Birbirinden farklı iklim ve bitki örtüsüne sahip ülkemizde göz alıcı şelaleler de bulunuyor. Şelale zenginliği açısından Antalya ilimiz çok şanslı. Ancak ülkemizde çok sayıda başka güzel şelaleler de var. Hem görsel güzellik sunması hem de suyun o ihtişamlı sesiyle Türkiye'nin önde gelen şelalelerine göz atmaya ne dersiniz?

İçindekiler

Kurşunlu Şelalesi:

Seyir terasları ve piknik alanlarıyla Antalya halkının en çok gittiği yerlerden biri. İçerisinde küçük şelalecikler var ve ana şelalede su 18 km yüksekten dökülüyor. Eskiden buradan aşağıya çocuklar atlardı. Artık tehlikeli olduğu için izin verilmiyor ancak çocuklar zaman zaman yasağı deliyor. Burası 1986 yılında park haline getirilmiş.

kurşunlu şelalesi

Düden Şelalesi:

Antalya'daki bir başka şelale de Düden. İki kola ayrılır. Aşağı Düden Şelalesi Lara'dan Akdeniz'e dökülür. Yukarı Düden Şelalesi'nde de Devlet Su İşleri'nin piknik ve mesire alanı bulunur.

Düden şelalesi

Uçak Bileti

Kapuzbaşı:

Adana-Kayseri sınırında Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alır. Kapuzbaşı Şelaleleri akış kuvveti sebebiyle dünyanın en ünlü şelaleleri Niagara'dan daha kuvvetli bir şelaledir. Kaynağından çıktığı şekilde akan bu şelale tam bir doğa harikasıdır. Aynı zamanda çok kuvvetli bir sus sesi duymak mümkün. Piknik alanları ve konaklama yapılabilecek yerler var.

kapuzbaşı

Manavgat: 

Manavgat Şelalesi, Antalya'nın Manavgat ilçesinde yer alan genişliğiyle dikkat çeken bir şelaledir. Az bir yükseklikten aksa da geniş bir alana yayıldığı için harika bir görünümü vardır. Şelalenin etrafında piknik yapılabilecek yerler ya da yeme içme alanları bulunur.Yine kalmak isteyenler için bölgede Antalya Manavgat otelleri de mevcut. 

manavgat

Maral Şelalesi:

Maçahel Vadisi içerisinde bulunan bu şelale, doğal güzelliğini kaybetmemiş bir yer. Çünkü buraya ulaşmak için sadece patika bir yol var. Bu da bölgenin tamamen doğal güzelliklerin bozulmamasını sağlamış. Tortum Şelalesi: 22 metre genişlik ve 48 metre yükseklikten dökülen

maral | tulinsafi

Tortum Şelalesi:

Türkiye'nin önemli şelalelerinden birisi. Güneşli havalarda gökkuşağı fotoğrafının da çekilebildiği Tortum Şelalesi'nde piknik yerleri var.

Erzurum Tortum şelalesi

Ağaran Şelalesi (Rize)

Rize'nin Çayeli ilçesinde yer alan Ağaran Şelalesi de son yıllarda ünlenen şelalelerden birisidir. Şelalenin etrafında küçük göletler oluşmuş, burada insanlar suya giriyor. Çevresi yoğun yeşil örtüyle kaplı şelalede güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

ağaran | eminkanbur

Muradiye Şelalesi (Van)

Van'ın Muradiye ilçesine 10 km uzaklıktaki bu şelalede Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer alır. Burası sönmüş bir volkanik dağ olan Tendürek Dağı üzerindedir. Bu anlamda dünyanın nadir şelalelerinden birisidir. Yazın mesire alanı olarak kullanılır.

muradiye

Türkiye'nin en güzel şelaleleri yazımız sona erdi. Dilersen Türkiye'deki en yüksek dağlar içeriğimizi de okuyabilirsin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN