Eşi benzeri olmayan tarihi yapıları, gezilecek yerleriyle farklı kültürlere sahip milyonlarca kişinin yaşadığı İstanbul, dünyanın en güzel kentlerinden birisi. Özellikle sonbaharın gelmesiyle İstanbul halkı bir hafta sonu etkinliği olarak balık tutmaya başlar, ardından akşam olunca o balıklar ailece yenir.Peki İstanbul’da nerede balık avlanır ve İstanbul’da hangi balık tutulur? Bu içeriğimde balığın bol olduğu noktaları ve önemli bilgileri derledim.

İstanbul’da deniz balığı nerelerde tutulur?

Deniz balığının tadı bir başkadır! İstanbul’da Anadolu ve Avrupa Yakası'nda hangi noktalardan, hangi deniz balıklarının çıktığını birlikte keşfedelim.

Balıkçıların klasik buluşma noktası: Galata Köprüsü

galata köprüsü

İstanbul'da balık tutmak istersen Galata Köprüsü ilk akla gelen yer. Galata Köprüsü, olta balıkçılarının favori noktası ve günün her saatinde ve yılın her mevsiminde balık tutmak mümkün. Ancak, uygun bir yer bulmak için erken saatlerde gitmelisin çünkü yer bulmak biraz zor olabilir. Balık tutmak için ideal yöntem ise oltayı denize yaklaştırmak ve iki hamleden sonra suya bırakmak.

Galata çevresinde hangi balıkları tutabilirsin? Eğer doğru bir günde gidersen biraz da şans yardımıyla sarıkanat, çinekop ve denizde bolca bulunan istavritlerden yakalayabilirsin.

Uçak Bileti

Balıkların buluşma merkezi: Akıntıburnu

akıntıburnu

İstanbul Boğazı'nda bulunan Akıntıburnu önemli bir balık avlama noktası. Bu bölge, lüfer ve istavrit gibi balıkların sıkça geçtiği bir alan. Bol miktarda balık olduğu için olta balıkçıları sabahın erken saatlerinde gelir ve akşama kadar balık avlamaya çalışır. Kış sezonu başlamadan ve balık avı açılmadan önce Akıntıburnu'na giderek bol miktarda istavrit yakalayabilirsin.

Daha sakin bir balık tutma noktası: Kireçburnu – Yeniköy Bölgesi

yeniköy

Galata Köprüsü ve Arnavutköy gibi yerlerin fazla kalabalık olduğunu düşünüyorsan, Kireçburnu'ndan Yeniköy'e kadar uzanan bölgeyi önerebilirim. Bu hat ulaşımı kolay ve daha az kalabalık olan bölgeleri içerir. Burası daha huzurlu ve sakin bir atmosfere sahip. Bu bölgede en yaygın balık türü ise Boğaz'da sıkça gördüğümüz istavrit.

Anadolu Yakası’nda huzurlu bir köşe: Tuzla Güzelyalı Sahili

güzelyalı

Anadolu Yakası'nda balık avlamak için en iyi yerlerden biri Tuzla Güzelyalı Sahili. Eğer Tuzla veya yakın bir bölgede yaşıyorsan Avrupa Yakası'na gitmene gerek kalmadan bu sahilde çeşitli balıklar tutabilirsin. Bölgede akıntı çok yoğun olmadığı için palamut ve lüfer gibi balıkları da Tuzla'da avlayabilirsin.

Kalabalıklardan uzakta: Dragos

Balık tutmak stresten uzaklaşmayı sağlayan rahatlatıcı bir aktivite. Dragos sakin bir balık tutma noktası olarak bilinen ve ziyaretçilerin bir daha vazgeçemediği bir yer. Kartal ile Maltepe arasında bulunan Dragos, kalabalık bölgelere kıyasla daha huzurlu bir balık tutma deneyimi sunar. Dragos'ta istavrit ve çinakop gibi balıklar en çok tutulanlar arasında.

Palamut denilince akla ilk olarak orası gelir: Şile

şile

İstanbul'da yer alan Şile temiz deniziyle balıkçıların tercih ettiği bir bölge. Balık tutma konusunda ilk akla gelen lokasyonlardan ve özellikle palamut sezonunda Şile'de balık tutmak için yer bulmak zor olabilir, ancak Ağlayankaya açıkları palamut ve lüferin bol olduğu bir nokta. Şile'de ayrıca levrek, eşkina ve kefal gibi balıkları yılın her ayında olta ile avlayabilirsin.

İstanbul'da tatlı su balığı nerede tutulur?

ömerli barajı

İstanbul'da deniz balığı avlamya müsait lokasyonlardan bahsettik. Avrupa Yakası'nda Terkos Gölü ve Büyükçekmece Gölü göl balıklarının bulunduğu yerlerdir. Tatlı su balığı avlamak istersen Anadolu Yakası'nda Riva Deresi'nin çevresindeki piknik alanları ve Ömerli Barajı ve çevresi tercih edilebilir. Ağva'da ise Göksu Deresi amatör olta balıkçılığı için uygun.

Eğer balık tuttuktan sonra bu güzel günü başka bir aktivite ile taçlandırmak istersen İstanbul'daki kamp alanları içeriğimizi de inceleyebilirsin.

İstanbul’da hangi balık avlanır?

İstanbul oldukça fazla balık çeşitliliğine sahip bir şehir. Mevsime göre eşkina, levrek, sarıkanat, lüfer, kalkan, minakop, istavrit, mezgit, zargana ve palamut gibi balıkları İstanbul’da avlayabilirsin. Özellikle Galata Köprüsü civarındaysan bol miktarda istavrit ve çinekop da tutabilirsin.

Türkiye'de tadabileceğiniz EN lezzetli balık türleri içeriğimizi de okuyarak balıklar hakkında detaylı bilgiler edinebilirsin. 

İstanbul sahillerinde hangi balık tutulur?

Eğer sahilden balık avlamayı tercih edersen genelde İstanbul sahillerinden avlayabileceğin balıklar arasında mığrı, mırmır, çipura melanur, isparoz, kırmalıksa çipura, minekop ve levrek yer alıyor.

Eğer İstanbul’da kayalık bölgelerde balık tutacaksan taşlık yerlerde karagöz, granyoz, sargoz gibi balıklar da bulabilirsin.


elifcokan
Elif Çokan Palaz
18 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar