Sakarya merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Sapanca ilçesi, Türkiye’nin en ilgi gören doğa tatili cennetlerinden biri. Yılın her mevsimi büyüleyici doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz Sapanca Gölü kenarında uzanan ilçe; göl kenarında sıralanan kaliteli otelleri, ince kumlu plajları, yürüyüş yolları ve mesire alanlarıyla yılın yorgunluğunu atmak için ideal. Maşukiye Şelalesi, Aygır Deresi ve Maden Deresi kenarında kurulan alabalık çiftlikleri için de çok ziyaret edilen Sapanca’da Poyrazlar Gölü ve Çamlıca Gölü gibi doğa cennetlerini de keşfe çıkarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Marmara Bölgesi’nin en popüler yürüyüş parkurlarına ev sahipliği yapan Beşkayalar Tabiat Parkı, Serindere Kanyonu ve Çatalkaya Vadisi’nde rehberli turlara katılabileceğiniz Sapanca’da oksijen seviyesi yüksek tertemiz havalarıyla ünlü Karagöl Yaylası, Keremali Yaylası ve Soğucak Yaylası gibi yemyeşil yaylalarda da yaz şenlikleriyle eğlenebilirsiniz. Sapanca’da mutlaka görmeniz gereken 70 yeri hazırlarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Her doğa tutkununun mutlaka görmesi gereken, ülkemizin en özel noktalarından biri olan Sapanca’nın etkileyici güzelliklerini yazımızı okuyarak keşfe çıkabilirsiniz. Eklediğimiz konum linklerinden faydalanarak planınızı detayla yapabilirsiniz. 

1- Kartepe Kayak Merkezi

Sadece doğa tatilleri ve yaz tatilleri için değil, kış tatilleri için de tercih edebileceğiniz Sapanca, Marmara Bölgesi'nin en sevilen kış tatili merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi’ne sadece 25 kilometre uzaklıkta. Kış aylarında hem otel servisleri hem de minibüslerle 30-40 dakika içinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz kayak merkezi, Marmara’nın en yüksek 2. dağı Kartepe’nin eteklerinde uzanıyor.

Deniz seviyesinden 1600 metre yükseklikte yer alan ve 42 kilometrelik Türkiye'nin en uzun pistiyle çok ilgi gören Kartepe Kayak Merkezi’nde her zorluk derecelerine ve uluslararası standartlara göre düzenlenmiş kayak pistleri, keyifli bir kış tatili yapabileceğiniz kaliteli kayak otelleri, dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlarıyla kış ayları ve yılbaşı gibi özel günlerde tamamen doluyor. Her yaş grubu için kayak ve snowboard eğitimleri alabileceğiniz, kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz veya yürüyüşlere çıkarak beyaza bürünmüş çam ormanlarının harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Kartepe Kayak Merkezi, Sapanca'nın görülmeye değer en popüler turistik noktalarından biri. Eğer Kartepe'ye yolun düşecekse orada yapabileceklerin hakkında bir fikir edinebilmen için Kartepe rehberi yazımızdan fikir alabilirsin.

Konum Linki

2- Maşukiye

Kocaeli'nin Kartepe ilçesine bağlı küçük Maşukiye beldesi, Sapanca'ya sadece 11 kilometre uzaklıkta keyifli bir günübirlik gezi fırsatı sunuyor. Dere kenarlarında ahşap iskelelerde hizmet veren balık restoranlarıyla yılın her mevsimi İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi büyük şehirlerden binlerce insanın ziyaret ettiği Maşukiye'de dere kenarlarında olta balıkçılığı yaparak da güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Hem İzmir Körfezi hem de Sapanca Gölü'nün panoramik manzaralarını izleyebileceğin seyir terasları, dağ eteklerinde uzanan yemyeşil Kirazlı Yayla ve Maşukiye Şelalesi gibi el değmemiş doğal güzelliklere ev sahipliği yapan beldenin bütün güzelliklerini iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarının yanı sıra at ve ATV safarileriyle de keşfe çıkabilirsiniz .Sapanca'da her saat bulabileceğiniz Maşukiye minibüsleriyle beldeye yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuk ulaşabilir, huzurlu dere manzaraları eşliğinde taze balıklar tattıktan sonra harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Maşukiye ilgini çektiyse Maşukiye'de gezilecek yerler yazımıza bakarak fikir edinebilirsin.

Konum Linki

3- Akyazı

Sapanca'dan yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Akyazı, hem el değmemiş doğal güzellikler hem de şifalı kaynak sularıyla ülkemizin en özel noktalarından biri. Marmara Bölgesi’nin en popüler kaplıcalarından biri olan Kuzuluk kaplıcalarına ev sahipliği yapan Akyazı'nın her köşesinden mineral bakımından zengin kaplıca suları fışkırıyor.

Deniz seviyesinden binlerce metre yükseklikte sıralanan yaylalarıyla çok popüler yürüyüş parkurlarına sahip olan Akyazı’da şifalı sularda yorgunluk atabilir, balık restoranlarında dinlendirici bir mola verebilir, sıcak yaz günlerinde düzenlenen yayla turlarına katılabilir ve yılın her mevsimi kampçılık, dağ bisikleti, kaya tırmanma gibi onlarca doğa sporu yapabilirsiniz. Doğaya uyumlu tasarlanmış bungalov otellerden donanımlı kamp alanlarına kadar pek çok alternatif bulabileceğiniz Akyazı’nın şifalı sularında ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasında yenilenebilirsiniz.

Eğer biraz daha konforlu kamp yapmayı tercih edenlerdenseniz Türkiye’nin en iyi 15 glamping alanı içeriğimizi de incelemeye başlayabilirsiniz. 

Konum Linki

4- Sapanca Gölü

Sadece Türkiye'den değil, dünyanın dört bir yanından doğa tutkunlarının ziyaret ettiği Sapanca Gölü, Marmara Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen doğa cenneti konumunda. Yaklaşık 251 km2 gibi büyük bir alanı kapsayan ve çevresi bungalov oteller, doğa otelleri, mesire alanları, çam ormanları içinde uzanan yürüyüş yollarıyla sarılı Sapanca Gölü, turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş durumda. Her mevsim büyüleyici doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz Sapanca Gölü, yılın yorgunluğunu atarak doğayla baş başa dinlenmek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Uzunkum Plajı gibi tertemiz plajlarında keyifle yüzebileceğiniz Sapanca Gölü’nde yaz aylarında tekne ve kano gezilerine çıkabilir veya küçük sandallarla düzenlenen balık avlama turlarıyla sessiz atmosferde yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Türkiye'nin doğa turizmi açısından en gelişmiş noktalarından biri olan Sapanca Gölü, aynı zamanda ev sahipliği yaptığı onlarca su kuşu ve göçmen kuşuyla da doğa fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsanız ilk uğramanız gereken yerlerden.

Konum Linki

5- Kırkpınar

Sapanca’ya yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta, Sapanca Gölü kenarında keyifli bir gün geçirebileceğiniz başka bir sevilen yer de küçük Kırkpınar beldesi. Büyüleyici göl manzaraları sunan uzun sahil yolu ile ünlü Kırkpınar, her mevsim dinlendirici tatiller yapabileceğiniz bungalov evleri ve butik otelleriyle de çok ilgi görüyor.

Gastronomi meraklılarının Sapanca gezilerinde ilk uğraması gereken yerlerden biri olan Kırkpınar, Çerkez göçmenlerin yöresel mutfağa kazandırdığı sevilen lezzetleri sunan kaliteli restoranları için de sıkça ziyaret ediliyor. Kırkpınar Botanik Parkı'nda onlarca endemik bitki türü arasında gezebileceğiniz beldede yaz aylarında ise yelkenden deniz paraşütüne kadar onlarca su sporu yaparak eğlenebilirsiniz. Sapanca'dan minibüslerle veya taksilerle 5-10 dakika içinde ulaşabileceğiniz Kırkpınar, hem yöresel lezzetler tatmak hem de Sapanca Gölü'nün en güzel manzaralarını izlemek için uğramanız gereken yerlerden.

Konum Linki

6- Ormanya Doğal Yaşam Parkı

4000 m2’den büyük yeşil alanıyla Marmara Bölgesi'nin en güzel doğa parklarından biri olan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Sapanca'ya sadece 6 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çam ormanları içinde çadırınızı kurup kamp yapabileceğiniz donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla ünlü Ormanya, aynı zamanda çocuklu ailelerin harika zaman geçirebileceği tavus kuşları, karacalar ve ceylanlar gibi onlarca sevimli hayvanlarla dolu hayvanat bahçesiyle de çok ilgi görüyor.

Etkileyici Hobbit evleri, devasa masal şatoları ve mantar evlere kadar pek çok bölümü olan çocuk oyun parkları, piknik yapabileceğiniz mesire alanları, panoramik Sapanca Gölü manzaraları sunan seyir terasları, yürüyüş ve koşu yollarıyla süslü Ormanya Doğal Yaşam Parkı, hem yaz aylarında hem de hafta sonları doğanın içinde keyifli zaman geçirmek için ilk gitmeniz gereken yerler arasında.

Konum Linki

7- Acarlar Longozu

Dünyanın tek parça halindeki en büyük ikinci, Türkiye'nin ise tek longoz ormanı olan Acarlar Longozu, her doğa tutkununun kesinlikle görmesi gereken bir tabiat cenneti. Sapanca merkezine sadece 1 saat uzaklıkta yer alan longoz ormanına hem kendi başınıza hem de yılın her mevsimi Türkiye'nin her yerinden düzenlenen doğa gezileriyle ulaşabilirsiniz. 1562 hektarlık büyük bir alanı kaplayan Acarlar Longozu, Acarlar Gölü'nün tamamladığı büyüleyici manzaralarıyla özellikle bahar aylarında kartpostal güzelliğinde manzaraları size sunacak.

1. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınan, yaz aylarında kuruyan ve kış aylarında ise yağmurlarla tekrar canlanan longoz ormanının dişbudak ağaçlarıyla çevrili iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında sazlıkları, bataklıkları, küçük dereleri ve şelaleleri keşfe çıkabilirsiniz. 2300’den fazla bitki ve yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Acarlar Longozu’nu gezerken su laleleri, menekşeler ve rengarenk nilüferlerin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kızılkanat, sazan ve turna gibi balık çeşitliliğiyle olta balıkçılığı yapmak için de sıkça ziyaret edilen Acarlar Longozu’nda yaz aylarında tekne turlarına çıkabilir veya bisiklet kiralayarak zengin bitki çeşitliliği ve vahşi yaşam güzelliği arasında modern dünyanın karmaşasından uzaklaşabilirsiniz.

Konum Linki

8- Yuvacık Barajı

10 kilometre uzunluğundaki zorlu yürüyüş parkuruyla Marmara Bölgesi'nin en popüler yürüyüş rotalarından biri haline gelen Yuvacık Barajı; İzmit Körfezi'nin büyüleyici manzaraları, irili ufaklı şelaleler, buz gibi dereler ve sık çam ormanları arasında keyifli bir doğa günü sunuyor. Dere kenarlarında kurulan alabalık çiftlikleri, mesire alanları ve kır bahçeleriyle de çok sevilen bir doğaya kaçış alanı olan Yuvacık Barajı’nda yaz aylarında kanoyla gezebilir veya sandallarla balık avlama turlarına katılabilirsiniz. Yılın her mevsimi sessiz ve huzurlu atmosferini korumayı başaran Yuvacık Barajı’nı gezerken Sıcakdere Kanyonu’nun muhteşem manzaraları ve Beşkayalar Milli Parkı’nın çam ormanları arasında unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

9- Maden Deresi

Sapanca merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan Maden Deresi, bahar ve yaz aylarında düzenlenen trekking turlarının değişmez adresleri arasında. Balık bolluğu ile ünlü derenin çevresinde sıralanan balıkçı restoranları ise özellikle hafta sonları büyük şehirlerden gelen ziyaretçilerle doluyor. İyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında tertemiz havada spor yapabileceğiniz derenin kenarındaki mesire alanlarında çocuklarınızla tertemiz havanın tadını çıkarabilir veya balık restoranlarında dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. İstanbul'a en yakın ve popüler doğaya kaçış alanlarından biri olduğu için özellikle yaz aylarında hafta sonları oldukça kalabalık olan Maden Deresi’ne hafta içi uğrarsanız, daha sakin bir ortamda olta balıkçılığı yaparak da keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

10- Serdivan Gölpark

Hem doğa tutkunlarının hem de çocuklu ailelerin keyifle zaman geçirebileceği Serdivan Gölpark, Sapanca Gölü kenarında büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde hizmet veriyor. İlçeye yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan ve 8,5 kilometreden uzun yürüyüş parkuruyla Sapanca Gölü’nün doğal güzelliklerini keşfetmek için en güzel yerlerden biri olan Serdivan Gölpark, yıl boyu düzenlenen konserler ve sanat etkinlikleriyle de çok ilgi görüyor.

Çocuk oyun alanları, kır bahçeleri, piknik yapabileceğiniz mesire alanları, Sapanca Gölü’nün içine uzanan ahşap iskeleler ve seyir terasları gibi olanaklar bulabileceğiniz doğa parkı, bölgede yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve yöresel lezzetler sunan restoranlarından dolayı da çok ziyaret ediliyor. Yaz günlerinde plajında tertemiz göl sularının tadını çıkarabileceğiniz Serdivan Gölpark’ta çocuklarınızla birlikte dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

11- Poyrazlar Gölü

Sapanca Gölü'nün yanı başındaki gizli bir tabiat cenneti olan Poyrazlar Gölü, sessiz ve huzurlu ortamda yılın yorgunluğunu atmak için tercih edebileceğiniz yerlerden. Sapanca’dan 30 dakikalık bir yürüyüşle rahatça ulaşabileceğiniz Poyrazlar Gölü, büyüleyici doğal güzelliklerinden dolayı 2011 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alındı.

Endemik bitki türleri, onlarca su kuşu ve göçmen kuşu ile doğa fotoğrafı çekmek isteyenlerin ilk uğraması gereken yerlerden olan Poyrazlar Gölü'nde tekne ve kanolarla gezilere çıkarak da unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Donanımlı kamp alanları ve doğa otellerinde konaklayabileceğiniz göl, aynı zamanda zengin balık çeşitliliğinden dolayı yılın her dönemi balık avlama turlarına da ev sahipliği yapıyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında doğanın her tonunu bir arada görebileceğiniz bir doğa harikası olan Poyrazlar Gölü, her doğa tutkununun keşfetmesi gereken çok özel noktalardan biri.

Konum Linki

12- Aytepe Parkı (Aytepe Diriliş Kampı)

Aytepe Diriliş Kampı olarak da bilinen ve yılın her mevsimi doğa gezileri, meditasyon veya yoga kursları gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Aytepe Park’a turların yanı sıra minibüslerle de Sapanca’dan 1 saat içinde ulaşmanız mümkün. Beşkayalar Tabiat Parkı'nın hemen yanı başında uzanan yemyeşil park, her yaştan insanın ilgisini çeken macera parkları, paintball sahaları, çim kızak pistleri, zipline, piknik yapabileceğiniz mesire alanları ve iyi düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla bölgenin en popüler doğa parklarından biri.

Donanımlı kamp ve karavan alanlarından dolayı Marmara Bölgesi'nde kamp yapmak için de en çok tercih edilen yerlerden biri haline gelen Aytepe Park’ta çam ormanlarının büyüleyici manzaraları arasında yoga ve meditasyon eğitimleri alabilir; kır bahçeleri ve restoranlarında mola vererek ise organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve lezzetli yemekler tadabilirsiniz.

Konum Linki

13- Kuzuyayla Tabiat Parkı

Sapanca merkezinde yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta, Kartepe Kayak Merkezi ile Altıoluk Yaylası arasında uzanan Kuzuyayla Tabiat Parkı, bakir doğal güzelliyle 2011 yılından beri koruma altında olan Kuzu Yaylası'nın büyük bir bölümünü kapsıyor. Sıcak yaz günlerinde bile serin havasıyla trekking turlarının değişmez adresi konumundaki tabiat parkında kestane, Macar meşesi, Karadeniz meşesi, dişbudak, akçaağaç ve sakız ağacı gibi yüzlerce ağaç türlü arasında keyifli doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Kış aylarında Kartepe'nin bembeyaz manzaraları arasında düzenlenen kar yürüyüşlerine de katılabileceğiniz Kuzuyayla Tabiat Parkı’nda yayla evleri ve doğaya uyumlu tasarlanmış bungalov otellerde konaklayabilir, bahar aylarında yeşilin her tonunun kış aylarında ise benzeriz kar manzaralarının muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kır lokantaları, mesire alanları ve donanımlı kamp alanları da bulabileceğiniz Kuzuyayla Tabiat Parkı’nda minik şelalelerin buz gibi sularında da serinleyebilirsiniz.

Konum Linki

14- Seka Park Piknik Alanı

Sapanca Doğa Parkı'nın hemen karşı kıyısında, ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan Seka Park Piknik Alanı, Sapanca'nın en sevilen kamp alanlarına ev sahipliği yapıyor. Sadece Türkiye'den değil, dünyanın her yerinden kampçıları kendine çeken ve 40.000 metrekarelik büyük bir yeşil alanı kapsayan Seka Park, Sapanca Gölü'nün en güzel panoramik fotoğrafların çekebileceğiniz seyir terasları, çay bahçeleri ve kır restoranlarıyla da Sapanca'dan keyifli bir günübirlik gezi yapmak için en güzel yerler arasında.

Sandal, kano ve deniz bisikletleri ile Sapanca Gölü'nün tadını çıkarabileceğiniz, sahilinde havlunuzu sererek güneşlenebileceğiniz Seka Park, açıldığı 2008 yılından beri çok ilgi gören bir rekreasyon alanı. Çadırınızı kurarak büyük şehirlerin gürültüsünden uzaklaşarak birkaç gün dinlenebileceğiniz Seka Park Piknik Alanı’nda hem keyifli piknikler yapabilir hem de kır restoranlarında yöresel yemekler tadabilirsiniz.

Konum Linki

15- İstanbuldere

Sapanca merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta yer alan ve doğa gezilerinin yanı sıra minibüslerle de kolayca ulaşabileceğiniz İstanbuldere, el değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü derelerin kenarında kurulmuş alabalık çiftlikleriyle İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlerden hafta sonu gelen tatilcilerle doluyor. Kır bahçelerinde organik ürünlerle kahvaltı yapabileceğiniz, çam ağaçları altındaki hamaklar ve minderlerde dinlenebileceğiniz İstanbuldere’de endemik bitki türleri ve vahşi yaşam zenginliğiyle çevrili yürüyüş parkurlarında da spor yapabilirsiniz.

Buz gibi derelerinde yaz aylarında serinleyebileceğiniz beldede olta balıkçılığı yapabilir veya kanoyla keşiflere çıkarak harika fotoğraflarda çekebilirsiniz. Turizm olanakları bakımından da çok gelişmiş olan İstanbuldere’de her bütçeye uygun doğa otellerinden bungalov evlere ve kamp alanlarına kadar her zevke göre konaklama olanağı bulmak mümkün.

Konum Linki

16- Karagöl Yaylası

Deniz seviyesinden yaklaşık 1200 metre yükseklikte yer alan ve 550 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan Karagöl Yaylası, Sapanca yayla turları ve doğa gezilerinin en önemli adreslerinden. Her köşesi çam, çınar, köknar ve meşe ağaçlarıyla çevrili olan yemyeşil yayla, oksijen seviyesi yüksek temiz havasıyla ünlü. Sapanca merkezinde yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan ve özellikle yaz aylarında büyük şehirlerden gelen günübirlik tatilcilerle hareketlenen Karagöl Yaylası, aynı zamanda şifalı kaynak suları ve solunum sorunu rahatsızlıklarına iyi gelen tertemiz havasıyla bölgenin önemli sağlık merkezlerinden biri haline gelmiş durumda.

Turizm olanakları bakımından çok gelişmiş olan Karagöl Yaylası’nda donanımlı kamp alanlarından bungalovlar ve yayla otellerine kadar pek çok tesiste konaklayarak keyifli bir doğa tatili yapabilirsiniz. Verimli topraklarında onlarca çeşit organik ürün yetiştirilen yaylayı gezerken bölgede yetiştirilen organik ürünleri satın almayı ve lezzetli yayla yemekler tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

17- Kumyalı Plajı

İzmit Körfezi’nin tertemiz sularının tadını çıkarabileceğiniz çok sevilen bir plaj olan Kumyalı Plajı’na Sapanca’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 1 saat içinde geçebilirsiniz. Doğu Marmara Bölgesi'nin mavi bayrak adayı iki plajından bir olan ve 600 metrelik ince kumlu uzun sahili ile çok ilgi gören Kumyalı Plajı’nda tüm gün tertemiz suların tadını çıkararak güneşlenebilirsiniz.

Sığ deniziyle çocuklu ailelerin de en sevdiği plajlardan biri olan Kumyalı Plajı’nın çevresinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve pansiyonlar hizmet veriyor. Plajda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz turistik tesislerden uçurtma sörfü, deniz paraşütü ve yelken gibi onlarca aktivite yapabileceğiniz su spor merkezlerine kadar pek çok imkan da bulabilirsiniz.

Konum Linki

18- Kuzuluk Kaplıcaları

El değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü Sapanca, sadece doğa tatilleri için değil aynı zamanda sağlık turizmi için de sıkça ziyaret ediliyor. Sapanca merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta yer alan Kuzuluk kaplıcaları, Marmara Bölgesi'nin en çok ilgi gören şifa merkezlerinden biri olarak ziyaret edilmeye değer.

Termal otellerden kaplıca evlerine, sağlık tesislerinden açık ve kapalı kaplıca havuzlarına kadar pek çok olanak bulabileceğiniz kaplıcalarının 25 derecede çıkan kükürt ve karbondioksit bakımından son derece zengin şifalı suları; romatizma, kas, böbrek ve cilt sorunları gibi onlarca rahatsızlığın tedavisi amacıyla kullanılıyor. Sindirim sorunları için içme suyu olarak da faydalanabileceğiniz, uzman terapistlerden ortopedik masaj hizmetleri alabileceğiniz Kuzuluk kaplıcalarına Sapanca gezinizde hem şifa bulmak hem de gezinizden sonra yorgunluk atmak için gidebilirsiniz. Sapanca'da her saat bulabileceğiniz Akyazı veya Kuzuluk minibüsleriyle Kuzuluk kaplıcalarına gitmeniz mümkün.

Konum Linki

19- Soğucak Yaylası

Sapanca Gölü manzaraları ve gelişmiş turizm olanaklarının yanı sıra yemyeşil yaylalarıyla da keyifli bir doğa tatili sunan Sapanca'nın en güzel yaylası olarak gösterilen ve ilçeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan Soğucak Yaylası, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve oksijeni yüksek tertemiz havada yenilenmek için ilk uğramanız gereken yerlerden.

Deniz seviyesinden yaklaşık 1110 metre yükseklikte çam ormanları arasında uzanan Soğucak Yaylası, her yıl yaz aylarında binlerce kişinin katıldığı yayla şenliklerinde dans gösterilerinden at yarışlarına, yağlı güreş müsabakalarından yayla yemekleri tadımlarına kadar pek çok eğlenceli etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Rehberli yayla turlarıyla gezebileceğiniz yaylada huzur verici doğa manzaraları arasında yürüyüşler yapabilir, çadırınızı kurabilir veya dağ bisikleti kiralayarak bölgenin güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

20- Keremali Yaylası

Sapanca’dan günübirlik geziler için tercih edebileceğiniz başka bir popüler yayla da doğal güzellikleriyle ünlü Akyazı ilçesi sınırlarında yer alan Keremali Yaylası. Keremali Dağı eteklerinde, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1300 metre yükseklikte uzanan yemyeşil yayla, bölgenin en yüksek yaylalarından biri konumunda ve oksijen seviyesi yüksek temiz havasıyla sağlık turlarının ana merkezlerinden biri.

Ev sahipliği yaptığı Keremali Türbesi için inanç turlarıyla da ziyaret edilen Keremali Yaylası’nı Çamlıca Gölü ve Keremali Dağı rotalı doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabilir veya isterseniz ahşap yayla evlerinde birkaç gün konaklayarak sessiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. İyi düzenlenmiş trekking parkurları, kamp alanları, dağcılık ve kaya tırmanma bölümleriyle doğa sporları yapmak için en ideal yerlerden olan Keremali Yaylası’nın seyir teraslarından ise Çamlıca Gölü'nün panoramik manzaralarını izleyebilir; ilkbahar ile sonbahar aylarında yeşil ve mavinin birleştiği tablo güzelliğinde manzaralara şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

21- Gölkent

Marmara Bölgesi'nin başka bir doğal güzelliği olan Akgöl'ün kıyısında, huzurlu bir günübirlik gezi sunan Gölkent beldesi uzanıyor. Hem sakin ve huzurlu bir ortamda tatil hem de keyifli bir günübirlik gezi yapabileceğiniz Gölkent; asırlık çınar ağaçlarının süslediği sokakları, doğal güzellikleri, Akgöl manzaraları eşliğinde mola verebileceğiniz kır bahçeli ve balık restoranlarıyla çok ilgi görüyor. Her bütçeye uygun apart otellerden aile pansiyonlarına kadar pek çok konaklama olanağı bulabileceğiniz Gölkent’in plajında ise Akgöl’ün tertemiz sularında doyasıya yüzebilir, tarihi kahvehanelerde asırlık ağaçlar altında kahvenizi yudumlayabilir veya göl çevresinde uzanan yürüyüş parkurlarında spor yaparak benzersiz doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

22- Serindere Kanyonu

Sadece Sapanca'nın değil Marmara Bölgesi'nde de en sevilen trekking parkurlarından biri olan Serindere Kanyonu’nda rafting, kaya tırmanma, dağcılık, fotoğraf safarileri, doğa yürüyüşleri ve dağcılık gibi pek çok aktiviteye katılarak unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Tam bir doğa sporu cenneti olan ve Kartepe eteklerinde Sapanca'ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Serindere Kanyonu, yükseklikleri 20 metreyi bulan 6 tane şelalesi ile harika doğa fotoğrafları çekmek için de bölgede gidebileceğiniz en özel noktalardan. Büyük şehirlerden günübirlik gezilerin düzenlendiği kanyonun metrelerce yükseklikteki sarp kayaları arasında yürüyüşler yapabilir, buz gibi sularda ise rafting yaparak veya kano gezilerine çıkarak bölgenin bakir güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

23- Ayrı Gezegen Cam Terası

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, Sapanca Gölü’nden Saman Dağları’na kadar uzanan büyüleyici panoramik manzaraları izlemek ve muhteşem fotoğraflar çekmek için 85 metre yükseklikteki Ayrı Gezegen Cam Terası’na mutlaka uğramalısınız. Marmara Bölgesi’ndeki en büyük seyir teraslarından biri olan ve Sapanca merkezine sadece 20 kilometre uzaklıkta yer alan seyir terası, 460 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor. 2019 yılında açıldığı günden beri hem doğa tutkunlarını hem de fotoğrafçıları kendine çeken Ayrı Gezegen Cam Terası, Türkiye'nin en güzel manzaralı yerlerinden biri olarak gösteriliyor ve çevresinde çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, kır bahçeleri, alabalık çiftlikleriyle özellikle yaz aylarında binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

24- Sultanpınar Yaylası

Sapanca'da bahar ve yaz aylarında düzenlenen rehberli yayla turlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz başka bir popüler gezi alanı da Akyazı ilçesi sınırlarında yer alan Sultanpınar Yaylası. 30 hektardan büyük yeşil alanı ve dağ eteklerinde sıralanan yayla evleri ile büyüleyici manzaralar sunan yaylada bahar aylarında açan sarı yayla çiçeklerinin de en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ortasında uzanan küçük göletiyle çarpıcı manzarası tamamlayan Sultanpınar Yaylası, gölet çevresindeki çam ormanları arasında Sakarya ve Sapanca’nın en sevilen kamp alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Turizm olanakları bakımından gelişmiş olan yaylada otantik dekorasyonlu yayla evlerinden donanımlı bungalov otellere kadar pek çok konaklama seçeneği bularak dinlendirici bir doğa tatili yapabilirsiniz. Deniz seviyesinden yaklaşık 1003 metre yükseklikte yer alan ve balık bakımından zengin göletinde olta balıkçılığı yaparak da yorgunluk atabileceğiniz Sultanpınar Yaylası’na turların yanı sıra Akyazı minibüsleriyle kendi başınıza da kolayca ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

25- Acelle Yaylası

Sapanca'ya komşu tatil cenneti Akyazı’nın başka bir büyüleyici yaylası da geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaç çeşitleriyle süslü Acelle Yaylası. Ortasından akan Enişte Deresi’nin tamamladığı büyüleyici manzarası, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve yaz aylarında serin havada konaklayabileceğiniz ahşap yayla evleriyle bölgenin turizm olanakları açısından en gelişmiş yaylalarından biri olan Acelle Yaylası'nda yaz aylarında binlerce kişinin katıldığı şenliklerle de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Yayla gezinizde Enişte Deresi'nde küçük sandallarla balık avlama turlarına katılabilir veya olta balıkçılığı yaparak dinlenebilirsiniz. Bahar ve yaz günlerinde orman gülleri arasında yürüyüşler ve piknikler de yapabileceğiniz Acelle Yaylası’na rehberli doğa gezileri ve yayla turlarının önemli adreslerinden biri.

Konum Linki

26- Eriklitepe Tabiat Parkı

Sapanca'ya yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta Gölcük ilçesi sınırlarında yer alan Eriklitepe Tabiat Parkı, özellikle kış aylarında büyüleyici kar manzaraları arasında tatil yapabileceğiniz donanımlı kır evleriyle çok ilgi görüyor. 2011 yılında koruma altına alınan ve 5 hektarlık bölümü mesire alanı olarak kullanılan tabiat parkında 15 tane kır evinin yanı sıra organik ürünlerle hazırlanan yemekler tadabileceğiniz kır lokantaları, çadırlı kamp alanları, çarpıcı doğa manzaraları ve etkileyici vahşi yaşam fotoğrafları çekebileceğiniz seyir kuleleri, macera parkı, organik ürünlerin satıldığı üniteleri gibi olanaklar bulabilirsiniz. 40’dan fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Eriklitepe Tabiat Parkı’nın kayın ağaçları ve orman gülleri arasında piknik yaparak huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

27- Çiğdem Yaylası

Sakarya'nın Hendek ilçesi sınırlarında Sapanca'ya yaklaşık bir saat uzaklıkta yer alan Çiğdem Yaylası, Türkiye'nin en güzel 10 yaylasından biri seçilen görmenizi önerdiğimiz bir doğa cenneti. Deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikte uzanan ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla Marmara Bölgesi’nin doğa yürüyüşleri ve yayla turu merkezlerinden biri haline gelen Çiğdem Yaylası, sağlık gezileriyle de sıkça ziyaret ediliyor.

19 hektardan daha büyük bir yeşil alana kapsayan yayla, özellikle bahar ve yaz aylarında açan yayla çiçekleri, ormanlar içinde uzanan mesire alanları ve dağ eteklerinde ilerleyen yürüyüş yollarıyla doğanın içinde güzel bir gün geçirebileceğiniz Çiğdem Yaylası, her yıl düzenlenen şenlikleriyle de binlerce insanı kendine çekiyor.

Konum Linki

28- Dikmen Yaylası

Sapanca'da her yıl düzenlenen rehberli yayla turlarının değişmez parçalarından biri olan Dikmen Yaylası, deniz seviyesinden yaklaşık 1722 metre yükseklikte yer alan, bölgenin en yüksek yaylalarından biri olarak görülmeye değer. Organik ürünleri, huzurlu atmosferi ve yöresel lezzetleri ile ünlü Dikmenler Köyü’nün yanı başında uzanan yaylanın en yüksek noktası olan Dikmen Tepesi, sunduğu panoramik doğa manzaraları ile doğa fotoğrafçıların da sevdiği noktalardan biri. Dağ eteklerini süsleyen orman gülleri ve solunum rahatsızlıklarına iyi gelen oksijen seviyesi yüksek havasıyla mutlaka görmenizi önerdiğimiz Dikmen Yaylası’nda yaz aylarında çadırınızı kurarak kamp yapabilir, doğa otellerinde tatil yapabilir veya yayla şenlikleriyle eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Konum Linki

29- Paraşüt Tepe

Sapanca gezinizde heyecan dolu bir gün yaşamak ve büyüleyici doğal güzelliklerini kuş bakışı izlemek istiyorsanız, Serdivan ilçesi sınırlarında yer alan ve Sapanca’ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Paraşüt Tepe’ye kesinlikle uğramalısınız. Deniz seviyesinden 220 metre yükseklikteki pistleriyle bölgenin yamaç paraşütü merkezi olarak her yıl binlerce kişinin uğradığı Paraşüt Tepe’de hiçbir deneyiminiz olmasa bile profesyonel eğitmenlerle yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

15-20 dakika arasında süren yamaç paraşütü uçuşlarıyla Sapanca Gölü ve gölün çevresini saran yemyeşil çam ormanları üstünde unutulmaz zamanlar geçirebilir, muhteşem panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında yamaç paraşütünün yanı sıra fotoğraf safarileri ve doğa yürüyüşleriyle de sıkça ziyaret edilen Paraşüt Tepe’de çayınızı yudumlayarak dağ manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

30- Davlumbaz Yaylası

Türkiye'nin yayla turizmi konusunda en gelişmiş yerlerinden biri olan Sapanca’nın çevresinde gezmenizi önerdiğimiz başka bir büyüleyici yayla da çarpıcı bir doğa harikası olan Sülüklü Göl’ün hemen yanı başında yer alan Davlumbaz Yaylası. Sapanca merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan ve Sülüklü Göl’ün çevresini saran endemik bitki türleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Davlumbaz Yaylası’nda göl çevresinde sıralanan mesire alanlarında dinlendirici bir gün geçirebilir veya çadırınızı kurarak kamp yapabilirsiniz. Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, Sülüklü Göl’ün en güzel manzaralarını sunan seyir teraslarına uğrayabileceğiniz yayla, yılın her döneminde trekking turları ve bisiklet gezilerine de ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

31- Doğançay Şelalesi (Su Düşen Şelalesi)

Marmara Bölgesi'nin gizli tabiat harikalarından biri olan Doğançay Şelalesi, Sapanca’ya sadece 27 kilometre uzaklıkta keyifli bir günübirlik gezi yaşatıyor. 2013 yılında bakir doğal güzellikleri koruma altına alınan, her mevsim fotoğraf safarileri ve doğa yürüyüşlerinin en sevilen adreslerinden biri haline gelen Doğançay Şelalesi’nde onlarca metre yükseklikten dökülen bembeyaz sularını izleyerek yorgunluk atabilirsiniz.

Deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yükseklikte yer aldığı için yaz aylarında bile serin kalan havası ve buz gibi kaya göletleriyle güzel bir yaz günü yaşayabileceğiniz Doğançay Şelalesi’nin çevresinde ise mesire alanları, balık restoranları, yürüyüş parkurları ve güzel fotoğraflar çekebileceğiniz seyir terasları sıralanıyor. Üç farklı şelalenin birleşiminden oluşan Doğançay Şelalesi, doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken Marmara Bölgesi güzelliklerinden biri.

Konum Linki

32- Uzunkum Plajı

Sıcak yaz günlerinde serin Sapanca Gölü sularının tadını çıkarmak için en çok ziyaret edilen yer olan Uzunkum Plajı, Sapanca merkezine sadece 1,5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Minibüslerle veya kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz plaj, halk arasında Sapanca Plajı olarak da biliniyor.

Çevresinde balık restoranlarından butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarına kadar zengin turizm olanakları bulabileceğiniz Uzunkum Plajı, aynı zamanda yelken, deniz paraşütü, uçurtma sörfü ve kano gibi onlarca su sporuyla da çok ilgi görüyor. Kanolar ve deniz bisikletleriyle Sapanca Gölü'nün güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz, uzun sahil yolunda büyüleyici gün batımı ve göl manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Uzunkum Plajı, hem tatil yapmak hem de keyifli bir deniz günü yaşamak için ideal.

Konum Linki

33- Beşkayalar Tabiat Parkı

Onlarca çeşit vahşi hayvana, kuş türüne ve endemik bitki çeşitlerine ev sahipliği yapan bir doğa cenneti olan Beşkayalar Tabiat Parkı’na hem her mevsim düzenlenen doğa gezileriyle hem de 1 saatlik minibüs yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Devasa kanyon duvarları arasında ilerleyen parkurları, binlerce yıllık doğa harikası mağaraları, yemyeşil yaylaları ve kamp alanlarıyla Marmara Bölgesi'nin görülmeye değer tabiat harikalarından olan Beşkayalar Tabiat Parkı; Ankara, İstanbul, Bursa ve Kocaeli şehirlerin arasında yer aldığı için günübirlik gezilerin değişmez adreslerinden biri.

1. derece sit alanı olarak korunan ve kaya seyir teraslarında sunduğu kartpostal güzelliğindeki manzaralarla tüm dünyadan fotoğrafçıları kendine çeken tabiat parkında köknar, meşe, gürgen, akçaağaç ve kestane gibi ağaçlarla kaplı ormanların temiz havasında yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Asırlık anıt ağaçların altında mola verebileceğiniz ve bisiklet kiralayarak da keşfe çıkabileceğiniz Beşkayalar Tabiat Parkı’nda rengarenk menekşeler ve güllerin de harika fotoğraflarını çekebilir; kampçılık, dağcılık ve kaya tırmanma gibi etkinliklere katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

34- Esentepe Park

Pamukova ilçesi sınırlarında yer alan ve Sapanca'dan 40 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Esentepe Park, bölgenin panoramik manzarasına hakim seyir teraslarıyla fotoğraf çekmeyi sevenlerin mutlaka görülmesi uğraması gereken bir yer.  En sıcak yaz aylarında bile serin kalan havasından ismini alan Esentepe Park’ta kır bahçelerinde çayınızı yudumlayarak panoramik manzarayı izleyebilir, mesire alanlarında temiz havada çocuklarınızla piknik yapabilir, bisiklet yollarında ve yürüyüş parkurlarında ise bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz. Kış aylarında kar yürüyüşlerinin de düzenlendiği Esentepe Park, yaz günlerinde hem serinlemek hem de harika fotoğraflar çekmek için gidebileceğini en özel noktalardan biri.

Konum Linki

35- Uzunkum Park

Sapanca'nın en sevilen ve sık ziyaret edilen rekreasyon alanlarından biri olan Uzunkum Park, Sapanca Gölü'nün en güzel manzaralarını size sunacak çok sevilen bir gezi alanı. Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı ile Uzunkum Plajı arasında yer alan ve Sapanca Gölü manzaralı yürüyüş yollarıyla akşam gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Uzunkum Park; yaz aylarında düzenlenen eğlenceli etkinlikleri, göl manzaralı kafeleri, restoranları ve büyüleyici gün batımı manzaraları izleyebileceğiniz seyir teraslarıyla Sapanca gezinizde ilk uğramanız gereken yerlerden.

Tüm gün denizin ve doğal güzelliklerin tadını çıkardıktan sonra yorgunluk atmak, romantik akşam yemekleri tatmak ve çeşitli etkinliklerle güzel zaman geçirmek için Uzunkum Park’ına uğrayabilirsiniz. İlçe merkezine sadece 5 kilometre uzaklıktaki parka 15 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

36- Kayaüstü Yaylası ve Kayaüstü Zirvesi

Doğa fotoğrafçılarının ve yürüyüşçülerinin en sevdiği rotalardan biri olan Kayaüstü Yaylası, deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte panoramik doğa manzaraları izleyebileceğiniz ve harika fotoğraflar çekebileceğimiz Kayaüstü Zirvesi ile çok ilgi görüyor. El değmemiş bakir güzelliğiyle dünyanın her yerinden kampçıları da kendine çeken yaylanın zirvesinde gün doğumu ve gün batımı zamanlarında muhteşem manzaralar izleyebilirsiniz. Tepecik Köyü, Kayaüstü Yaylası ve Kayaüstü Zirvesi rotalı rehberli yürüyüş turlarına katılarak güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz bölgeye 1 saatlik minibüs yolculuğuyla da kendiniz ulaşarak doğayla baş başa güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

37- Çatalkaya Vadisi

Sapanca’nın her köşesinde el değmemiş doğal güzellikler içinde piknik yapabileceğiniz mesire alanları bulabilirsiniz. Bölgenin gizli bir tabiat cenneti olan Çatalkaya Vadisi ise her doğa tutkununun görmesi gereken çok özel yerlerden biri. Sapanca merkezine sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alan yemyeşil vadi; kar sularının erimesiyle buz gibi kalan irili ufaklı dereleri, endemik bitki türleri, sarp kayalar ve ormanlar arasında uzanan trekking parkurlarıyla çok ilgi çekiyor. Dereler ve şelaleler çevresinde sıralanan mesire alanlarında büyük şehirlerin gürültüsünden uzakta doğayla iç içe zaman geçirebileceğiniz Çatalkaya Vadisi’nde taş ve ahşap mimarili doğa otellerinde veya donanımlı kamp alanlarında da güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Konum Linki

38- Sapanca Sahili

Sapanca Gölü'nün en güzel gün batımı manzaralarını izlemek için Sapanca’nın son yıllarda yenilenen sahiline mutlaka uğramalısınız. Göl boyunca uzanan ve rengarenk çiçeklerle süslenen sahil yolunda keyifli akşam yürüyüşleri yapabilirsiniz. Sahilde gezerken yüzlerce çeşit yöresel ürün bulabileceğiniz sokak tezgahları, göl manzaralı kafeler ve taze göl balıklarını tadabileceğiniz kaliteli restoranlar gibi pek çok imkan bulabilirsiniz. Sahil kenarında sıralanan renkli balıkçı sandallarıyla kartpostal güzelliğinde fotoğraflar da çekebileceğiniz Sapanca sahili, ilçenin doğal güzelliklerini gezdikten veya tüm gün yüzdükten sonra yorgunluk atmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Konum Linki

39- Tacir Kanyonu

Marmara Bölgesi'nin başka bir önemli yürüyüş rotası olan Tacir Kanyonu, Sapanca'ya sadece 1,5 saat uzaklıkta yer alıyor. 15 kilometre uzunluğuyla dikkat çeken kanyon, Kocaeli ve İstanbul gibi büyük şehirlerden günübirlik geziler için gelen binlerce doğa tutkununu kendine çekiyor. Yükseklikleri 40 metreyi bulan 200'den fazla şelalesi ve buz gibi sularında yüzebileceğiniz 60'dan fazla kaya göleti ile benzersiz bir doğa cenneti olan Tacir Kanyonu’nda özellikle bahar aylarında sarıdan yeşile doğanın her tonunu yakından görebilirsiniz.

Kolay, orta ve zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında sarp kanyon duvarları, ilginç kaya oluşumları ve buz gibi dereler arasında keşfe çıkabileceğiniz kanyonda kır bahçelerinden mesire alanlarına kadar çeşitli olanaklar da sağlanıyor. Bölgenin en popüler doğa sporları merkezlerinden biri haline gelen Tacir Kanyonu’nda kampçılık, kaya tırmanma, dağ bisikleti, trekking ve dağcılık gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

Konum Linki

40- Maşukiye Alabalık Vadisi

Maşukiye Deresi çevresinde hizmet veren onlarca alabalık çiftliği ve balık restoranıyla en sevilen noktalardan olan Maşukiye Alabalık Vadisi, Sapanca gezinizde yılın bütün yorgunluğunu atmak için ilk uğramanız gereken yerlerden. Hem taze balıklar ve yöresel mezeler tadarak sakin bir gün geçirmek hem de doğa yürüyüşlerine çıkmak veya balık avlamak isteyenler için vadiye uğrayabilirsiniz. Dere kenarlarında sıralanan ahşap iskelelerde sessiz ve huzurlu atmosferde dinlenebileceğiniz alabalık vadisinde çocuklarınızla sakin bir ortamda piknik yapabileceğiniz mesire alanları ve kır bahçeleri gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

41- Karasu Plajı

Marmara Denizi ile Karadeniz’in buluşma noktasında yer almasıyla ünlü Karasu Plajı’na Sapanca'dan 1 saatlik bir minibüs yolculuğu ile kolayca ulaşabilir ve bölgenin en güzel plajlarından birinde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Marmara Bölgesi'nde en büyük plajlarından biri olan ve turizm olanakları bakımından çok gelişen Karasu Plajı’nın çevresinde her bütçeye uygun otellerden deniz paraşütünden yelkene kadar onlarca su sporu yapabileceğiniz tesislere, kafelerden deniz manzaralı restoranlara kadar pek çok olanak bulabilirsiniz.

Kilometrelerce uzanan sahil yolunda kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz ve plaj kenarındaki çay bahçelerinde mola verebileceğiniz Karasu Plajı; masmavi denizi, ince kumlu sahili ve su sporu merkezleriyle güzel bir deniz günü yaşamak için ilk uğramanız gereken ünlü plajlardan biri.

Konum Linki

42- Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Sapanca gezinizde çarpıcı doğal güzelliklere sahip pek çok tabiat parkını keşfe çıkabilirsiniz ve bu parklar arasında en güzellerinden biri de Sülüklü Göl çevresinde geniş bir yeşil alanı kapsayan Sülüklü Göl Tabiat Parkı. 1988 yılında koruma altına alınan ve Türkiye'nin en eski doğa koruma alanlarından biri olan Sülüklü Göl Tabiat Parkı, 60'dan fazla kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Sapanca merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan ve kamp yapmak için de uğrayabileceğiniz 6 hektar büyüklükteki gölde olta balıkçılığı yapmak için de tercih ediliyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında en güzel manzaralarına şahit olabileceğiniz Sülüklü Göl Tabiat Parkı’nda hem göl hem de orman manzaralarını bir arada görme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

43- Çamlıca Gölü

Sapanca Gölü ve Poyrazlar Gölü ile birlikte bölgede mutlaka görmeniz gereken başka bir doğa harikası olan Çamlıca Gölü'ne de gezinizde mutlaka uğramalısınız. Keremali Yaylası’nın ortasında büyüleyici bir manzara sunan göl; çevresinde sarıdan yeşile her renkle süslü yayla çiçekleri, çam ağaçları arasındaki yürüyüş parkurları ve kamp alanlarıyla çok ilgi görüyor. Kartpostal güzelliğinde manzaralarıyla turizm dergilerinin kapaklarını süsleyen büyüleyici Çamlıca Gölü, Türkiye'nin keşfedilmeye değer gizli cennetlerinden biri.

6000 metrekarelik bir alana ve yaklaşık 8 metre derinliğe sahip Çamlıca Gölü’nün çevresinde ise hiçbir yerleşim ve tesisleşme bulunmuyor. Engebeli Kerimali Yaylası'ndaki ender düz alanlar sahip olduğu için kamp yapmak için de ideal olan Çamlıca Gölü’nün tertemiz sularında yaz sıcaklarında serinleyebilir, balık bolluğuyla ünlü gölde kano gezileri ve balık avlama turlarına katılabilirsiniz.

Konum Linki

44- Altıoluk Yaylası

Çevresi birbirinden güzel yaylalarla çevrili Sapanca'da en popüler yaylalardan biri de Kartepe’de deniz seviyesinden 1380 metre yükseklikte büyük bir alanı kapsayan Altıoluk Yaylası. En sıcak yaz günlerinde bile serin kalan temiz havasıyla sağlık amacıyla da çok ziyaret edilen yemyeşil yayla; çam ormanları arasında gizlenmiş ahşap yayla evleri, irili ufaklı şelaleleri ve balık bolluğu bakımından zengin dereleriyle mutlaka görmenizi önerdiğimiz Marmara Bölgesi yaylalarından biri.

Kış aylarında büyüleyici manzaralar eşliğinde kar yürüyüşlerinin düzenlendiği Altıoluk Yaylası’nın seyir alanlarında bembeyaz çam ormanlarının tablo güzelliğinde manzaralarını izleyebilirsiniz. Bungalov otellerden ahşap yayla evleri ve donanımlı kamp alanlarına kadar pek çok konaklama alternatifi bulabileceğiniz Altıoluk Yaylası; mesire alanları, kır bahçeleri ve iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarıyla bölgenin turizm olanakları en gelişmiş yayalarından biri.

Konum Linki

45- Aygır Deresi

Maşukiye Deresi olarak da bilinen ve Kartepe'nin karlı zirvelerinden doğan Aygır Deresi, çevresinde sıralanan alabalık çiftlikleriyle İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi yakın büyük şehirlerden hafta sonu tatilleri gelen yüzlerce insanla oldukça hareketli. Dere üstünde kurulmuş ahşap iskelelerde taze alabalıklar ve yöresel mezeler tadarak yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Aygır Deresi, aynı zamanda zengin balık çeşitliliğiyle olta balıkçılığı yapmak için de Sapanca'da gidebileceğiniz en özel noktalardan biri. El değmemiş doğanın içinde iyi düzenlenmiş parkurlarda yürüyüşler, fotoğraf safarileri ve bisiklet turlarına katılabilir, kır bahçelerinde çayınızı yudumlayabilir ve yaz aylarında Aygır Deresi’nin güzelliğini kano gezileriyle keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

46- Hersek Plajı

İzmit Körfezi'nin serin sularının tadını çıkarmak için gidebileceğiniz başka bir güzel plaj da Hersek Kadınlar Plajı olarak da bilinen Altınova Hersek Plajı. Sapanca merkezinde her saat bulabileceğiniz Altınova minibüsleriyle yaklaşık 1 saat içinde ulaşabileceğiniz plaj, bölgede denize girebileceğiniz en güzel ve sevilen noktalardan biri. İnce kumlu sahiliyle yaz aylarında çevre şehirlerden gelen tatilcilerle çok hareketli olan Hersek Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlonglar kiralayabileceğiniz turistik tesislerden her bütçeye uygun otellere kadar pek çok olanak sunuluyor. Akşamları büyüleyici İzmit Körfezi ve gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşlere çıkabileceğiniz plaj, sığ deniziyle çocuklu aileler için de ideal.

Konum Linki

47- Justinianus Köprüsü

Sapanca’da yakından görebileceğiniz önemli bir tarihi hazine olan Justinianos Köprüsü, ilçe merkezine sadece 30 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Roma İmparatorluğu döneminden bölgede kalan ender eserlerden biri olan ve Sakarya Nehri üzerine inşa edilen 12 kemerli köprü, 365 metrelik uzunluğuyla çarpıcı bir manzaraya sahip. Roma döneminde İstanbul’u Anadolu şehirlerine bağlamak amacıyla inşa edildiği tahmin edilen köprü, çevresindeki doğal güzelliklerle birlikte kartpostal güzelliğinde bir manzaraya sahip. Fotoğraf meraklıları tarafından da sıkça ziyaret edilen Justinianos Köprüsü, günümüze kadar sağlam kalmış çarpıcı tasarımıyla mimari meraklılarının da ilgisini çekecek şaheserlerden.

Konum Linki

48- Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sapanca ilçesine sadece 4 kilometre uzaklıktaki tabiat cenneti Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, 2011 yılından beri el değmemiş doğal güzelliklerinden dolayı koruma altına alınmış durumda. Sakarya ve Sapanca’da düzenlenen doğa yürüyüşlerinin değişmez adreslerinden biri ve Sapanca'dan en kolay ulaşabileceğiniz doğa cenneti olan Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’nda iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, mesire, kamp ve karavan alanları gibi olanaklar bulabilirsiniz.

1030 dekarlık yeşil alanı kapsayan ve Sapanca Gölü manzaralı piknik alanları için sıkça ziyaret edilen tabiat parkında organik ürünlerle köy kahvaltıları sunan kır bahçeleri, kalabalıklardan uzakta gölün tertemiz sularında yüzebileceğiniz plajlar, evcil hayvanlarınızla keyifli bir doğa tatili yapabileceğiz Sapanca bungalov otelleri ve orman köşkleri gibi pek çok olanak sunuluyor. Sapanca merkezinden yürüyerek veya bisiklet kiralayarak ulaşabileceğiniz Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’nın vahşi yaşam zenginliği ve onlarca çeşit kuş türü arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

49- Sapanca Sanat Sokağı

Sapanca’yı gezerken ilk uğramanız gereken turistik yer olan Sapanca Sanat Sokağı, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle çok hareketli. Rengarenk çiçeklerin süslediği sanat sokağı; el yapımı onlarca yöresel ürün bulabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları, birbirinden güzel yol üstü kafeleri, sanat galerileri, barları ve restoranlarıyla akşam yürüyüşlerine çıkmak için en ideal yer konumunda.

Yılın her dönemi kültürel ve sanatsal pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Sapanca Sanat Sokağı’nda sanat atölyelerinde düzenlenen workshoplara katılarak kendi sanat eserlerinizi de yaratabilirsiniz. Sapanca kadınlarının ürettiği el emeği göz nuru örgüler, giysiler ve takıları da mutlaka incelemenizi önerdiğimiz Sapanca Sanat Sokağı’nda bir yol üstü kafesinde akşam molası vererek sokak müzisyenlerini dinleyerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

50- Değirmendere Yalı Evleri

Günübirlik bir gezi yapabileceğiniz ve huzurlu atmosferinde harika fotoğraflar çekebileceğiniz en özel gezi alanlarından biri de Değirmendere Yalı Evleri. Sapanca’dan 45 dakikalık bir yolculukla gidebileceğiniz Değirmendere’nin Arnavut kaldırımlı sokaklarını süsleyen yüzlerce yıllık tarihi evler, Osmanlı döneminin en güzel sivil mimari örnekleri arasında kabul ediliyor. İzmit Körfezi'ne kadar uzanan dar yollarda sıralanan iki veya üç katlı, bölgeye özgü taş ve ahşap malzemelerle tasarlanmış yalı evlerinin bazıları günümüzde müze, sanat galerisi, kütüphane, restoran ve butik otel olarak kullanılıyor. İç bölümlerinde tarihte bir yolculuğa çıkabileceğiniz Değirmendere Yalı Evleri’nde 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı dönemi mobilyaları ve antikalarını da inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

51- Suadiye Tabiat Parkı

Maşukiye Şelalesi, Ayrı Gezegen Cam Terası ve Altıoluk Yaylası arasında yer alan Suadiye Tabiat Parkı, Kartepe'nin büyüleyici manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşleri yapmak için en güzel yerlerden biri. Eğreltidüzü Yaylası ve Suadiye Yaylası'nı da kapsayan tabiat parkı, yılın belli dönemlerinde ATV safarilerine de ev sahipliği yapıyor. İyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz tabiat parkında kış aylarında ise Kartepe'nin büyüleyici kar manzaralarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Deniz seviyesinden yüzlerce metre yükseklikte sıralanan yemyeşil yaylalarıyla sıcak yaz günlerinde piknik yapmak ve yöresel yayla yemekleri tatmak için de sıkça ziyaret edilen Suadiye Tabiat Parkı’nda dağ bisikleti, kampçılık, dağcılık ve trekking gibi onlarca etkinliğe katılabilir, seyir teraslarından vahşi yaşam zenginliğini izleyebilir ve çeşmelerden şifalı kaynak suları tadabilirsiniz.

Konum Linki

52- Rüstem Paşa Camii

Sapanca ilçe merkezinde gezebileceğiniz en önemli tarihi eser olan Rüstem Paşa Camii, kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz İstasyon Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1550 ile 1560 yılları arasında ünlü usta Mimar Sinan tarafından Rüstem Paşa için yapılan etkileyici cami; imaret, hamam ve kervansaray bölümlerine sahip bir külliyenin en önemli parçası konumunda.

Uzun tarihi boyunca çeşitli eklemeler yapılan ve 750 m2 gibi geniş bir alanı kapsayan 1200 kişilik Rüstem Paşa Camii, çarpıcı mimarisi ile günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle kutsal günlerde ve dini bayramlarda tamamen dolan camiyi ziyaret ederek Mimar Sinan'ın bölgedeki en ilgi çekici eserini yakından görebilir ve klasik Osmanlı mimari tarzıyla inşa edilmiş caminin huzurlu atmosferinde mola verebilirsiniz.

Konum Linki

53- Gölbaşı Piknik Alanı

Sapanca merkezinden hem 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüşle hem de minibüslerle ulaşabileceğiniz Gölbaşı Piknik Alanı, Sapanca Gölü kenarında uzanan çam ormanları arasında huzurlu bir gün yaşamak için ideal. Yaz ayları ve hafta sonları piknik yapmak isteyen yüzlerce insanın ziyaret ettiği piknik alanı, donanımlı kamp alanlarıyla da Sapanca’da kamp yapmak için en çok tercih edilen yerlerden. Çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebileceğiniz mesire alanları, çocuk oyun alanları, tertemiz havada yürüyüş yapabileceğini trekking parkurlarıyla bölgenin en sevilen rekreasyon alanlarından olan Gölbaşı Piknik Alanı’nı bisiklet kiralayarak da keşfe çıkabilir; ilkbahar ve sonbahar aylarında yeşilin her tonunu görerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

54- Mollaköy Göletleri

Doğa fotoğrafları çekmekten veya balık tutmaktan hoşlanıyorsanız, Sapanca merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Mollaköy Göletleri’ne de uğrayabilirsiniz. Sazlıklarında onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan ve son yıllarda yapılan düzenlemelerle kano ve kürek yarışmalarının düzenlendiği göletler, zengin balık çeşitliliği ve bolluğuyla balık avlama turlarının da en sevilen adreslerinden biri. Kış aylarında büyüleyici kar manzaraları; ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ise yeşilin her tonunu bir arada görebileceğiniz göletlerin çevresinde bisikletle gezebilir ve seyir teraslarında kuş gözlemciliği yaparak pek çok ender kuş türünü yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

55- Maşukiye Şelalesi

Sapanca gezinizde görebileceğiniz doğa harikalarından biri de ilçeye yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Maşukiye Şelalesi. Bölgenin en sevilen trekking parkurlarından biri olan ve yılın her mevsimi tablo güzelliğinde doğa manzaralarına şahit olacağınız küçük şelalenin çevresinde ise alabalık çiftlikleri hizmet veriyor. Şelale manzaralı yürüyüş yolları, seyir terasları ve kır bahçeleriyle Sapanca’nın en sevilen doğaya kaçış noktalarından biri olan Maşukiye Şelalesi’nin kar sularının erimesiyle dolan buz gibi kaya göletlerinde de sıcak günlerde serinleyebilir, yürüyüşlerden sonra ise balık çiftliklerinde keyifli bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

56- Karamürsel Aşıklar Tepesi

Başdeğirmen Aşıklar Tepesi olarak da bilinen ve sunduğu büyüleyici manzaralarla her zaman turistlerle oldukça hareketli olan Aşıklar Tepesi’nde Sapanca gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. İzmit Körfezi'nin panoramik manzaralarını gözlerinizin önüne serecek olan tepe, Sapanca merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Karamürsel ilçesi sınırlarında yer alıyor. Büyüleyici gün batımı manzaraları izleyeceğiniz seyir teraslarıyla çok ilgi gören Aşıklar Tepesi, evlenme teklifleri yapmak ve balayı tatillerinde fotoğraf çekmek için de sıkça ziyaret ediliyor. Uluslararası mutfaklardan sevilen lezzetleri tadabileceğiniz restoranlarda romantik akşamları yemeklerinin de tadını çıkabileceğiniz Karamürsel Aşıklar Tepesi’ne her zaman bulabileceğiniz minibüslerle rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

57- Arifiye Gölya Tabiat Parkı

Her köşesi yemyeşil tabiat parklarıyla çevrili Sapanca'da keşfe çıkabileceğiniz başka bir önemli popüler yer de 350 dönümlük büyük bir yeşil alanı kapsayan Arifiye Gölya Tabiat Parkı. Sapanca merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan ve minibüslerin yanı sıra doğa yürüyüşleriyle veya bisiklet kiralayarak da rahatlıkla ulaşabileceğiniz tabiat parkı; çam ormanları içinde uzanan 2 kilometrelik yürüyüş parkuru, bisiklet yolları, kır bahçeleri ve çocuk oyun alanlarıyla hem dinlenmek hem de çocuklarınızla keyifli zaman geçirmek için ideal bir yer.

Sakarya Nehri'nin panoramik manzaralarını çekebileceğini seyir teraslarından dolayı fotoğrafçıların da ilgisini çeken Arifiye Gölya Tabiat Parkı, endemik bitki türleri ve zengin vahşi yaşam çeşitliliğiyle ülkemizin en özel noktalarından biri. Donanımlı kamp alanlarından orman köşkleri ve doğa otellerine kadar çeşitli konaklama tesisleri bulabileceğiniz tabiat parkında temiz havada sunulan hafta sonu köy kahvaltıları da çok ilgi görüyor.

Konum Linki

58- Kırkpınar Botanik Parkı

Sapanca'ya sadece 5 kilometre uzaklıkta, hem çiçek hem de doğa tutkunlarına keyifli bir gezi deneyimi sunan Kırkpınar Botanik Parkı yer alıyor. Dünyanın pek çok köşesinden getirilen yüzlerce çeşit çiçek, bitki ve ağaçlarla süslü olan botanik parkı; yürüyüş alanları, kır bahçeleri ve seyir teraslarıyla harika doğa fotoğrafları çekmek için Sapanca’da ilk uğramanız gereken yerler arasında. 2013 yılında ziyarete açıldığı günden beri çok ilgi gören Kırkpınar Botanik Parkı'nı haftanın her günü 09:00 ve 22:00 saatleri arasında ziyaret edebilir, rengarenk çiçekler arasında güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

59- Katırözü Yaylası

Marmara Bölgesi'nde en sevilen yürüyüş rotalarından biri olarak çok ilgi gören Katırözü Yaylası, 8 kilometreyi aşan yürüyüş parkuruyla yılın her mevsimi dünyanın her yerinden gelen doğa yürüyüşçülerini kendine çekiyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 1125 metre yükseklikte yer alan ve tertemiz havasıyla dikkat çeken Katırözü Yaylası'nda bahar mevsiminde açan rengarenk çiçekler arasında keyifli bir gün geçirerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Oksijen seviyesi yüksek havasının yanı sıra şifalı kaynak sularını tatma şansı da bulabileceğiniz yaylanın kır bahçeleri ve restoranlarında ise bölgede yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan yöresel yayla yemeklerini tadabilirsiniz. Rehberli yayla turları, doğa gezileri veya kendi başınıza Katırözü Yaylası'nın güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

60- Kırca Yaylası

Sapanca gezinizde birbirinden güzel pek çok yaylayı gezme fırsatı bulacaksınız ve bu yaylalar içinde en sevilenlerinden biri de ilçeye yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta yer alan Kırca Yaylası. Kilometrelerce uzanan yürüyüş parkuruyla Marmara Bölgesi'nin en popüler yürüyüş parkurlarından biri olan ve deniz seviyesinden 855 metre yükseklikte yer alan Kırca Yaylası, ağaçlara yuva yapmış sevimli ağaçkakanlarıyla da ünlü.

Oksijen seviyesi yüksek havasıyla sağlık turlarının düzenlendiği Kırca Yaylası’nda yaz ortasında düzenlenen şenliklere katılarak da dans gösterilerinden yarışmalara kadar onlarca etkinlikle eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Orta zorluk derecesindeki yürüyüş parkurunda yılın her mevsimi rehberli doğa yürüyüşlerine katılarak büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde spor yapabileceğiniz Kırca Yaylası'nda ahşap yayla evlerinde de modern dünyadan uzakta birkaç gün konaklayabilirsiniz.

Konum Linki

61- Döngel Vadisi

Sapanca'dan 30 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla veya doğa yürüyüşleriyle ulaşabileceğiniz Döngel Vadisi, İzmit Körfezi'nin büyüleyici manzaraları eşliğinde doğada zaman geçirmek ve büyüleyici fotoğraflar çekmek için ideal. 2020 yılında tekrar düzenlenen vadi; meşe, kayın, ceviz, incir ağaçlarıyla çevrili güzel yürüyüş parkurları için sıkça ziyaret ediliyor. Onlarca çeşit organik ürünler bulabileceğiniz Başiskele Pazarı’na oldukça yakın bir konumda yer alan ve ormanlar arasında uzanan mesire alanlarıyla İstanbul ve Kocaeli gibi komşu şehirlerden hafta sonları gelen günübirlik ziyaretçileri misafir eden Döngel Vadisi’nde tertemiz havada dinlenebileceğiniz mangal alanları, kır bahçeleri, eğlenceli çocuk oyun alanları ve macera parkurlarına kadar pek çok imkan bulabilirsiniz.

Konum Linki

62- Harkköy Kanyonu

Sapanca merkezinden yaklaşık 1 saat içinde ulaşabileceğiniz başka bir popüler doğa sporları merkezi de Harkköy Kanyonu. 40 metre uzunluğundaki Hark Mağarası, irili ufaklı onlarca şelalesi, dereleri ve iyi düzenlenmiş trekking parkurlarıyla her doğa meraklısının keyifli zaman geçirebileceğiniz kanyon, özellikle hafta sonları büyük şehirlerden düzenlenen turlarla hareketleniyor.

Uzmanlarla birlikte kaya tırmanma, rafting ve dağcılık gibi pek çok etkinliğe katılabileceğiniz Harkköy Kanyonu’nun yüzlerce metre yükseklikteki sarp kaya duvarları üstünden muhteşem fotoğraflar da çekebilirsiniz. Yaz aylarında dar kanyon duvarları arasında buz gibi akan dereleri de kapsayan doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz kanyon, Marmara Bölgesi’nin gizli tabiat harikalarından biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

63- Sapanca Vecihi Kapısı

Sapanca’nın başka bir ünlü tarihi hazinesi olan Vecihi Kapısı, Osmanlı döneminden günümüze kalmayı başarmış görülmeye değer bir şaheser. Osmanlı döneminin ünlü ustası Mimar Sinan'ın yaptığı tahmin edilen ve İpek Yolu üzerinde inşa edilen Vecihi Kapısı, kemerli çarpıcı taş mimarisiyle 700 yıla yakın zamandır ilgi çekmeye devam ediyor. 1905 yılında aslına uygun olarak restore edilen ve Sapanca merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer alan tarihi Vecihi Kapısı, doğa gezileri ve tarih turlarının da sevilen mola noktaları arasında.

Konum Linki

64- Mecidiye Şelalesi

Çevresi birbirinden güzel şelalelerle dolu olan Sapanca'da keyifle gezebileceğiniz ve dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz başka bir tabiat cenneti de ilçe merkezine yaklaşık olarak 40 dakika uzaklıktaki Mecidiye Şelaleleri. Halk arasında Karapürçek Şelalesi olarak da bilinen ve 2 kilometre uzunluğundaki deresiyle doğa gezilerinin sevilen adreslerinden biri haline gelen şelale, özellikle kış aylarında kar manzaraları altında en güzel fotoğraflarını sunuyor. Sonbaharda sararmış yaprakların süslediği Mecidiye Şelalesi’nin en sıcak günlerce bile buz gibi kalan kaya göletlerinde serinleyebilir, mesire alanlarında mangal yapabilir ve kır bahçelerinde çayınızı yudumlayarak şelalenin güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

65- Sapanca Doğa Park

Tam bir doğa cenneti olan Sapanca'da modern dünyanın kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz başka bir sevilen rekreasyon alanı da Sapanca Doğa Park. İlçe merkezine sadece 15 dakika yürüyüş mesafesinde yer alan ve Sapanca Gölü'nün büyüleyici manzaraları eşliğinde piknik yapma fırsatı bulabileceğiniz Sapanca Doğa Park, aynı zamanda hayvanat bahçesinde ev sahipliği yaptığı onlarca sevimli hayvanıyla çocuklu ailelerin de keyifle gezebileceği yerler arasında.

Yaz aylarında sahilinde yüzebileceğiniz ve onlarca su sporları yaparak eğlenebileceğiniz doğa parkında organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltılarıyla güne başlayabilir, akşamları ise büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde kır restoranlarında romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz. Yürüyerek veya minibüslerle ulaşabileceğiniz Sapanca Doğa Park’a bisiklet kiralayarak da kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

66- Cami-i Cedid Camii

Sapanca'nın sık ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri de ilçe merkezinde Rüstem Paşa Mahallesi üzerinde yer alan Cami-i Cedid Camii. Yöresel ürünler satın alabileceğiniz bir çarşı içerisinde hemen dikkatinizi çekecek olan ve 1899 yılında klasik Osmanlı mimarisiyle tasarlanan Cami-i Cedid Camii, son yıllarda aslına uygun olarak restore edildi. 100 yıldan fazla zamandır hizmet vermeye devam eden, taş işçilikleri ve iç bölümlerini süsleyen bitki motifleriyle görülmeye değer güzellikte tarihi yapıya ilçe merkezlerinden kısa bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

67- Kocasu Vadisi ve Şelalesi

Sapanca'nın her köşesi etkileyici tabiat harikaları ile çevrili ve gezinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz büyüleyici Kocasu Şelalesi, Sapanca'ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Tacir Kanyonu’nun yanı başında yer alan ve çok sevilen bir doğa sporları merkezi olan Kocasu Vadisi’nin parçası olan şelale, yaz aylarında Marmara Bölgesi'nde rafting yapmak için de gidebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

Onlarca metre yükseklikten dökülen bembeyaz sularıyla Kocasu Vadisi’nin en güzel bölümünü oluşturan Kocasu Şelalesi’ni çevresini saran yürüyüş parkurlarıyla gezebilir, şelaleyi besleyen derelerde balık avlama turlarından rafting etkinliklerine kadar pek çok aktiviteye katılabilirsiniz. Kocasu Vadisi ve Kocayayla yürüyüş turlarıyla da yakından görebileceğiniz Kocasu Şelalesi’nin kar sularıyla beslenen devasa kaya göletlerinde ise hem yüzebilir hem de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

68- Rahime Sultan Camii

Sapanca'nın görülmeye değer tarihi yapılarından biri olan Rahime Sultan Camii, Sultan Abdülmecid'in 4. eşi olan Rahime Sultan adına 1892 yılında yaptırılmış bir tarihi eser. Yığma taş ve tuğla mimarisiyle klasik Osmanlı camilerinden farklı bir mimari tarza sahip olan cami, 17 Ağustos depreminde yıkılan minaresinin yerine eklenen yeni minaresiyle ilginç bir manzara sunuyor. İç bölümlerinin süsleyen dini motifler ve penceresindeki Sultan Abdülmecid tuğrasıyla da dikkat çeken Rahime Sultan Camii; İslami yazıtları, çarpıcı avizeleri ve Osmanlı dönemini yansıtan dekorasyonlarıyla da görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

69- Hasan Fehmi Paşa Camii

Osmanlı döneminin ünlü vezirlerinden Hasan Fehmi Paşa tarafından inşa ettirilen ve ismini de buradan olan tarihi Hasan Fehmi Paşa Camii, Sapanca merkezine sadece 3 kilometre uzaklıktaki Mahmudiye Köyü’nde yer alıyor. Bölgedeki en eski camilerden biri olmasıyla dikkat çeken ve iç bölümleri süsleyen çinilerle ziyaretçilerini büyüleyen iki katlı cami, yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Marmara Bölgesi’nde düzenlenen inanç ve kültür turlarıyla da gezebileceğiniz etkileyici yapı; ahşap oymaları, sade iç dekorasyonları ve huzurlu atmosferi ile dikkat çeken bir Osmanlı dönemi yapısı.

Konum Linki

70- Serdivan Planetaryum

Hem çocuklu aileler hem de astronomi meraklılarının Sapanca gezilerinde mutlaka görmesini önerdiğimiz Serdivan Planetaryum, Sapanca'ya komşu Serdivan ilçesinde yer alıyor ve bilim merkezine 25 dakikalık minibüs yolculuğuyla kolayca gidebilirsiniz. Gezegen evinin devasa teleskopları, etkileyici bilim sergileri, yıl boyu düzenlenen atölyeleri ve workshopları yılın her dönemi çok ilgi görüyor. Her yaştan çocuğun ve gencin ilgisini çekecek görsel işitsel sergileriyle de her zaman oldukça hareketli olan bilim merkezinin takvimini inceleyerek ilginizi çekecek etkinliklere katılabilirsiniz. Serdivan Planetaryum, pazartesi günleri hariç haftanın her günü akşam saat 18:00’a kadar açık.

Konum Linki

Sapanca'da gezilecek yerler yazımız sona erdi. Dilerseniz Kocaeli'de gezilecek yerler yazımızı da okuyabilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
126 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar