2024 Venedik Karnavalı'na dair her şey

ipekincir

İtalya'nın Venedik şehrinde her yıl düzenlenen ve dünyanın en ünlü festivallerinden biri olan Venedik Karnavalı, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı kendine çekiyor. Karnavalın renkli atmosferi ve büyüleyici ortamı, kanallarıyla ünlü Venedik'e bambaşka bir güzellik kazandırıyor.

Maskeli insanların sokakları doldurduğu karnavalda eğlenceler genellikle birkaç hafta kadar sürüyor.

Venedik Karnavalı nasıl ortaya çıktı?

Venedik karnavalı sırasında St. Mark Meydanı'nda güzel maske.

Venedik Karnavalı'nın tam olarak ne zaman başladığı hala bilinmese de karnavalın kökenlerinin Orta Çağ'a kadar uzandığı tahmin ediliyor. Bazı tarihçiler, karnavalın Pagan geleneklerinden kaynaklandığını, bazı tarihçiler ise Venedik'in zengin ve güçlü bir ticaret şehri olarak yükselişiyle bağlantılı olduğunu söylüyor. En yaygın düşünce ise karnavalın 1162'de Aquileia Patriği 2. Ulrico'ya karşı kazanılan zaferin kutlanması ile başladığı yönünde. O zamandan günümüze Venedik Karnavalı, dünyanın en ilgi gören karnavallarından ve Venedik kültürünün en önemli parçalarından biri haline gelmiş durumda.

Venedik Karnavalı, özellikle 16. yüzyılda Venedik'teki en önemli olaylardan biri haline gelmeye başladı. Birbirinden ilginç maskeler ve kostümler, bu dönemde karnavalın önemli bir parçası haline geldi. İnsanların kimliklerini gizlemelerine ve sosyal sınıf kısıtlamalarını aşmalarına olanak tanıdıkları için çok sevilen karnaval maskeleri, Venedik'in zengin ve ünlüleri için ise bir sosyalleşme fırsatı olarak çok sevildi.

Şehrin en zengin dönemi olan ve Venedik'in Altın Çağı olarak bilinen 18. yüzyılda zirveye ulaşan ilgiyle bir anda şehrin en önemli kültürel etkinliği haline gelen Venedik Karnavalı, dünyanın her yerinden binlerce turisti kendine çekmeye başladı. 19. yüzyılda önemini bir miktar kaybeden Venedik Karnavalı, 20. yüzyılın sonunda ise yeniden ilgi odağı oldu. Günümüzde ise Venedik Karnavalı, dünyanın en popüler festivallerinden biri olarak milyonlarca insanı şehre çekmeye devam ediyor.

Venedik Karnavalı’nda neden maske takılır?

venedik karnavalında takılan renkli maskeler

Venedik Karnavalı’nın en dikkat çekici etkinliklerinden olan maskeli balolar, genellikle şehrin lüks otellerinde ve yüzlerce yıllık saraylarında düzenleniyor ama karnaval boyunca şehrin sokaklarında da binlerce maskeli insanı eğlenirken görmen mümkün. Karnaval boyunca, birçok farklı kostümlü geçit töreni izleyebilirsin. Bu geçitler, genellikle Venedik’in en büyük meydanı olan San Marco Meydanı'ndan başlıyor ve ana sokaklar boyunca devam ediyorlar.

Bugün bir kültüre dönüşen Venedik maskesinin ortaya çıkışında ise veba salgını yatıyor. Avrupa’da başlayan ve hızla yayılan veba nedeniyle insanlar salgından korunmak için maske takmaya başlar. Venedik Karnavalı’nın bugün ünlü olduğu maskeleri, bir salgını önlemek için takılma amacını taşır.

Venedik Karnavalı ne zaman ve nerede yapılıyor?

venedik-karnavalinda büyük venedik kanalı görünümü

Venedik Karnavalı, her yıl şubat veya mart aylarında, Paskalya'dan 40 gün önce Venedik’te düzenlenir. Dini takvime göre ise Paskalya'dan kırk gün önce yani Shrove Salı günü başlayan Venedik Karnavalı, Kül Çarşambası’ndan önceki gün Hristiyan Lent kutlamasıyla sona eriyor.

Konum Linki

Venedik Karnavalı ücreti

  • Venedik Karnavalı genel olarak ücretsiz yapılan sokak gösterilerinden oluşuyor. Özel etkinlikler için ücret alınıyor.

  • 2024 ile birlikte günübirlik turistik ziyaretler için 5 euro ödenmesi durumu söz konusu olabilir.

2024 tarihleri

  • Venedik Karnavalı 27 Ocak 2024'te başlayıp 13 Şubat 2024’te sona eriyor.

Yazar Notu: Karnavalın en önemli zamanları son perşembe ile son gün olan salı arasındaki günler. Bu günlerde şehrin her yerinde birçok eğlenceli maskeli balo ve etkinlik düzenleniyor. Tarihleri bu zamanlara denk getirmeni öneririz.

Venedik Karnavalı’nda ne giyilir?

venedik festivalinde kostümlü insanlar

Venedik Karnavalı'nın en önemli özelliklerinden biri de rengarenk maskeler. Karnavalın en ikonik sembollerinden olan maskeler, genellikle kartondan veya deriden yapılarak çeşitli renklerde boyanıyor. Karnaval maskeleri, insanların kimliklerini gizlemelerine ve sosyal sınıf kısıtlamalarını aşmalarına olanak tanıdığı için karnaval tarihi boyunca hep çok ilgi gördü. Bu yüzden Venedik Karnavalı’nı birbirinden güzel ve geleneksel kostümleri olmadan düşünmek olmaz. Kostümler, karnavalın bir başka önemli özelliği ve çeşitli tarihsel veya mitolojik karakterlere dayanarak tasarlanıyor. Karnaval kostümler, ayrıca parlak renkler ve ayrıntılarla özel olarak süsleniyor.

Venedik Karnavalı’nın kostümleri arasında en popüler olanlardan biri ise 16. yüzyılda Venedik'te ortaya çıkan bir halk tiyatrosu türünden esinlenerek tasarlanan Commedia dell'Arte. Antik Roma ve Yunan mitolojisinden esinlenen, ayrıca lüks kumaşlar ve ayrıntılarla süslenen Antik Roma ve Yunan Kostümleri de Venedik Karnavalı’nda çok ilgi görüyor.

17. ve 18. yüzyıllarda Venedik'te yaşayan aristokratlardan esinlenerek pahalı kumaşların mücevherlerle süslenmesiyle hazırlanan Aristokrat Kostümleri ile peri masallarından, efsanelerden ve mitolojilerden esinlenerek tasarlanan hayal gücü ve yaratıcılığı yansıtan Efsanevi karakter kostümleri de karnavalın en ilgi gören kostüm türleri arasında.

Yazar Notu: Venedik Karnavalı’nda sen de maske ve kostüm giyerek harika fotoğraflar çekilebilirsin. Bunun için yanında giderken kostüm götürmeyi unutma. Maskeni ise Venedik’ten alabilirsin.

Venedik Karnavalı’na nasıl gidilir?

venedik-karnavali

Venedik Karnavalı’na gitmek için önce Venedik uçak bileti alman gerekiyor. Karnaval zamanı uçak biletlerine talep olacağından biletini karnavaldan çok daha önce alman iyi olacaktır. Venedik Karnavalı’na gitmek istiyor ama Venedik’e değil de İtalya’nın başka şehirlerine seyahat edeceksen Roma, Bologna, Floransa gibi kentlerden Venedik’e tren ile kolayca ulaşabilirsin.

Uçak Bileti

Venedik Karnavalı’nda nerede kalınır?

venedik festivalini kaçırmak istemeyenler için tercih edilen otellerden  moresco hotel

Venedik Karnavalı boyunca nerede kalacağım konusu da erken planlanması gereken noktalardan biri. Venedik otelleri karnaval öncesi hızla doluyor. Venedik otel fiyatları da aynı hızda artış gösteriyor. Bu yüzden konaklama tercihini Venedik’e yakın İtalya şehirlerinde yapmayı düşünebilirsin. İtalya otelleri arasından kendine uygun olanı seçebilirsin.

Venedik Karnavalı’nda ne yapılır?

Cannaregio bölgesine uğrayan gondolların geçiş kanalı

Venedik Karnavalı boyunca şehrin birçok meydanı ve etkinlik alanlarında çeşitli konserler ile özel gösteriler düzenleniyor. Özellikle şehrin tarihi mekanlarının büyüleyici atmosferinde gerçekleştirilen etkinlikler turistler tarafından çok ilgi görüyor. Dünyanın en popüler festivallerinden biri olarak kabul edilen Venedik Karnavalı’nda unutulmaz zamanlar yaşayabilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsin.

  1. Karnavalın ilk günü Türk uçuşu olarak da bilinen meleğin uçuşuna mutlaka katıl.

  2. Gondol geçit törenlerine ve ilk hafta sonu Cannaregio bölgesine giden teknelerin su geçit törenine denk gel.

  3. Karnavalın ikinci cumartesi günü bir başka ilginç geçit töreni olan Festa delle Marie’yi izle.

  4. Maske veya kostüm satın almak için Atelier Marega'ya uğra.

  5. La festa Veneziana sull'acqua gösterisi de Venedik Karnavalı'nın büyük açılışında gerçekleşen etkinliklerden. Karnavalın ilk hafta sonunda yapılıyor.

  6. En iyi maske yarışmasına katıl ya da izleyici olarak bu deneyimi yaşa.

Venedik Karnavalı’na katıldığında şehri de keşfetme fırsatı bulabilirsin. Venedik'i keşfetmeye başlamak için en ideal yer olan San Marco Meydanı, aynı zamanda Venedik'in koruyucu azizi olan Aziz Mark'ın heykeli ile hemen dikkatini çekecek. Doge Sarayı, Aziz Mark Bazilikası ve Saat Kulesi gibi önemli yapıları da San Marco Meydanı’nda gezerken yakından görmen mümkün.

Venedik'i deneyimlemenin en güzel yollarından biri ise şehrin kendine özgü kanallarında süzülerek sana Venedik'in eşsiz manzaralarını sunacak olan gondol gezileri. Romantik gondol gezileri sırasında her köşede birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsin. Venedik'in yakınında bulunan iki turistik ada olan Murano ve Burano adalarına da gezinde mutlaka uğramalısın. Burano Adası, kendine özgü rengarenk evleriyle turistleri kendine çekerken Murano Adası ise tarihi yapıları ve cam atölyeleriyle çok ilgi görüyor.

Venedik'i gezerken şehrin en önemli sanat müzelerinden biri olan Academia Galerisi'ne uğrayarak Titian, Tintoretto, Veronese ve Bellini gibi ünlü sanatçıların birbirinden güzel eserlerini yakından görebilirsin. Venedik'in en ünlü köprülerinden biri ve turistik işletmeleriyle şehrin en hareketli bölgelerinden olan Rialto Köprüsü de hem romantik yemekler tatmak hem de muhteşem fotoğraflar çekmek için mutlaka uğraman gereken yerler arasında.

Yazar Notu: Venedik Karnavalı’nın tarihlerinde yağış olabileceğini ve Venedik’te su basma olaylarının yaşanabileceğini hatırlatalım.

Venedik Karnavalı’na gittiğinde bu harika kentin tüm detaylarını keşfetmek ve gezilmesi gereken yerleri kaçırmamak için Venedik’te gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atmalısın.


ipekincir
İpek İncir
351 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN