Seyahat etmek, hayatı keşfetmek için en keyifli yollardan biri. Her zaman seyahatin öncelikli amacı güzel vakit geçirmek ve hayatı keşfetmek olsa da seyahat ederken para kazanmanın da birden çok yolu var.  Sen de içeriğimde yer vereceğim öneriler arasında kendine uygun bir tanesini seçebilir, seyahatlerin sırasında para kazanmaya başlayabilirsin. Bu sayede kazandığın para ile de yeni rotalar, yeni noktalar keşfedebilirsin. İşte seyahat ederken para kazanmanın birbirinden keyifli yolları.

İçindekiler

Blog yazmak

Blog yazarlığı

Seyahat etmenin en keyifli yanlarından biri de yeni yerler keşfetmek ve keşfedilen yerleri başkalarıyla paylaşmaktır. Eğer seyahat etmekten keyif alıyorsan ve yazmak sana da eğlenceli geliyorsa, bir seyahat blogu açarak okuyucularına gezdiğin yerleri tanıtabilir ve anılarını onlarla paylaşabilirsin.  Blog yazmak, yalnızca okuyucuların sana ulaşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda belli bir trafik elde ettikten sonra sitende verebileceğin reklamlarla para kazanmanı da sağlar.

Uçak Bileti

YouTube videoları çekmek ve yüklemek

Seyahat sırasında çektiğin videoları YouTube'da paylaşarak para kazanabilirsin. Bu videolar turistik yerler, yerel lezzetler, yerel kültür ve deneyimler hakkında olabilir. Aynı zamanda, rehberlik videoları da çekebilir ve insanların seyahat planlarını kolaylaştırmasına yardımcı olabilirsin. YouTube'dan para kazanmak için, en az 1.000 aboneye ve 4.000 saat izlenmeye ihtiyacın var. Bunun yanı sıra, reklamlarla para kazanmak için Google AdSense programına da kaydolman gerekiyor.

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Dünyayı gezerek para kazanabileceğin bir diğer yöntem ise fotoğraf satmak olacak. Gittiğin ülkelerin doğal güzelliklerini, kültürel yapısını, gelenek ve göreneklerini fotoğraf makinen da ya da cep telefonunda biriktirebilirsin. Peki ya bunu paraya nasıl çevireceksin? Yapman gereken tek şey fotoğraf satışı gerçekleştirmekte olan internet sitelerine görsellerini ekleyerek satışa sunman olacak. Bu siteler fotoğraflarının satılması durumunda sana belirli bir ödeme gerçekleştirir. Çektiğin bu fotoğrafları satmak için Shutterstock, iStockphoto, Getty Images gibi birçok platform bulunuyor. Fotoğraflarını bu platformlara yükleyerek para kazanmaya başlayabilirsin. İlerleyen süreçlerde fotoğrafını çektiğin ürünlerin tanıtımlarını yaparak influencer olmak da bir diğer seçenek. Seyahat sırasında kullandığın veya tavsiye ettiğin ürünlerin fotoğrafını çekerek online satış ortaklığı yapabilir, turistik yerlere giden insanlar için pratik olabilecek ürünler satabilirsin.

Rehberlik ve özel tur rehberliği yapmak

Seyahat etmenin en iyi yanı, merak ettiğin yerleri keşfetmek ve bunları başkalarına tanıtmak. Bununla birlikte, turistik yerlerin güzelliklerini insanlara tanıtmak, onların hikayelerini ilgili kişilere aktarmak para kazanmak için önemli bir fırsat sunar. Eğer bir yerin detaylarına tamamen hakim olduğunu düşünüyorsan, turistik yerlere gitmek isteyen insanlar için özel tur rehberliği yaparak para kazanabilirsin. Farklı bir yol olarak ise turistler için gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri önererek, klasik tur rehberliği de yapabilirsin. Bu sayede de para kazanabilirsin.

Freelance çalışmak

Freelance

İnternet bağlantısının neredeyse her yerde mevcut olması, seyahat ederken para kazanmak isteyen kişiler için en büyük avantajlardan biri. Çünkü internet bağlantısı sayesinde seyahat ederken çalışabilir ve para kazanabilirsin. Örneğin seyahat esnasında tasarım yapabilir ya da veri girişi yaparak para kazanabilirsin. Freelance çalışmak, sana seyahat sırasında esneklik sunar ve dünyayı keşfetmenin keyfini çıkarmana yardımcı olur.

Yerel eğitim vermek

Eğer bir dil veya bir beceri hakkında uzmanlığın varsa, yerel eğitim verebilir ve para kazanabilirsin. Örneğin, yoga dersi verebilir, yerel bir dil öğretebilirsin. Gideceğin ülkede başta İngilizce olmak üzere farklı dil eğitimleri verebileceğini unutma. Özellikle Asya ülkeleri arasında yer alan Tayland, Vietnam, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerde dil öğretmenliği yaparak para kazanma olasılığın daha yüksek olacak. Eğer resim, müzik, dans gibi konularda yeteneğin varsa ya da bu alanlarda eğitim aldıysan, bu alanlarda da eğitim verebilirsin. Avrupa ülkelerinde sıkça rastladığımız karikatüristlerin, portre ressamlarının, müzisyenlerin, dansçıların, pandomimcilerin, canlı heykellerin, jonglörlük yapanların hayranlıkla izlendiği sokaklarda yeteneklerini sergileyen insanlarla sık sık karşılaşır ve taktir ederiz. Sen de hobi olarak ya da profesyonel anlamda yeteneğe sahipsen özellikle parklar, metro girişleri ve tarihi köprüler gibi sürekli insan akışının olduğu yerler yurt dışında para kazanmak için en ideal noktalar.

Airbnb ile evini kiralamak

Airbnb

Eğer seyahat ederken evin boş kalıyorsa, Airbnb ile evini kiralayabilirsin. Bu sana ek gelir sağlar ve evinin boş kalmasını engelleyerek, evinin güncel olarak bakımını ve temizliğini sağlarsın. Aynı zamanda, seyahat ederken evini güvende tutmana yardımcı olur. Airbnb'nin kuralları ve talep durumuna göre, evini gün veya hafta başına kiralayabilirsin. Airbnb'nin kurallarına uyabilmen ve evinin temiz ve hazır hale gelmesi için evine bir host ataman gerekebilir. Site üzerinden evini kiralayarak kazanacağın para ile oluşacak bütçe sayesinde sen de seyahatinde daha farklı deneyimler yaşayabilirsin.


osmankapusuz
Osman Kapusuz
32 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN