Yeni yılda cesareti artıracak 5 karar!

mugekanbay
İçindekiler

Aralık ayını verimli kullanmak, yeni bir yıla taze kararlar ve yenilenmiş bir ruhla çıkmak istiyorsak, çevremizi bir susturup kendimize kulak vermek gerek! Bunu yaparken yalnız olmak zorunda da değilsiniz, Enuygun.com finansal kararlarınızda yanınızda. Uzman görüşleri ve kendi deneyimlerimizden derlediğimiz kişisel finans reçetelerimizi sizlere sunmak ve birlikte düşünmek; yeni yıla girerken hedefleri belirlemek istiyoruz.

Kredi kartlarını, faturalarınız ve standart giderlerinizi tam olarak bilin

Tam olarak bilmek bunları kağıt üzerine yazmaktan, ödeme tarihlerini, miktarı da kapsayan listeler oluşturmanız ya da basit masa üstü uygulamalar, internet üzerinde takip edebileceğiniz finans programlarına geçmek. Riskleri de öngörmeye çalışın; vergiler, zamlar, işinizle ilgili riskler gibi. Kredi kartları hakkında aforizmalar üretmeyi seviyoruz; henüz sahip olmadığınız parayı harcamaya başlamayın!

Bir plan dahilinde hareket edin, bunun içinde kariyer, ev yaşantısı ya da yazın çıkacağınız tatil hatta alacağınız doğum günü hediyeleri bile olsun

Eylemlerinizi ne kadar planlı hale getirirseniz bütçenizdeki sapmaları görmek kolaylaşacak. Bütçenizi şimdi planlayın, sizi zorlayan borçlarınızdan kurtulun. Söylemesi kolay ancak planı kafanızda oturttuktan sonra uygulaması da kolay.

Kredi ödemeleriniz geciktiğinde yasal sürecin başlaması için  2 ayınız var

Bu iki ayı doğru değerlendirmek ödemeleriniz faize girse de mümkün; yasal süreç öncesinde bankanızla görüşmek ve alternartifleri değerlendirmek akıllıca olacaktır.

Borç transferi, yapılandırma gibi bankacılık işlemleri borçlarınızı sıraya koymanız, taksitlendirmenize yardımcı olacaktır

Toplu para ihtiyacınız varsa, ihtiyaç kredileri; ihtiyacınızın tipine miktarına göre konut kredileri ve taşıt kredileri de önemli bir kaynak olabilir. Özellikle son dönemde, taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredileri tercih edilir olduğunu hatırlatalım.

Yen yıla girerken en önemli para kaynağı da elbette işiniz ve maaşınız

Pek çoğumuz için, yıl sonu zam dönemi. İhtiyaçlarınızı, kariyer planınızı ve iş yerinizin gerçeklerini de hesaba katarak optimum rakamda iş vereninizle buluşmayı ve zam mütarekelerine girmeyi atlamayın!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar