İstanbul’un hem hafta sonu gezileri hem de yaz tatilleri için en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Şile, Karadeniz kıyısında uzanan mavi bayraklı plajları ve el değmemiş doğal güzellikleriyle keşfedilmeye değer cennetlerimizden biri. Büyüleyici güzellikleriyle antik dönemlerden beri ilgi gören ve asırlık deniz fenerlerinin yanı sıra çam ormanları arasında gizlenen tarihi hazineleriyle de dikkat çeken Şile’de yılın her mevsimi unutulmaz bir gezi yaparak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Ayazma Plajı, Ağva Plajı, Uzunkum Plajı ve kumlarının şifalı olduğuna inanılan Kumbaba Plajı’nın masmavi sularına kendinizi bırakarak doyasıya yüzebileceğiniz Şile’de tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak da benzersiz su altı zenginliklerine şahit olabilirsiniz. Şile’de huzurlu atmosferiyle her yıl binlerce insanı kendine çeken Ağva’yı gezebilir; Göksu Deresi ve Yeşilçay Deresi kıyılarında sıralanan balık restoranlarında çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz. Sandal ve kanolarla dereleri gezerek kartpostal güzelliğinde manzaraların fotoğraflarını çekebileceğiniz Şile’de Saklıgöl, Hacıllı Şelalesi, Gürlek Mağarası ve Değirmençayırı Şelalesi gibi tabiat harikalarını da yakından görme şansı bulacaksınız.

1- Ağva

Ağva

Şile merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki küçük Ağva beldesi, İstanbul'un en huzurlu ve popüler tatil cennetlerinden biri. El değmemiş doğa güzellikleri ve her bütçeye uygun otelleriyle hem hafta sonu gezileri hem de yaz tatiller için çok popüler bir adres haline gelen Ağva, Göksu Deresi ile Yeşilçay Deresi arasındaki büyüleyici manzaralar sunuyor.

Dereler kenarlarında sıralanan ahşap iskelelerde hizmet veren balık restoranları, kır bahçeleri ve mesire alanlarında yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz; küçük sandallar ve kanolarla derelerin benzersiz güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Ağva’da balık bolluğuna sahip sularda balık avlama turlarına katılarak da ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Yılın her mevsimi rehberli doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin ana merkezlerinden biri olan Ağva’da doğayla iç içe tasarlanmış bungalov evleri ve otellerde dinlendirici bir tatil yapabilir, tertemiz nehir sularının karıştığı Ağva Plajı’nda doyasıya yüzebilir veya Hitit döneminden beri ilgi gören doğa cennetinin her köşesine yayılan tarihi hazineleri keşfedebilirsiniz. Ağva otelleri arasından birini seçerek bölgede birkaç gün geçirebilir, Ağva hakkında detaylı bilgi almak isterseniz de Ağva'da gezilecek yerler içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Konum Linki

Otobüs Bileti

2- Ayazma Plajı (Şile Halk Plajı)

Ayazma Plajı (Şile Halk Plajı)

Şile Halk Plajı olarak bilinen Ayazma Plajı, özellikle İstanbul'dan yaz aylarında denizin tadını çıkarmak için gelen insanlarla doluyor. İnce kumlu uzun sahiliyle Ege ve Akdeniz’i aratmayan plaj, tertemiz deniziyle Şile’nin mavi bayrak ödüllü en özel plajlarından biri. 1,5 kilometreyi bulan uzunluğu ve 50 metre genişliğiyle hem denizin hem de güneşin tadını çıkarmak için ideal olan Ayazma Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlonglar kiralayabileceğiniz turistik tesislerden kafelere ve restoranlara kadar zengin olanaklar bulabilirsiniz.

Çocuklu ailelerin de güvenli bir deniz günü yaşamaları için tüm gün cankurtaranların hizmet verdiği Ayazma Plajı’nda şnorkelli dalışlar yaparak veya deniz paraşütü, rüzgâr sörfü, yelken ve kano gibi onlarca spor yaparak eğlenceli bir gün geçirebilir, Şile merkezinden kısa bir yürüyüşle kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz plajdan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Şile'ye eğer İstanbul'dan gidecekseniz araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Konum Linki

3- Kadırga Koyu

Kadırga Koyu

Şile’de düzenlenen trekking turları ve tekne gezilerinin vazgeçilmez adreslerinden biri de Ağva beldesine sadece 20 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde Karadeniz kıyısında uzanan Kadırga Koyu. Binlerce yılda sert dalgalar ve rüzgârların aşındırdığı ilginç kaya oluşumlarına ev sahipliği yapan ve özellikle gün batımlarında sunduğu büyüleyici manzaralarla fotoğrafçıları kendine çeken büyüleyici koy, sessiz ve huzurlu atmosferiyle piknik ve kamp yapmak için de en ideal noktalardan biri. Şile'ye kamp yapmak için uğramaya karar verirsen Kadırga Koyu gibi pek çok ücretsiz ve ücretli kamp yerini seninin için Şile kamp alanları yazısında sıraladık.

Dalgasız deniziyle acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin de tercih edebileceği Kadırga Koyu’nda hiçbir yapılaşma veya tesis bulunmadığı için buraya gelirken yiyecek ve içeceklerinizi kendiniz getirmeniz gerekiyor. Kayalar üstüne havlunuzu sererek güneşlenebileceğiniz, Karadeniz’in berrak sularında şnorkelli dalışlar yaparak güzel zaman geçirebileceğiniz Kadırga Koyu, bölgenin bakir doğal güzelliklerini koruyan özel noktalarından biri olarak keşfedilmeyen değer.

Konum Linki

4- Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya

Şile'nin en bilinen ve çok fotoğraflanan simgesel doğa harikalarından biri olan Ağlayan Kaya, ilçe merkezinden sadece 10 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz görülmeye değer bir doğa anıtı. Efsanevi bir aşk hikayesine konu olan ve Karadeniz kıyısında ağlayan bir kadın gibi görünen ilginç kaya oluşumu, özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Sessiz ortamı ve çevresini saran doğal güzelliklerle trekking turlarının da sevilen adreslerinden biri haline gelen Ağlayan Kaya’nın ince kumlu küçük plajında da masmavi sulara kendinizi bırakarak etkileyici kaya oluşumları arasında doyasıya yüzebilirsiniz.

Konum Linki

5- Göksu Deresi (Ağva Deresi)

Göksu Deresi (Ağva Deresi)

Şile’nin en popüler turistik tatil cenneti Ağva’nın yanı başından Karadeniz’e dökülen Göksu Deresi, çevresini saran sazlıklar ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bitki zenginliği ile Şile'nin en özel noktalardan biri. Çevirisi balık restoranları, dere manzaralı kır bahçeleri, mesire alanları ve bungalovlarla oldukça hareketli olan Göksu Deresi, bahar ile yaz aylarında kano ve sandallarla gezilere çıkmak için de sıkça ziyaret gidiyor.

Onlarca su kuşuna ev sahipliği yapan, temiz sularında yüzen kazlar ve ördeklerle harika fotoğraflar çekme fırsatı sunan Göksu Deresi’nin serin sularının Karadeniz’le bütünleştiği sahilde de keyifli bir deniz günü yaşayabilir ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında romantik manzaralara şahit olabileceğiniz, çam ormanları altındaki hamaklar ve minderlerde yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Göksu Deresi’nin çevresinde her bütçeye uygun konaklama alternatifleri bulmanız da mümkün.

Konum Linki

6- Kilimli Koyu

Kilimli Koyu

Şile'nin yeşil ile mavinin buluştuğu görülmeye değer yerlerinden biri de ilçeye 35 kilometre uzaklıkta, Ağva beldesinin hemen yanı başında yer alan büyüleyici Kilimli Koyu. İstanbul'da yıl boyu düzenlenen doğa gezilerinin popüler rotalarından biri olan Kilimli Koyu’nun çarpıcı güzelliğini yaz aylarında her zaman bulabileceğiniz tekne gezileriyle de yakından görebilirsiniz. İnce kumlu sahilini saran ilginç kaya oluşumları ve balık sürülerini bile görebileceğiniz turkuaz deniziyle çok ilgi gören koyda uzmanlarla tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak da benzersiz su altı zenginliklerine şahit olabilirsiniz.

Dalgasız denizi ve rüzgârsız havasıyla çocuklu aileler için ideal bir denize girme alanı olan Kilimli Koyu’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz tesislerden küçük kafe ve restoranlara kadar çeşitli imkanlar da bulabilirsiniz. Her yıl yüzlerce kampçıyı misafir eden Karadeniz manzaralı donanımlı kamp alanlarıyla da ilgi gören Kilimli Koyu’nda gün batımlarında Şile gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Unutmadan eklememiz gerek. Doğa tutkunları için Şile'de yapılacak onlarca şey var. Şile kamp alanları içeriğimize de göz atarak kamp alanları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Konum Linki

7- Şile Feneri

 Şile Feneri

Şile'nin en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan simgesel yapılarından biri olan Şile Feneri, Osmanlı döneminden günümüze kalan şaheser yapılardan biri. 1800'lü yıllarda 1. Abdülmecid tarafından eski bir Bizans kalesinin harabeleri üzerine Fransız mühendisler tarafından inşa ettirilen etkileyici deniz feneri, özellikle gün doğumu ve gün batımlarında büyüleyici manzaralar sunuyor.

19 metre yüksekliği ile sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da en uzun deniz fenerlerinden biri olan ve 30 kilometre boyunca uzanan ışığıyla gemilere yol gösteren Şile Feneri, fotoğrafçılık tutkunlarının da ilçede ilk uğradığı yerler arasında. Çevresindeki sarp kayalardan İstanbul Boğazı'na kadar uzanan panoramik deniz manzaraları izleyebileceğiniz fenerin çevresindeki parklarda ise keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabilir veya fenerin içinde hizmet veren küçük müzede gemicilik tarihi ile ilgili onlarca antika ve objeyi inceleme şansı bulabilirsiniz.

Konum Linki

8- Şile Kalesi

Şile Kalesi

Şile gezinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz etkileyici bir tarihi hazine de Karadeniz kıyısında bir devasa bir kaya kütlesinin üzerine, Cenevizliler döneminde inşa edilmiş olan küçük Şile Kalesi. Bizanslılar ve Osmanlılar döneminde de gözetleme amacıyla aktif olarak kullanılan ve son yıllarda aslına uygun olarak restore edilen kale, gün doğumu ve gün batımlarında büyüleyici Karadeniz manzarasını tamamlıyor. 20 kişilik olarak tasarlanan ve 12 metre yüksekliğe sahip olan Şile Kalesi’nin çevresini tekne gezileriyle de keşfe çıkabilir ve küçük adaların çevresinde dalışlar yaparak Karadeniz’in büyülü su altı zenginliklerini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

9- Şile Saklıgöl

Şile Saklıgöl

Her doğa tutkununun ülkemizde görmesi gereken etkileyici doğa cennetlerinden biri olan Şile Saklıgöl, bakir doğal güzellikler ve huzurlu bir atmosferinde unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. İlçe merkezine yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıktaki Karamandere Köyü sınırlarında yer alan ve her mevsim sunduğu çarpıcı manzaralarıyla insanları kendine çeken Şile Saklıgöl'de tertemiz havada yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Göl kenarında sıralanan iskelelerde hizmet veren balık restoranları ve kır bahçelerinde organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılardan taze balıklara kadar pek çok seçenek bulabileceğiniz Şile Saklıgöl’den yaz aylarında düzenlenen kano ve sandal gezilerine katılarak da harika fotoğraflar çekerek güzel bir gün geçirebilirsiniz. İyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabileceğiniz gölün içine uzanan ahşap iskelelerde ise balık bakımından çok zengin olan gölde olta balıkçılığı yaparak da ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Eğer balık tutmakla ilgiliyseniz İstanbul'da balık tutulacak EN iyi yerler içeriğimize de göz atabilirsiniz. 

Konum Linki

10- Sardala koyu

Sardala koyu

Kadırga Koyu’nun hemen yanında uzanan Sardala Koyu, Kilimli Koyu ve Kadırga Koyu doğa yürüyüşlerinin değişmez rotalarından biri. Sıcak yaz aylarında her saat bulabileceğiniz tekne turlarıyla da keşfe çıkabileceğiniz, masmavi denizinde Karadeniz’in tadını çıkarabileceğiniz koyun ilginç kayalarının fotoğraflarını çekebilir, doğal yollarla oluşmuş kaya göletlerinde keyifle yüzebilirsiniz. Çarpıcı manzaralarından dolayı fotoğrafçıların da sıkça tercih ettiği yerlerden biri olan Sardala Koyu, hiçbir tesis ve yapılaşma bulunmadığı için bakir güzelliğini günümüze kadar korumayı başarmış.

Konum Linki

11- Darlık Barajı

Darlık Barajı

İstanbul'un görülmeye değer doğal cennetlerinden biri olan ve 1988 yılında Darlık Deresi üzerine inşa edilen Darlık Barajı’nın büyüleyici gölü, çevresini saran mesire alanlarıyla çok sevilen rekreasyon alanları arasında. Şile merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan baraj gölü, zengin balık çeşitliliğinden dolayı balık avlama turlarına çıkmak ve olta balıkçılığı yapmak için Şile’de en çok tercih edilen yerlerden.

Darlık Barajı Gölü ve Darlık Deresi'nde yaz aylarında sandallarla safarilere çıkarak unutulmaz bir gün yaşayabilir, yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, yoga veya meditasyon eğitimleri gibi çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Darlık Barajı Gölü’nün çevresinde nehir ve doğa manzaralı mesire alanlarında da çocuklarınızla birlikte keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

12- Karamandere

Karamandere

Şile’nin büyüleyici doğal güzelliklerinden biri olan Saklıgöl’ün hemen yanı başında uzanan Karamandere, ilçe merkezine sadece 4 kilometre uzaklıkta unutulmaz bir doğa gezisi sunuyor. Göl manzaralı kır bahçelerinde organik onlarca ürünle hazırlanan hafta sonu kahvaltıları için İstanbul gibi büyük şehirlerden yüzlerce kişiyi kendine çeken Karamandere’de yılın her mevsimi düzenlenen trekking turları ve fotoğrafçılık gezileriyle masmavi göl sularının yemyeşil ormanlarla birleştiği büyüleyici ortamda muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Tertemiz havada Saklıgöl manzaraları eşliğinde piknik yapabileceğiniz mesire alanlarında da dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz Karamandere, Şile’nin keşfedilmeye değer yerlerinden biri.

Konum Linki

13- Karacaköy

Yılın her mevsimi düzenlenen doğa gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz huzurlu bir Şile köyü de hem huzurlu atmosferi hem de büyüleyici plajıyla güzel bir gün geçirebileceğiniz Karacaköy. İlçe merkezine sadece 22 kilometre uzaklıkta deniz seviyesinden 100 metre yükseklikteki bir tepelik alan üzerinde kurulan köy, ahşap mimari ve çiçeklerle süslü evleriyle de kartpostal güzelliğinde manzaralar sunuyor.

Bulunduğu güzel konumdan dolayı Hititlerden Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine kadar yerleşim yeri olarak kullanılan ve ismini Fatih Sultan Mehmet'in ünlü komutanlarından Karaca Ali Paşa'dan alan köyün çevresinde Bizans ile Osmanlı döneminden kalan sarnıç, hamam, kilise ve kale kalıntıları da tarih meraklılarının ilgisini çekiyor. Şile çevresindeki en sakin ve dalgasız denize sahip plajlardan biri olan Karacaköy Plajı’nda tüm gün havuzu andıran masmavi sularına tadını çıkarabileceğiniz gezinizde Karacaköy'ün küçük kır restoranlarında da tertemiz havada geleneksel köy yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

14- Hacıllı Şelalesi

Hacıllı Şelalesi

Ağva'da keşfedilmeye değer başka bir doğal güzellik olan Hacıllı Şelalesi, aynı zamanda İstanbul'un en sevilen kamp alanlarına da ev sahipliği yapıyor. Yemyeşil doğal güzellikler arasında, sarp kayalar üstünden dökülen bembeyaz şelale suları karşısında piknik yapabileceğiniz veya çadırınızı kurarak huzurlu atmosferinde kamp yapabileceğiniz Hacıllı Şelalesi’nde her mevsim farklı bir büyüleyici manzarayla karşılaşacaksınız.

Rehberli trekking turları ve fotoğrafçılık gezilerinin en önemli mola noktalarından biri olan şelaleyi çevresindeki binlerce yıllık mağaralar ve balık bolluğuna sahip derelerle birlikte keşfe çıkabilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde buz gibi şelale göletlerinde yüzebileceğiniz Hacıllı Şelalesi’nin tadını çıkardıktan sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Hacıllı Köyü’ne uğrayarak organik ürünlerle alabilir ve yöresel köy yemekler tadarak gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

15- Ağva Plajı

Ağva Plajı

Şile'nin en çok ziyaret edilen tatil cenneti Ağva'nın tertemiz plajı, altın sarısı kumları ve çevresini saran yemyeşil güzelliklerle yaz aylarının en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Sahil bahçeleri, restoranlar ve kafeler gibi olanakların yanı sıra mesire alanları ve kamp alanlarıyla da çok ilgi gören Ağva Plajı, 2,5 kilometre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip.

Hafif dalgalı deniziyle rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü, yelken ve kano gibi su sporları yapmak için ideal bir adres olan Ağva Plajı’nın çevresinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller, aile pansiyonu, taze deniz ürünleri ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlarda da güzel zaman geçirebilirsiniz. Akşam yürüyüşlerine çıkmak için de Şile’deki en güzel plajlardan biri olan Ağva Plajı’nın büyüleyici gün batımı manzaralarında romantik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

16- Kabakoz Köyü

Kabakoz Köyü

Şile'nin plajlarından biri olan Kabakoz Plajı’na ev sahipliği yapan ve meyve ağaçları arasında dinlendirici bir gezi sunan Kabakoz Köyü, organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltılarını ve yöresel lezzetler için de sıkça ziyaret ediliyor. Yüzlerce yıllık çınar ağaçlarıyla çevrili olan köy, Osmanlı döneminde Anadolu'dan getirilen Türkmen aşiretleri tarafından kuruldu. Ünlü Şile bezi yapımının yanı sıra arıcılık, seracılık, balıkçılık ve hayvancılığın da yaygın olarak yapıldığı Kabakoz Köyü’nde güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Köy merkezinde yer alan ve Orhan Bey döneminde 1300'lü yıllarda yaşama başlayan 700 yıllık çınar ağacını da mutlaka yakından görmenizi önerdiğimiz Kabaköz Köyü’nün tadını çıkardıktan sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Kabaköz Plajı’nın ince kumlu sahilinde de güneşin ve masmavi Karadeniz'in tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

17- Kurfallı

Şile'nin en popüler plajlarından biri olan Kurfallı Altı Plajı için yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı beldelerden biri olan Kurfallı, ilçe merkezine sadece 29 kilometre uzaklıkta. Ağva’ya kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve Göksu Deresi'nin döküldüğü tertemiz plajında tüm gün denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Kurfallı’da her bütçeye uygun otel ve pansiyon bularak dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

Kumlarının şifalı olduğuna inanılan ve 20'den fazla endemik bitki türüyle ünlü olan Kurfallı Altı Plajı’nda akşam yürüyüşlerine çıkabilir, plaj çevresini saran kayalar ve falezlerde büyüleyici gün batımı manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kurfallı’nın çevresinde ormanlar arasında gizlenen kamp alanları da her yaz yüzlerce tatilciye ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

18- Şile Atatürk Ormanı

Şile'de sarıdan yeşille doğanın her tonunu görmek ve tablo güzelliğinde fotoğraflarını çekmek için Karadeniz kıyısında uzanan Şile Atatürk Ormanı'na da mutlaka uğramalısınız. İlçe merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta, kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Atatürk Ormanı; onlarca ağaç çeşidi arasında uzanan trekking parkurları, bisiklet yolları, çocuk oyun alanları ve mesire alanları ile doğa tutkunlarını kendine çekiyor.

Karadeniz manzaraları eşliğinde hizmet veren kır bahçeleri ve seyir teraslarıyla da keşfedilmeye değer bir yer olan Şile Atatürk Ormanı’nın ıssız koylarında veya kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Şile Plajı’nda masmavi suların tadını çıkarabilirsiniz. Hem kendi başınıza hem de doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerine katılarak benzersiz manzaralara şahit olabileceğiniz Şile Atatürk Ormanı’nda doğanın içinde tertemiz havada yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

19- Hacıllı Köyü

Hacıllı Köyü

İstanbul'un en önemli doğa harikalarından biri olan Hacıllı Şelalesi ve binlerce yıllık Gürlek Mağarası'na ev sahipliği yapan Hacıllı Köyü, Şile’ye sadece 30 kilometre uzaklıkta keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Huzurlu ve sessiz atmosferini günümüze kadar korumayı başaran, günübirlik gezilerin değişmez adreslerinden biri haline gelen Hacıllı Köyü’nün güzelliklerini yıl boyu düzenlenen trekking turları ve fotoğraf safarileriyle yakından görebilirsiniz.

Çevresi buz gibi suların aktığı yemyeşil dereler, irili ufaklı şelaleler, mesire alanları ve kamp alanları ile çevrili olan Hacıllı Köyü, tertemiz havada organik ürünlerle tadabileceğiniz hafta sonu kahvaltıları için de yaz aylarında yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Buz gibi şelale göletlerinde yaz aylarında keyifle yüzebileceğiniz, ahşap ve taş mimarili asırlık evlerin harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Hacıllı Köyü’nde modern dünyanın karmaşasından uzakta huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

20- Uzunkum Plajı

Uzunkum Plajı

Şile'nin en sevilen mavi bayraklı plajlarından biri olan Uzunkum Plajı, ismini 1 kilometre uzunluğu bulan altın kumlu sahilinden alıyor. Şile merkezine yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta yer alan plaja hem kısa yürüyüşler hem de toplu taşıma araçları veya bisiklet kiralayarak kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Büyüleyici plajın tertemiz kumlarına havlunuzu sererek güneşlenebilir veya plajı çevreleyen yemyeşil güzellikler arasında piknik veya kamp yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Turizm olanakları açısından gelişmiş olan Uzunkum Plajı’nda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerden soyunma kabinleri, duş, tuvalet, kafeler ve restoranlara kadar zengin olanaklar da sağlanıyor. Deniz paraşütünden yelken ve uçurtma sörfüne kadar onlarca su sporu yapabileceğiniz veya berrak sularda şnorkelli dalışlar yaparak Karadeniz'in büyüleyici su altı fotoğraflarını çekebileceğiniz Uzunkum Plajı, gün batımı manzaraları izleyerek akşam yürüyüşleri yapmak için de en çok tercih edilen Şile plajlarından biri.

Konum Linki

21- Ağva Feneri

Ağva Feneri

Ağva’nın büyüleyici güzelliğini tamamlayan ve küçük limanın hemen yanı başında Yeşilçay Deresi’nin Karadeniz'le buluştuğu noktada inşa edilmiş olan Ağva Feneri, deniz ve fotoğrafçılık tutkunlarının mutlaka görmesi gereken çarpıcı manzaralar sunuyor. Taş iskele üzerinde yer alan küçük deniz fenerinin manzaraları eşliğinde keyifle yüzebilir, kayalık alanlarda olta balıkçılığı yaparak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Akşam yürüyüşlerine çıkmak ve özellikle gün batımında muhteşem romantik fotoğraflar çekmek isteyenlerin de en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olan Ağva Feneri’ne belde merkezinden kısa bir yürüyüşle kolaylıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

22- Şuayipli

Şile'nin sessiz ve huzurlu küçük tatil beldelerinden biri olan Şuayipli, altın kumlu sahili ve masmavi deniziyle ünlü plajıyla keşfedilmeye değer yerler arasında. İlçe merkezine sadece 27 kilometre uzaklıkta yer alan ve her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz yemyeşil ormanlarla çevrili olan sessiz beldede küçük doğa otelleri ve aile pansiyonlarından donanımlı kamp alanlarına kadar her bütçeye uygun konaklama alternatifleri bulabilirsiniz. Yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri ve fotoğraf safarileri için çok ziyaret edilen Şuayipli Köyü'nün küçük restoranlarında da Karadeniz'in sevilen yöresel lezzetlerini tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

23- Ulupelit Köyü

Şile'de düzenlenen doğa yürüyüşleri ve köy gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan huzurlu Ulupelit Köyü, büyük şehirlerin karmaşası ve gürültüsünden uzaklaşıp dinlendirici bir gün geçirmek için ideal bir adres. Şile merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan ve çevresi yemyeşil doğal güzelliklerle çevrili olan sessiz köyde günümüzde yaklaşık 300 kişi yaşıyor.

Son yılların sevilen günübirlik gezi alanlarından biri haline gelen ve deniz seviyesinden 290 metre yükseklikte yer alan Ulupelit Köyü’nün asırlık çınar ve meşe ağaçları arasında dinlendirici doğa yürüyüşlerine çıkabilir, doğaya uyumlu tasarlanmış taş ve ahşap mimarili küçük butik otelleri ve bungalov evlerde serin havada güzel bir yaz tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

24- İncekum Macerapark

Hem macera tutkunları hem de çocuklu ailelerin keyifle zaman geçirebileceği sevilen eğlence merkezi de Şile merkezine yaklaşık olarak 31 kilometre uzaklıkta, Karadeniz kıyısında yer alan İncekum Macerapark. İstanbul'un başka bir tatil cenneti olan Riva ile Şile arasında yer aldığı için özellikle yaz aylarında yüzlerce insanı kendine çeken macera parkının 49 farklı parkurunda eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

At çiftlikleri, paintball sahaları, ATV parkurları ve tırmanma duvarları gibi onlarca bölümde her yaştan insan için eğlenceli bir gün sunan İncekum Macerapark; spor sahaları, çocuk oyun parkları ve donanımlı kamp alanlarıyla da çok ilgi görüyor. Sevimli geyikler ve ceylanların bulunduğu küçük hayvanat bahçesini de çocuklarınızla gezme şansı bulabileceğiniz veya çam ormanları arasında at safarilerine çıkarak unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz macera parkı, aynı zamanda hafta sonları sunduğu serpme kahvaltıları için de çok ziyaret ediliyor. Haftanın her günü saat 09:00'dan 20:00’a kadar açık olan İncekum Macerapark’a toplu taşıma araçlarıyla da kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

25- Yeşilçay Deresi

Yeşilçay Deresi

Ağva’yı çevreleyen iki nehirden biri olan büyüleyici Yeşilçay Deresi, sunduğu çarpıcı doğal güzellikler ve gelişmiş turizm olanaklarıyla mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerden biri. Kıyısında rengarenk balıkçı sandallarının sıralandığı derenin kenarında ahşap iskelelerde hizmet veren balık restoranları ve kır bahçeleri de yaz aylarının değişmez gezi alanlarından biri.

Yeşilçay Deresi boyunca iki yaklaşık 2 kilometre uzanan Aşıklar Yolu’nda romantik manzaralar eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapabilir, yeşil ve mavinin birbirine karıştığı büyüleyici manzaralar izleyebilir veya Amazon Ormanları’nı aldıran yemyeşil güzellikler arasında sandallar ve kanolarla safarilere çıkarak unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Yeşilçay Deresi’nin çevresinde hizmet veren doğaya uyumlu bungalov oteller, kır evleri ve donanımlı kamp alanlarında da dinlendirici bir yaz tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

26- Serintepe Piknik Alanı

Panoramik Karadeniz manzaralarına hakim bir tepe üzerinde 60 dönümlük büyük bir yeşil alanı kapsayan Serintepe Piknik Alanı, özellikle sıcak yaz günlerinde serin ve temiz havada yorgunluk atmak için ideal. Kır bahçelerinde yöresel ve organik ürünlerle hatırlanan hafta sonu kahvaltıları için İstanbul'dan yüzlerce insanın ziyaret ettiği piknik alanında iyi düzenlenmiş mesire alanlarında da mangal yaparak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Geniş çocuk oyun alanları ve yemyeşil ormanlar içinde uzanan yürüyüş parkurları gibi olanaklar bulabileceğiniz Serintepe Piknik Alanı, bahar ile yaz aylarında kır düğünleri ve çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. Serintepe’nin doğal seyir teraslarından Karadeniz’in masmavi suları ve yemyeşil ormanların muhteşem fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

27- Kumbaba Plajı (Kumbaba Tepesi)

Kumbaba Plajı (Kumbaba Tepesi)

Şifalı olduğuna inanılan kendine özgü kumlarıyla Osmanlı dönemlerinden beri tedavi amaçlı olarak binlerce insanı kendine çeken Kumbaba Plajı, Şile’de keyifli bir deniz günü yaşamak için de gidebileceğiniz en güzel plajlar arasında. Çölü andıran devasa kum tepeleriyle sarılı plajın Evliya Çelebi'nin kitaplarında da bahsettiği şifalı kumları, günümüzde de çeşitli rahatsızlıkları için şifa arayan binlerce insanı yaz aylarında bölgeye çekiyor.

Kum banyosu yapabileceğiniz ve tertemiz denizinde keyifle yüzebileceğiniz Kumbaba Plajı’nda gün batımlarında kum tepelerini gezerek muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Güzelliğinden dolayı doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin de sevilen rotalarından biri haline gelen Kumbaba Plajı, Şile’nin görülmeye değer en özel noktaları arasında.

Konum Linki

28- Değirmençayırı Şelalesi

Doğa ve fotoğrafçılık meraklıları için adeta bir cennet olan Şile'de bölgenin en özel tabiat harikalarından Değirmençayırı Şelalesi’ni de mutlaka yakından görmelisiniz. İlçe merkezine yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta yer alan ve yılın her mevsimi sunduğu çarpıcı manzaralarla fotoğrafçıları kendine çeken etkileyici şelale, sarp kayalar üstünden dökülen bembeyaz suları ve en sıcak yaz günlerinde bile buz gibi kalan kaya göletiyle çok sevilen gezi alanlarından biri.

İstanbul gibi büyük bir şehrin yanında bir vahayı andıran ve bakir doğal güzelliklerini korumayı başaran Değirmençayırı Şelalesi’nde özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sarıdan yeşile her renk tonuna şahit olabilir, yaz aylarında buz gibi şelale sularında yüzerek unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Değirmençayırı Şelalesi, doğa manzaralı mesire alanlarında tertemiz havada dinlendirici bir gün geçirmek isteyen aileleri de kendine çekiyor.

Konum Linki

29- Akçakese Plajı

Akçakese Plajı

Kabakoz Köyü Plajı’nın hemen yanında uzanan ve turkuaz renkli denizi ve denizin içinde sıralanan ilginç kaya oluşumlarıyla çarpıcı manzaralar sunan Akçakese Plajı’nı da Şile gezinizde keşfetmenizi öneririz. Akkaya Plajı olarak da bilinen, 1 kilometre uzunluğundaki yeşil ve mavinin birleştiği sahiliyle ilgi çeken plaj, hem denizin tadını çıkarmak hem de piknik ve kamp yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel yerler arasında. Soyunma kabinleri, duş ve güvenli bir deniz keyfi yaşamanız için cankurtaran hizmetleri de sunulan Akçakese Halk Plajı’nın kayalık alanlarında büyüleyici Karadeniz fotoğrafları çekebilir, tüm gün şnorkelli dalışlar yaparak güzel bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

30- Kavala Parkı

Şile Feneri’nin hemen yanı başında, Karadeniz'in büyüleyici manzaralar eşliğinde uzanan Kavala Parkı, sıcak yaz akşamları serin deniz esintileri eşliğinde dinlenmek veya akşam yürüyüşlerine çıkmak için en çok tercih edilen yerlerden biri. Organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar sunan kır bahçeleri, dinlenme alanları, spor ve çocuk oyun alanları gibi olanaklar bulabileceğiniz parkta Şile Feneri’nin de gün batımlarında en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Fener Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Kavala Parkı’na ilçe merkezinden kolayca ulaşabilir, romantik gün batımı manzaraları eşliğinde unutulmaz bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

31- Şile Kültür Merkezi

İlçe merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Şile Kültür Merkezi, yıl boyu düzenlenen sanatsal ve kültürel etkinlikleri ile binlerce kişiyi kendine çekiyor. Taş ve ahşap mimarili tarihi bir konağın restore edilmesiyle hizmete başlayan ve 280 metrekarelik etkinlik alanına sahip olan kültür merkezinde tiyatro gösterilerinden sergilere, sahne performanslarından seminerler ve söyleşilere kadar ilginizi çekecek pek çok etkinliğe katılarak Şile gezinizde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

32- Kabakoz Plajı

Kabakoz Plajı

Şile’nin doğal ve huzurlu atmosferi bozulmamış çok sevilen bir köyü olan Kabakoz Köyü’nün tertemiz plajı, sıcak yaz aylarında serin Karadeniz sularının tadını çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Hafif dalgalı denizi ve rüzgârlı havasıyla deniz paraşütü, yelken ve uçurtma sörfü gibi su sporları yapmak için de ideal olan plajın çevresindeki donanımlı kamp alanları da her yıl yüzlerce tatilciyi misafir ediyor. Şile merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan ve her toplu taşıma araçlarıyla hem de bisiklet kiralayarak kolaylık gidebileceğiniz Kabakoz Köyü Plajı, çevresini saran doğal güzelliklerle Şile doğa yürüyüşlerinin de sevilen mola noktalarından biri konumunda.

Konum Linki

33- Tarihi Şile Evleri

Yılın her mevsimi düzenlenen kültür gezileri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri olan Şile'de Arnavut kaldırımlı dar sokakları süsleyen, 18. ve 19. yüzyıl yapımı tarihi Şile evlerini de mutlaka yakından görmelisiniz. Akçakese Köyü gibi Şile'nin doğal atmosferi bozulmamış köylerinde en güzel örneklerini görebileceğiniz, iki veya üç katlı olarak ve çoğunlukla ahşap malzemelerle inşa edilen 150'ye yakın tarihi evi gezinizde yakından görebilirsiniz. Çiçeklerle süslü çarpıcı mimarilerinin harika fotoğraflarını çekebileceğiniz tarihi Şile evlerini gezdikten sonra asırlık çınar ağaçları altında da çayınızı yudumlayarak huzur atmosferin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

34- Sofular Plajı

Sofular Plajı

İstanbul'un tatil cenneti olan Şile'de kalabalıklardan uzakta denizin tadını çıkarmak için ilçe merkezine sadece 15 kilometre uzaklıktaki Sofular Plajı’na da uğrayabilirsiniz. İsmini kısa bir yürüyüş mesafesindeki Sofular Köyü’nden alan, tertemiz denizi ve kumlu sahiliyle çocuklu aileler için de ideal olan plajın arkasındaki ormanların içindeki mesire alanlarında da dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz, 700 metre uzunluğa sahip olan Sofular Plajı’nda küçük kafeler, soyunma kabinleri, duş, şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz tesislerin yanı sıra yelkenden deniz paraşütüne çeşitli su sporu olanakları da bulabilirsiniz. Tüm gün plajın masmavi sularının ve güneşin tadını çıkardıktan sonra akşamları ise kısa bir yürüyüş mesafesindeki Sofular Köyü’ne uğrayarak yöresel Karadeniz lezzetleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

35- Kalemköy

Şile'nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kalemköy, çevresini saran buz gibi dereler ve irili ufaklı şelaleleriyle antik dönemlerden beri ilgi görüyor. Onlarca çeşit bitki ve ağaç türü arasında dinlendirici doğa gezilerine çıkabileceğiniz, ormanlık alanlarda gizlenen Bizans ve Roma dönemlerinden kalan kilise kalıntılarını keşfe çıkabileceğiniz Kalemköy’de asırlık çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabilir, köyde yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan yöresel yemekleri deneyebilirsiniz.

Konum Linki

36- Ağva Aşıklar Yolu

Ağva’nın iki tarafını çevreleyen büyüleyici derelerden biri olan Yeşilçay Deresi boyunca uzanan Ağva Aşıklar Yolu, doğanın her tonuna şahit olabileceğiniz keşfedilmeye değer yerlerden biri. Rengarenk balıkçı sandalların sıralandığı nehir kıyısında 2 kilometre boyunca ilerleyen yürüyüş yolu, gün batımında sunduğu romantik manzaralarıyla da çiftleri kendine çekiyor. Nehir manzaralı balık restoranları, kır bahçeleri, ahşap iskeleler ve seyir teraslarıyla sarılı olan Ağva Aşıklar Yolu’nda tertemiz havada keyifli bir yürüyüş yapabilir, yılın her mevsimi kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

37- Avcıkoru Tabiat Parkı

Avcıkoru Tabiat Parkı

Çevirisi birbirinden güzel el değmemiş doğa koruma alanlarıyla çevrili Şile'de hafta sonları şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta dinlendirici zaman geçirebileceğiniz en sevilen yerlerden biri de Avcıkoru Tabiat Parkı. Şile merkezine 26 kilometre uzaklıkta yer alan tabiat parkı, yaz aylarında İstanbul gibi büyük şehirlerden gelen ailelerin; bahar ve kış aylarında ise doğa tutkunları ve fotoğrafçıların uğrak yerleri arasında.

649 hektarlık geniş bir yeşil alanı kapsayan Avcıkoru Tabiat Parkı’nda meşe, kayın ve gürgen ağaçları arasında uzanan mesire alanlarında yılın bütün yorgunluğunu atabilir; zengin kuş ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle ünlü tabiat parkında yılan kartalı gibi nadir kuş türlerinin muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz. İstanbul'a en yakın ve güzel rekreasyon alanlarından biri olan Avcıkoru Tabiat Parkı’nda iyi düzenlenmiş trekking parkurları, bisiklet yolları, seyir terasları ve organik ürünlerle hafta sonu kahvaltıları sunan kır bahçeleri gibi olanaklar da sağlanıyor.

Konum Linki

38- Karacaköy Plajı

Karacaköy Plajı

Şile merkezine sadece 22 kilometre uzaklıkta yer alan Karacaköy Plajı, kalabalıklardan uzakta denizin ve güneşin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz bölgedeki en güzel plajlardan biri. İki tepe arasında küçük bir koyda yer aldığı için sert rüzgârlar ile dalgalardan korunan büyüleyici plaj, en kalabalık yaz aylarında bile huzurlu atmosferi ve balık sürülerini görebileceğiniz turkuaz deniziyle Karadeniz'in en güzel plajlarından biri olarak gösteriliyor. Sakin ve dalgasız deniziyle çocuklu aileler ile acemi yüzücüler için de ideal olan Karacaköy Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz küçük işletmelerin yanı sıra tuvalet, duş ve büfe gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

39- Şile Bezi El Sanatları Merkezi

Büyüleyici doğal güzellikleri ve masmavi denizin yanı sıra yüzlerce yıldır üretilen Şile bezleriyle de ünlü olan ilçede bu ürünü dünyaya tanıtmak amacıyla açılan Şile Bezi El Sanatları Merkezi de çok ilgi görüyor. İlçe merkezinde Deniz Sokak üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan ve kadın kooperatiflerinin iş birliği ile hayata geçirilen sanat merkezde Şile bezinin yapım süreçlerini görebilir ve bu sağlam bezle yapılan onlarca ürünü inceleyerek harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

40- Şile Ala Kadınlar Plajı

Şile Ala Kadınlar Plajı

Şile merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve toplam büyüklüğü 67.000 metrekareyi bulan büyüleyici bir koy içinde yer alan Şile Ala Kadınlar Plajı, sadece kadınlara hizmet veriyor ve gelişmiş turizm olanaklarıyla ilgi görüyor. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz tesislerden kafeler, restoranlara kadar pek çok olanak sunulan plajda duş, tuvalet, soyunma kabini gibi imkanlar da bulabilirsiniz. Yetişkin ve çocuk havuzlarında da eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Şile Ala Kadınlar Plajı’nda gözlerden uzakta unutulmaz bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

41- Ağlayan Kaya Plajı

Ağlayan Kaya Plajı

Şile merkezinden 5 dakikalık kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz bir tabiat harikası olan Ağlayan Kaya'nın hemen yanı başında uzanan Ağlayan Kaya Plajı, Akdeniz sahillerini aratmayan altın kumları ve mavinin her tonunu görebileceğiniz deniziyle yüzmek için gidebileceğiniz en özel yerlerden.

Soyunma kabinleri, güneş şemsiyesi, şezlong, atıştırmalıklar alabileceğiniz kafeler ve cankurtaran gibi olanaklar sunulan plajın denizi çabuk derinleştiği ve dalgalı olduğu için acemi yüzücüler ile çocuklu ailelerin burada dikkatli olmasını öneririz. Tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra akşamları yürüyüşler yapabileceğiniz ve Ağlayan Kaya’nın çarpıcı fotoğraflarını çekebileceğiniz Ağlayan Kaya Plajı, Şile merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz en güzel plajlardan biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

42- 11 Göller Vadisi

İstanbul'da hafta sonları ve yaz aylarında düzenlenen doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden biri haline gelen 11 Göller Vadisi, 11 tane birbirinden güzel irili ufaklı gölün birleşmesinden oluşuyor. Çevresini saran endemik bitki türleri ve onlarca çeşit bitkisiyle yılın her mevsimi büyüleyici manzaralar sunan göllerde Şile gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Tertemiz havada yorgunluk atabileceğiniz 11 Göller Vadisi’nde mesire alanları, seyir terasları, organik ürünlerle kahvaltılar yapabileceğiniz kır bahçeleri ve donanımlı kamp alanları gibi olanaklar da bulabilirsiniz. Olta balıkçılığı yaparak yorgunluk da atabileceğiniz gölleri, fotoğraf safarileri ve bisiklet turlarıyla da keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

43- Sarıkavak Kalesi

İlçe merkezine sadece 22 kilometre uzaklıkta el değmemiş doğal güzellikler arasında gizlenen Sarıkavak Kalesi, trekking ve fotoğrafçılık gezilerinin sevilen mola noktalarından biri. Bizanslılar döneminde yaptırıldığı tahmin edilen kale, günümüze kadar ayakta kalmış dört tane gözetleme kulesi ile yemyeşil ağaçlar arasında çarpıcı manzaralar sunuyor. Antik yolun koruyucusu olarak bilinen ve yığma kesme taşlarla inşa edilen Sarıkavak Kalesi’ni gezerken tarih öncesi dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılan küçük mağaraları da keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

44- Gürlek Mağarası

Gürlek Mağarası

Mavi bayraklı tertemiz plajlarının yanı sıra birbirinden güzel doğa harikalarıyla da insanları kendine çeken Şile'ye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Hacıllı Köyü sınırlarında yer alan Gürlek Mağarası’nı da hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla keşfe çıkabilirsiniz. Yılın her mevsimi düzenlenen mağaracılık ve doğa yürüyüşleriyle yüzlerce insanı kendine çeken etkileyici mağara, 1985 yılında bir öğretmen tarafından kazara keşfedildi.

241 metrelik bir uzunluğa sahip koridorlarında binlerce yılda oluşmuş devasa sarkıtlar, dikitler, damlataş havuzları ve küçük mağara göletleri arasında unutulmaz bir gün yaşayarak muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Gülek Mağarası’nın Bizans döneminde hapishane olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Çok sevilen bir günübirlik gezi alanı olan Hacıllı Köyü’ne oldukça yakın olan ve Hacıllı Şelalesi doğa yürüyüşlerinin bir parçası haline gelen Gürlek Mağarası’nı gezdikten sonra bölgenin el değmemiş güzelliklerinin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

45- İmrenli Plajı

İmrenli Plajı

Huzurlu Akçakese Köyü’nün hemen yanında yer alan İmrenli Köyü'nün büyüleyici plajı, ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz başka bir sevilen Şile Plajı konumunda. Şile ile Ağva arasında yer aldığı için yaz aylarında hem aileler hem de yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli olan İmrenli Plajı, 650 metre uzunluğundaki ince kumlu sahilini saran etkileyici kaya oluşumları ve masmavi deniziyle harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Cankurtaran, duş, şezlong, güneş şemsiyesi, soyunma kabinleri, tuvalet gibi olanaklar bulabileceğiniz İmrenli Plajı’nın tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki İmrenli Köyü'nün huzurlu atmosferinde gezmeyi ve yöresel yemekler tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

46- Doğancılı Plajı

Doğancılı Plajı

Çevresinde tertemiz denizin tadını çıkarabileceğiniz pek çok güzel plaj bulunan Şile'ye sadece 20 kilometre uzaklıkta yer alan Doğancılı Plajı’na da toplu taşıma araçları veya bisiklet kiralayarak giderek keyifli bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz, altın sarısı kumlarla süslü uzun sahili ve çevresindeki donanımlı kamp alanlarıyla yaz aylarında çok ilgi gören plajın A sınıfı olarak belgelenen tertemiz sularından çocuklarınızla doyasıya yüzebilirsiniz. Yaklaşık 2 kilometreyi bulan uzunluğa ve 20 metre genişliğe sahip Doğancılı Plajı’nda cankurtaran, su sporu olanakları, tuvalet, duş, güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesisler gibi imkanlar da sağlanıyor.

Konum Linki

47- Sahilköy Plajı

Şile’de denize girilebilecek en güzel plajlardan biri de 500 metre uzunluk ve 15 metre genişliğe sahip olan küçük Sahilköy Plajı. İnce kumlara havlunuzu sererek tüm gün güneşlenebileceğiniz ve çevresini saran yeşil alanlarda piknik veya kamp yapabileceğiniz plaj, sessiz atmosferiyle gözlerden uzak denizin tadını çıkarmak isteyenler için ideal. Hiçbir turistik tesis ve işletme bulunmadığı için yıl boyu doğal atmosferini koruyan Sahilköy Plajı’na gelirken hazırlıklı olmanızı öneririz. Hırçın dalgalardan dolayı acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin dikkatli olması gereken plaja her saat bulabileceğiniz Sahilköy minibüsleriyle kısa sürede gidebilirsiniz.

Konum Linki

48- Şile mağaraları

Hem mağaracılık hem de doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz pek çok etkileyici mağaraya ev sahipliği yapan Şile’de sahile yakın konumlarda doğal yollarla oluşan onlarca mağarayı gezerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bölgeye gelen ilk Hristiyanlar tarafından kilise ve mabet olarak da kullanıldığı bilinen Sofular Mağarası’nın yanı sıra M.S. 3. yüzyılda hapishane olarak kullanılan Gürlek Mağarası, Ocaklıada Mağarası, Tersane Mağarası, Feneraltı Mağarası, Meşrutiyet Mağarası ve Ekşioğlu Mağarası’nı da yakından görme şansı bulabilirsiniz. İç bölümleri binlerce yılda oluşmuş devasa dikitler, sarkıtlar ve göletlerle süslü mağaralar, çevrelerini saran el değmemiş doğal güzellikleriyle fotoğrafçıları da kendine çekiyor.

 Konum Linki

49- Hanımsuyu Çeşmesi

Şile merkezini gezerken hemen dikkatini çekecek etkileyici bir tarihi eser de Üsküdar Caddesi üzerinde yöresel ürünler satılan bir çarşı içinde yer alan tarihi Hanımsuyu Çeşmesi. 1871 yılında Mısırlı Hatice Hanım tarafından bir hayrat olarak inşa ettirilen, 4 metreye 2,4 metre boyutundaki etkileyici çeşme, asırlardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Efsanelerde suyundan içen kişinin Şile’den ayrılamadığı ve tekrar geri döndüğü söylenen Hanımsuyu Çeşmesi, 1992 yılında aslına uygun olarak da restore edildi. Şile’nin tarihi evlerini gezerken uğrayarak sularından tadabileceğiniz tarihi çeşmenin çarpıcı taş mimarisini inceleyebilir ve çevresindeki dükkanlarda güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

50- Alacalı Plajı

Şile’nin sessiz ve sakin plajlarından biri olan Alacalı Plajı, 2 kilometre boyunca uzanan ince kumlu sahiliyle kalabalıklardan uzakta dinlendirici bir deniz günü yaşamak için uğrayabileceğiniz yerlerden. Çevresinde çocuklarınızla piknik yapabileceğiniz mesire alanları da bulabileceğiniz plajda soyunma kabini, tuvalet, şezlong, güneş şemsiyesi, büfe, cankurtaran ve otopark gibi olanaklar da sağlanıyor. Her saat bulabileceğiniz Alacalı Köyü minibüsleriyle kısa sürede gidebileceğiniz Alacalı Plajı’nın A sınıfı olarak belgelenmiş tertemiz sularına kendinizi bırakarak keyifle yüzebilir ve şnorkelli dalışlar yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki


busraguzeller
Büşra Güzeller
174 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN