Ana sayfa   Bilgi   Yazarlar
Şengül Durucu

Şengül Durucu

İstanbul'da doğa-kitap-kahve üçlüsüyle dinlenebileceğiniz en tenha 7 yer

İstanbul'da doğa-kitap-kahve üçlüsüyle dinlenebileceğiniz en tenha 7 yer

İstanbul'da tenha yer mi kaldı dediğinizi duyar gibiyim. Evet bu devasa şehirde kafanızı dinleyebileceğiniz tenha bir yer bulmak zor ama imkansız değil. Amacınız eğer kendinizle baş başa kalmak, okkalı bir kahve eşliğinde hülyalara veya elinizdeki kitaba dalmaksa bu yerleri eminiz ki çok seveceksiniz. Veli'nin oğlu Orhan Veli'nin dediği gibi “İmkansız şey şiir yazmak aşıksan eğer ve yazmamak, aylardan nisansa…”. Nisanda doğaya karşı koymak da imkansız. İşte İstanbul'da, başınızda bahar yelleri estirecek 7 tenha köşe...

Sık seyahat ederek geliştirebileceğiniz 8 gülümseten davranış

Sık seyahat ederek geliştirebileceğiniz 8 gülümseten davranış

Gitme; yeni yerler, farklı insanlar ve kültürler keşfetme isteği hepimizde var aslında. Kimimiz yaşam koşullarımızdan dolayı bunu ancak belirli dönemlerde, seyahate tatil gözüyle bakmayanlar ise neredeyse her fırsat bulduğunda yapıyor. Yılmaz Erdoğan'ın dizeleriyle “Yol bir yere gitmez, o bir durma biçimidir” diyen, hayatını gezerek sürdüren insanların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Bunun nedeni yalnızca gezip görmek, keşfetmek değil elbette. “Gezgin olma” hali, insana çok farklı içsel deneyimler; çocukluğumuzdan kalma naif duygular yaşatıyor. İnsanlar yollarda gerek karşılaştıkları farklı durumlar gerekse ihtiyaçları nedeniyle hiç hesaplamadıkları şeyleri yaşayıp hayatı deneyimliyorlar. Bu da kendilerini geliştirmelerini, daha güçlü ve iyi insanlar olmalarını sağlıyor. İşte seyahat ederek geliştirebileceğiniz 8 gülümseten davranış.

Uçak biletini ücretsiz yükseltmenin 8 yolu

Uçak biletini ücretsiz yükseltmenin 8 yolu

Aldığı ekonomi sınıfı bileti ücretsiz olarak business veya first class'a çevirmeyi kim istemez ki! Sunduğu ayrıcalıklar ve konforu düşündüğümüzde pek çoğumuz bu yükseltmeye çok uçuk olmamak kaydıyla ek ücret ödemeye bile hazırız. Eğer sık uçan biriysen ve ağzın da biraz laf yapıyorsa buna hiç gerek yok. Doğru yerde, doğru zamanda, dozunda yapacağın bir hamleyle biletini ücretsiz yükseltebilir, konforlu uçak yolculuğunun tadını doyasıya çıkarabilirsin. İşte taktikler!

Bir kuzey masalı Minsk'te gezip görülesi 7 yer

Bir kuzey masalı Minsk'te gezip görülesi 7 yer

Belarus Cumhuriyeti; Rus coğrafyasının refah düzeyi en yüksek, en düzenli ve en güvenli ülkesi. Ülkenin kültür-sanat ve ticaret merkezi olan başkenti Minsk ise 947 yıllık geçmişiyle adeta bir anıt-şehir gibi dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Tarihi olduğu kadar planlı mimarisi, yeşil alanları ve temizliğiyle Minsk, yalnızca bölgenin değil dünyanın en düzenli şehirlerinden. Sokaklarında evsiz insan, sahipsiz hayvan göremeyeceğiniz, trafiğin ve korna sesinin olmadığı bir yer burası. Eğitim seviyesinin neredeyse %100 olduğu kentte 38 üniversite, 139 kütüphane var; bu sayede yüzlerce yıllık bir tarihe sahip olmasına karşın genç bir çehreye sahip. Hemen her hafta çeşitli ticaret fuarlarına evsahipliği yapan şehir, dinamizmini yaz-kış hiç kaybetmiyor. Bize de coğrafi bakımdan yakın olmasına karşın pek bilmediğimiz bu asırlık kentin en güzel noktalarını sıralamak kalıyor.

Hayvan dostlarımızla uçak yolculuğu nasıl yapılır?

Hayvan dostlarımızla uçak yolculuğu nasıl yapılır?

En yakın dostunuzla uçak yolculuğu yapacaksınız ama prosedürleri bilmiyorsunuz. Üstelik havayolu şirketinin onu uçağa kabul edeceği bile meçhul. Bu nasıl bir dostmuş ki dediğinizi duyar gibiyim. Evcil hayvanlarımızdan söz ediyorum. Bizi en çok anlayan; bizimle üzülüp bizimle sevinen can dostlarımızdan. Yakın zamanda birlikte bir uçak yolculuğu yapacaksınız ve neler yapmanız gerektiği konusunda bir fikriniz yok. Endişelenmeyin. Adım adım yapmanız gereken her şey bu yazıda!

Gezgin Engin Kaban'la Seyahat Üzerine Geyik Muhabbeti

Gezgin Engin Kaban'la Seyahat Üzerine Geyik Muhabbeti

O hepimizin hayallerini süsleyen şeyi yapıyor; sırtında çantası dünyayı dolaşıyor. Üstelik bir de bundan para kazanıyor. Gezi izlenimlerini ve deneyimlerini yazıp insanlarla paylaşıyor. Bugüne dek 4 kıtada 60 ülke gezmiş. Tam sayı yazamıyorum çünkü kendisi de bilmiyor. Engin Kaban turist değil, tatilci değil; bir gezgin. Gezmek daha doğrusu "gezgin olmak" ciddi bir iş. Engin de bu bilinçle düşmüş yollara.

Şehirden kaçamayanlar için 5 farklı tarzda romantik öneriler

Şehirden kaçamayanlar için 5 farklı tarzda romantik öneriler

Sevginin bir sembolü, günü, zamanı, yeri olmaz biliyoruz ama Sevgililer Günü gibi özel zamanlar olmasa hayatın hengamesine dalıp sevdiklerimizi unutacağımız da bir gerçek. Felsefesi, sosyoekonomik yönleri bir yana, önceden belirlenmiş bir günde bile olsa elinde bir buket çiçekle sevgiliye gitmek ne güzeldir. Yurtdışına çıkamadınız, yakın yerlere kaçamadınız; anlaşıldı, bu Sevgililer Günü'nde şehirdesiniz. İki gönül bir olduktan sonra nerede olduğunuzun ne önemi var ki. Üstelik canım İstanbul'da, doğaseverlerden kültür-sanat meraklılarına tüm çiftler için romantik noktalar mevcut.

5 soruda 4,5 G nedir?

5 soruda 4,5 G nedir?

4,5G hayatımıza, teknolojisi gibi hızlı bir giriş yaptı. Her yerde herkesin dilinde o var. Yaşantımızı sihirli bir değnekle dokunulmuşçasına değiştirecek mi bilmiyoruz ama internete ilişkin pek çok şeyin eskisi gibi olmayacağı bir gerçek. Peki nedir bu 4,5G, ne işe yarar ve en önemlisi hayatımızda neleri değiştirecek? İşte 6 soruda aklımıza takılanlar ve yanıtları.

Destinasyon, konaklama ve harcama tercihleriyle  2016 seyahat trendleri

Destinasyon, konaklama ve harcama tercihleriyle 2016 seyahat trendleri

Her şeyin anlık olarak değiştiği günümüzde seyahat konusundaki tercihlerimiz de günden güne farklılaşıyor. Sosyoekonomik dengeleri sorgulayan, çevreye ve diğer canlılara duyarlı 21. yüzyıl insanı, seyahat ederken aklını ve ruhunu doyurmak, kendini yenilemek, gerçekleştirmek ve zenginleştirmek istiyor. İstediği şey için para harcayabilen, özgürlükçü, yenilikçi, yetinmeyi sevmeyen bu iyi eğitimli yeni nesil seyahatseverler, eğilimleriyle ulaşım ve tatil de dahil pek çok sektöre yön veriyor. İşte destinasyondan konaklamaya, yapılan harcamadan iletişim kanallarına 2016'nın seyahat trendleri.

Dikkat! Uçakta bu kelimeleri kullanmak yasak

Dikkat! Uçakta bu kelimeleri kullanmak yasak

Son dönemde tüm dünyada artan terör saldırıları havayolu şirketlerini de alarma geçirdi. Güvenlik önlemlerini artıran şirketler, uluslararası uçuş kurallarının uygulanması konusunda da daha hassas davranıyor. Dikkat edilmesi gereken şeylerin başında ise "yasaklı kelimeler" geliyor. Peki söylediğimiz takdirde uçaktan indirilmemize ve hatta gözaltına alınmamıza neden olabilecek bu kelimeleri biliyor muyuz? İşte o "yasaklı kelimeler"!

x