Seyahat ederken beslenme düzenimizi değiştirmemiz gerekiyor çünkü gittiğimiz ülkenin önemli yapılarını görmek kadar mutfak kültürlerini de tatmak istiyoruz. Tabii günlük hayatımızda beslenme şeklimiz için özel bir düzenimiz varsa biraz zorlanabiliyoruz seyahatlerimiz sırasında. Özellikle vejetaryen ya da vegan beslenenler için bu zorluk iki katına çıkabiliyor. Vejetaryenler et, balık ve kümes hayvanları tüketmezken veganlar etin yanında hayvanlardan elde edilen süt, peynir, tereyağı ve yumurta gibi besinleri de yemiyorlar. Hayvansal besinler, dünyanın birçok yerinde sıklıkla kullanılıyor ama dünya genelinde vegan beslenme yaygınlaştığı için vegan kafeler, restoranlar ve hatta oteller bile bulmak mümkün. Eğer sen de vegan besleniyorsan ya da vegan beslenmenin ilk adımlarını atmaya çalışıyorsan aşağıda sayacağım şehirlerden sonra hemen uçak bileti alacaksın. 

İçindekiler

1- Berlin

Berlin vegan

Berlin, veganlar tarafından çok sevilen bir şehir. Zaten dünyanın vegan başkentlerinden biri olmak için de sürekli çalışmalar yapılıyor. Berlin’de 2008 yılından beri Avrupa’nın en büyük vegan ve vejetaryen festivali düzenleniyor. Bu konuda birçok Avrupa şehrine de örnek olmuş. Ayrıca dünya üzerindeki ilk vegan market zinciri de Berlin’de bulunuyor. Tüm şehirde menüsünü vegan yiyecekler üzerine kuran yaklaşık 30 restoran var. Bunlar dışında birçok restoranda da vegan seçenekler bulacağına emin olabilirsin. Şunu da belirteyim, Avrupa’nın diğer vegan şehirlerine kıyasla Berlin’de vegan yiyecekler çok daha uygun fiyatlı. Schivelbeiner Strasse adlı cadde boyunca sıralanan tüm dükkanlar vegan mağazalar. Otel tercihinin de vegan olmasını istersen Almodovar Hotel’i tercih edebilirsin.

Uçak Bileti

2- Londra

Birleşik Krallık, ülke genelinde hayvanları korumak için çıkarılan yasalarla adından sıkça söz ettiriyor. İngiltere’de de her yıl vegan beslenmeyi tercih eden kişi sayısı gitgide artıyor. Özellikle başkent Londra’da artan vegan sayısını tatmin edecek birçok düzenleme yapılıyor. Şehirde sadece vegan yiyecekler servis eden restoranların sayısı 100’ü geçmiş durumda. Dünya mutfaklarından farklı lezzetlerin vegan versiyonları da Londra’da bulunabiliyor. Londra’da özellikle dikkat çeken şey ise, dünyanın ilk vegan tavuk restoranının açılmış olması. Tabii vegan tavuk deyince nasıl yani diye düşünüyor insan. “Seitan” adı verilen bir buğday glüteni ile yiyeceklere kızarmış tavuk görüntüsü ve tadı kazandırılıyor. Ayrıca Londra’da sadece restoranlar değil kuaförler, alışveriş merkezleri ve giyim mağazaları da veganlaşıyor.

3- Taipei

Shillin market

Kültürel açıdan baktığımızda ve Budizm felsefesini de düşündüğümüzde Tayvan’da vegan sayısının artışının normal olduğunu görebiliriz. Hatta Budistler için veganlık, tüm dünyaya yayılmadan önce de var olan bir yaşam şekliydi diyebiliriz. Taipei’de vegan olduğunu söylediğinde ünlü sokak lezzetleri ve tüm yöresel lezzetlerin vegan beslenmeye uygun hallerini bulman mümkün. Şehrin en popüler vegan restoranı ise Fruitful Food. Ayrıca pazarlarda da birçok vegan ürünü kolayca bulabilirsin. Özellikle Shilin Gece Pazarı’na mutlaka uğramanı tavsiye ederim.

4- Portland

Amerika ile fast food kültürü özdeşleşmiş bir durumda. Bu yüzden de veganlığın burada yaygın olması ilginç diye düşünebilirsin ama Portland’da Amerika’nın popüler donut lezzetinin bile vegan versiyonunu bulacaksın. Vegan olduğun için kahve, hamburger, suşi gibi lezzetlerden uzak kalmak zorunda değilsin çünkü Portland’da tüm bunların veganlara uygun halleri var. Hatta o kadar ki klasik Amerikan barbekülerinin sebze ile yapılmışları bile var. Tüm bu yiyecekler yaygınlaştığı için restoranlar da zincir haline gelmiş durumda.

5- Tel Aviv

Tel Aviv falafel

İsrail genel anlamda vegan nüfusuyla ön plana çıkan bir ülke. Tel Aviv’de yaşayan veganlar fazla olduğu gibi bu şehre gelen vegan turist sayısı da oldukça fazla çünkü vegan gezginlerin gidebileceği en iyi destinasyon olarak gösteriliyor. Şehirde bulunan vegan restoranların sayısı 400’den fazla ve her geçen gün de artıyor. Hatta öncesinde et restoranı olup sonrasında tamamen vegan bir beslenmeye uygun hizmet vermeye başlayan Nanuchka gibi restoranlar da var. Anastasia’ya gidip vegan bir Akdeniz kahvaltısı da mutlaka yapmalısın. Ayrıca şehirde birçok vegan festivali ve etkinliği de düzenleniyor.

6- Chiang Mai

Taipei’de bahsettiğim gibi Chiang Mai için de Budizm felsefesi, vegan olma kararını etkileyen önemli bir faktör. Birçok restoran ve büfede vegan yemekler bulmak kadar kolayı yok. Özellikle ülke genelinde hayvanlara zarar vermeyen yerleri belirtmek için bir işaret bile koymuşlar. Sarı renkli bir yuvarlağın içinde 17 sayısına benzer bir işaretin olduğu etiketi görüyorsan buranın veganlar için uygun bir yer olduğunu anlayabilirsin. Bu etiketi taşıyan restoranların sayısı da her geçen gün artış gösteriyor.

7- Singapur

Singapur vegan

Singapur, Asya kıtasında yer alan vegan dostu şehirler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Restoranlarda sebze içeren vegan dostu seçenekler oldukça çeşitli ve çok fazla sayıda. Şehirde 4 katlı bir vegan restoranı da bulunuyor. Dondurma, kek, waffle gibi lezzetlerinden vegan alternatiflerini Singapur’da bulabilirsin. Şehirde bulunan havalimanında bile birçok vegan yiyecek ve içecek seçeneği bulmak mümkün.

8- New York

Amerika’nın fast food kültürüyle ve hatta bu kültürün getirdiği en vahim sonuç olan obezite ile ilişkilendirildiğini biliyoruz. New York da tam bir fast food cenneti aslında ve obez nüfusu da oldukça fazla ama bu vegan nüfusunun olmadığı anlamına gelmiyor. New York da vegan beslenmeye özen gösteren yüksek bir kesim bulunuyor. Bu nedenle de New York’ta vegan yaşam için alternatifler gün geçtikçe artıyor. Birçok restoranın vegan menüleri bulunuyor. Otellerde de vegan yiyecekler ve içecekler servis ediliyor. Ayrıca New York’ta vegan ayakkabılar ve kıyafetler satan noktalar da bulabilirsin.

9- Mumbai

Mumbai vegan

Aslında Hindistan, vegan olmaya en müsait ülke desek yanlış olmaz. İnekler kutsal sayıldığı için ve ahimsa adı verilen şiddet karşıtı anlayış sebebiyle Hinduizm’e bağlı yaşayanlar et tüketmiyorlar. Vejetaryenliği ahlaki yaşam biçimi olarak algılıyorlar. Bu yüzden de dünyanın en vejetaryen şehirlerinden biri, Mumbai. Vejetaryen ve vegan popülasyonu oldukça yüksek. Nereye gidersen git, Mumbai’de vegan bir yiyecek bulman mümkün. Ayrıca şehirde Ahimsafest adıyla bir vegan festivali de düzenleniyor.

10- Barselona

İspanya’nın mutfak kültürü hayvansal besinleri içerse de devlet vegan şehir olma yolunda adımlar atıyor. Bu nedenle de “Etsiz Pazartesi” adı verilen kampanyaya imza attı. İspanyollar, haftanın bir günü etsiz besleniyorlar. Yetkililer sadece bir gün et tüketmemenin de önemli bir adım olduğunu düşünüyorlar. Zaten bu kampanya sayesinde Barselona’da birçok vegan kafe ve restoran açıldı. İspanya’nın sevilen lezzeti tapasın da vegan alternatifi mevcut. Şehirde vegan oteller de bulabilirsin. Ayrıca vegan ürünler satan süpermarkete de uğrayıp birçok farklı ürün satın alabilirsin.

11- Toronto

Toronto veg fest

Toronto’da her yıl eylül ayında Toronto Veg Food Fest adında bir vegan festivali düzenleniyor. Bu festivalin ünü tüm dünyaya yayılmış durumda. Bu nedenle de birçok vegan festival döneminde orada bulunmak için Toronto’ya gidiyor. Hamburger ve pizza gibi sevilen fast food lezzetlerinin vegan versiyonlarını yiyebileceğin şehirde tamamen vegan restoranı olmasa bile vegan ürünleri de menülerine dahil eden restoranlar var.

12- Didim

Lüks Aydın Didim otelleri ile de adından sürekli bahsettiren Didim, Türkiye’nin ilk vegan kenti olma yolunda sağlam adımlar atıyor. Barselona’yı örnek alarak Didim’de de vegan kent olmak için yetkililer önemli çalışmalar yapıyor. Bu nedenle de Barselona’da olduğu gibi Didim’de de halkı haftanın bir günü et ürünleri tüketmemeleri için teşvik ediyorlar. Ayrıca 2017 yılında da Didim’de bir vegan festivali düzenlendi. Bu Türkiye’de düzenlenen ilk vegan festivali. 2020 yılında da Mayıs ayının son günlerinde bu festival 4. kez düzenlenecek. 

13- Prag

Prag vegan

Prag, son yıllarda vegan kültürü çok iyi bir şekilde benimsemiş olmasıyla ön plana çıkıyor. Tüm şehri saran vegan kafe ve restoranlar çok çeşitli. 5 yıldızlı gurme vegan restoranları bile bulabilirsin. Klasik Çek mutfağının önemli lezzetlerinin de vegan versiyonlarının tadına bakabilirsin. Prag’daki vegan restoranlarının bazılarının bir diğer güzel yanı da evsiz kalmış kişilere iş imkânı sağlaması.

14- Varşova

Varşova, vegan turistlerin gözde destinasyonları arasındaki yerini almış durumda. 50’ye yakın vegan restoranın olduğu şehirde vegan hamburgerler çok seviliyor. Öyle ki vegan hamburgerleri çok sevilen Krowarzywa adlı restoranın şehrin 5 farklı yerinde şubesi var. Hem de bu restoranın hamburgerleri, Varşova’daki en iyi hamburger seçilmiş. Varşova’da sadece vegan beslenme değil, ekolojik dengeye de çok önem veriliyor. Bu nedenle ekoturizm konusunda da ön plana çıkıyor. Otellerde de ekolojik dengeye korumaya özen gösterildiğini görebilirsin.

15- Chennai

Chennai vegan

Hindistan’da et yemeyen nüfus oldukça fazla. Bu nedenle de ülkenin genelinde vegan kültürüne dost bir anlayış hâkim. Özellikle Chennai kenti, vegan dostu olma konusunda ön plana çıkıyor. Hindistan’da bulunan PETA da bu şehri Hindistan’ın vegan şehirleri arasında seçmiş. Hindistan mutfağındaki körili lezzetlerin vegan versiyonlarını mutlaka denemelisin. Ayrıca bu şehirde vegan ayakkabılar, cüzdanlar, kozmetik ürünleri ve aksesuarlar satan mağazalar da bulabilirsin.

16- Ho Chi Minh

Şehirdeki genç nüfus ve Budizm öğretilerinin etkisiyle vegan kültürü oldukça gelişmiş bir halde. Halkın büyük bir çoğunluğu kendilerini vegan olarak tanımlamasalar da Budizm sebebiyle et yemiyorlar. Hatta Budist vejetaryenler soğan ve sarımsak gibi kök bitkileri de yemeyi tercih etmiyorlar. “Chay” kelimesi vejetaryen anlamına geliyor. Birçok kafe ve restoranda da bu kelimeyi göreceksin. İşte bu restoranlar ve kafelerde güvenle yemek yiyebilirsin.

17- Vancouver

Vancouver vegan fest

Toronto’nun vegan dostu bir şehir olduğundan bahsetmiştim. Aynı Toronto gibi Vancouver da veganlar için çok fazla seçenek sunuyor. Vegan nüfusun oldukça yüksek olduğu şehirde vegan menü sunan restoran ve kafe sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Ayrıca vegan yaşam tarzının daha fazla insan tarafından benimsenmesini sağlamak adına etkinlikler de düzenleniyor. Aynı Toronto’da olduğu gibi Vancouver’da da her yıl eylül ayında 3 gün süren bir vegan festivali yapılıyor. Bu festivalin ünü de Kanada sınırlarını aşmış durumda. Dünyanın birçok yerinden vegan turistler bu festival için Vancouver’a geliyorlar.

18- Glasgow

Birleşik Krallık genelinde çok sayıda vegan yaşıyor ama Glasgow, vegan dostu olma konusunda çok başarılı. PETA tarafından da Birleşik Krallık’taki en vegan şehir olarak ilan edildi. İskoçya mutfağının geleneksel yemeklerinin bile vegan alternatiflerini bulmak mümkün. Vegan pub ve barlar, eğlenceye düşkün vegan İskoçların en sevdiği yerler arasında. Ayrıca ekolojik dengeye de büyük özen gösteriliyor. Yağmurlu havaları avantaja çevirip yağmur sularını tekrar kullanılabilir hale getiriyorlar. Konaklama tercihini ekolojik bir otelden yana yapmak istersen, Blythswood Square Hotel’i mutlaka değerlendirmelisin.

19- Paris

Vegan makaron

Paris’in meşhur yiyeceklerini incelediğimizde çok da vegan dostu bir mutfakla karşılaşmıyoruz ama şehirdeki vegan anlayışı değişim gösteriyor. Paris’in meşhur makaronunu, eklerini ve kruvasanını yiyemeyeceğini düşünüp üzülme. Bu gibi meşhur tatların süt ürünü içermeyen versiyonlarını da Paris’te bulabilirsin. 45’ten fazla restoranda vegan menüler sunuluyor. Bu restoranlar arasında lüks bir akşam yemeğinin adresi olanlar bile var.

20- Amsterdam

Avrupa’da gidebileceğin yerler arasında kendini en özgür hissedebileceğin şehirlerden biri, Amsterdam. Vegan beslenme konusunda da son yıllardan beri gelişmiş durumda. Sadece vegan menüler sunan restoranlarıyla değil, sunduğu vegan yiyeceklerin tatlarıyla da Avrupalılar tarafından çok seviliyor ve tercih ediliyor. Ayrıca Amsterdam’da baştan aşağı vegan olan oteller de var. Bu otellerde yiyecekler hayvansal ürün içermediği gibi mobilyalar ve örtülerin de vegan ve doğa dostu olmasına dikkat ediliyor.

21- Torino

Vegan pizza

İtalyan mutfağının düşününce herhangi bir İtalyan şehrinde etsiz bir yaşamın zor olduğunu hayal edebilirsin ama merak etme. Torino belediye başkanı, 2016 yılında şehri vejetaryen şehir ilan etti. Ayrıca Barselona’da olduğu gibi burada da haftanın bir gününü et tüketmeden geçirmek için çalışmalar yapılıyor. Torino’ya gittiğinde turizm ofisinden şehirdeki vegan noktaları içeren bir haritaya bile ulaşabilirsin.

22- Mexico City

Mexico City’ye yolun düşerse vegan yiyecekler bulacağına emin olabilirsin. Taco ve tortilla gibi bölgenin meşhur lezzetlerinin de vegan versiyonlarını denediğinde iyi ki gelmişim diyeceksin zaten. Hatta vegan sosisin bile tadına burada bakabilirsin. Ayrıca Mexico City’de bulunduğun yere vegan yiyecek siparişi getiren servisler de var.

23- Bali

Vegan bali

Balayı tatilleri için ilk akla gelen cennet olan Bali’de vegan bir çift olarak balayını gönül rahatlığıyla yapabilirsin. Bir yandan masaj yaptırırken diğer yandan vegan yiyeceklerin tadına bakabilirsin. Ekim ayında gidersen de Bali Vegan Festivali’ne katılabilirsin. Bali’de ayrıca çiğ beslenme konusunda da birçok alternatif bulabilirsin.

24- Madrid

Madrid’de omlet ile güne başlayabilirsin. “Omlet mi nasıl yani?” dediğini duyabiliyorum. Madrid’de vegan yumurta üretiliyor ve böylece veganlar da sabah kahvaltılarında omlet yiyebiliyor. Bu yumurta, buğday ürünleri ile elde ediliyor ve aynı yumurtanın kıvamına sahip. Madrid’de gidebileceğin tüm kafelerde vegan olduğunu belirttiğinde yerel halkın veganlara karşı anlayışlı olduğunu görebilirsin.

25- Budapeşte

Vegan burger

Vegan yemekler kimi şehirlerde normale göre daha pahalı olabiliyor ancak Budapeşte’de durum böyle değil. Vegan yiyecekler gayet uygun fiyatlı. Bu nedenle de belirli bir bütçeyle yola çıkan vegan turistler tarafından çok seviliyor. Sokak satıcıları arasında bile vegan hamburgerler bulmak mümkün. Ayrıca yöresel lezzetleri de veganların yiyebileceği şekilde servis eden restoranlar bulunuyor.

26- Sao Paolo

Brezilya’nın sebze meyve çeşitliliğinde kimin ete ihtiyacı var ki zaten. Bölgenin tropik meyveleriyle farklı vegan lezzetler denendiği gibi yöresel tatların da hayvansal ürünler içermeden hazırlananları mevcut. Vegan peynir, yumurta ve et bulabileceğin Sao Paolo’da vegan beslenme trendini takip edenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

27- Bangkok

Bangkok vegan

Tayland mutfağı genel anlamda vegan ve vejetaryen beslenmeye açık lezzetler içeriyor. Tabii kullanılan baharatlar ve yağların fazlalığından dolayı bizim çok alışkın olduğumuz lezzetler olmayabilir ama birçok restoran, hayvansal ürünler kullanmayı bıraktı. Bu durum restoranlar arasında yayılmaya devam ediyor. Restoranların menülerinde vegan yiyecekleri sarı ile işaretlemişler. Bangkok’a gittiğinde bu işareti takip edersen aradığın lezzetleri bulabilirsin.

28- Los Angeles

Los Angeles’ta 200’ün üstünde vegan restoran bulunuyor. Bunların arasında lüks gurme restoranlar da var köşe başı salaş restoranlar da. Ayrıca dünya mutfaklarından lezzetlerin vegan alternatiflerini bulabileceğin restoranlar da Los Angeles’ta mevcut. Vegan ürünler satın alabileceğin birçok market de var ayrıca.


nihanbayram
Nihan Bayram
413 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN