taşucu adlı hat, saat 05.50 ile 18.30 arasında faaliyet gösteriyor. Her 2 saatte bir hareket eden hattın tüm otobüslerinde kablosuz internet hizmeti bulunuyor. Silifke Otogarı için Toros Mahallesi’ndeki durakta inmeniz gerekiyor.

Minibüs

Mersin’de hem şehir merkezine hem de çevre ilçelere yönelik minibüs hatları mevcut. Akdeniz, Toroslar ve Mezitli gibi merkez ilçelerinden kalkan minibüsler sayesinde Silifke Terminali’ne ulaşım sağlamanız mümkün. Minibüsler, sahil şeridini kullanarak Yenişehir ve Erdemli üzerinden ilçeye giriş sağlıyor.

Ücretsiz Yolcu Servisleri

Otobüs, taksi ya da minibüs gibi ücretli seçenekleri tercih etmeyen yolcular, ücretsiz yolcu servislerine yönelebiliyor. Siz de hareket saatinize yaklaşık 2 saat kala, Mersin’de bilet satış ofislerinin yer aldığı alanlarda bekleyerek bu opsiyondan yararlanabilirsiniz. Güncel bekleme noktası ve saati konusunda bilet satış ofisleri yolcularını detaylı bir şekilde bilgilendiriyor.

Taksi

Mersin şehir merkezi ve Silifke Otogarı arasındaki yolculuk, her ne kadar 1 saatten fazla sürse de konforuna düşkün yolcular, taksi seçeneğine öncelik veriyor. Şehir merkezinde 7 gün 24 saat boyunca güvenli bir şekilde tercih edebileceğiniz bazı taksi durakları, şu şekilde sıralanıyor:  Üniversite Taksi (Üniversite Caddesi - 0544 334 45 62), Akdeniz Taksi (İstiklal Caddesi - 0533 138 16 33), Yenişehir Taksi (İstemihan Talay Caddesi - 0543 633 13 52).

Aydıncık Otogarı Hakkında

Mersin şehrine bağlı bir ilçe olan Aydıncık, şehir merkezine 192 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Antalya-Mersin Yolu üzerinde, ilçe merkezinin biraz dışında yer alan Aydıncık Otogarı’na yolcuların ulaşımı için belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ulaşım hizmeti veriyor. Otogardan Mersin ilçeleri ve köylerine de minibüslerle gitmeniz mümkün.

Belediye Otobüsleri

Otogar önündeki Antalya-Mersin Yolu ve otogar yanındaki Gülnar Caddesi üzerinde durakları bulunan belediye otobüsleri ile her yarım saatte Tuana Plajı Kentpark, Aydıncık sahili, İncekum Plajı, Aydıncık Öğretmenevi, Aydıncık Belediyesi, Gözmen Caddesi, Aydıncık Limanı gibi turistik ve merkezi noktalara veya Cumhuriyet Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Merkez Mahallesi, Yenikaş Mahallesi ve Atatürk Mahallesi gibi yoğun nüfuslu birçok mahalleye otogardan kolayca gidebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 172 hat numaralı Silifke-Taşucu-Aydıncık arasında seferler düzenleyen otobüsle de her gün 06:00, 11:30 ve 17:30 saatlerinde Aydıncık’tan çevre ilçelere ulaşabilirsiniz.

Minibüsler

Aydıncık Otogarı’ndan hareket eden minibüslerle de Aydıncık plajları ve otellerinin yanı sıra Aydıncık Tabiat Parkı, Kalenderis Antik Kenti gibi turistik noktalara ayrıca Mersin'in Anamur, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir ilçelerine her saat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Aydıncık Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz taksilerle hem ilçenin plajlarına, otellerine ve turistik noktalarına hem de Mersin’in turistik ilçelerine otogardan kısa sürede gidebilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Aydıncık Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Aydıncık otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Aydıncık otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Aydıncık otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Aydıncık yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Aydıncık 17 saat , İzmir - Aydıncık 15 saat , Ankara - Aydıncık 10 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Aydıncık seferleri bulunuyor?
expand_more
Özkaymak, Mersin Nur Turizm, Güney Akdeniz Seyahat Türkiye’nin birçok şehrinden Aydıncık seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  17 saat schedule
 • İzmir
  14 saat schedule
 • Ankara
  9 saat schedule
 • Adana
  5 saat schedule
 • Bursa
  15 saat schedule
 • Antalya
  6 saat schedule
map placeholder
expand_less