Aydıncık Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın

Aydıncık Hakkında

Akdeniz kıyısında yer alan tarihi yerleşimlerden Aydıncık, Mersin’e bağlı turistik bir ilçe. Geçmiş yüzyıllar süresince ‘’Kelenderis’’ olarak isimlendirilen ilçede eski çağlarda Hitit, Bizans, Asur, Roma, Karamanoğlu ve Osmanlı Devleti güçleri etkili oldu. Özellikle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde hayli gelişmiş bir liman yerleşimi olarak dikkat çeken Aydıncık’a o zamanlarda pek çok gemi ve ticaret kafilesi geliyordu. Günümüzde ise ilçe bu özelliğini kısmen Mersin kent merkezi ile diğer ilçelerde bulunan limanlara bırakmış durumda. 1987 yılından bu yana ilçe statüsünü koruyan Aydıncık, Mersin şehir merkezine yaklaşık 180 kilometre mesafede. Silifke, Bozyazı ve Gülnar gibi diğer yerleşimlerle çevrelenen ilçenin komşu kent Antalya’ya uzaklığı ise 300 kilometreden biraz daha fazla. 

Torosların Akdeniz’e doğru açılan eteklerinde kurulan ilçede genellikle Akdeniz iklimi hakim. Bu sayede sıcaklıklar özellikle yaz döneminde hayli yüksek değerlere ulaşabiliyor. Buna karşılık kış geldiğinde Aydıncık ve civarında ılıman hava etkisini gösteriyor. Eğer yaz aylarında dahi serinliği yaşamak isterseniz, ilçenin kuzeyinde bulunan yüksek yaylalara çıkabilirsiniz. Aydıncık turizmde olduğu kadar tarımda da hayli gelişmiş bir ilçe. Özellikle salatalık, domates, elma, patlıcan, zeytin ve üzüm gibi tarım ürünleri bölgede bulunan bahçe ve tarlalarda sıklıkla yetiştiriliyor. Bu sayede Aydıncık’ta her daim dalından taze kopan meyve ve sebzeleri ilçede kurulan pazarlardan satın alabilir ve tadabilirsiniz. 

Yüzyıllardır sayısız medeniyete ev sahipliği yapan ilçede gezerken pek çok muazzam tarihi eseri görme fırsatı bulabilirsiniz. İsmini dört taş ayağın üzerinde inşa edilmesinden alan Dörtayak Anıtmezarı, geçtiğimiz yıllarda tesadüfen bulunan ve damlataş türü sarkıt ve dikitleriyle dikkat çeken Gilindire Mağarası ile tarihte bölgede yaşanan bazı savaşlara da şahitlik eden Gilindire Kalesi Aydıncık’ta görülebilecek başlıca eserler. Yaz mevsiminde dahi hayli serin olan suyuyla bilinen Büyükalan Plajı ise ilçede denize girmek için tercih edebileceğiniz muhteşem adreslerden. Üstelik bölgede bulunan tarihi eserlerin hemen yakınında yer alması sayesinde plajda yüzdükten sonra dilerseniz kısa bir kültür gezisine çıkabilirsiniz. Aydıncık’a Mersin kent merkezinden ve çevresinde yer alan diğer ilçelerden uygun fiyatlı otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. İlçeye uçakla seyahat etmek istediğinizde ise Antalya veya Adana Havalimanı’na uçtuktan sonra otobüslere aktarma yapabileceğinizi anımsatalım.

Aydıncık Otogarı Hakkında

Mersin şehrine bağlı bir ilçe olan Aydıncık, şehir merkezine 192 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Antalya-Mersin Yolu üzerinde, ilçe merkezinin biraz dışında yer alan Aydıncık Otogarı’na yolcuların ulaşımı için belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ulaşım hizmeti veriyor. Otogardan Mersin ilçeleri ve köylerine de minibüslerle gitmeniz mümkün.

Belediye Otobüsleri

Otogar önündeki Antalya-Mersin Yolu ve otogar yanındaki Gülnar Caddesi üzerinde durakları bulunan belediye otobüsleri ile her yarım saatte Tuana Plajı Kentpark, Aydıncık sahili, İncekum Plajı, Aydıncık Öğretmenevi, Aydıncık Belediyesi, Gözmen Caddesi, Aydıncık Limanı gibi turistik ve merkezi noktalara veya Cumhuriyet Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Merkez Mahallesi, Yenikaş Mahallesi ve Atatürk Mahallesi gibi yoğun nüfuslu birçok mahalleye otogardan kolayca gidebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 172 hat numaralı Silifke-Taşucu-Aydıncık arasında seferler düzenleyen otobüsle de her gün 06:00, 11:30 ve 17:30 saatlerinde Aydıncık’tan çevre ilçelere ulaşabilirsiniz.

Minibüsler

Aydıncık Otogarı’ndan hareket eden minibüslerle de Aydıncık plajları ve otellerinin yanı sıra Aydıncık Tabiat Parkı, Kalenderis Antik Kenti gibi turistik noktalara ayrıca Mersin'in Anamur, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir ilçelerine her saat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Aydıncık Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz taksilerle hem ilçenin plajlarına, otellerine ve turistik noktalarına hem de Mersin’in turistik ilçelerine otogardan kısa sürede gidebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Aydıncık Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Aydıncık
200 TL217 sa 5 dk
roomİzmir - Aydıncık
150 TL414 sa 18 dk
roomAnkara - Aydıncık
170 TL69 sa 2 dk
roomAdana - Aydıncık
50 TL323 sa 53 dk
roomBursa - Aydıncık
140 TL312 sa 48 dk
roomAntalya - Aydıncık
50 TL296 sa 59 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Aydıncık otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

expand_more
Enuygun, Aydıncık otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Aydıncık otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.

Aydıncık yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?

expand_more
İstanbul-Avrupa - Aydıncık 17 saat 30 dakika , İzmir - Aydıncık 14 saat 30 dakika , Ankara - Aydıncık 9 saat 30 dakika sürüyor.

Hangi otobüs firmalarının Aydıncık seferleri bulunuyor?

expand_more
Mersin Nur Turizm, Güney Akdeniz, Özkaymak Türkiye’nin birçok şehrinden Aydıncık seferleri düzenliyor.

Aydıncık otobüs bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

expand_more
Evet, Aydıncık otobüs bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  17 saat schedule
 • İzmir
  14 saat schedule
 • Ankara
  9 saat schedule
 • Adana
  4 saat schedule
 • Bursa
  16 saat schedule
 • Antalya
  6 saat schedule
expand_less