Son günlerde doğru şekilde yapıştırılmayınca kaçak geçiş ya da hatalı geçiş uyarısı veren HGS kartı olanlara ceza kesilmeyeceği açıklandı. Ayrıca aynı kartın 5 farklı araca da tanımlanması için çalışma başlatıldı. KGS gişelerinin kalkmasıyla köprü ve otoyol gişelerine Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS geçiş turnikeleri konulmuştu. 17 Eylül 2012’den itibaren satışa konan HGS etiket sayısının 2 milyonu geçtiği belirtildi.

HGS’nin doğru yere yapıştırılmasa bile geçiş ücretinin plakadan düşürüldüğünü belirten PTT Genel Müdürü Osman Tural , “Etiketi olduğu halde yapıştırmayan aracın sistem üzerinden plakasından geçiş ücreti düşürülüyor” dedi.

 

İçindekiler

Sisteme kayıtlı ise sorun yok

Tural, ''Hızlı Geçiş Sistemi'ne kayıtlı olan hiçbir aracın hiçbir şekilde cezaya düşmesi mümkün değil. HGS etiketiniz varsa nereden nasıl geçerseniz geçin, oradaki cihazlar okusa da okumasa da sizin herhangi bir şekilde cezai müeyyideye tabi olmanız mümkün değil'' diye konuştu.

Bir kart 5 araç plakası tanımlanabilecek

HGS kartlarına 5 aracın plakasının tanımlanması için yapılan yazılım çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğu açıklandı. Bir kişi birden fazla aracına aynı etiketi kullanabilecek. HGS kartlarını PTT şubeleri dışında anlaşmalı bankalardan da alabilirsiniz. Konuyla ilgili HGS kartı alabileceğiniz bankalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN