Dünyanın en güvenli ülkeleri

nihanbayram

Ülke olarak sıkıntılı günler geçiriyoruz. Aslında sadece Türkiye değil, Ortadoğu, Amerika hatta bazı Avrupa ülkeleri bile patlama, katliam vs. haberleriyle sarsılıyor. 60 ülkede yapılan bir ankete göre ise dünyanın en güvenli ülkeleri belirlendi. Bu anket her yıl yapılıyor ve bakın 2016'da dünyanın en güvenli ülkeleri hangisi seçildi.

Danimarka

Danimarka

Suç oranının düşüklüğü, sosyal yaşam güvencesi Danimarka'yı dünyanın en güvenli ülkeleri arasına sokuyor. Danimarka aynı zamanda dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülkeler arasında da yer alıyor.

İsveç

İsveç

Ortaçağ'dan beri bağımsız bir ülke olmayı başarmış İsveç gerek yüksek milli geliri, gerekse de ülke içindeki suç oranının azlığı sebebiyle dünyanın en güvenli ülkeleri arasında üst sırada yer almaktadır.

Kanada

Kanada

Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük 2. ülkesi olan Kanada, ekonomik gücüyle de dikkat çeker. Teknolojik olarak ilerlemiş enerji üretimiyle de kendi kendine yeten ülkede suç oranı da düşüktür.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Suç oranın düşük olduğu kişi başına milli gelirin de yüksek olduğu ülkelerden biri Yeni Zelanda'da dünyanın en güvenli ülkelerinden. Ada devleti olması, ılıman iklimi, zengin ekonomisi, Yeni Zelanda'yı yaşanılası ülkelerden biri haline getiriyor.

Avusturya

Avusturya

Avrupa'nın huzurlu ülkelerinden biri de Avusturya'dır. Özellikle doğal güzellikleri modern tarım yöntemleriyle dikkat çeken Avusturya'da Türk, Sırp, Hırvat gibi yabancı kökenliler de yaşamaktadır. Ancak suç oranının düşük olduğu bir ülkedir ve yine milli geliri 40 bin doların üzerindedir.

Avustralya

Avustralya

Ada ülkesi Avustralya geniş toprakları ve düşük nüfus yoğunluğuyla dikkat çeker. Ekonomik anlamda da güçlü devlet yapısıyla da dikkat çeken Avustralya'da bazı şehirlerde toplu taşıma bile ücretsizdir. Sosyal yaşam kişisel hak ve özgürlükler alanında da gelişmiş bir ülkedir.

Lüksemburg

Lüksemburg

Avrupa'nın en küçük ülkelerinden Lüksemburg oldukça zengin bir ülkedir. Öyle ki kişi başına milli gelir 80 bin doların üzerindedir. Lüksemburgça, İngilizce ve Almanca üç anadili vardır. Suç oranı oldukça düşüktür küçük ama refah seviyesi yüksek bir ülkedir.

Almanya

Almanya

Bir zamanlar Türklerin yoğun bir işçi göçüne sahne olan Almanya, gelişmiş işçi hakları ve sosyal haklarıyla dikkat çeken bir ülkedir. Güçlü ekonomisi de Almanya'yı cazip kılan ülkeler arasına sokmakta. Yine kalabalık bir ülke olmasına rağmen suç oranı düşüktür.

İrlanda

İrlanda

Bir zamanlar terör olaylarıyla gündemden düşmeyen İrlanda, artık huzurlu ülkelerden biri oldu. Hayvancılık ve tarımıyla ekonomisini geliştiren İrlanda, bir ada devleti olmasının da etkisiyle huzurlu ve güvenlidir.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar