• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ülkemizden ve dünyadan dilek dilemek için benzersiz yerler

Ülkemizden ve dünyadan dilek dilemek için benzersiz yerler

muratekinay
Murat Ekinay
6 Temmuz 2017
I
3 dk
I
100
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019
İçindekiler

Daha büyük bir ev, son model yeni bir araba veya mutlu olacağınız bir sevgili... Hepimiz sahip olmak istediğimiz şeylerin hayalini kuruyoruz ve kimi zaman bunlara daha çabuk kavuşmak için şans getirdiğine inandığımız yerlere geliyoruz. Üstelik hem ülkemizde hem de dünyanın farklı yerlerinde insanların bu amaçla geldikleri yerlerin sayısı hiç az değil. İşte, yurdumuzdan ve farklı ülkelerden dileklerin gerçekleştiğine inanılan yerler...

1- Bethesda Çeşmesi - New York

Amerika Birleşik Devletleri'nin efsanevi şehri New York'un kalbinde bulunan Central Park aynı zamanda her yıl dilek dilemek için buraya çok sayıda gezgini çeken Bethesda Çeşmesi'ne ev sahipliği yapıyor. 100 yıldan uzun süredir şehre gelenlerin önemli bir buluşma noktası olan çeşmeye bozuk para atarak dilek tuttuğunuzda dileğinizin kısa sürede gerçekleşeceğine inanılıyor. Empire State gibi çok sayıda gökdeleni ve diğer tarihi alanları görebileceğiniz New York'ta yapılabilecek diğer şeyler yazımızda. Şehre en uygun seferleri ise New York uçak bileti sayfamızdan karşılaştırmayı unutmayın.

2- Trevi Çeşmesi – Roma

Yolunuz İtalya'nın başkenti Roma'ya düşerse muhtemelen ilk uğrak noktalarınızdan biri diğer bir adıyla Aşk Çeşmesi olarak da bilinen ünlü Trevi Çeşmesi olacak. Aynı zamanda şehrin en ünlü fotoğraf noktalarından biri olan çeşmeye arkanızı dönerek sol omuz üzerinden para atanların şehre bir gün mutlaka tekrar geleceğine inanılıyor. Eğer iki bozuk para atarsanız inanışa göre gerçek aşkı bulma şansınızı arttırabilir, 3 bozuk para attığınızda ise evliliği garantileyebilirsiniz. Aşkın şehri Roma'da gezerken görebileceğiniz diğer yerler galerimizde. Aynı zamanda pizza ve makarna gibi İtalyan lezzetlerinin rotası Roma'da tadına bakılması gerekenleri ise Roma'da ne yenir ne içilir galerimizde keşfedebilirsiniz.

3- Meryem Ana Evi – İzmir

Dileğinizi dilemek için çok fazla uzağa gitmenize gerek yok! İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarında yer alan Meryem Ana Evi tarihi önemiyle olduğu kadar dileklerin gerçeğe dönüştüğü yerlerden biri olmasıyla meşhur. İnanışa göre kağıtların üzerine yazılan ve Meryem Ana Evi'nin duvarına asılan dilekler aynı zamanda buraya geldiğinizde dikkatinizi çekecek ilk detaylardan biri olacak. Meryem Ana Evi ayrıca Hıristiyanlar için yeryüzünün en kutsal yerlerinden biri. Üstelik buraya geldiğinizde yakınlarda yer alan Efes Antik Kenti'ni de görebilirsiniz. Meryem Ana Evi'nde dileğinizi dilemek ve yakınlarda bulunan tarihi eserleri görmek isteyenler için en uygun İzmir uçuşları burada! Eski çağlara tanıklık eden antik kalıntılara ilginiz varsa Türkiye'nin en güzel antik kentlerine de göz atmayı unutmayın.

4- Cindrella Çeşmesi – Orlando

Çocukların ve çocukluğuna dönmek isteyen yetişkinlerin buluşma noktası Disney World Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde yer alan dev bir eğlence merkezi. Parkın içinde bulunan ve Cindrella çeşmesi adıyla bilinen çeşme ise içine bozuk para atarak dilek tutabileceğiniz yerlerden biri. Her yıl parka gelen binlerce ziyaretçi buraya bozukluk atıp dilek diliyor ve daha sonra bu bozuk paralar toplanarak hayır kurumlarına bağışlanıyor. Orlando aynı zamanda yakın çevresinde bulunan parkları ve stüdyolarıyla eğlence konusunda neredeyse sınırsız seçenek sunuyor. Şehirde görülebilecek diğer önemli yerler için Orlando'da gezilecek yerler galerimizde!

5- Gefion Çeşmesi – Kopenhag

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, limanın hemen yakınlarında yer alan Gefion Çeşmesi Avrupa'da dileklerin gerçek olduğuna inanılan yerlerden biri. Adını ünlü İskandinav tanrıçası Gefjon'dan alan çeşme Kopenhag'a ilk kez gelen turistlerin mutlaka uğramak istedikleri yerlerden biri. Tarihi binaları, müzeleri ve bisikletleriyle bilinen başkentte görülecek yerler, yeme içme önerileri ve şehirde yapılması gerekenler gibi Kopenhag ile ilgili diğer ipuçları ise şehir rehberinde.


muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar