Uçakla yolculuk yaparken önünüzde bulunan ekranlardan uçağın izlediği rotaya hiç dikkat ettiniz mi? Özellikle yurt dışına veya farklı bir kıtaya seyahat ederken uçağın düz bir çizgi üzerinde değil, belirli bir açıda eğri çizerek uçtuğunu görmüşsünüzdür. Peki, bunun nedeni ne olabilir dersiniz? Uçaklar neden eğri çizerek uçarlar?

İçindekiler

Amaç mesafeyi kısaltmak 

Özellikle New York ve İstanbul gibi farklı kıtalarda bulunan birbirine uzak iki şehir arasında yolculuk yaptıysanız uçağın doğrusal bir çizgi üzerinde değil, belirli bir açıda eğri çizerek uçtuğuna tanık olmuşsunuzdur. Bunun aslında son derece basit bir açıklaması var: Dünyanın yavarlak şekli. Kutuplara yaklaştıkça daha basık hale gelen gezegenimizin yapısı sayesinde uçaklar düz bir çizgi üzerinde değil, kutuplara yaklaşarak uçarlar. Bu sayede arada bulunan mesafe kısalır ve uçakların varış noktalarına daha hızlı ulaşmalarını sağlar.

Uçak

Uçaklar hep aynı rotayı mı izler?

Rhumb doğusu (Rhumb line) olarak bilinen hat, iki nokta arasında düz bir çizgi üzerinde en kısa mesafeyi ifade eder. Ancak dünyanın yuvarlak şekli nedeniyle iki nokta arasında bulunan gerçek en kısa mesafe farklıdır. Arada bulunan bu farktan yararlanan uçaklar yolculuk süresini kısaltmak için kutuplara doğru yaklaşarak uçarlar. Yeryüzünde iki nokta arasında yapılan en uzun direkt uçak yolculuklarını öğrenmek isterseniz yazımıza göz atın!

Uçak ve rota

Rotayı başka neler belirler?

Uçakların rotalarını belirleyen şey her zaman en kısa mesafe değildir. Hava koşulları ve şiddetli türbülans riskleri önceden uçuş ekibi tarafından değerlendirilerek iki nokta arasında en uygun rota belirlenir. Pilotlar zaman zaman rötarlı uçuşlarla yaşanan gecikmeleri ortadan kaldırmak için belirli rotalarda görülen rüzgarlardan yararlanabilirler. Bu sayede uçak rüzgarların etkisiyle normal koşullara kıyasla çok daha hızlı hareket eder ve varış noktasına planlanan zamanda ulaşabilir. Peki, uçaklar neden rötar yapar biliyor musunuz? Rötarla ilgili aklınıza takılan her sorunun yanıtı galerimizde.

Uçak kötü hava

muratekinay
Murat Ekinay
468 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar