Seyahate daha çok para ayırmak için 6 harika yol

muratekinay
İçindekiler

Hepimiz daha fazla seyahat etmek ve yeni yerler görmek istiyoruz. Ancak aylık sabit giderler ve beklenmedik anlarda çıkan masraflar nedeniyle seyahat için kaynak yaratmak zorlaşabiliyor. Uçak bileti, konaklama ve diğer ihtiyaçlarınız için daha fazla para ayırmak isterseniz, bu 6 taktik tam size göre.

1- Günlük masrafları azaltın

Seyahate çıktığınızda daha ucuz uçak bileti ve otel aramadan önce günlük yaşamınızdaki masrafları azaltmanın yollarını arayabilirsiniz. Örneğin kısa mesafelerde taksiye binmek yerine yürüyerek veya yemeğinizi evde kendiniz yaparak her ay önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Daha ucuza seyahat etmek için bu basit ama etkili önerilerden de yararlanabilirsiniz.

2- Seyahat için birikim hesabı açtırın

Bankada bir birikim hesabı açtırabilir ve her ay düzenli olarak ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylece her an ulaşabileceğiniz hesabınızın dışında sadece tatile çıkarken kullanacağınız bir alternatife sahip olabilirsiniz.

3- Kampanya avcısı olun

Havayollarının dönemsel olarak düzenledikleri kampanyalar sayesinde uçak biletinizi yarı fiyatına hatta bazen daha da ucuza satın alabilirsiniz. Güncel kampanyalara göz atmak için hemen tıklayın. Üstelik biletinizi Bilet İptal Güvencesi ile aldığınızda, uçuşa 3 saat kalana dek hiçbir neden göstermeden iptal edebilirsiniz.

4- Tatile hafta ortasında çıkın

Sadece 2 veya 3 günlük kısa bir kaçamak planlıyorsanız, tatile hafta ortasında başlayarak kazanç sağlayabilirsiniz. Pek çok kişi tarafından tercih edilen hafta sonu yerine hafta ortasını seçtiğinizde hem daha ucuza uçak bileti bulabilir hem de otellerde daha uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

5- Arkadaşlarınızda ve yakınlarınızda kalın

Tatil giderlerinin büyük bir bölümünü konaklama masrafları oluşturuyor. Ancak pahalı oteller tek seçenek değil! Gideceğiniz şehirde yaşayan yakınlarınız ve arkadaşlarınız varsa, onların evinde kalarak masraflarınızı azaltabilirsiniz.

6- Seyahatle ilgili hediyeler seçin

Doğum günü ve yeni yıl gibi zamanlarda arkadaşlarınız nasıl bir hediye istediğinizi sorarlarsa, uçak bileti veya hediye kartı harika birer seçim olabilir. Üstelik Airbnb gibi alternatif konaklama seçenekleri sunan sitelerden hediye kuponu satın almak mümkün. Seyahat etmeyi sevenler için ideal diğer hediyeler ise yazımızda!

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar