Birbirinden farklı iklim ve bitki örtüsüne sahip ülkemizde göz alıcı şelaleler de bulunuyor. Şelale zenginliği açısından Antalya ilimiz çok şanslı. Ancak ülkemizde çok sayıda başka güzel şelaleler de var. Hem görsel güzellik sunması hem de suyun o ihtişamlı sesiyle Türkiye'nin önde gelen şelalelerine göz atmaya ne dersiniz?

İçindekiler

Kurşunlu Şelalesi:

Seyir terasları ve piknik alanlarıyla Antalya halkının en çok gittiği yerlerden biri. İçerisinde küçük şelalecikler var ve ana şelalede su 18 km yüksekten dökülüyor. Eskiden buradan aşağıya çocuklar atlardı. Artık tehlikeli olduğu için izin verilmiyor ancak çocuklar zaman zaman yasağı deliyor. Burası 1986 yılında park haline getirilmiş.

Düden Şelalesi:

Antalya'daki bir başka şelale de Düden. İki kola ayrılır. Aşağı Düden Şelalesi Lara'dan Akdeniz'e dökülür. Yukarı Düden Şelalesi'nde de Devlet Su İşleri'nin piknik ve mesire alanı bulunur.

Kapuzbaşı:

Adana-Kayseri sınırında Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alır. Kapuzbaşı Şelaleleri akış kuvveti sebebiyle dünyanın en ünlü şelaleleri Niagara'dan daha kuvvetli bir şelaledir. Kaynağından çıktığı şekilde akan bu şelale tam bir doğa harikasıdır. Aynı zamanda çok kuvvetli bir sus sesi duymak mümkün. Piknik alanları ve konaklama yapılabilecek yerler var.

Manavgat: 

Manavgat Şelalesi, Antalya'nın Manavgat ilçesinde yer alan genişliğiyle dikkat çeken bir şelaledir. Az bir yükseklikten aksa da geniş bir alana yayıldığı için harika bir görünümü vardır. Şelalenin etrafında piknik yapılabilecek yerler ya da yeme içme alanları bulunur.Yine kalmak isteyenler için bölgede Antalya Manavgat otelleri de mevcut. 

Maral Şelalesi:

Maçahel Vadisi içerisinde bulunan bu şelale, doğal güzelliğini kaybetmemiş bir yer. Çünkü buraya ulaşmak için sadece patika bir yol var. Bu da bölgenin tamamen doğal güzelliklerin bozulmamasını sağlamış. Tortum Şelalesi: 22 metre genişlik ve 48 metre yükseklikten dökülen

Tortum Şelalesi:

Türkiye'nin önemli şelalelerinden birisi. Güneşli havalarda gökkuşağı fotoğrafının da çekilebildiği Tortum Şelalesi'nde piknik yerleri var.

Ağaran Şelalesi (Rize)

Rize'nin Çayeli ilçesinde yer alan Ağaran Şelalesi de son yıllarda ünlenen şelalelerden birisidir. Şelalenin etrafında küçük göletler oluşmuş, burada insanlar suya giriyor. Çevresi yoğun yeşil örtüyle kaplı şelalede güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Muradiye Şelalesi (Van)

Van'ın Muradiye ilçesine 10 km uzaklıktaki bu şelalede Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer alır. Burası sönmüş bir volkanik dağ olan Tendürek Dağı üzerindedir. Bu anlamda dünyanın nadir şelalelerinden birisidir. Yazın mesire alanı olarak kullanılır.

Türkiye'nin en güzel şelaleleri yazımız sona erdi. Dilersen Türkiye'deki en yüksek dağlar içeriğimizi de okuyabilirsin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar