• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türkiye'de mutlaka gezilmesi gereken açık hava müzeleri

Türkiye'de mutlaka gezilmesi gereken açık hava müzeleri

busraseymenoglu

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu topraklarında aslında bir açık hava müzesi gibi her köşesinde görülmeye değer onlarca antik kent ve tarihi yapı var. Muhteşem yapılara ev sahipliği yapan bu antik kentler ve açık hava müzeleri tatilinde mutlaka gezi programında yer almalı. İşte ilk fırsatta gezip görmen gereken Türkiye’deki 7 açık hava müzesi.

1- Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Her yıl yüz binlerce yabancı turistin ziyaret ettiği Efes, antik şehirler arasında en çok bilinenlerden biri. İzmir Selçuk civarında bulunan bu kent, Cilalı Taş Devri’nde medeniyetin başladığı Efes özellikle Helenistik Dönem ve Roma İmparatorluğu zamanında en parlak devirlerini yaşadı. Artemis Tapınağı, Antik Tiyatro, Celsus Kütüphanesi ve Domitian Tapınağı burada görebileceğin eserlerden bazıları.

Efes Antik Kenti gezi rehberi içeriğimizi inceleyerek bu güzel antik kent hakkında detaylı bilgi edinebilirsin. 

Uçak Bileti

2- Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

M.S. 4. yüzyılda Göreme’de kurulmuş olan özellikle manastırların ve kiliselerin bulunduğu bugünkü Nevşehir civarında olan bir Hristiyan yerleşim yeridir. Yılanlı Kilise, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi ve yeraltı şehirleri bu bölgede bulunuyor. 

3- Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş Antik Kenti

Anadolu’nun en köklü medeniyetlerinden Hititler’e bir dönem başkentlik de yapmış olan Hattuşaş’ta Hatti, Asur, Frig, Roma, Bizans gibi birçok kültüre ait kalıntılar bulunmaktadır. Hattuşaş günümüzde Çorum, Boğazkale civarındadır. Aslanlı Kapı, Sfenksli Kapı, Büyük Tapınak ve Yazılıkaya gibi birçok tarihi bina ve eseri görebilirsin.

4- Bergama Antik Kenti

Bergama Antik Kenti

Dünya tıp tarihinde ilk tedavi merkezi olarak bilinen Asklepion’un da kurulduğu şehir olan Bergama Antik Kenti İyonlar’dan Romalılar’a kadar birçok medeniyetin görüldüğü bir şehir ve Zeus Sunağı da bu bölgede bulunur. Aynı zamanda bu antik kent sağlık konusunda ilk psikoterapi, ilk doğal ilaçlar, ilk müzikle tedavi gibi birçok tekniğin ortaya çıktığı yer olma özelliğini de taşır. 

5- Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

2150 metre yükseklikte bulunan bu büyük heykeller Kommagene Hükümdarı Antiochus Theos tarafından buraya yaptırılmıştır. Tanrı başlarını andıran bu heykeller ve kralın kendi tapınak mezarı da Adıyaman Nemrut Dağı'nda bulunmaktadır.

6- Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Adını Aphrodite’ten alan ve Lidya Devleti’ne başkentlik de yapmış olan Aphrodisias heykel, edebiyat ve bilimde öne çıkan bir şehir. Aydın’da bulunan antik kentte Piskopos sarayı, Aphrodite Tapınağı gibi önemli yapılar da bulunuyor. 

7- Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Antalya civarında bulunan Perge’de çok sayıda medeniyet yaşamış ve uğruna çok sayıda savaş verilmiş. Perge antik kentinde 13.000 kapasiteli tiyatrosu ve 12000 kişi kapasiteli stadyumu bulunuyor. Büyük İskender tarafından da fethedilen bu kentte zamanında gladyatör dövüşleri de yapıldığı biliniyor. 


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
29 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar