Eşi benzeri olmayan tarihi yapıları, gezilecek yerleriyle farklı kültürlere sahip milyonlarca kişinin yaşadığı İstanbul, dünyanın en güzel kentlerinden birisi. Özellikle sonbaharın gelmesiyle İstanbul halkı bir hafta sonu etkinliği olarak balık tutmaya başlar, ardından akşam olunca o balıklar ailece yenir.Peki İstanbul’da nerede balık avlanır ve İstanbul’da hangi balık tutulur? Bu içeriğimde balığın bol olduğu noktaları ve önemli bilgileri derledim.

İstanbul’da deniz balığı nerelerde tutulur?

Deniz balığının tadı bir başkadır! İstanbul’da Anadolu ve Avrupa Yakası'nda hangi noktalardan hangi deniz balıklarının çıktığını birlikte keşfedelim.

Balıkçıların klasik buluşma noktası: Galata Köprüsü

galata köprüsü

İstanbul’da balık tutmak denildiği zaman akla ilk gelen yer Galata Köprüsü. Aslında günün her saatinde ve yılın her mevsiminde Galata Köprüsü olta balıkçılarının vazgeçilmez noktası. Eğer burada balık tutmak istersen kesinlikle erken saatlerde gelmelisin. Zira uygun bir yer bulmakta biraz zorlanabilirsin. Bu arada şu püf noktayı da hemen belirteyim. Galata Köprüsü’nde balık tutmak için ideal yöntem nedir diye merak ediyorsan, oltanı mümkün mertebe denize yaklaştırman ardından iki hamleden sonra suya bırakman en ideal hamle olacak.

Oltalar ve kovalar hazır, peki Galata çevresinde hangi balıkları tutabilirsin? Eğer doğru bir günde gidersen biraz da şans yardımıyla sarıkanat, çinekop ve denizde bolca bulunan istavritlerden yakalayabilirsin.

Balıkların buluşma merkezi: Akıntıburnu

akıntıburnu

İstanbul Boğazı’nın önemli balık avlama yerlerinden birisi olan Akıntıburnu, bulunduğu konum sebebiyle lüfer ve istavritin sıklıkla geçtiği bir alan. Balığın bol olduğu bir nokta olduğu için buraya olta balıkçıları sabahın erken saatlerinde gelir ve akşam olana kadar kovalarını doldurmaya çalışırlar. Kış gelmemişken ve balık sezonu açılmışken Akıntıburnu'na giderek bol miktarda istavrit yakalayabilirsin. 

Daha sakin bir balık tutma noktası: Kireçburnu – Yeniköy Bölgesi

yeniköy

Galata Köprüsü ve Arnavutköy gibi yerler fazla kalabalık geldiyse o halde Kireçburnu'ndan Yeniköy'e kadar uzanan hattı sana önerebilirim. Hem ulaşımı kolay hem de daha az kalabalık olan bu hat, daha huzurlu ve sakin yerlerden. Bu bölgede de en çok çıkan balık da Boğaz'da görmeye alışık olduğumuz istavrit. 

Anadolu Yakası’nda huzurlu bir köşe: Tuzla Güzelyalı Sahili

güzelyalı

Anadolu Yakası’nda balık tutulacak en iyi yerlerin başında Tuzla Güzelyalı Sahili gelir. Eğer Tuzla’da veya yakın bir bölgede oturuyorsan Avrupa Yakası’na gitmene gerek kalmadan bu sahilde çeşitli balıklar tutabilirsin. Unutmadan belirtmek gerek, bölgede akıntı çok yoğun olmadığı için palamut ve lüfer gibi balıkları da Tuzla'da avlayabilirsin.

Bu arada balık tutmak için kova, olta takımları derken bir hayli eşyayı da yanında taşıman gerekiyor. Eğer balık tutacağın yere rahat bir şekilde ulaşmak istersen  araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsin. 

Kalabalıklardan uzakta: Dragos

Balık tutmak aslında stresten uzak kalmayı sağlayan rahatlatıcı bir aktivite. Dragos da sakin bir yerde balık tutmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Bir kez gidenin vazgeçemeyeceği yerlerden birisi olan Dragos, Kartal ile Maltepe arasında bulunuyor. Özellikle kalabalık noktalara nazaran daha rahat bir balık tutma aktivitesi sunan Dragos’ta istavrit ve çinekop en çok tutulan balıklar arasında yer alıyor. 

Palamut denilince akla ilk olarak orası gelir: Şile

şile

İstanbul’da yer alan ve temiz denizi ile balıkçıların gözdesi olan Şile, balık tutulacak yerler denildiği zaman ilk akla gelen lokasyonlardan biri. Her ne kadar palamut mevsiminde Şile’de balık tutmak için pek boş yer bulunmasa da Ağlayankaya açıkları palamut ve lüferin en bol olduğu yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Şile’de ayrıca levrek, eşkina ve kefal balıklarını yılın her ayında olta ile avlayabilmen mümkün. 

İstanbul'da tatlı su balığı nerede tutulur?

ömerli barajı

İstanbul’da nerede deniz balığı tutabileceğinden bahsettik. Özellikle Avrupa Yakası’nda Terkos Gölü ya da Büyükçekmece Gölü, göl balıklarının bulunduğu yerlerden. Eğer Anadolu Yakası’nda tatlı su balığı avlamak istersen Riva Deresi’nin çevresinde yer alan piknik yerlerini ve Ömerli Barajı ve çevresini de tercih edebilirsin. Bu arada Ağva'da yer alan Göksu Deresi amatör olta balıkçılığı için son derece uygun.

Eğer balık tuttuktan sonra bu güzel günü başka bir aktivite ile taçlandırmak istersen İstanbul'daki kamp alanları içeriğimizi de inceleyebilirsin.

İstanbul’da hangi balık avlanır?

İstanbul oldukça fazla balık çeşitliliğine sahip bir şehir. Mevsime göre eşkina, levrek, sarıkanat, lüfer, kalkan, minakop, istavrit, mezgit, zargana ve palamut gibi balıkları İstanbul’da avlayabilirsin. Özellikle Galata Köprüsü civarındaysan bol miktarda istavrit ve çinekop da tutabilirsin.

Türkiye'de tadabileceğiniz EN lezzetli balık türleri içeriğimizi de okuyarak balıklar hakkında detaylı bilgiler edinebilirsin. 

İstanbul sahillerinde hangi balık tutulur?

Eğer sahilden balık avlamayı tercih edersen genelde İstanbul sahillerinden avlayabileceğin balıklar arasında mığrı, mırmır, çipura melanur, isparoz, kırmalıksa çipura, minekop ve levrek yer alıyor.

Eğer İstanbul’da kayalık bölgelerde balık tutacaksan taşlık yerlerde karagöz, granyoz, sargoz gibi balıklar da bulabilirsin.


elifcokan
Elif Çokan Palaz
15 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar