Dünyanın en uzun 7 uçuşu

muratekinay
İçindekiler

Bir yerden bir yere uçarken en fazla kaç saat havada kalabilirsiniz? 9, 11, 12? Uçak yolculuğunu seviyorsanız bu süre biraz daha uzayabilir. Peki, size 16 saatten fazla uçacağınızı söylesek? Dünyanın en uzun uçuşları her gün dünyanun dört bir köşesini birleştiriyor. Peki, dünyanın bu en uzun uçak yolculukları kaç saat sürüyor?

Dallas – Sidney 17 saat

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dallas şehri ile Avustralya’nın doğu kıyısında bulunan Sidney aynı zamanda uçulan en uzun mesafeyi oluşturuyor. 17 saatten fazla süren non-stop uçuş sonunda yolcular neredeyse günün tamamını uçakta geçiriyorlar. Üstelik Qantas Havayolları bu uçuşlarda ‘’dünyanın en büyük yolcu uçağı’’ Airbus A380’leri kullanıyor ve havada iki rekorun birden sahibi oluyor.

Cidde – Dallas 16 saat 50 dakika

Dünyanın en uzun ikinci uçuşu olan Cidde – Dallas uçuşları toplamda 16 saat 50 dakika sürüyor. Dünyanın en uzun uçuşlarını gerçekleştiren özellikle Orta Doğu merkezli havayolu firmaları bu hatta etkin bir biçimde uçuyor.

Atlanta - Johanessburg 16,5 saat

Yine ABD’nin bir diğer şehri Atlanta ve Günay Afrika’nın Johanessburg kenti arasında yapılan uçuş ise dünyanın en uzun üçüncü uçuşu olarak anılıyor ve uçuş süresi zaman zaman 17 saati bulabiliyor.

Dubai – Los Angeles 16,5 saat

Arap Yarımadası ile Batı Amerika’yı bağlayan Dubai – Los Angeles seferi de dünyanın en uzun uçuş hatlarından biri. Uçuş toplamda 16 saat 30 dakika sürüyor ve yine uçuş koşullarına bağlı olarak 17 saate kadar uzayabiliyor.

New York – Hong Kong 16 saat

Dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden olan bu iki şehri birbirine bağlayan non-stop uçuşlarda yolcular 16 saat havada kalıyor. Seferler sırasında 3 kez yemek servisi yapılıyor ve onlarca farklı film yolcuların uzun uçuş süresini daha keyifli geçirebilmesi için hazır bekliyor.

San Francisco – Dubai 16 saat

Apple, Google, Facebook gibi dev markaları barındıran Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji üssü San Francisco ile özellikle son on yılda yıldızı parlayan Dubai son zamanlarda en çok uçulan hatlardan biri. Toplamda 16 saat süren yolculukta havayolları genellikle dev Airbus A380’leri tercih ediyor.

Taipei – New York 15 saat 30 dakika

Tayvan’ın siyasi, ekonomik ve kültürel başkenti Taipei ile Büyük Elma’yı birbirine bağlayan uçuş tam 15 saat 30 dakika sürüyor. Doğu Asya’dan Doğu Amerika’ya uzanan bu uçuş dünyanın en uzun süren uçuşları sıralamasında ilk 5’e giremese de katedilen mesafe ve harcanan zaman hiç de az değil.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar