Yeni yıl coşkusu sizi zor durumda bırakmasın!

dincerkeskinpala
İçindekiler

Yılbaşı yaklaşırken tatlı bir telaşa düşebilirsiniz. Ama burada dikkat etmemiz gereken ince bir çizgi var. Yılbaşı gelirken, yılın son günlerini yaşıyor oluyoruz. Yani yılbaşı için yapacağınız her ekstra harcama, yılsonu bütçenizden değil, yeni yıl için plandığınız bütçeden gidecektir. Bu nedenle yeni yılda çılgın alışverişlerinizde dikkatli olmanız gerekiyor.

Yeni yıl kutlamaları ailelerden ailelere göre değişir. Bazı aileler şaşalı kutlamalar yaparken, bazı aileler ise sade bir şekilde kutlarlar. Buradaki kilit nokta; kutlama alışkanlığınız ve hediye alma şartlarınız. Yani klasik olarak hediye almayı-vermeyi alışkanlık haline getirdiğiniz bir grubunuz varsa, bunu bütçe planlamasına dahil etmelisiniz. Eğer ki gönlünüzden kopan bir hediye ile yakınlarınızı-arkadaşlarınızı şaşırtmak ve sevindirmek istiyorsanız da, hediyelerin maddi anlamdan ziyade manevi anlamlar da taşıdığını unutmayın.

Önce aile; aile için hediyelerinizde aşırıya kaçmayın!

Yılbaşı alışverişinde ilk olarak aile içinde alacaklarınıza odaklanırsınız. Burada da aşırıya kaçmamakta fayda var. Yılbaşı için alınan hediyenin anlamı, hatıra oluşturacak maneviyatta olmasıdır. Yurt dışında Noel için alınan hediyelerde de genelde bu kural göz önünde bulundurulur.

Noel Baba efsanesine girmeyelim ancak özellikle çocukların içlerinde uhde kalan ve çok sahip olmalarını istedikleri şeyleri ailelerine söyleyerek Noel Baba efsanesini yaşatabilirler. Anne-babalar çocuklarının bu özel isteklerini, yılbaşında yerine getirebilirler. Amacın insanları mutlu etmek olduğu kadar bütçeyi de koruma zorunluluğu unutulmadan!

Alışveriş için harcayacağınız bütçeyi hemen belirleyin. Bu bütçenin üzerine çıkmadan, bütün alışverişlerinizi tamamlamayı kendinize görev atfedin. Gözünüze güzel görünen her şeyi almak yerine, belirlediğiniz bütçeyi aşmadan manevi değeri yüksek ürünler alabilirsiniz. Bu aileniz için de arkadaşlarınız için de aynı kurala uygun olmalıdır.

Kutlama planı için son güne kalmayın, karar verin!

Yılbaşını nerede kutlayacağınıza da karar vermelisiniz. Ev dışında eğlence mekanları, otel, yurtdışı gibi organizasyonlar için planınızı yapmış olmalısınız. Bunun için bütçeniz de yaratılmış olmalı. Eğer ki henüz karar vermemiş ve erken rezervasyon yapmamışsanız, son günlere bu işleri bırakmanız takdirde daha pahalı hamleler atmak zorunda kalabilirsiniz. Araştırma yapma fırsatınız olmayacağı için mecburiyetten dolayı yer bulabildiğiniz yere gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da hiç yokken bütçenize artı yük getirecektir.

Kutlama planı yapıyorsanız mutlaka bütçenizde buna uygun fazlalık vardır. Çünkü borçla yıl kutlamak çok mantıklı olmayacaktır. Çünkü bir gece için katlanmak zorunda olduğunuz bedelin, sizi nelerden vazgeçirmek zorunda olacağını düşünün. Eğer ki o gece daha makül bir kutlama yapıp, sizi finansal hedeflerinizden uzaklaştırmayacak yolları seçersiniz daha mutlu olacağınızın garantisini vermek istiyorum.

Bütçeniz uygunsa; tatil planlarınızın için kredi kullanabilirsiniz

Eğer ki bütçeniz müsaitse ve zorlanacağınız bir durum oluşmayacaksa, yurt dışı planları da yapabilirsiniz. Bunun için kredi imkanları da size yardımcı olabilir. Tabi ki yurt içi turlar da seçenecek dahilinde olabilir. Yılbaşı için bankaların sundukları kredi imkanları fena değil. Kısa şekilde göz atacak olursak;

Garanti Bankası – 5,000 TL’ye kadar 12 ay vadeli 0.38 faizli kredi imkanı sunuyor.

ING Bank – 5,000 TL’ye kadar 12 ay vadeli yüzde 0.39 faizli kredi imkanı sunuyor.

İş Bankası – 5,000 TL’ye kadar 60 ay vadeli yüzde 0.77 faizli kredi imkanı sunarken, ikinci bir alternatif olarak 30,000 TL’ye kadar 60 ay vadeli yüzde 1.53 faizli kredi imkanı sunuyor.

HSBC – 5,000 TL’ye kadar 12 ay vadeli yüzde 0.79 faizli kredi imkanı sunuyor.

Uzman Yazarlar