Efsaneye göre Sevilla, Zeus’un oğlu Herkül tarafından kurulmuştur. Roma İmparatorluğu zamanında şehir “Hispalis”, Müslümanların yönetiminde iken ise “Isbiliya” adıyla anılmıştır.
İspanya’nın güneyinde yer alan Sevilla, şu an İspanya’daki özerk bölgelerden biri olan Endülüs’ün başkentidir. Aynı zamanda İspanya’nın güneyinde yer alan en büyük ve en önemli yerleşim yeridir.
Atlas Okyanusu’na bağlanan Guadalquivir nehri, Sevilla şehrinin kuzeyinden güneyine kadar uzanır. Sevilla limanı bu sebeple halen Iberya yarımadasının en aktif nehir limanlarından biridir. Geçmişte de İspanya ve Amerika arasındaki ticarette önemli role sahip olmuştur.

Şehir merkezinde yaklaşık 700 bin kişi yaşar. Çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayanlar da hesap edildiğinde bu turistik metropolde yaşayanların sayısı 1,5 milyonun üzerine çıkar.  
Avrupa’nın en büyük katedrallerinden Sevilla Katedrali, Real Alcazar Sarayı, Santa Cruz Mahallesi, Maria Luisa parkı, Casa Lonja şehirde görülmesi gereken yerlerin başında yer alır.
Büyüleyici tarihi ve önemli anıtlarının yanısıra Sevilla, neşe ve eğlencenin şehri olarak evrensel bir üne sahiptir. Figaro, Carmen ve Don Juan’ın şehri olarak da bilinen Sevilla’da müze ve sanat merkezleri, tema parkları, sinema ve tiyatrolar şehrin ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatır.  Flamenko dans gösterileri ve boğa güreşleri de görülebilecekler arasında yer alır.
Şehrin her tarafına yayılmış kafe, bar ve restoranlarda ise İspanya’nın geleneksel tapaslarını tadabilirsiniz.
Konaklamada ise İspanya’nın diğer şehirlerine göre biraz daha pahalı olarak bilinir.

Sevilla'da hava durumu nasıl merak ediyorsanız.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
145 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar