İçindekiler

Sen de bazen “Tek başıma seyahate çıkıp yeni yerler keşfetsem” diye içinden geçiriyor musun? Peki, yalnız başına seyahat fikri seni çok heyecanlandırsa da cesaret edemediğinden mi yola çıkmıyorsun? Eğer tek başına seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek isteyen biriysen bugün hazırladığım içeriği çok seveceksin. Hazırladığım içerikte yalnız seyahat etmenin tüm inceliklerini, gidebileceğin rotaları, yola çıkarken yanına alman gerekenleri ve bu serüvenin sana katacaklarını uzun uzun anlatacağım.

Tek başına tatile çıkmak kimlere göre?

Kendini gerçekten çok yorgun hissediyorsan ve şehir hayatının kompleks yapısı seni mental olarak yıprattıysa seyahat etmek en iyi seçeneklerden biri. Eğer seyahatin esnasında kendini her zamankinden daha özgür hissetmek istiyorsan, otele ne zaman döneceğin ya da yemeklere saat kaçta ineceğin konularında kimseye bağımlı olmak istemiyorsan ve en önemlisi de kendinle ilgili bilmediğin yönleri keşfetmeye hazırsan yanında kimse olmadan yollara düşmek tam sana göre.  

Yalnız seyahate özel rota önerileri

Yalnız başına yola çıkmaya karar vermek çok kolay bir karar olmayabilir ama bu kararın daha da zor bir kısmı var. O da nereye gideceğine karar vermek. Sen de tek başına tatilin için hem güvenli hem de keyifli bir rota arayışındaysan önerilerimi anlatmaya başlıyorum.

Ayvalık

En başta hem İstanbul’a hem de İzmir’e çok uzak olmayan bir rota önerisinden bahsetmek istiyorum. İzmir’den yaklaşık 2 saatte gidebileceğin Ayvalık, tek başına yola çıkmakla ilgili çekinceleri olan kişiler için ideal bir rota. Çünkü hem sessiz sakin ve güvenli bir yer hem de görülecek çok sayıda güzellik var. Henüz tek başına yurt dışına gitmeye cesaret edemiyorsan ya da tek başına keşfedeceğin ilk yerin mavi ve yeşilin kucaklaştığı bir yer olmasını istiyorsan rotanı Ayvalık’a çevirmelisin. İlçeye otobüs ile gidebilir, Cunda Adası'nda eşsiz yemekler tadabilir, Kaz Dağları’na giderek temiz havayı doyasıya içine çekebilir, Şeytan Sofrası’ndan eşsiz manzarayı izleyebilirsin. Eğer mevsim yazsa denize girebilir, kimseye bağlı olmadan dilediğin kadar yüzebilirsin.

Kabak Koyu

Türkiye’de tatil yapmanın en keyifli olduğu yerlerden Kabak Koyu, tek başına seyahat eden kişiler için eşsiz bir yer. Hem yakınlarındaki gezilecek yerler hem tertemiz deniz hem de buradaki insanların cana yakınlığı Kabak Koyu’na tek başına seyahat etmen için oldukça geçerli sebepler. Kabak’ta yeni insanlarla tanışabilir, Aladere Şelalesi’nin soğuk sularına girebilir, Kelebekler Vadisi’ni keşfedebilir ve Antik Likya Yolu’nda uzun uzun yürüyebilirsin. Kabak Koyu, tek başına gitsen bile asla yalnız hissetmeyeceğin harika bir destinasyon olacak.

Sinop

Türkiye’nin en mutlu şehri anketlerinde Sinop’un yıllardır üst üste birinci çıktığını biliyor muydun? Herkesin birbirini tanıdığı, kimsenin birbirine karışmadığı ve yaşayanların mutlu olduğu Sinop, yeşil ve mavinin farklı tonlarını ziyaretçilerine sunuyor. Tek başına yolculuğa çıkarken kendini güvende hissedeceğinden ve mutlu olacağından emin olmak istersen seçimini bu şehirden yana yapabilirsin. Şehir merkezindeki keyifli otel seçeneklerinden birinde kalabilir, Akgöl’de manzaraya karşı lezzetli bir sandviç yiyebilir, Erfelek Şelalesi’nin huzurlu atmosferini deneyimleyebilir ve ülkenin en kuzey ucu İnceburun Feneri’nde güzel bir selfie yapabilirsin.

Marmaris

Ege’nin cennet köşelerinden Marmaris tek başına seyahat edeceklerin listelerine mutlaka eklemesi gereken bir destinasyon. İlçenin beldeleri farklı konseptte tatil yapmak isteyenler için ideal. Örneğin sakin bir tatil için Turunç isabetli bir tercih olurken daha hareketli bir seyahat için ise İçmeler son derece doğru bir seçim. İlçenin sunduğu olanaklar ve sıcak atmosferi tek başına seyahatini düşündüğünden daha hareketli kılacak. Burada Ege’nin eşsiz sularında yüzebilir, tekne turlarından birine katılarak koyları keşfedebilir, Kız Kumu Plajı’na giderek denizin ortasında yürüme hissini tadabilirsin. Bu arada Marmaris'teki single otel seçeneklerinin oldukça yüksek puanlı olduğunu da belirtmek isterim. 

Kaş

Bünyesindeki farklı deneyimler sayesinde tek başına tatile çıktığını asla fark etmeyeceğin bir diğer rota da Antalya’nın gözbebeği Kaş tabii ki de. Maceranı farklı deneyimlemelerle donatmak istersen Kaş’tan kesinlikle çok mutlu ayrılacaksın. Öncelikle burada yeni insanlarla tanışma olasılığın çok yüksek. Yani her ne kadar tek başına yola çıkmış olsan da eve dönerken iyi dostlar biriktirmiş olacaksın.  Kaş’ta masmavi sularda keyifle yüzebilir, dalma deneyimi yaşayabilir, hareketli gece hayatı sayesinde akşamları sosyalleşebilir ve dilersen plajlarda akşamları kafa dinleyebilirsin.

Artık rota belirlendi, biletler alındı. Her şey tamam. Peki, tek başına seyahate çıkarken valiz hazırlarken nelere dikkat etmen gerekiyor?  Sıradaki bölümde unutmaman gerekenlerden bahsedeceğim.

Yalnız tatile çıkarken yanına alman gerekenler

Tatile çıkarken yanımıza almamız gereken öyle şeyler var ki değil yalnız seyahat ederken kalabalık bir grupla tatile çıkarken bile unutulabiliyor. Hepsi de çok önemli olan bu eşyaları yanına almayı unutman seyahatinden alacağın keyfi azaltıcı etkiye sahip olabilir. Yani valizini hazırlarken aşağıdakileri unutmaman gerek.

Kimlik belgesi: Belki en başta kimlik belgeni unutma ihtimalin kulağına oldukça imkansız gelmiştir ama kimlik seyahate çıkarken en çok unutulanlar listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Seyahatin esnasında herhangi bir problem yaşamamak için kimliğini alıp almadığını tekrar tekrar kontrol etmeni öneririm.

Biletler ve rezervasyon belgeleri: Uçak ile gideceksen uçak bileti, otobüs ile gideceksen otobüs  bileti ve konaklama belgeleri de tek başına seyahate çıkarken yanına aldığından emin olman gerekenlerden. Uçağa binerken ya da otele giriş yaparken belgelerinden herhangi birini unutmuş olman seyahatinin aksaklık ile başlamasına neden olacak. Bu da eşsiz bir deneyim için ideal bir başlangıç olmayacak.

Şarj cihazı: En çok ihtiyaç duyulan ama aynı zamanda en çok unutulan eşyalardan biri hangisidir diye sorulsa hepimizin verdiği cevaplardan biri de şarj aleti olur. Yalnızken kendini güvende hissetmen ve dilediğin an sevdiğin kişilerle iletişime geçmen için şarj aletini yanına aldığından emin olman lazım. Tabii gezerken telefonunun şarjının bitmesi olasılığına karşın Powerbank’ini de valizine koymalısın.

Priz dönüştürücü: Bu maddeyi özellikle USA’ye ve UK’e seyahat edeceklere özel olarak ekliyorum. Eğer ki yaşadığın ülkenin sınırları dışındaki bir yere gideceksen yanına priz dönüştürücünü alman gerek. Çünkü gittiğin yerin priz sistemi yaşadığın ülkedekinden farklıysa ne telefonunu şarj edebilirsin ne saçlarını kurutabilirsin ne de dizüstü bilgisayarını kullanabilirsin.

İlaçlar ve takviyeler: Yeteri kadar gezmek için sağlıklı bir beden gerekli. Tek başına seyahate çıkarken yanına olası rahatsızlıklar için birkaç ilaç almanı tavsiye ederim. Eğer kullandığın takviyeler varsa onları da valizine eklemeyi unutma.

Yakınlarının iletişim bilgilerinin yazılı olduğu bir defter: Tek başına çıktığın yolculuk kesinlikle eşsiz bir deneyim olacak ama bizim her olasılığı düşünmemiz lazım. Bu nedenle yaşanacak olumsuz bir durumu da düşünerek yanına bir defter almanı öneririm. Bu deftere herhangi bir zorluk anında aranmasını isteyeceğin birkaç yakınının numarasını yazmalısın.

Valizini de hazırladıktan sonra beklenen gün geldi ve artık yollardasın. Bu aşamada tatilinin en unutulmaz anılarından biri olması için dikkatli olman gerek.

Yalnız tatilinde dikkat etmen gerekenler

 • Seyahatin esnasında dikkat etmen gereken ilk nokta yalnız olduğun fikrinden sıyrılmak olacak. Çünkü henüz yolun başındayken tek olmak hayal ettiğin kadar çekici gelmeyebilir ama olumsuz duygulara kapılmamak için yalnızlığına odaklanmamalısın.
 • Maceranı yaşarken eşyalarını, cüzdanını, telefonunu ve çantanı sürekli kontrol etmeni öneririm ama bu kontroller esnasında yaşadığın deneyimden uzaklaşıp çok endişeli davranmaman gerekiyor. Yoksa anın büyüsünü yitirebilirsin.
 • Bir diğer önerim de paranın tamamını yanında taşımaman olacak. Gittiğin bölgeyi gezerken paranın hepsinin yanında olması kendini gergin hissetmene yol açabilir. Bu nedenle nakit paranı varsa otelindeki kasada bırakmanı öneririm. Kart kullanmayı da tercih edebilirsin.
 • Dilersen küçük bir kağıda gittiğin yeri ve muhtemel dönüş saatini yazarak odana bırakabilirsin. Eğer uzun süre odana dönmezsen en azından otel sahipleri yokluğunu fark edebilir.
 • Gittiğin bölgeyi tek başına keşfederken dikkat etmen gereken bir diğer nokta da orada tamamen yalnız olduğunu belli edecek kadar ürkek olmaman. Yeni ve tek olduğunu belli edecek kadar endişelenmektense kendini ana, etrafındaki güzelliklere ve çevrendeki insanlarla tanışmaya bırakmalısın.
 • Dikkat etmen gereken bir diğer nokta da programını önceden yapmak ve bu doğrultuda giymek olacak. Örneğin sahile topuklu ayakkabıyla gitme deneyimi yaşamak zorunda kalman seyahatinde ayaklarının boş yere ağrımasına neden olabilir.
 • Gece hayatında sosyalleşirken de dikkatli olman gerekli. Özellikle daha önce denemediğin içkileri tadacaksan bünyeni bilerek hareket etmeni öneririm.
 • Tanıştığın insanlarla anında bir sinerji yakalasan da samimiyeti artırırken temkinli bir şekilde hareket etmen iyi olacak.

Gezinde dikkat etmen gereken başlıca şeyler bunlar. Sıra geldi bu deneyimin artılarını ve eksilerini sana anlatacağım kısma.

Tek başına tatil yapmanın avantajları

 • Bir başına yollara düşmek senin içindeki maceraperestle tanışmanı sağlayacak. Onunla tanıştıktan sonra onu beslemek için her seferinde yeni maceralara atılacaksın. Yani bir kez yalnız seyahat etme deneyimi daha heyecanlı bir hayatı beraberinde getirecek.
 • Yalnız başına yollara çıktığında yanında borç isteyebileceğin bir yakının olmayacak. Bu girişimle birlikte bütçeni düzgün yönetmen bir gereklilik olacak. Eğer ki bütçe yönetimiyle ilgili sorunlar yaşıyorsan seyahatin sana çok iyi gelecek. Not: Günlük harcama miktarını daha iyi tespit edebilmek için mobil uygulamalardan yararlanabilirsin.
 • Maceran beraberinde yeni dostluklar ve yeni bakış açıları getirecek.
 • Konfor alanını bir çırpıda ardında bırakmak kendine güvenini artıracak. Seyahatinin ardından göze aldığın riski düşünerek kendinden daha emin ve özgüveni daha yüksek biri olacaksın.
 • Tamamen özgür olacaksın. Ne denize erken gitmeyi teklif eden arkadaşların ne de akşam yemeğini çok geç olmadan yemek isteyen ailen seninle olmayacak. Yaşayacağın maceranın senaristi de başrolü de tamamen sen olacaksın.
 • Yolda ve tek olmak sorun çözme yeteneğini besleyecek. Çünkü olabilecek sorunlarla tek başına yüzleşecek olman onlara çözüm üretmeni gerekli kılacak.

Benim tek başına seyahat ile ilgili sana aktarmak istediklerim şimdilik bu kadar. Her ne kadar kendine göre zorlukları olan bir karar olsa da ben bu kararı almaya cesaret etmeni ve tek başına yollara düşmeni tavsiye ederim. Unutma, seyahatinin ardından dönüşeceğin kişi asla eski sen ile aynı olmayacak.


busraguzeller
Büşra Güzeller
110 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar