Harcama bahaneleri ve onları durdurma yöntemleri

mugekanbay

Alışverişe sevk eden bahanelerimiz ve onları durdurmak için verdiğimiz mental savaşları örneklemek istedik. Bahanelerimizi ve nasıl durduracağımızı sıraladık. Siz de kendi bahanelerinizi ve kendinizi durdurma yöntemlerinizi paylaşın! Birlikte içimizdeki alışveriş canavarına dur diyelim!

Sezon ortasında indirim! Evet indirime ait o kırmızı devasa görseller bile heyecanlanmanıza sebep oluyor olabilir. Diyelim ki, %70 indirim söz konusu; ihtiyacınız var mı? gerçekten ucuz mu? sizin bütçeniz için uygun mu? bu soruları cevaplamadan alım yapmayın! bir kere vazgeçmeyi başarırsanız, sonrakiler daha kolay olacak. Çok çalışıyorum ve hakediyorum! Hepimiz sağlıklı ya da bir biçimde şans oyunlarında şanslı değilsek çok çalışıyoruz. Bu noktada elbette kazandığınız para sizi hayata, işinize karşı motive etmeliyse de yaptığınız tek şey maaşınızı harcamalarınıza yetirmeye çalışır hale gelmek motive etmekten çok zarar verecektir. Eğer harcamalarınız ve kazancınız arasında derin bir uçurum varsa, bu durumda maaşınızla ilgili bir görüşme yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Yakın zamanda, prim alıyorum; hallederiz! Bu kendinizi kandırmanın son noktası! Henüz elinizde olmayan bir para güvenerek elinizdeki parayı harcamak! Dolayısıyla para hesabınıza geçene kadar, harcamamayı deneyin. Dolabımda mutlaka bir şnorkel olmalı! Elbette bir gün daha önce ayak basmadığınız bir ortama girebilirsiniz. Bu noktada yapacağınız işlem o ortama uygun biçimde hazırlanmak olacaktır. Buna bağlı alışverişler gerçekleştirmeniz normaldir ancak bugün değil, ihtiyaç meydana geldiğinde! Geri verebilirim! Geri verecekseniz almamayı tercih etmeye çalışın. Aldığınız bir malı geri vermek hele geri verip parasını almak çoğu zaman zorlandığımız konulardandır. Geri ödeme garantili satış taktiğinin bu kadar yaygın olması da bundan olsa gerek! Nasıl olsa geri verebilirim, paramı da alabilirim, şimdi çok istedim gibi bir fikirle alışveriş yapmayın. Bunun yerine sonra da alabilirim demeyi deneyin! Son dönemde çok iyiydim! Bütçenizde delikler açmadınız, alışverişinize dikkat ettiniz. Şimdi bunun acısını çıkaracaksanız keşke bu kadar zahmet etmeseydiniz. Alışveriş tıpkı diğer bağımlılıklarımız gibidir. İhtiyaçtan ayırmak zordur ve vazgeçmek de! Eğer başardınız ve iyi bir şeyler yaptıysanız. Gerçek bir ihtiyacınız belirene kadar alışveriş etmeyeye devam!

Belki en önemlisi de şu; "Bu son!"

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar