Van Gölü uzaydan çekilen fotoğraflarıyla dünyanın gündemine oturdu. Astronot Kate Rubins’in uzaydan çektiği kareler gerçekten şahane. Müthiş bir renk uyumu, sudaki akıntının yansıması bu fotoğrafı zirveye taşımış. Aydan çekilmiş fotoğraflarıyla dünya gündemine oturmuş Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü’nü daha yakından tanıyalım mı?

Aydan fotoğraflar nasıl çekildi?

Öncelikle Van Gölü’nün fotoğraflanma hikayesini anlatalım. Astronot Kate Rubins uzaydan dünyanın önemli bölümlerini çektiği fotoğraf karelerinden birinde Van Gölü’nün Ercis Körfezi’ndeki akıntılarını gösteren şahane bir fotoğraf çekiyor. Uzaydan fotoğraf çekimleri aslında astronotların düzenli yaptığı bir uygulama. Ara sıra da böyle içlerinden beğenilen fotoğrafları yarışmaya sokuyorlar. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Uzaktan Algılama Birimi adıyla bir bölümü var ve bu birim astronotlara uzaya gitmeden önce fotoğraf eğitimi veriyor. Uzay yolculuğunda üzerinden geçtikleri yerler hakkında da bilgi verip fotoğraf çekmeleri konusunda onları uyarıyor. Örneğin “Şu an şu dağın üzerinden geçiyorsun, şu yapının üzerinden geçiyorsun” diye de bildirimler yapıyorlar. İşte Van Gölü’nün uzaydan görünen müthiş karesi de böyle çekilmiş.

Fotoğrafın birincilik kazanacağını hissetmişvangolufoto

Fotoğrafları yarışmaya koyan editör de “Bu fotoğrafı görür görmez kazanacağını hissetmiştim” açıklaması yaptı. Peki Van Gölü’nün diğer göllerden farklı kılan özelliği ne? Van Gölü’nün suyu oldukça sodalı. Bu sodalı su da Erciş Körfezi kıyısında beyaz bir akıntılı görüntüye sahip oluyor. Bu da Van Gölü’nü diğer göllerden ayırıyor. Fotoğrafta zaten bu görüntüden oluşmuş.

Uçak Bileti

Tarihi ve doğal güzellikler iç içevanakdamar

Van Gölü aynı zamanda barındırdığı binlerce yıllık tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle de ünlü. Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşmuş bu volkanik set gölü Van Gölü deyine aklımıza ilk dünyanın nadir kedi ırklarından bir olan Van Kedisi geliyor.

Dünyanın en özel kedisi!vankedisi

Bu kedi bir gözünün mavi, diğer gözünün kehribar rengi olmasıyla ünlü. Bembeyaz tüyleri, iki farklı renkli gözü ve Van kedisini özel kılıyor. Van Gölü’nü özel kılan bir başka şey de bölgeye özgü muhteşem kahvaltısı. Kaymak, yoğurt, peynir çeşitleri, sucuk, kavurma gibi ürünler ve bunların hepsinin yöresel olması Van kahvaltısını farklı bir yere oturtuyor. Van Gölü kenarında nefis bir kahvaltı için Van uçak biletine göz atman yeterli.

Van’da neler yapılır?vanmuradiye

Van’a gelip hiç bölgenin tarihi güzelliklerini gezmeden olur mu? Olmaz tabi ilk durağımız Van Kalesi. Binlerce yıllık geçmişiyle dimdik ayakta durmaya çalışan Van Kalesi’nden kente doğru bir kuşbakışı seyre dalın. Van Gölü tekne turu ve Akdamar Adası’na ayak basmak bu gezinin olmazsa olmazları arasında. Van otellerine göz atıp konaklama tercihlerini yapabilirsin.

Ercis’teki kefallerin göç yolu üzerinde yer alan Ercis Balık Benti yılın belli dönemlerinde muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Van Gölü’nün sodalı suyundan hemen yanındaki Deli Çay’a yumurtalarını bırakmak isteyen kefal balıklarının bu göç yolculuğu müthiş bir görsel şölen.

Tarihi Van Evleri Mahallesi, Van Müzesi, Urartu Müzesi, Kedi Evi, Muradiye Şelalesi, Peribacalarına benzerliğiyle bilinen Vanadokya Van’da görmen gereken diğer yerler arasında.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar