Sevgililer gününde aşkınızı güçlendirin!

dincerkeskinpala
İçindekiler

Perakende sektörüne, dolayısıyla ekonomiye canlılık getirecek günlerden birine yaklaştı. Yarın 14 Şubat ve perakende sektörünün dört gözle beklediği günlerden olan ‘ Sevgililer Günü ’. Bütün dünyada birçok çift birbirine hediye alma telaşına girdi ve teknolojiden tekstile, ev ürünlerinden kozmetiğe, mutfak eşyalarından dekorasyon ürünlerine kadar farklı kategorilerde ürünleri incelemeye başladı. Hal böyle olunca talep patlaması yaşanan nadir günlerden bir tanesine ekonomiler hazırlandı.

En fazla alışveriş yapılan dönemlerin başında gelen 14 Şubat haftasında geçtiğimiz yıl Türkiye’de 712 milyon TL’like harcama yapılmış. Sadece 12-14 Şubat tarihleri arasında sevgililer ‘ alın- verin ekonomiye can verin ’ sloganına son derece büyük bir katkı yapmış. 3 gün içerisinde yapılan 712 milyon TL’lik alışveriş perakendecileri sevindirmiş. Bu yıl ise bu rakamın 800 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor. Hal böyle olunca firmalar sevgililere özel ürünlerle müşterilerin ilgisini çekmeye hazırlanıyor.

2011 yılında saniyede 57 işlemle yılın ilk harcama rekoru 14 Şubat’ta kırılmış. Sevgililer günü ve öncesini kapsayan 12-14 Şubat tarihleri arasında yapılan harcamalar her yıl ortalama olarak yüzde 10 artıyor. Bu nedenle bu yıl harcamaların 800 milyon TL’yi bulacağını tahmin ediyoruz. Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre geçtiğimiz yıl kredi kartları ile yapılan harcamalar 2010 yılına göre yüzde 12 oranında artış gösterdi.

Sevgililer gününde en fazla parfüm alınıyor

Yapılan bir araştırmaya göre her sekiz erkekten bir tanesi – bu oran yüzde 12 – sevgilileri için hediye olarak parfüm tercih ediyor. Parfümü, yüzde 11 ile kolye, yüzde 9 oranıyla ise çiçek takip ediyor. Kadınlar tarafından baktığımız zaman ise Sevgililer Günü hediye seçenekleri arasından en çok tercih edilen ürün yüzde 14’lük oranıyla yine parfüm olarak göze çarpıyor. Parfümü, yüzde 10’luk oranıyla Playstation ve yüzde 9’uk oranıyla maket otomobiller izliyor.

 

Kadınlara hediye için birçok seçenek olduğu kuşkusuz. Erkeklerin işinin daha kolay olduğunu söylemek çok zor. Çünkü ne kadar fazla seçenek, o kadar kararsızlığa neden oluyor. Firmalar da bu kararsızlığı ortadan kaldırmak için özel ürünler tasarlıyorlar. Araştırma sonuçlarına baktığımız zaman, kadınların yüzde 10 gibi büyük bir oranda Playstation aldığı gerçeğini görüyoruz. Bana göre sevgililer gününü daha özel anlamlı bir hale getirmek için daha basit ancak kalbe dokunan hediyelerle süslendirmek gerekir. Tabi erkekler için kalbe dokunan ürünler arasında Playstation ve maket arabalar olduğu gerçeğini de ihmal edemeyiz J

Özel bir akşam yemeği ve tek bir gül yeterli mi?

Bu kadar bütçeden konuşurken, pahalı hediyeler ve lüks-gösterişli ortmlarda bulunmayı önermem çok mantıklı olmaz. Herkes bütçesine göre hareket etmeli. Bütçeyi zor durumda bırakacak hareketlerden kaçınmalısınız. Zaten bu gün bence sevginin önemli göstergesi olarak size sinyal verecek bir gündür. Eğer ki sevgilinizle hayatınızı paylaşıyorsanız, maddi durumlarınız da ortadadır. Maddi durumunuzu aşan ve sizi sıkıntıya sokan beklentiler içine giren bir sevgili, hayatınızın geri kalanınında da sizi zorlayacaktır. Çünkü birliktelikler de çiftlerin birbirini maddi-manevi anlaması çok önemli.

Özel tasarım kupaları tercih ederek kahve içerken güzel bir anı yaratabileceğiniz gibi, uygun fiyatlı romantik bir akşam yemeği, şık bir ev aksesuarı, farklı porte resimler ve en basit olarak akla gelen çiçek tercihi de sevgililer tarafından akla geliyor.

Herkesin bu özel gününü kutlayarak duygusallığın sınırında yaşanması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Sevgi; hayatı beraber paylaşmaktır. Sevdiğiniz de bu bilinçle olursa, size her gün Sevgililer Günü olur. Lütfen bütçenizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Uzman Yazarlar