İstanbul’a en yakın tatil cennetlerinden biri olan Ağva; tertemiz plajları, büyüleyici doğal güzellikleri ve gelişmiş turizm olanaklarıyla özellikle sıcak yaz günlerinde binlerce insanı misafir ediyor. Göksu Nehri ve Yeşilçay Deresi arasında benzersiz bir konumda yer alan belde, dere kenarlarında sıralanan balıkçı restoranları ve kır bahçeleriyle de doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirmek için ideal bir adres. Her bütçeye uygun doğa otellerinden bungalovlar ve kamp alanlarına kadar pek çok konaklama alternatifi bulabileceğiniz Ağva’da hem dinlendirici bir tatil hem de günübirlik gezi yapabilirsiniz. Eğer birkaç günlük bir plan yapacaksanız Ağva otelleri arasından nehir kenarındaki bir tanesini seçebilirsiniz. 

Pembe Kayalar ve Ağlayan Kaya gibi binlerce yılda doğal yollarla şekillenmiş benzersiz kaya oluşumlarının muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz Ağva’da Kadırga Koyu, Kilimli Koyu ve Sardala Koyu’nun yeşil ile mavinin birleştiği çarpıcı güzelliklerini de tekne gezileriyle keşfe çıkabilirsiniz. Her iki tarafı Ege ve Akdeniz’i aratmayan plajlarla çevrili Ağva, Karadeniz’in masmavi sularının ve doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak için en özel noktalardan biri.

Ağva’da mutlaka görmeniz gereken 65 yeri belirlerken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama hazırladık. Her doğa ve deniz tutkununun görmesi gereken cennet köşelerimizden biri olan Ağva’yı keşfetmeye yazımızı okuyarak hemen başlayabilirsiniz. Planınızı özenle hazırlamak için ise eklediğimiz konum linklerinden de yararlanabilirsiniz. Eğer çevre şehirlerden Ağva'ya birkaç günlüğüne gelecekseniz araç kiralama seçeneğini değerlendirerek konforlu bir tatil geçirebilirsiniz. 

Uçak Bileti

1- Ayazma Plajı (Şile Plajı)

ayazma beach

Halk arasında Şile Plajı olarak da bilinen Ayazma Plajı, Ağva’dan yaklaşık 30 dakikalık kısa yolculukla ulaşarak Karadeniz’in tadını çıkarabileceğiniz en güzel plajlardan biri. Günübirlik tatilcilerin yanı sıra yaz tatilini burada geçiren yerli ve yabancı turistlerle de oldukça hareketli olan plaj, yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip.

İnce kumlu sahili ve tertemiz deniziyle mavi bayrak ödülü kazanan Ayazma Plajı, halk plajı olduğu için ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Çevresinde donanımlı kamp alanları, yöresel ürünlerle kahvaltı yapabileceğiniz kır bahçeleri ve kaliteli balık restoranları gibi zengin olanaklar bulabileceğiniz Ayazma Plajı’nda denizin tadını çıkardıktan sonra doğal sit alanı olarak koruma altına alınan bölgenin el değmemiş güzelliklerini de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Ayazma Plajı'na girişler ücretsiz ama duş, tuvalet ve soyunma kabini hizmetleri ücrete tabi.
 

2- Kadırga Koyu

Ağva Kadırga Koyu

Ağva'da düzenlenen doğa yürüyüşlerinin en popüler rotası olan Kadırga Koyu’nu yaz aylarında her gün düzenlenen tekne turlarıyla da keşfe çıkabilirsiniz. Binlerce yılda şekillenmiş çarpıcı kaya oluşumlarıyla büyüleyici bir doğa cenneti olan Kadırga Koyu, Ağva merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bölgedeki en güzel doğal limanlardan biri olan ve sert Karadeniz dalgalarıyla şekillenen etkileyici koyun adeta bir havuzu andıran sakin sularında çocuklarınızla unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Koyun çevresini saran kayalar üstünde güneşlenebileceğiniz ve gün batımlarında kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekebileceğiniz Kadırga Koyu’nu rehberli trekking turları ve fotoğraf safarileriyle de gezerek muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Kristal berraklığındaki temiz denizinden dolayı Kadırga Koyu, yıl boyu düzenlenen tüplü ve tüpsüz dalış turlarının da ana merkezlerinden biri haline gelmiş durumda.

Konum Linki

Yazar Notu: Bakir bir alanda yer aldığı için piknik yapmak isterseniz yiyecek ve içeceğinizi hazırlayarak tedarikli gitmenizde fayda var.
 

3- Göksu Nehri

göksu nehri

Ağva beldesinin hemen batısından geçerek Karadeniz'e dökülen büyüleyici Göksu Nehri, bölgenin turizm olanakları gelişmiş çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Yılın her mevsimi büyük şehirlerden kaçan binlerce tatilciyi misafir eden Göksu Nehri’nin çevresinde ormanlar arasında gizlenmiş butik oteller, bungalovlar, kır evleri, apart oteller ve pansiyonlar gibi pek çok konaklama alternatifi bulabilirsiniz.

Yaz aylarında nehir üstünde sandal, kano ve deniz bisikletleriyle keyifli geziler yapabilir, yılın yorgunluğunu atmak için ise nehir kenarında hizmet veren balıkçı restoranlarında taze Karadeniz veya nehir balıkları tadabilirsiniz. Hem günübirlik hafta sonu gezileri yapmak hem de yaz tatili için tercih edilen Göksu Nehri’nin kır bahçelerinde organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar tadarak güne başlayabilir, el değmemiş güzellikler arasında temiz havada yürüyüşlere çıkabilir veya huzurlu atmosferde balık tutarak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

4- Şile Feneri

şile feneri

Ağva gezinizde yakından görebileceğiniz ve harika fotoğraflarını çekebileceğini başka bir simgesel yapı da İstanbul Boğazı ile Karadeniz arasında yer alan etkileyici Şile Feneri. Belde merkezinde her saat bir bulabileceğiniz Şile minibüsleri ile 35 dakikalık kısa bir yolculuk ulaşabileceğiniz fener, doğa yürüyüşler ve fotoğrafçılık turlarının da ayrılmaz bir parçası. 1859 yılında 60 metre yükseklikteki bir kaya üzerinde inşa edilen Şile Feneri; 110 santim kalınlığındaki taş duvarları, siyah beyaz tasarımı ve 19 metrelik boyuyla ülkemizin en büyük deniz fenerlerinden biri konumunda. Özellikle gün batımında ve geceleri çevresindeki kayalar aydınlatıldığında en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Şile Feneri’ni tekne gezileriyle de görebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Özellikle küçük çocuklu ailelerin dikkatli olmasında fayda var. Fenere çıkan yoldaki demir parmaklıklardan bazıları kırık olduğu için temkinli olmanızı öneririz.
 

5- Kilimli Koyu

kilimli koyu

Ağva ve Şile’nin en sevilen doğa yürüyüşü parkurlarından Kilimli Koyu, beldeye sadece 5 kilometre uzaklıkta. Ağva'da tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradı yerlerden olan, her köşesi el değmemiş doğal güzellikler ve birbirinden ilginç kaya oluşumlarıyla çevrili Kilimli Koyu, bembeyaz kumlarla süslü sahiliyle de görülmeye değer güzellikte.

Turkuaz deniziyle adeta tropik bir cenneti anımsatan Kilimli Koyu’nda doğa ile baş başa yılın bütün yorgunluğunu atabilir; şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak Karadeniz’in su altı zenginliklerini yakından görebilirsiniz. Panoramik deniz manzaraları sunan donanımlı kamp alanları ve mesire alanları da bulabileceğiniz Kilimli Koyu, Ağva’nın mutlaka keşfetmenizi önerdiğimiz büyüleyici noktalarından biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Kamp için gidiyorsanız çadır başı 150 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.
 

6- Ağlayan Kaya

Karadeniz kıyısında çarpıcı bir manzara sunan ve Ağva’nın simgesel tabiat harikalarından biri haline gelen Ağlayan Kaya, hem doğa fotoğrafçıları hem de tatilcilerin mutlaka uğradığı yerler arasında. Beyaz renkli kayalarla duvaklı bir gelini andırdığı için Gelin Kaya olarak da bilenen ve kayalar arasından sızan sularla ağlıyormuş gibi görünen etkileyici kaya parçası, binlerce yılda rüzgârlar ve dalgalarla doğal yollarla şekillenmiş.

Benzersiz şekliyle antik çağlardan beri pek çok efsaneye konu olan ve günümüzde de Ağva’nın en çok fotoğraflanan güzelliklerinden biri haline gelen Ağlayan Kaya’nın özellikle gün doğumu ve gün batımlarında en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yılın her mevsimi düzenlenen trekking turları, fotoğraf safarileri ve bisiklet gezilerine katılarak yakından görebileceğiniz Ağlayan Kaya’nın bulunduğu konumdan panoramik Karadeniz manzaraları da izleyebilirsiniz.

Konum Linki

7- Şile Kalesi

şile kalesi

Ağva’nın bağlı olduğu Şile ilçesinin en çok ziyaret edilen yerlerden biri de 2015 yılında restore edildikten sonraki ilginç tasarımıyla ünlenen Şile Kalesi. Şile sahili karşısındaki küçük Ocaklı Ada üzerine yer alan ve gözetleme kulesi olarak yaklaşık 2000 yıl önce Cenevizliler döneminde inşa edildiği tahmin edilen Şile Kalesi, benzersiz manzarasıyla bölgenin en çok fotoğraflanan tarihi yapılarından biri.

Küçük kale, 1396 yılında Osmanlılar tarafından ele geçirildikten sonra da aktif olarak kullanılmaya devam edilmiş. 100 metrekarelik bir alanda 12 metre yükseklikle ve dört katlı olarak tasarlanan Şile Kalesi’nin özellikle gün doğumu ve gün batımlarında muhteşem fotoğraflarını çekebilir, tekne gezileri ile küçük adaya çıkarak kalenin sularından Şile’nin ve Karadeniz’in panoramik manzaralarını izleyebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kaleye doğrudan çıkış izni yok ama kale civarındaki suyun ve yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz.
 

8- Sardala Koyu

sardala koyu agva

Her doğa tutkununun mutlaka görmesi gereken tabiat cennetlerimizden olan Sardala Koyu, büyüleyici güzelliği ve havuzu andıran deniziyle Cennet Havuzu olarak da biliniyor. Ağva ile komşu Kefken arasında yer alan ve belde merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta bulunan büyüleyici koy, binlerce yılda rüzgârlar ile dalgalarla şekillenmiş etkileyici kaya oluşumları ve falezlerle çevreleniyor. Kayaların sardığı turkuaz renkli kaya göletlerinde keyifle yüzebileceğiniz, 1,5 kilometre boyunca uzanan sahilinin sessiz ve huzurlu atmosferinde yürüyüşlere çıkabileceğiniz Sardala Koyu, kamp yapmak için de Ağva çevresindeki en ideal yerler arasında.

Dalgasız berrak sularında çocuklu ailelerin de güvenli bir deniz günü yaşayabileceği koyun arkasında uzanan yemyeşil ormanlarda da yürüyüşlere çıkabilir ve dinlendirici piknikler yapabilirsiniz. Karadeniz'in en özel noktalarından biri olan Sardala Koyu’na hem minibüslerle hem de doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri ve Ağva Limanı’ndan hareket eden teknelerle kolayca ulaşabilir; büyüleyici kaya manzaraları eşliğinde şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Koya giden yol taşlık olduğu için aracınızın altı biraz hasar görebilir. Hassas bünyeniz varsa yolculukta mideniz bulanabilir.
 

9- Polonezköy Tabiat Parkı

polonezköy

Doğal güzellikler içinde keyifli bir gün geçirmek için İstanbul'un en büyük yeşil alanlarından ve oksijen depolarından biri olan Polonezköy Tabiat Parkı'na da uğramalısınız. Ağva merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan tabiat parkı, 3000 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsıyor ve İstanbul'un en büyük tabiat parkı konumunda. Kayın, karaağaç, karaçam, kızılçam, meşe ve gürgen ağaçları arasında uzanan yürüyüş parkurlarında temiz havada spor yapabileceğiniz Polonezköy Tabiat Parkı’nda kızıl geyiklerden karacalara, gelinliklerden şahin ve baykuşlara kadar onlarca vahşi hayvanı da yakından görme şansı bulacaksınız.

İlkbahar ile sonbahar aylarında rengarenk çiçekler ve sarı yapraklarla kartpostal güzelliğinde romantik manzaralara şahit olabileceğiniz Polonezköy Tabiat Parkı, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız da kesinlikle görmenizi önerdiğimiz doğa cennetlerimizden biri.  İyi düzenlenmiş 5 kilometrelik yürüyüş parkuru, bisiklet ve koşu yollarının yanı sıra mesire alanları ve hafta sonu kahvaltıları yapabileceğiniz kır bahçeleri gibi pek çok olanak sunulan Polonezköy Tabiat Parkı’nda orman köşkleri ve bungalovlarla da dinlendirici bir doğa tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Otoparka giriş ücreti 50 TL. Tuvalet ve çocuk oyunları için alanları mevcut. Çocuklarınızı at binme deneyimiyle tanıştırmak isterseniz 80- 100 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekli.
 

10- Ağva Sahil Parkı

ağva sahil park

Karadeniz’in serin rüzgârları eşliğinde keyifli akşam yürüyüşlerine çıkmak için Ağva Limanı’nın hemen yanında, deniz kıyısı boyunca uzanan Ağva Sahil Parkı’na uğrayabilirsiniz. Karadeniz ile Gürsu Nehri'nin birleştiği büyüleyici manzaraları izleyebileceğiniz sahil parkında kır bahçeleri, kafeler, dinlenme alanları, hediyelik eşyalar alabileceğiniz tezgahlar ve kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. Özellikle yaz geceleri yerli ve yabancı turistlerle dolan, pek çok eğlenceli etkinliğin düzenlendiği Ağva Sahil Parkı’nın seyir teraslarından ise Göksu Nehri ve Karadeniz'in en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

11- Pembe Kayalar

pembe kayalıklar

Türkiye'nin en ilginç jeolojik oluşumlarından biri olan Pembe Kayalar, Ağva gezilerinin en popüler adreslerinden biri. Su içinde yumuşak bir dokuda bulunan ama sudan çıkınca sertleşen bu etkileyici kaya oluşumları, Osmanlı döneminden beri pek çok mimari eserde kullanılıyor. Oluşumu tarih öncesi dönemlere kadar uzanan ve antik çağlardan beri dekorasyon malzemesi olarak kullanılan Pembe Kayalar, Karadeniz sahilinde sundukları benzersiz manzaralarla sadece Türkiye'den değil, dünyanın her yerinden fotoğrafçıları kendine çekiyor.

Ağva’da her saat bulabileceğiniz Kandıra minibüslerinin yanı sıra rehberli doğa gezileri ve tekne turlarıyla da yakından görme şansı bulabileceğiniz Pembe Kayalar’da muhteşem fotoğraflar çekebilir ve çarpıcı manzaralar eşliğinde kendiniz kristal berraklığındaki denize bırakarak unutulmaz bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

12- Kurudere Şelalesi (Hacıllı Şelalesi)

hacıllı şelalesi

Halk arasında Hacıllı Şelalesi olarak da bilinen ve Ağva’ya sadece 30 dakika uzaklıkta yer alan Kurudere Şelalesi’nde özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında tablo güzelliğinde doğa manzaralarını şahit olacaksınız. Ağva'nın en özel doğa harikalarından biri olan şelale, çok sevilen bir günübirlik gezi alanı olan Hacıllı Köyü’ne de kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Sular ve rüzgârlarla şekillenmiş sarp kayalar arasından metrelerce yükseklikten dökülen bembeyaz manzarasıyla çok ilgi gören Kurudere Şelalesi’nde gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Sıcak yaz aylarında buz gibi kaya göletinde serinleyebileceğiniz şelale, aynı zamanda çevresini saran kaya duvarlarından dolayı yılın her dönemi kaya tırmanma ve dağcılık gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Çevresini yürüyüş parkurlarıyla gezebileceğiz ve doğal seyir teraslarında panoramik fotoğraflarını çekebileceğiniz Kurudere Şelalesi’ne hem kendi başınıza hem de rehberli doğa gezileriyle ulaşabilirsiniz. Şelaleyi gezdikten sonra Hacıllı Köyü’ne de uğrayarak asırlık çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayabilir veya yöresel köy yemekleri tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: 20-25 dakikalık bir yürüyüşle şelaleye varabilirsiniz ama yürüyüş etabı biraz zorlu, o nedenle dikkatli olmanızda fayda var.
 

13- Şile Limanı

şile limanı

Dinlendirici deniz kokusu eşliğinde keyifli akşam yürüyüşleri yapmak veya saatlik ve günübirlik tekne gezileri ile Karadeniz'in en güzel koylarını keşfe çıkmak için Şile Limanı’na uğrayabilirsiniz. 250 tekne bağlama kapasiteli limanın çevresinde mevsimlik Karadeniz balıkları tadabileceğiniz restoranlardan kafelere, yöresel ürünler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanlarından eğlence mekanlarına kadar pek çok işletme hizmet veriyor. Gün batımlarında romantik akşam yemekleri tatmak için de sıkça ziyaret edilen Şile Limanı’nda rengarenk balıkçı sandalları ve tekneleri arasında unutulmaz bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Otopark sorunuyla karşılaşabilirsiniz. O nedenle hafta sonları gidecekseniz tedbirli olmanızda fayda var. Erken saatleri tercih edebilirsiniz.
 

14- Ağva Plajı

ağva plajı

Yaz aylarında İstanbul’dan denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyen binlerce insanın ziyaret ettiği Ağva’da Karadeniz’in tertemiz sularında doyasıya yüzmek için gidebileceğiniz en popüler yer ise Ağva Plajı. Belde merkezinden kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz, Ege ve Akdeniz'i aratmayan ince kumlu geniş bir sahile sahip olan plaj, en sıcak yaz günlerinde bile serin kalan deniziyle ünlü.

2,5 kilometre boyunca uzanan Ağva Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerden kafelere ve kaliteli restoranlara pek çok olanak bulabilir; tuvalet, soyunma kabini, duş ve cankurtaran gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında hafta sonları günübirlik tatilcilerle çok kalabalık olan Ağva Plajı’na hafta içi uğrarsanız daha sakin bir ortamda masmavi suların tadını çıkarabilirsiniz. Plajın çevresindeki yemyeşil ormanlarda ise donanımlı kamp alanları ve deniz manzaraları eşliğinde piknik yapabileceğiz mesire alanları bulabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir tesis bulunuyor ama dilerseniz kendi sedir, havlu ya da kamp sandalyelerinizi götürebilirsiniz.
 

15- Kurfallı Altı Plajı

Ağva'nın en sevilen plajlarından biri olan Kurfallı Altı Plajı, belde merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta keyifli bir deniz günü sunuyor. Çevresi binlerce yılda sert rüzgarlar ve dalgalarla şekillenmiş etkileyici kaya oluşumları ile çevrili plaj, incecik kumlu uzun sahiliyle Ağva’nın en güzel plajlarından biri. Çevresindeki büyüleyici falezler ve kayalar üstünden harika fotoğraflar çekebileceğiniz; kaya tırmanışı ve kaya atlayışı gibi aktivitelerle eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Kurfallı Altı Plajı, aynı zamanda balık geçiş noktasında bulunduğu için balık avlama turları ve olta balıkçılığı yapmak için de ideal noktalardan biri. Donanımlı kamp ve karavan alanlarının hizmet verdiği plajın Göksu Deresi'nin soğuk sularının karıştığı tertemiz denizinde yüzmeden Ağva’dan ayrılmayın.

Konum Linki

16- Doğancılı Plajı

Ağva veya Şile'de tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı en güzel plajlardan biri olan Doğancılı Plajı; ince kumlu sahili, tertemiz denizi ve büyüleyici gün batımı manzaraları ile keşfedilmeye değer bir yer. Sıcak yaz günlerinde kendinizi Akdeniz sahillerinde hissedeceğiniz plajın çevresinde her bütçeye uygun yazlıklar, butik oteller, apart oteller, bungalovlar ve donanımlı kamp alanları sıralanıyor. Hem günübirlik bir deniz günü yaşamak hem de keyifli bir yaz tatili yapmak için tercih edebileceğiniz Doğancılı Plajı’na Ağva’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 1 saat içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Denizi dingin ve sığ olduğu için çocuklu aileler ya da yüzme konusunda kendine pek güvenmeyenler tercih edebilir ama yine de Karadeniz olduğunu unutmamakta fayda var.
 

17- Sarısu Plajı

Ağva’nın her iki tarafı da birbirinden güzel plajlarla çevrili ve komşu Kandıra ilçesi sınırlarında yer alan Sarısu Plajı, 30 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz en popüler plajlarından biri. Sarısu Deresi'nin Karadeniz'de birleştiği eşsiz bir konumda yer alan küçük plaj, çapıcı kum adalarıyla benzersiz manzaralar sunuyor. 1 kilometre uzunluğundaki Sarısu Plajı, sazan ve tatlı su levreği açısından çok zengin olduğu için balık avlama turlarının da değişmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda. Hem Sarısu Deresi hem de masmavi Karadeniz'in tadını çıkarabileceğiniz ve kum adalar üzerinde küçük yürüyüşler yapabileceğiniz plajın çevresinde kır bahçeleri, kafeler, restoranlar ve kamp alanları da hizmet veriyor.

Konum Linki

18- Uzunkum Plajı

1,5 kilometre uzunluğundaki ince kumlu sahilinden ismini alan ve kristal berraklığındaki denizi ile mavi bayrak ödülü kazanan Uzunkum Plajı, Ağva gezinizde unutulmaz bir deniz günü yaşamak için en ideal adreslerden biri. Beldede her saat bulabileceğiniz Şile minibüsleriyle yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla rahatça ulaşabileceğiniz plaj, Şile'ye oldukça yakın olduğu için yaz aylarında oldukça kalabalık. Halk plajı olduğu için ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Uzunkum Plajı’nın sahilinde kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkarak da güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Plajın çevresinde ise mevsimlik Karadeniz balıkları tadabileceğiniz restoranlar, sahil kafeleri, her bütçeye uygun oteller ve aile pansiyonları hizmet veriyor.

Konum Linki

19- Hacıllı Köyü

hacilli köyü

Kurudere Şelalesi ve Gürlek Mağarası gibi tabiat harikalarına ev sahipliği yapan Hacıllı Köyü, bozulmamış huzurlu atmosferiyle günübirlik gezilerin en sevilen noktalarından biri konumunda. Ağva’ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yemyeşil ormanlar içinde gizlenen köy, doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezileriyle özellikle hafta sonları yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Doğa parkını andıran irili ufaklı dereleri, etkileyici şelaleleri, binlerce yıllık mağaraları ve mesire alanlarıyla dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz Hacıllı Köyü’nün kır bahçelerinde ise onlarca organik ürünle hazırlanan köy kahvaltıları ve geleneksel köy yemekleri tadabilirsiniz. Turizm olanakları bakımından gelişen köyde aile pansiyonları, orman köşkleri ve kır evlerinde birkaç gün konaklayarak da tertemiz havada yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

20- Akçakese Köyü

akçakese köyü

Ağva’nın en sessiz ve huzurlu plajlarından olan Akçakese Plajı’na da ev sahipliği yapan Akçakese Köyü; meşe, kestane ve kayın ağaçlarıyla sarılı yemyeşil güzelliğinin yanı sıra ahşap mimarili evlerin süslediği sokaklarıyla da keyifli bir günübirlik gezi sunuyor. Gelişmiş turizm olanaklarına rağmen sakin atmosferini korumayı başaran ve İstanbul gibi büyük bir şehrin yanında bir vahayı andıran Akçakese Köyü’nde yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerine çıkabilirsiniz.

Yöresel dekorasyonlarla süslü köy evleri, aile pansiyonları, butik oteller ve donanımlı kamp alanları gibi her bütçeye uygun konaklama alternatifleri bulabileceğiniz Akçakese Köyü’nde sahil kenarında sıralanan salaş balık restoranlarında ise mevsimlik balıklar ve mezeler tadarak güzel bir akşam yaşayabilirsiniz. Ağva merkezine yaklaşık 25 dakika uzaklıktaki köye her saat hareket eden minibüslerle rahatlıkla ulaşım sağlayabilir; köyün huzurlu atmosferinde hafta sonu kahvaltıları yaptıktan sonra Akçakese Plajı’nın masmavi sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

Konum Linki

21- Kerpe Plajı

kerpe plajı

Karadeniz’in en popüler plajlarından biri olan Kerpe Plajı, Ağva’da tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin sıkça uğradığı plajlar arasında ve bölgedeki dört mavi bayraklı plajdan biri. Karadeniz'in sert dalgalarından korunan güzel konumuyla ve berrak sularıyla ünlü Kerpe Plajı’nın Akdeniz’i aratmayan ince kumlu sahilinde unutulmaz bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Butik otelleri, apart otelleri, kafeler ve restoranları ile turizm olanakları bakımından çok gelişmiş olan Kerpe Plajı’nın 500 metre uzunlukta ve 10 metre genişlikteki küçük sahilinde kano, uçurtma sörfü ve yelken gibi onlarca su sporu yaparak da eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Denizi biraz yosunlu ve denizanası bulunuyor. Deniz ayakkabsı götürmek ya da temkinli olmak adına denize gireceklerin bilmesi gereken noktalardan.
 

22- Şuayipli Plajı

Komşusu Kurfallı Altı Plaj ile birlikte Ağva'nın en sakin ve huzurlu plajlarından biri olan Şuayipli Plajı, gözlerden ve gürültüden uzakta denizin tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz bir yer. 3 kilometre uzunluğunda altın renkli kumlarla süslü geniş bir sahili olan plajda kendinizi ıssız bir adada gibi hissedeceksiniz. Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz küçük işletmelerin hizmet verdiği Şuayipli Plajı’nda kumlara havlunuzu sererek sakin atmosferin ve Karadeniz’in masmavi sularının tadını çıkarabilir, berrak sularda şnorkelli dalışlar yaparak su altı fotoğrafları çekebilirsiniz. Şuayipli Plajı, aynı zamanda Ağva’da en güzel gün doğumu ve gün batımı manzaraları izlenen yerlerden biri olduğu için fotoğrafçılar tarafından da sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

23- İncekum Macerapark

Çocuklu ailelerin ve macera tutkunlarının Ağva gezilerinde uğraması gereken popüler yerlerden biri olan İncekum Macerapark, yaz aylarında ve hafta sonları İstanbul'dan gelen yüzlerce kişi ile doluyor. 220 dönümlük alan üzerinde ağaçlara zarar vermeden inşa edilen macera parkında dört farklı macera parkuru, paintball sahası, at binme alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları çok ilgi görüyor.

ATV, motor ve at safarileriyle ormanları keşfe çıkabileceğiniz, kır restoranlarında yöresel ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları yaparak dinlenebileceğiniz İncekum Macerapark, kurumsal organizasyonların düzenlendiği toplantı salonlarıyla da yıl boyu oldukça hareketli. Günübirlik gezilere çıkmak, ıssız koylarında gözlerden uzakta doyasıya yüzmek ve donanımlı kamp alanlarında çadır kurmak için de ziyaret edebileceğiniz İncekum Macerapark’a her saat bulabileceğiniz minibüslerle Ağva’dan kısa sürede gidebilirsiniz.

Konum Linki

24- Yeşilçay Deresi

yeşilçay ağva

Ağva’nın Göksu Nehri ile birlikte çok ziyaret edilen başka bir turistik noktası da Yeşilçay Deresi. Büyüleyici doğal güzellikleri, endemik bitki türleri ve zengin balık bolluğu ile dikkat çeken Yeşilçay Deresi’nin çevresinde hizmet veren balık restoranları, kır bahçeleri ve mesire alanları da her yıl binlerce kişiyi misafir ediyor. T

ertemiz havada keyifli yürüyüşlere çıkabileceğiniz ve doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz Yeşilçay Deresi'ni sessiz ve huzurlu atmosferinde olta balıkçılığı yaparak da yorgunluk atmanız mümkün. Yaz aylarında kano ve sandallarla güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Yeşilçay Deresi'nde doğa otelleri, evcil hayvanlarınızla güzel bir tatil yapabileceğiniz bungalovlar ve donanımlı kamp alanları gibi zengin konaklama olanakları da sunuluyor.

Konum Linki

25- Riva Plajı

riva plajı

Ağva’da belde merkezine yaklaşık 1 saat mesafede en uzak plajlardan biri olmasına rağmen çok sevilen Riva Plajı’na da uğrayabilirsiniz. Yaz aylarında İstanbul'un değişmez kaçış ve günübirlik tatil noktalarından biri haline gelen plaj, özellikle hafta sonları ailelerle doluyor. İnce kumlu geniş sahili ve tertemiz sularıyla çok ilgi gören Riva Plajı’na Ağva’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle rahatlıkla ulaşabilir; plaj çevresinde kafe, restoranlar, eğlence merkezleri, su sporu tesisleri ve ücretsiz kamp alanları gibi pek çok olanak bulabilirsiniz. Her bütçeye uygun otel ve pansiyonların da hizmet verdiği Riva Plajı’nın tertemiz sularında çocuklarınızla keyifli bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Ücretli bir plaj fakat engelli ziyaretçiler ücretsiz giriş yapabiliyorlar.
 

26- Ağva Saklıgöl

agva saklıgöl

Ağva’nın en sevilen gezi alanlarından biri olan Karamandere Köyü sınırları içinde etkileyici bir manzara sunan Saklıgöl, huzurlu bir gün geçirmek için kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında. Sevimli kazlar ve ördeklerin yüzdüğü tertemiz suları, yeşilden sarıya doğanın her tonunu görebileceğiniz güzelliğiyle İstanbul'un gizli cennetlerinden biri olan Saklıgöl, özellikle sıcak yaz günlerinde piknik yapmak isteyen ailelerle oldukça hareketli.

Küçük gölün kenarında kurulmuş kır bahçeleri ve balık restoranlarında mola vererek yorgunluk atabileceğiniz, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Saklıgöl'ün içine uzanan iskelelerde ise yeşil ile mavinin birbirine karıştığı büyüleyici manzaraların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ağva’dan minibüslerle kısa sürede ulaşabileceğiniz Saklıgöl’ü bahar ve yaz aylarında düzenlenen doğa gezileri veya fotoğraf safarileriyle de yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

27- Polonezköy Zoo Doğal Yaşam Parkı

Doğa tutkunları ve çocuklu aileler için ideal bir gezi alanı olan Polonezköy Doğal Yaşam Parkı’na Ağva’dan 1 saatlik kısa bir yolculukla gidebilirsiniz. Geniş yaşam alanlarında alageyik, bozkurt, Halep keçisi, antilop, karaca ve kızıl tilki gibi onlarca vahşi hayvana ev sahipliği yapan doğal yaşam parkında kuşlar, sürüngenler ve memeliler için ayrılmış özel bölümleri gezebilirsiniz. Çam ormanları içinde uzanan yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, kalabalıklardan uzakta yorgunluk atabileceğiniz kır bahçeleri ve keyifli bir doğa tatili yapabileceğiniz villalarıyla da çok ilgi gören Polonezköy Zoo Doğal Yaşam Parkı’nda yılın her mevsimi benzersiz fotoğraflar çekebilir, pek çok ender görünen hayvan türünü yakından görerek çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

"Kişi başı 300 TL ama 13 yaş altı 250 TL."

28- Kumbaba Plajı

İnce kumlu sahilde Bizans dönemlerinden beri kum banyosu yapılan ve ismini de buradan alan Kumbaba Plajı, masmavi denizinin yanı sıra donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla da çok ilgi görüyor. Ağva merkezinden yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem toplu taşıma araçları hem de minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz Kumbaba Plajı’nın ipeksi kumlarla süslü uzun sahilinde kum banyosu yaparak hem şifa bulabilir hem de yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Hafif dalgalı denizi ve rüzgârlı havasıyla uçurtma sörfü, deniz bisikleti, kano ve yelken gibi su sporları yapmak için de ideal olan Kumbaba Plajı’nın çevresinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonları gibi konaklama alternatifleri de sunuluyor.

Konum Linki

29- Ağva Green Park Camping

Sadece mavi bayraklı plajları ve çarpıcı doğal güzellikleriyle değil, yemyeşil ormanlar arasında uzanan kamp alanlarıyla da her yıl binlerce kişiyi kendine çeken Ağva'nın en popüler kamp alanlarından biri olan Green Park, aynı zamanda Türkiye'nin de en büyük kamp alanları arasında yer alıyor. 100 tane karavan ve çadır kapasitesine sahip geniş bir alana yayılan kampta elektrik, su, market, kafe, çocuk oyun alanları, kır bahçeleri ve restoranlar gibi imkanlar sağlanıyor. Ağva merkezine sadece 3,5 kilometre uzaklıkta, Karadeniz kıyısında yer alan Green Park’a kısa bir yürüyüşle ulaşarak huzurlu atmosferde piknik yapabilir, sessiz koylarda yüzebilir veya çadırımızı kurarak birkaç gün modern dünyanın karmaşasından uzakta dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

"Kendi çadırınızla gidiyorsanız kişi başı 150 TL."

30- İsaköy

Ağva’nın sessiz ve huzurlu cennet köşelerinden biri olan İsaköy, Yeşilçay Deresi'nin süslediği çarpıcı manzaralarıyla keyifli bir günübirlik gezi sunuyor. Kayın ve gürgen ağaçları arasında keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz, Yeşilçay Deresi kenarında sıralanan piknik alanlarında yorgunluk atabileceğiniz İsaköy’ün kır bahçelerinde ise organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve geleneksel köy yemekleri tadabilirsiniz. Ağva’ya sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve yılın her mevsimi büyük şehirlerin kalabalığından uzaklaşmak isteyen insanları misafir eden İsaköy’e rehberli yürüyüşler ve bisiklet gezileriyle de uğrayabilir, tertemiz havada ve huzurlu atmosferde yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

31- Riva Kalesi

riva kalesi

Ağva gezilerinde yakından görebileceğiniz başka bir tarihi hazinemiz de Karadeniz ve Riva Deresi’nin buluştuğu güzel bir konumda, bölgeye hakim yüksek bir kaya üzerine inşa edilen Riva Kalesi. Bizans döneminden günümüze kalan surların bir olan kale, ilk olarak Cenevizliler tarafından inşa edilmiş ve çeşitli dönemlerde eklemeler yapılarak kullanılmış. İki tane etkileyici burcu ile Karadeniz’in büyüleyici panoramik manzarasını tamamlayan Riva Kalesi, güzel konumuyla doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık turlarının da değişmez adreslerinden biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Kendi aracınızla gidiyorsanız geniş bir park alanı bulunuyor. Ama deniz mevsiminde kalabalık olabilir. Otoparktan kaleye kısa bir yürüme mesafesi var.
 

32- Ağva Feneri

ağva feneri

Ağva gezilerinde mutlaka uğramanız gereken başka bir etkileyici simgesel yapı da Karadeniz ile Yeşilçay Deresi'nin birleştiği konumda, yığma taşlarla inşa edilmiş bir iskele üstünde yükselen Ağva Feneri. Gün doğumu ve gün batımlarında muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz küçük deniz feneri, onlarca yıldır gemilere yol göstermeye devam ediyor. Sessiz ve huzurlu atmosferiyle akşam yürüyüşlerinin en sevilen adreslerinden biri haline gelen, martı ve dalga sesleri arasında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Ağva Feneri’ne belde merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

33- Alacalıköyü Piknik Alanı

Hem Ağva hem de Şile'nin en sevilen mesire alanlarından biri olan ve İstanbul'a yakın olmasından dolayı sıcak yaz günlerinde yüzlerce insanın akın ettiği Alacalıköyü Piknik Alanı, dinlendirici bir gün geçirmek için ideal bir adres. Hem günübirlik gezi yapmak hem de birkaç gün doğayla iç içe tatil yapmak için tercih edebileceğiniz Alacalıköyü’nün gürgen, meşe, çam ve kayın ormanları arasında uzanan mesire alanlarında şehrin gürültüsünden uzakta unutulmaz bir doğa günü yaşayabilirsiniz. Karadeniz sahiline yakın bir konumda yer aldığı için yeşil ile mavinin buluştuğu en özel noktalardan biri olan ve ıssız sahilinde turist kalabalığından uzakta denizin tadını çıkarabileceğiniz Alacalıköyü’nde çam ormanları altında kamp yapabilir, bungalov evler ve ahşap orman köşklerinde konaklayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik ya da mangal için gidiyorsanız ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda götürmelisiniz.
 

34- Akçakese Plajı

akçakese plajı

Ağva ile Şile arasında yer alan Akçakese Plajı, bölgenin başka bir saklı doğa cenneti. Birbirinden ilginç şekilli kayalarla çevrili ince kumlu geniş bir sahile sahip olan plaj, büyüleyici manzaralar eşliğinde doyasıya yüzmek istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir adres. Kristal berraklığındaki dalgasız denizinde şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için ziyaret edebileceğiniz en güzel plajlardan biri olan Akçakese Plajı’nın sessiz atmosferinde tertemiz sularda yenilenebilir, plajı çevreleyen kayalar üzerinden ise gün batımlarında harika Karadeniz fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

35- Kabakoz Plajı

Keyifli bir günübirlik gezi yapmak için Ağva’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Kabakoz Köyü’nün büyüleyici plajı, Şile Plajı ile Akçakese Plajı’nın hemen arasında uzanıyor. Bölgenin en sakin plajlarından biri olduğu için gözlerden uzakta denizin tadını çıkarmak için tercih edilen plaj, altın kum geniş sahili ile Ege ve Akdeniz'in ünlü plajlarını anımsatıyor. Dalgasız ve berrak denizinde şnorkelli dalışlar yapabileceğiniz Kabakoz Plajı’nın serin deniz esintileri eşliğinde dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkarak romantik gün batımı fotoğrafları da çekebilirsiniz. Çevresindeki doğal güzellikler içinde çadır kurup kamp yapmak için de tercih edilen plaja kısa bir yürüyüş mesafesindeki Kabakoz Köyü’ne uğrayarak yöresel ve organik ürünlerle hazırlanan köy yemeklerini tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

"Can kurtaran, duş, tuvalet bulunuyor."

36- Dündar Koyu

Ağva Limanı’nda yaz aylarında her gün düzenlenen tekne gezileri veya rehberli doğa yürüyüşleri ile keşfe çıkabileceğiniz başka bir özel nokta da Kilimli Koyu ile Sardala Koyu arasında uzanan Dündar Koyu. Karadeniz’in saklı cennetlerinden biri olan ve çevresi kayalarla çevrili olduğu için sert rüzgârlardan korunan koy, sakin sularıyla doğal bir kaya havuzunu andırıyor. Çakıl taşlı küçük bir sahile sahip olan, kalabalıklardan uzakta balık sürüleriyle birlikte yüzebileceğiniz ve şnorkelli dalışlar yapabileceğiniz Dündar Koyu, balık bolluğundan dolayı balık avlama turları, tüplü ve tüpsüz dalış etkinlikleri için de en çok tercih edilen yerler arasında.

Konum Linki

37- Elmasburnu Kadınlar Plajı

Bölgenin en sevilen plajlarından biri de çarşamba, perşembe ve cuma günleri sadece kadınlara hizmet veren Elmasburnu Kadınlar Plajı. Diğer günlerde kadınlar ve erkeklerin ortak faydalanabildiği tertemiz plaj, gelişmiş turizm olanaklarıyla çok ilgi görüyor. 150’den fazla piknik ünitesi, sahil kenarında sıralanan restoranlar, kafeler ve çocuk oyun parkları bulabileceğiniz Elmasburnu Kadınlar Plajı’nın arkası yemyeşil ormanlar, önü ise masmavi Karadeniz suları ile çevrili. Elmasburnu Tabiat Parkı'na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer aldığı için doğa yürüyüşlerinden sonra mola vermek için de sıkça ziyaret edilen plaja Ağva’dan yaklaşık 1,5 saatlik bir minibüs yolculuğuyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

38- Ağva Limanı

ağva limanı

Rengarenk balıkçı sandalları ve gezi tekneleri ile kartpostal güzelliğinde bir manzaraya sahip olan küçük Ağva Limanı, hem akşam yürüyüşlerine çıkmak hem de tekne gezilerine katılmak için sıkça ziyaret ediliyor. Saatlik veya günübirlik tekne turlarıyla Şile ve Ağva’nın en güzel koylarını, Ağlayan Kaya gibi etkileyici doğa güzelliklerini yakından görebilir; limandan hareket eden küçük sandallarla ise Göksu Nehri ve Yeşilçay Deresi’nin el değmemiş güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Etkileyici gün batımı ve tekne manzaraları eşliğinde mevsimlik Karadeniz balıkları tadarak romantik bir akşam geçirmek için de ilk uğramanız gereken yerlerden olan Ağva Limanı’nın çevresinde ise kaliteli butik oteller, apart oteller, pansiyonlar, canlı müzik diyebileceğiniz barlar ve kafeler hizmet veriyor.

Konum Linki

39- Zeus Koyu

Ağva’nın gizli köşelerinden biri de Dündar Koyu’nun hemen yanı başında uzanan Zeus Koyu. Bölgenin sert rüzgârlara karşı korunaklı az sayıdaki koyundan biri olan ve kayalarla çevrili olduğu için çok sakin bir denize sahip koy, mavinin her tonunu görebileceğiniz denizi ve huzurlu atmosferiyle Ağva’nın keşfedilmeye değer yerleri arasında. Modern dünyanın kalabalığından uzakta çadırımızı kurup kamp yapabileceğiniz veya günübirlik gezilerle keşfe çıkabileceğiniz Zeus Koyu, yaz aylarında düzenlenen trekking ve fotoğrafçılık gezilerinin de popüler rotalarından biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Koy biraz küçük, kumsalı yok. Denizi dalgalı. Yüzmekten ve deniz keyfinden ziyade kamp yapmak isteyenler için ideal.
 

40- Kalemköy

Hem meşe ve kayın ağaçları arasında temiz havada keyifli bir yürüyüş yapmak hem de organik ürünler satın almak için Kalemköy’e mutlaka uğramalısınız. Bölgenin tarım merkezi olan ve yüksek bir konumunda yer aldığın için yaz aylarında Ağva’nın en serin yeri olan Kalemköy’de arıcılık yaygın olarak yapılıyor ve köyün organik balları çok ünlü. Ihlamur, kekik ve defne kokuları arasında keyifli yürüyüşler yapabileceğiz köyün kır bahçelerinde ise organik ürünlerle hazırlanan hafta sonu kahvaltıları eşliğinde güzel bir gün geçirebilirsiniz. Kalemköy çarşısına uğrayarak köyde üretilen organik ürünler, lezzetli ballar ve el yapımı hediyelik eşyalar arasında güzel bir tatil alışverişi de yapabilirsiniz.

Konum Linki

41- Sofular Plajı

sofular plajı

İstanbul'da denize girilecek en güzel noktalardan biri de Ağva'ya yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem masmavi denizi hem de çam ormanları arasında uzanan mesire alanlarıyla çok ilgi gören Sofular Plajı. Yaz ayları hafta sonlarında İstanbul'dan gelen yüzlerce aileyi misafir eden plajın ince kumlu geniş sahilde havlunuzu sererek güneşlenebilir ve temiz denizde gün boyu yüzebilirsiniz. 2,5 kilometre uzunluğunda bir kumsala sahip olan Sofular Plajı’nın çevresinde deniz esintileri eşliğinde kahvaltılar yapabileceğiniz kır bahçeleri, çocuk oyun alanları, çam ağaçları içinde sıralanan çardaklar, yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları gibi imkanlar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

"Giriş için 120 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor."

42- Babatepe veya Akçakoca Bey Anıtı

akçakoca bey anıtı

Ağva merkezine yaklaşık bir saat uzaklıkta, deniz seviyesinden 220 metre yükseklikte muhteşem bir manzara sunan Babatepe, ev sahipliği yaptığı etkiletici Akçakoca Bey Anıt Mezarı için de sıkça ziyaret ediliyor. Kandıra’nın fatihi olmasıyla ünlü Akçakoca Bey anısına inşa edilen devasa anıtın çevresindeki seyir terasları ve dinlenme alanlarında Karadeniz’in en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Babatepe’ye doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarının yanı sıra minibüslerle de kısa sürede kolayca ulaşabilirsiniz. Babatepe’den panoramik manzaraları izledikten sonra Kandıra'nın ünlü restoranlarına uğrayarak lezzetli Kandıra yoğurtları ve yöresel yemekler tadarak yorgunluk atmayı da unutmayın.

Konum Linki

Yazar Notu: Giriş ücretsiz. İçeride bulunan çardaklarda oturup piknik yapabilirsiniz fakat ateş yakmak yasak. İçeride mescit bulunuyor.
 

43- Maşatlık Parkı

Büyüleyici Karadeniz ve Şile Kalesi manzaraları eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapmak veya çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için Maşatlık Parkı'na da uğrayabilirsiniz. Sıcak yaz akşamlarında serin deniz esintileri eşliğinde dinlendirici gezilere çıkabileceğiniz parkın içerisinde geniş çocuk oyun parkları, çayınızı yudumlayarak Karadeniz’i izleyebileceğiniz kır bahçeleri, sahil kafeleri, çiçeklerle süslü yürüyüş ve bisiklet yolları gibi imkanlar sunuluyor. Şile Limanı’ndan hareket eden teknelerin en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz seyir teraslarıyla da ilgi gören Maşatlık Parkı, özellikle yaz akşamları yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli.

Konum Linki

Yazar Notu: Parkta oturma alanları olsa da masalar yok, o nedenle kendi masa ve oturağınızı götürmelisiniz. Otoparkı çok küçük olduğu için yer bulmak güç. Parkta tuvalet de bulunmuyor.
 

44- Ağva Aşıklar Yolu

Ağva’nın en sevilen yürüyüş ve gezi alanlarından biri olan Aşıklar Yolu, Karadeniz’in yemyeşil doğa güzellikleriyle birleştiği büyüleyici manzaralarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından mutlaka ziyaret ediliyor. Yaz aylarında serin deniz esintileri eşliğinde keyifli yürüyüşlere çıkmak ve harika fotoğraflar çekmek için mutlaka uğramanızı önerdiğimiz Ağva Aşıklar Yolu, ismini de romantik gün batımı manzaralarından alıyor. İki nehir arasında yer alan Ağva’nın en güzel fotoğraflarını izleyebileceğiniz 1 kilometre uzunluğundaki Ağva Aşıklar Yolu’nda restoranlar, kafeler ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

45- Çataklı Köyü

Ağva’ya sadece 10 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan Çataklı Köyü, doğal atmosferini günümüze kadar korunmuş bir İstanbul köyünü gezmek için ilk uğramanız gereken adreslerden biri. Yöreye özgü ahşap ve taş evlerle süslü dar sokaklarda harika fotoğraflar çekebileceğiniz veya meyve bahçeleri arasında dinlendirici yürüyüşlere çıkabileceğiniz köyün bir kısmı baraj suları altında kalmış durumda. 300 yıldan uzun tarihi ile dikkat çeken ve kendine özgü kültürel özelliklere sahip olan Çataklı Köyü’nde balık bolluğuna sahip küçük dereler kenarında piknik yapabilir, olta balıkçılığı yapabilir ve köyün çiftliklerinde yetiştirilen organik ürünleri satın alabilirsiniz.

Konum Linki

46- Elmasburnu Tabiat Parkı

İstanbul'un en özel tabiat cennetlerinden biri olan Elmasburnu Tabiat Parkı, 1350 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsıyor. El değmemiş doğal güzelliklerinin korunması için 2011 yılında tabiat parkı ilan edilen ve meşe, akçakesme ve ladin ağaçlarıyla süslü güzelliğiyle her doğa meraklısının keşfetmesi gereken yerlerden olan Elmasburnu, zengin vahşi hayvan çeşitliliğiyle de İstanbul'da en sevilen doğaya kaçış noktalarından biri.

Yemyeşil ormanlar arasında uzanan ıssız koylarında keyifle yüzebileceğiniz tabiat parkında sessiz mesire alanları, iyi düzenlenmiş trekking parkurları, bisiklet yolları ve kahvaltılar sunan kır bahçeleri gibi imkanlar da sağlanıyor. Özellikle hafta sonları ve yaz aylarında sıkça ziyaret edilen Elmasburnu Tabiat Parkı’nda her mevsim sarıdan yeşile farklı bir doğa manzarasına şahit olmanız mümkün.

Konum Linki

Yazar Notu: Tuvalet, çocuk oyun alanları, çardak ve mescit bulunuyor.
 

47- Şelale Piknik Alanı

Ağva'nın en sevilen kahvaltı ve piknik alanlarından biri olan Şelale Piknik Alanı, huzurlu Kalabak Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde dinlendirici bir gün sunuyor. İsmini aldığı küçük Kalabak Şelale’nin çevresinde 10 hektarlık bir yeşil alana yayılan mesire alanı, en sıcak günlerde bile serin kalan havası ve soğuk sulardan yüzebileceğiniz kaya göletleriyle yaz ayları için ideal bir gezi alanı.

Çınar, ardıç, karaçam, akçaağaç ve yaban gülleri ile süslü doğal güzellikler arasında harika fotoğraflar çekebileceğiniz Şelale Piknik Alanı’nı bahar ve yaz aylarında düzenlenen doğa yürüyüşleriyle de gezebilirsiniz. Minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz mesire alanında yorgunluk attıktan sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Kalabak Köyü’ne uğrayarak yöresel yemekler de tadabilirsiniz.

Konum Linki

48- Kapri Koyu

Yemyeşil ormanlarını saran donanımlı kamp alanlarıyla İstanbul'un en sevilen tatil cennetlerinden biri haline gelen Kapri Koyu’na hem her saat bulabileceğiniz minibüslerle ulaşabilir hem de tekne gezileriyle keşfe çıkabilirsiniz. Sert dalgalarla şekillenmiş etkileyici kaya oluşumlarıyla süslü koy, masmavi ve berrak sularıyla da çok ilgi görüyor.

Etkileyici kaya oluşumlarının en güzel manzaralarını görebileceğiniz yürüyüş yolları ile çevrili Kapri Koyu’nda yorgunluk atabileceğiniz kır bahçeleri ve balık restoranlarından kamp ve karavan alanlarına kadar zengin konaklama alternatifleri de bulabilirsiniz. Balık geçiş noktasında bulunduğu için dalışlar yaparak Karadeniz’in büyülü su altı zenginliklerinin de fotoğraflarını çekebileceğiniz Kapri Koyu’nda yıl boyu düzenlenen balık avlama etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Konum Linki

49- Eski Kerpe Burnu

kerpe

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, binlerce yıllık kaya oluşumları ve panoramik Karadeniz manzaraları sunan Eski Kerpe Burnu’na da mutlaka uğramalısınız. Türkiye'nin pek çok şehrinden fotoğrafçılık gezilerinin düzenlendiği ve Ağva merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan Eski Kerpe Burnu, sert rüzgârlar ve dalgalarla şekillenmiş benzersiz manzarasıyla çok ilgi görüyor. Dalga ve kuş sesleri eşliğinde dinlendirici bir gezi yapabileceğiniz, ıssız sahilinde gözlerden uzakta berrak denizin tadını çıkarabileceğiniz Eski Kerpe Burnu’nda uzmanlarla dalışlar da yaparak rengarenk balıkların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Araçla bir noktaya kadar gelinebiliyor. Ardından uzun ve taşlık bir patikadan çıkmanız gerekiyor.Tuvalet bulunmuyor.
 

50- Karacaköy Plajı

Sadece Ağva’nın değil Karadeniz'in de en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Karacaköy Plajı, iki tarafı yemyeşil tepelerle çevrili doğal bir koy olduğu için yılın her döneminde sakin sulara sahip. Bölgedeki diğer plajlara göre oldukça dalgasız ve sığ olan deniziyle çocuk ailelerin de en sevdiği Ağva plajlardan biri olan Karacaköy Plajı’nda güneş şemsiyesi, şezlong, atıştırmalıklar, tuvalet, soyunma kabinleri ve duş gibi olanaklar sağlanıyor.

Kalabalıklardan uzakta akvaryumu andıran denizde tüm gün doyasıya yüzebileceğiniz plajın çevresindeki donanımlı kamp ve karavan alanlarında da dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz. Ağva merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıktaki Karacaköy Plajı’na bisiklet kiralayarak veya minibüslerle 15-20 dakika içinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

51- Seyrek Plajı

Karadeniz sahili boyunca uzanan birbirinden güzel plajlara oldukça yakın bir konumda yer alan Ağva’dan 30 dakikalık kısa yolculukla bölgenin en güzel plajlarından biri olan Seyrek Plajı’na da uğrayabilirsiniz. Salaş balık restoranlarının sıralandığı küçük bir sahil kasabasının hemen önünde yer alan plaj, yaklaşık 400 metrelik oldukça küçük bir kumsala sahip.

Yeşil ile mavinin buluştuğu huzurlu doğa cennetlerimizden biri olan ve çevresi popüler kamp alanlarıyla çevrili Seyrek Plajı’nda gün boyu kano, yelken, deniz bisikleti ve uçurtma sörfü gibi su sporları yaparak eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Tertemiz Karadeniz sularının tadını çıkardıktan akşamları da sahilde yürüyüşlere çıkabilir ve balık restoranlarında çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde romantik bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Denizi derin değil, nispeten sığ. Tesis içerisindeki markette aradığınızı bulmakta sorun yaşayabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz kamp alanı tercihleriniz bulunuyor.
 

52- Cebeci Plajı

Bölgedeki en popüler mavi bayraklı plajlardan biri olan Cebeci Plajı, altın renkli geniş kumsalı ve mavinin her tonunu görebileceğiniz kristal berraklığındaki denizi ile mutlaka uğramanız gereken Karadeniz plajlarından biri. 6 kilometre uzunluğuyla bölgenin en uzun kumsallarından birine sahip plajın çevresi de meşe, gürgen, defne ve ıhlamur ağaçlarıyla çevrili.

Dalgalı denizi ve rüzgârlı havasıyla uçurtma sörfü, deniz paraşütü, yelken gibi onlarca su sporu yapmak için en ideal plajlardan biri olan Cebeci Plajı, aynı zamanda Karadeniz'deki tek ada olan Kefken Adası’nın hemen karşısında harika bir gün batımı manzarası sunuyor. Yaz aylarında deniz tadını çıkarabileceğiniz, bahar aylarında ise doğa yürüyüşleri ve balık avlama turlarına katılabileceğiniz Cebeci Plajı, bölgenin keşfedilmeye değer yerleri arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Çocuklu aileler için, kumsalın hemen yanında yeşil bir alanda, oyun parkı ve bisiklet yolu da bulunuyor. Hafta sonları yoğun bir şekilde kullanılıyor. İzmit-Kandıra Cezaevi yolunun tamamlanmasıyla, ulaşım biraz rahatlasa da sonrasında yol biraz virajlı bir hal alıyor.
 

53- Uzunkum Tabiat Parkı

Arkası yemyeşil ormanlar, önü ise masmavi Karadeniz ile çevresi Uzunkum Tabiat Parkı, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları ve mesire alanları ile çok ilgi görüyor. Bölgenin en çok ziyaret edilen yeşil alanlarından biri olan tabiat parkına her mevsim düzenlenen rehberli doğa gezilerinin yanı sıra Ağva’da her saat bulabileceğiniz Kefken minibüsleriyle de kolayca ulaşabilirsiniz.

İnce kumlu sahili süsleyen kum zambakları için fotoğrafçılar tarafından da sıkça ziyaret edilen Uzunkum Tabiat Parkı’nda çöl menekşesi gibi ender bitki türlerinden baykuşlara ve kunduzlara kadar zengin vahşi yaşam çeşitliliğini bir arada görerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Onlarca metre yükseklikteki seyir teraslarından mavi ile yeşilin birleştiği panoramik manzaraları izleyebileceğiniz tabiat parkında deniz manzaralı piknik alanları, kır bahçeleri, yağmur barınakları, çardaklar ve balık tutma alanları gibi pek çok imkan da sağlanıyor.

Konum Linki

54- Ömerağzı Koyu

Kamp yapmak için en çok tercih edilen adreslerden biri de Kefken ile Ağva arasında yer alan sessiz Ömerağzı Koyu. Bakir doğal güzellikler arasında uzanan mesire alanlarıyla piknik yapmak isteyen günübirlik tatilciler tarafından da ziyaret edilen koyun donanımlı kamp ve karavan alanları da her yaz yüzlerce misafiri ağırlıyor. Bungalov evler ve doğa otelleri gibi konaklama alternatifleri de bulabileceğiniz Ömerağzı Koyu’nun kır restoranlarında ise tertemiz havada organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar tadabilirsiniz. Hamaklar ve minderlerde yorgunluk atabileceğiniz, doğal seyir teraslarından en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Ömerağzı Koyu’nda yıl boyu düzenlenen yoga ve meditasyon kamplarına katılarak da yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

55- Kumcağız Plajı

kumcağız

İncecik kumlarından ismini alan ve bölgenin en özel plajlarından biri olan Kumcağız Plajı, Ağva gezinizde hem güneşin hem de tertemiz denizin tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yerlerden. 2 kilometre boyunca uzanan sahilinde keyifli yürüyüşlere çıkabileceğiniz Kumcağız Plajı, aynı zamanda ilkbahar, sonbahar, kış aylarında Karadeniz'e dökülen ve yaz aylarında kuruyan Kumcağız Deresi’nin sunduğu büyüleyici manzaralar için de çok ziyaret ediliyor. Kefal ve sazan bakımından oldukça zengin olan sularında balık avlama turlarına katılabileceğiniz, kendine özgü kumlarında kum banyosu yaparak yılın yorgunluğunu atabileceğiniz plajın çevresi restoranlar ve her bütçeye uygun oteller de bulabilirsiniz.

Konum Linki

56- Ağlayan Kaya Plajı

Ağva ve Şile’nin simgelerinden biri olan Ağlayan Kaya’nın etkileyici manzaraları eşliğinde denizin tadını çıkarabileceğiniz mavi bayraklı Ağlayan Kaya Plajı­, Ağva gezilerinde hem harika fotoğraflar çekmek hem de keyifle yüzmek için uğramanızı önerdiğimiz yerlerden. Ağva’nın diğer plajlarına göre oldukça sakin olan plajın tertemiz kumsalında ve denizinde unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Ağlayan Kaya Plajı’nın çevresindeki kayalar arasından fışkıran kaynak sularının karıştığı masmavi denizde hem şifa bulabilir hem de şnorkelli dalışlar yaparak harika su altı fotoğrafları çekebilirsiniz. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz işletmelerden donanımlı kamp alanlarına kadar pek çok imkan sunulan Ağlayan Kaya Plajı, Şile Feneri’ne ve çarpıcı kaya oluşumlarına kısa bir yürüyüş mesafesinde yer aldığı için doğa yürüyüşlerinden sonra mola vermek için de sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Plajda tuvalet ve duş yer alsa da sahilden ve şezlong alanından çok uzakta yer alması eksi bir yön olarak öne çıkıyor.
 

57- Kerpe Kadınlar Plajı

kerpe kadınlar plajı

Bölgede sadece kadınlara hizmet veren ender plajlardan biri olan ve açıldığı 2016 yılından beri çok ilgi gören Kerpe Kadınlar Plajı, sessiz ve sakin bir ortamda gözlerden uzakta denizin tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz yerler arasında. İnce kumlu küçük sahili ve çevresini saran yemyeşil doğal güzelliklerle adeta bir havuzu andıran koyda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik işletmeler, duş, soyunma kabinleri, sahil bahçeleri ve spor alanları gibi imkanlar sağlanıyor. Çevresinde butik ve apart otellerden aile pansiyonlarına kadar her bütçeye uygun konaklama olanakları bulabileceğiniz Kerpe Kadınlar Plajı, yaklaşık 80 dönümlük yeşil alan üzerinde yer alıyor ve plajdan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Deniz biraz çakıllı ve yosunlu, o nedenle deniz ayakkabısı bulundurabilirsiniz. Engelli ve yaşlı ziyaretçiler için minibüsle servis hizmeti veriyorlar.
 

58- Babalı Plajı

Ağva merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta olmasına rağmen tertemiz denizi ve sakin atmosferi için çok ziyaret edilen Babalı Plajı, huzurlu bir deniz günü yaşamak için gidebileceğiniz özel noktalardan biri. Kumsalını saran doğal güzelliklerle dikkat çeken plaj, kısa bir yürüyüş mesafesindeki Babalı Köyü’nün kır bahçelerinde sunulan organik kahvaltılar için de sıkça ziyaret ediliyor. Bölgenin en sakin plajlarından biri olan Babalı Plajı’nda kumlara havlusu sererek tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkarabilir; dalgalı bir denize sahip olan plajda rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü gibi su sporları yaparak eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

59- Diriliş Koyu

Çevresini saran sarp kayalar ve bakir doğal güzelliklerle hem yürüyüş ve kamp yapmak hem de doyasıya yüzmek için girebileceğiniz özel güzel yerlerden biri de Diriliş Koyu. Kalabalıklardan uzak güzel konumuyla dikkat çeken koya rehberli doğa yürüyüşleriyle veya bisiklet kiralayarak Ağva’dan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Beldeye en yakın gizli koylardan bir olan ve çevresini saran binlerce yılda şekillenmiş kaya oluşumları fotoğrafçıların da ilgisini çeken Diriliş Koyu, fotoğraf meraklılarının da Ağva gezilerinde mutlaka görmesini önerdiğimiz yerler arasında. Kilimli Koyu, Zeus Koyu ve Sardala Koyu trekking parkurunun da bir parçası olan Diriliş Koyu’nun huzurlu atmosferinde çadırınızı kurup kamp da yapabilirsiniz.

Konum Linki

60- İmrenli Plajı

Donanımlı kamp alanları ve büyüleyici Karadeniz manzaraları sunan mesire alanları ile çok popüler olan İmrenli Plajı, hem yüzmek hem de piknik yapmak için en ideal Ağva plajlardan biri. Belde merkezine yaklaşık 12 kilometre gibi oldukça yakın bir mesafede yer alan ve hem bisiklet kiralayarak hem de İmrenli Köyü minibüsleriyle rahatça ulaşabileceğiniz tertemiz plajın arkası çam ormanları önü ise masmavi Karadeniz ile çevrili. Donanımlı kamp alanlarının yanı sıra doğa otelleri, restoranlar ve kafeler ile turizm olanakları bakımından gelişen İmrenli Plajı, yaz aylarında düzenlenen yat ve tekne gezilerinin de sevilen durakları arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Ücretsiz kamp çadırı kurabiliyorsunuz. Fakat denizde yer yer böcekler türeyebiliyor. O sebeple böcek ısırmalarına karşı önlem almanızda fayda var.
 

61- Gürlek Mağarası

Hacıllı Köyü ve Kurudere Şelalesi ile birlikte gezebileceğimiz başka bir tabiat harikası olan Gürlek Mağarası, 1985 yılında bir öğretmen tarafından kazara keşfedildi. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında ilk Hıristiyanlık dönemlerine kadar uzanan insan kemikleri ve günlük eşyaların bulunduğu Gürlek Mağarası’nın uzun dönemler yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşünülüyor. Binlerce yılda oluşmuş devasa sarkıtlar ve birbirinden ilginç şekilli kayalarıyla görülmeye değer bir manzara sunan Gürlek Mağarası’nın kaya göletinin serin sularında mağarayı gezdikten sonra yorgunluk atabilirsiniz. Kurudere Şelalesi yürüyüş turlarıyla da yakından görebileceğiniz Gürlek Mağarası, hem temiz havada yenilenmek hem de güzel fotoğraflar çekmek için ideal bir yer.

Konum Linki

62- Sahilköy Plajı

Karadeniz’in doğal güzelliklerinin ve masmavi sularının tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de Ağva merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan ve her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz Sahilköy Plajı. Bölgenin en popüler kamp alanlarına ev sahipliği yapan plajın ince kumlu sahilinde tüm gün güneşlenebilir, berrak denizinde ise şnorkelli dalışlar yaparak balık sürüleri arasında yüzebilirsiniz. Çevresini saran ormanlar arasında gizlenen mesire alanlarında da çocuklarınızla piknik yaparak dinlenebileceğiniz Sahilköy Plajı’nda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler, kafeterya ve restoran gibi imkanlar da sağlanıyor.

Konum Linki

63- Sarıkavak Kalesi

Trekking ve fotoğrafçılık turlarının sevilen mola noktalarından biri de Bizanslılar döneminde bölgeye hakim bir tepe üzerinde inşa edilen Sarıkavak Kalesi. Çevresini saran bakir doğal güzellikler arasında ilginç bir manzara sunan ve günümüze kadar az bir bölümleri ayakta kalmayı başaran yüzlerce yıllık kale, moloz taşlarla Orta Çağ mimarisiyle tasarlanmış. Çevresinde Roma ve Bizans dönemine ait yapıların da bulunduğu Sarıkavak Kalesi, Ağva merkezine sadece 28 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve rehberli yürüyüşlerin de ayrılmaz bir parçası

Konum Linki

64- Kumbaba Tepesi

Altın sarısı kumlarla Karadeniz’in tertemiz sularının birleştiği muhteşem manzaralara şahit olmak ve harika fotoğraflar çekmek için Kumbaba Tepesi’ne mutlaka uğramanızı öneririz. Mineraller bakımından çok zengin ince kumlarının Bizans ve Osmanlı döneminde sağlık amacıyla kullanıldığı Kumbaba, günümüzde de güneş ve kum banyosu yapmak isteyen binlerce insanı her yaz kendine çekiyor. Hem rahatsızlıklarınız için şifa bulmak hem de keyifli bir deniz günü yaşamak için uğrayabileceğiniz Kumbaba Tepesi’nde özellikle gün batımlarında ender görülen kum zambakları ve devasa kum tepeleri arasında Ağva gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

65- Bağırganlı Plajı

Ağva gezinizde mavi bayraklı güzel bir Karadeniz plajının tadını çıkarmak için Bağırganlı Plajı’na da gidebilirsiniz. 500 metre uzunluğa ve 100 metre genişliğe sahip oldukça küçük bir plaj olmasına rağmen tertemiz deniziyle çok sevilen plaj, Ağva ile Kandıra arasında uzanıyor. Sığ ve sakin deniziyle çocuklu ailelerin de güvenli bir yüzme deneyimi yaşayabileceği Bağırganlı Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz işletmelerden her bütçeye uygun apart otel ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Balık sürülerini bile görebileceğiniz kristal berraklığındaki sularında şnorkelli dalışlar yapabileceğiniz plajın ince kumlu sahilinde de yaz güneşinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Plajda duş, tuvalet ve piknik masası hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Yalnızca otopark için makul bir ödeme yapmanız yeterli.
 

Ağva'da gezilecek yerler listemiz sona erdi. Ağva gezinizden sonra Kocaeli'de gezilecek yerler yazımızı okuyup yeni seyahat planınızı yapabilirsiniz.


bengisarihan
Bengi Sarihan
62 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar