Tatilciler erken rezervasyon dönemi başladı

dincerkeskinpala
İçindekiler

Geleceği planlayarak anı yaşamak kuralını hayatınıza sokmaya başladınız mı? Bu cümleyi biraz açalım ve hayatımızda nasıl yarar sağlayacağı konusunu tartışalım. Ne yazık ki hayatın koşuşturması ve geçim derdinin yükü ile günümüze bakmayı alışkanlık haline getirmiş bir topluluk var. Yıl içerisinde bütçe planlamadığınız takdirde, 6 ay sonra yapacağınız bir harcamayı bugünden düşünmek istemezsiniz. Oysa ki o harcamayı planlarınız dahiline alsanız, 6 ay sonra harcayacağınızdan çok daha az gidere ihtiyacınızı karşılamış olabilirsiniz.

Anlık harcamalarınızı ay bazına genişletirsek; bu ay içerisinde şu harcamalarım var, onu da almayayım ki giderlerim azalsın düşüncesini kabul edilebilir düşünebiliriz. Ancak şimdi zamanı değil, daha onun sırasının gelmesine 6 ay var dersek, bunun kabul edilebilir bir yanı olmaz. Çünkü siz, bir yıllık bütçenizi yapmak durumundasınız. Yıllık bütçenizde yer alan harcama kalemleriniz, bir yıl içerisinde çok harici bir durum çıkmadığı takdirde gerçekleştireceğiniz giderler olacak. Bu nedenle bütçenize avantaj sağlayacak en uygun fırsatları yakalamak zorundasınız.

Tatil en büyük ihtiyacınız, kendinizi ödüllendirin

Yaz ayı daha yeni bitti ve kış moduna girme çalışmalarımız sürüyor, nereden çıktı bu tatil demeyin. Ben finansal piyasalardan gelen bir insan olduğum için alışığım bu tepkileri almaya. Neden derseniz; piyasalarda kara günler yaşandığı zaman, daha iştahlı takip etmeye başlarım. Çevrem ise, kriz var dünya batacak sen neyin peşindesin, fırsat yakalamanın zamanı mı der. Fakat asıl kazanç, herkes köşeye çekilmişken ve geleceği göremez halde, ‘ daha çok var ’ derken yakalanır.

Bütçenizi planlarken de bu şekilde kazançlı çıkmalısınız. Bütçe planlaması yapmanın avantajı, gelecekte yapacağınız harcamaları bugünden satın alarak size daha az gider imkanı sunmasıdır.

Bütün bir yıl yoruluyorsunuz ve yaz ayları geldiğinde tatil hayalleri kuruyorsunuz. Çalışanların çoğuna yakınında, yaz mevsimi başlar başlamaz verimlerinde bir azalma yaşanıyor. Bu verim azalışı daha çok henüz tatil planı yapmamış kişilerde yaşanıyor. Çünkü insan, kafasında bir şeyi netleştirmediyse ve tatil konusunda kararsız kalıyorsa, o dönemde kendine ve işine işkence eder duruma düşüyor. Bu nedenle mutlaka bir tatil planı yapılmalı ve tatil bütçesi ayarlanmalı.

Tatil planlarınız için erken rezervasyon dönemi size çok büyük bir avantaj sağlıyor. Yaz aylarına girilen dönemde otel ayarlamak isterseniz, gerçekten yüksek rakamlarla karşılaşıyorsunuz. Fakat tatil planınızı şimdiden yapıp, erken rezervasyon indirimi ile tatilinizi ayarlarsınız, ciddi anlamda bir indirimden yararlanıyorsunuz ve ortalama yüzde 40 civarında ucuz bir tatil yapıyorsunuz.

Firmalar erken rezervasyon dönemine başlıyor, siz de incelemeye başlayın

Turizm firmaları erken rezervasyon dönemi uygulamasını daha da erkene çekmeye başladılar. Bir turizm firması erken rezervasyon dönemine girdi bile. 2008 yılında şubat ayında başlayan uygulama, aralık ayına kadar geriledi. Yabancı tatilciler Eylül ayı gibi rezervasyonlara başlayıp, mart-nisan dönemine kadar Türkiye’de otellerde rezervasyonlarını kesinleştiriyorlardı. Türkiye’de ise bu uygulama mart ayında başladığı için ciddi anlamda yer durumu sıkıntısı yaşanıyordu. Artık Türk tatilciler de erken rezervasyonun sağlanması ile geniş yelpazeden karar verme şansına sahip oldular.

Siz de otel araştırmalarına şimdiden başlayabilirsiniz. Geniş bir yelpazeden seçme şansınız olabilir. Tercih ettiğiniz bölge ve istediğiniz özelliklerde otel seçimi yapabilirsiniz. Yaz ayında ayarlamak istediğiniz zaman bütçenizi aştığı için pahalıya gelebilecek bir oteli, şimdiden rezervasyon yaptırarak daha uygun fiyata ayarlayabilirsiniz. Unutmayın; bu size kış aylarında ekstra motive ve verimlilik de sağlar. Hem de yaz aylarına girerken, tatil stresi yaşamadan, kafanızın rahat olmasına neden olur. Ancak her şeyden önemlisi, bütçenizde önünüze daha rahat bakmanıza yardımcı olur.

 

Uzman Yazarlar