Cep telefonunda Sim kilidi uygulaması 7 Eylül’de sonra eriyor. Ayrıca sözleşmeli cep telefonu satışlarında abonenin vazgeçmesi halinde bütün bedelin tahsil edilmesi zorunluluğu da kalkıyor.

İçindekiler

İstediğin şebekede kullan

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) yarından itibaren bir dizi düzenlemeye hazırlanıyor. Buna göre aldığınız cep telefonunu sadece o GSM firmasının paketlerinde kullanma devri bitiyor. Artık örneğin Turkcell’den aldığınız bir cep telefonunu Vodafone ya da Avea hattıyla da kullanabileceksiniz. Bu yüzden cep telefonlarının SIM kartlarına takılan kilitler kaldırılıyor. Ancak uygulama 7 Eylül’den itibaren satılan cihazları kapsıyor eski cihazlar için geçerli olmayacak.

Sözleşmeli cep telefonu satışlarında kullandığın kısmını öde

Yeni uygulamada tüketici adına bir başka önemli gelişme de operatörlerin sözleşmeli olarak satılan cep telefonlarında yapıldı. Eski sistemde tüketici sözleşmeli olarak satın aldığı cep telefonundan vazgeçmesi halinde bütün bedeli ödemek zorunda kalıyordu. Yarından itibaren geçerli olacak uygulamayla abone cihazı iade ettiğinde sadece kullandığı sürenin parası verecek.

BTK’nin GSM firmalarına yönelik uygulamaya koyduğu bu iki yeni düzenleme 7 Eylül itibariyle geçerli olacak. Bu konuda BTK gerçekten de tüketici lehine GSM firmalarına yönelik çok ciddi yaptırımlarda bulunuyor. GSM firmaları eskisi gibi keyfi uygulamalar yapamıyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN